Jump to content



αγορά τροφοδοτικού


stathid90

Recommended Posts

θέλω να πάρω ένα καινούργιο τροφοδοτικό

το pc πού έχω είναι :

amd 955 x4

vga 48701gb [πάω για 5770 cf]

msi gd70

2 σκληρούς δίσκους και καμμιά 10αρια usb devices

max δίνω 170 ευρώ

θα ήθελα να είναι αποδοτικό και σχετικά αθόρυβο :)

Link to comment
Share on other sites

θα είναι αρκετό για το σύστημα που θέλω ? μην το πάρω και μου μείνει στα χέρια

ps με μία πρόχειρη ματιά μου άρεσε αυτό . θα μπορώ να το κρατήσω και κάποια χρόνια[ακα στις επόμενες αναβαθμίσεις]

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα σου ειναι αρκετο, αλλα μπορεις να διπλασιασεις ολα αυτα που εχεις ηδη.... παρε ενα τηλεφωνο στην ανοιχτη γραμμη πλαισιο και ρωτα που μπορεις να το βρεις....

αν εισαι θεσσαλονικη, στο καταστημα της καλαμαριας για παραδειγμα υπαρχει....

αυτο που ειδες ειναι way too much χωρις λογο....

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι να δώσεις 150-160 ευρώ προτείνω το Corsair HX 850, είναι από τα καλύτερα στην κατηγορία.

Αν είναι να πας σε κάτι φτηνότερο κοίτα το Corsair HX650 ή το Enermax 625 Pro 82+ που σου πρότειναν ήδη.

Εναλλακτικά αν ψάχνεις κάτι οικονομικό αλλά συνάμα και καλό και με αρκετή ισχύ, πολύ καλή περίπτωση είναι και το Thermaltake Toughpower 750.

Υ.Γ. Το Coolermaster θα έλεγα (μιλάω για τα συγκεκριμένα Silent Pro) άσε το στην ησυχία του. Υπάρχουν καλύτερες λύσεις στα λεφτά αυτά. Αν θες χιλιάρι δες το εξαιρετικό Silverstone Olympia OP-1000 που είναι στα 159 ευρώ. Και είναι και αρκετά αθόρυβο παρόλο τον 8άρη ανεμιστήρα της ADDA. Αν εξαιρέσεις το ότι δεν είναι modular κατά τα άλλα είναι πολύ καλή περίπτωση σε αυτό το κόστος (είπαμε αν θες χιλιάρι).

Link to comment
Share on other sites

@lotos απλά το τροφοδοτικό θέλω να το κρατήσω για τις όποιες μελλοντικές αναβαθμίσεις [γι αυτό και όσο μεγαλύτερο , τόσο καλύτερα]

@candyman είμαι ανάμεσα στο corsair και το thermaltake . θα δω πόσα λεφτά θα μου περισσέψουν και θα πάρω κάποιο από τα 2 :)

τελικά πήρα το corsair 850 hd . σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο φίλος ήδη αγόρασε psu ήθελα να πω κάτι σχετικά με το Silverstone Olympia SST-OP1000 PSU 1000W από το πλαίσιο.

Έτυχε να το παραγκήλω και δεν μου ίρθε το psu του σιτε αλλά η "evolution" έκδοση με το 1 μεγάλο φουρφούρι και το εκνευριστικό coil wine, το οποίο έτυχε να είναι και ελαττωματικό! (δεν είχα κανένα πρόβλημα στο rma του btw)

Άπλά θέλω να πω ότι πολύ πιθανό είναι αν το πάρεις απο net να μην έρθει το εικονιζόμενο αλλά κάποια άλλη εκδοσή του.

Link to comment
Share on other sites

vga 48701gb [πάω για 5770 cf]

Οι 4870 και οι 5770 έχουν ίδιες επιδόσεις αλλά χαμηλότερη κατανάλωση. Οπότε το ζήτημα είναι αν τώρα το τροφοδοτικό υποστηρίζει το συστημα σου και όχι στο μελλον.

θα μπορώ να το κρατήσω και κάποια χρόνια[ακα στις επόμενες αναβαθμίσεις]

Με τα ρεύματα που έχουμε στην Ελλάδα το "χρονακια" ειναι σχετικό :sarcastic:

Με μια ματιά θαλεγα ότι το συστημα καίει μαξ τα 400Watt, και πολλά λέω.

Άρα ποιο το νόημα να αγοράσεις 1KW τροφοδοτικό? Και τα 600 μια χαρά ειναι. Καλύτερα πάρε κάτι σε ποιοτικό με μεγάλη απόδοση και καλή εγγύηση να πιάσουν τόπο τα χρήματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι 4870 και οι 5770 έχουν ίδιες επιδόσεις αλλά χαμηλότερη κατανάλωση.

H 5770 ειναι πιο κοντα σε επιδοσεις στην 4890

Οσο για την καταναλωση τους ομως εχεις δικιο.Η σειρα 5xxx εχει πολυ χαμηλοτερες ενεργειακες απαιτησεις.

Με γειες το PSU

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πολύ καλό.. εγώ που δεν το ζορίζω είναι πάρα πολύ, είναι τελείως αθόρυβο. από ότι είδα σε reviews κάνει θόρυβο μόνο όταν το ζορίζεις αρκετά 750watt και πέρα :p

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με πείθεις να παρω το Corsair HX-850 αντι για το Coolermaster Silent Pro 1000 watt.

Θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες όμως.

Με ενδιαφέρει να είναι ποιοτικό,σταθερό (στα ρεύματα) και αρκετά σημαντικό είναι και

το θέμα του θορύβου.να ειναι δηλαδή αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

ψάξε για reviews και για τα 2 τροφοδοτικά για να αποφασίσεις. πάντως το corsair με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. δεν ακούγεται καθόλου στο σύστημα μου και είναι σταθερότατο. στα συν του είναι και τα 7 χρόνια εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

για το Corsar to 1000αρι τι λετε ρε παιδια - λιγη βοηθεια και δω ? εχω τρελαθει με τα Enermax Revolution 1050 , 2 με εμειναν στα χερια ελεος πια τι στο καλο να παρω δεν αντεχω αλλο !!!Tην μια μερα δουλεθουν κανονικα και την αλλη τα τιναζουν , γιατι ετσι ?το pc δουλευει κανονικα με αλλα τροφοδοτικα δεν εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.