Jump to content



Αγορά καινούργιου pc


umarth777

Recommended Posts

Έχουμε και λέμε:

Επεξεργαστής Intel Core i7 I7-860 Box 241,50 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/89434/Intel-...7-860-Box.html

Μνήμες Kingston Hyper X 4GB DDR3 Non ECC CL7 1333MHz (KHX1333C7D3K2/4GX) (Kit 2 x 2048) 105,79 ευρώ

που είναι 7-7-7-20

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=17220&cat=4

ή CORSAIR CMV4GX3M2A1333C9 VALUE SELECT DDR3 4GB (2X2GB) PC3-10666 (1333MHZ) DUAL CHANNEL KIT

που είναι 9-9-9-24 στα 95 ευρώ.

Σκληρός Intel X25-M Postville 80GB SSD MLC/34nm 190,23 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/83790/Intel-...-MLC-34nm.html

Μητρική DFI LanParty DK P55-T3eH9 99,00 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/90221/DFI-La...P55-T3eH9.html

Κουτί CoolerMaster Sileo 500 55,82 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/69213/Cooler...Sileo-500.html

DVD-RW LG GH22NS50 Black DVD-RW +/- (Sata22X, Bulk) 19,59 ευρώ

http://www.plaisio.gr/Computers/Hard...50-AUAU50B.htm

Κάρτα Γραφικών Palit GeForce GTS250 512MB 89,00 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/75388/Palit-...250-512MB.html

Σύνολο 800 ευρώ.

χμ... τι λείπει τι λείπει? τροφοδοτικό λείπει.

Άραγε θα ανεβάζουν μεγάλη θερμοκρασία όλα αυτά μέσα σε ένα κουτί με μόνο 2 ανεμιστηράκια και χωρίς δυνατότητα επέκτασης. Χμ... Ο σκληρός πάντως δεν βγάζει τόση θερμότητα όση οι παλιοί HDD, ο επεξεργαστής βγάζει 95W (αρκετά καλά αν σκεφτεί κανείς ότι πολλοί άλλοι βγάζουν 130-140), το αποτέλεσμα θα δείξει.

Μάλλον κατά εκεί καταλήγω. Πως σας φαίνεται?

goku_dbz thanks για όλα τα Infos :worship: :worship: και το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

:flower:

Λοιπον...

πες μας:

1. αν παιζεις παιχνιδια και σε τι αναλυση?

2. αν σκεφτεσαι να κλοκαρεις (εστω και λιγο)

για θερμοκρασιες μην ανησυχεις! και εγω i7 860 εχω και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο θερμοκρασιες (ακομα και με την μαμα ψυκτρα ενος q6600!!!)

edit: τελικα το budget πόσο ειναι? 1000Ε?

Link to comment
Share on other sites

:flower:

Λοιπον...

πες μας:

1. αν παιζεις παιχνιδια και σε τι αναλυση?

2. αν σκεφτεσαι να κλοκαρεις (εστω και λιγο)

για θερμοκρασιες μην ανησυχεις! και εγω i7 860 εχω και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο θερμοκρασιες (ακομα και με την μαμα ψυκτρα ενος q6600!!!)

edit: τελικα το budget πόσο ειναι? 1000Ε?

Η αλήθεια είναι ότι overclocking δεν ξέρω να κάνω, και για να κάνω, πρέπει να είμαι σίγουρος ότι αυτό που κάνω, ξέρω το πως το κάνω.

Παιχνίδια. Χμ, τα Gothic μου άρεσαν πάρα πολύ. Το ένα και το δύο δεν είχαν ιδιαίτερες απαιτήσεις αλλά το 3... ξέφυγε πολύ. Το gothic 3 forsaken god (που είναι μετά το 3) με ξενέρωσε πολύ λόγο των άπειρων bag που είχε, ΑΛΛΑ από άποψη γραφικών ήταν καταπληκτικό.

Ανάλυση χρησιμοποιώ το max της οθόνης άρα 1280Χ1024.

Γενικότερα είχα ένα νεκρό 3μηνο πριν από ένα χρόνο όπου έπαιξα πάρα πολλά παιχνίδια. π.χ. crysis, όλα τα GTA, mass effect, όλα τα lord of the rings, όλα τα need for speed, όλα τα stronghold (1, 2, crusader και legend).

Φυσικά όλα τα παραπάνω τα έπαιξα σε καινούργιο υπολογιστή (του αδελφού μου). Ε8400 με 4GB ddr2 στα 800Μhz

To budget όπως έλεγα και στο άλλο topic δεν είναι προκαθορισμένο. Και εξήγησα και τον λόγο με το παράδειγμα με τους καφέδες ;) από εκεί και πέρα, σκέφτομαι κοντά στα 1000 ώστε μαζί με όλες τις βλακειούλες (tv tuner, web camera, keyboard, mouse, κάναν e-sata εξωτερικό...κτλ) να μην ξεπεράσει με τίποτα τα 1500.

για τις θερμοκρασίες υπάρχει μια ανησυχία, γιατί αυτός που έχω τώρα υπερθερμαίνεται και σβήνει αν δεν προσέχω. Το κουτί που προτείνω παραπάνω το έχω ήδη δοκιμάσει, όταν έφτιαξα έναν υπολογιστή για έναν φίλο και η ηχομόνωση που έχει μέσα είναι πραγματικά απίστευτη. ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Λειτουργικά πάντως θα βάλω 3. Ubuntu 64, τα 7 X64 και xp.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι της άποψης να αλλάξεις την οθόνη σου, σε μια μοντέρνα 24άρα που είναι πολύ φθηνές και καλές σήμερα, το καλό με την ανάλυση που παίζεις, είναι πως δεν χρειάζεσε καμία δυνατή κάρτα γραφικών.

Το κουτί, αν ΔΕΝ κάνεις o/c δεν θα έχει θέμα, αν αρχίσεις να ανεβάζεις τα πάντα, ίσως το airflow απλά δεν είναι αρκετό.

Σε θέμα τροφοδοτικού, δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις απο την στιγμή που μιλάς για gts 250, και όχι o/c. Κάτι απο 520-620/650 θα σε καλύψει μια χαρά.

Σε περίπτωση που σου ακούγονται λίγα τα 520-620, εγώ έχω q9650 @ 4,02, 3 σκληρούς και 1 SSD, και 5870 με το 620 και είμαι μιά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι της άποψης να αλλάξεις την οθόνη σου, σε μια μοντέρνα 24άρα που είναι πολύ φθηνές και καλές σήμερα, το καλό με την ανάλυση που παίζεις, είναι πως δεν χρειάζεσε καμία δυνατή κάρτα γραφικών.

Το κουτί, αν ΔΕΝ κάνεις o/c δεν θα έχει θέμα, αν αρχίσεις να ανεβάζεις τα πάντα, ίσως το airflow απλά δεν είναι αρκετό.

Σε θέμα τροφοδοτικού, δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις απο την στιγμή που μιλάς για gts 250, και όχι o/c. Κάτι απο 520-620/650 θα σε καλύψει μια χαρά.

Σε περίπτωση που σου ακούγονται λίγα τα 520-620, εγώ έχω q9650 @ 4,02, 3 σκληρούς και 1 SSD, και 5870 με το 620 και είμαι μιά χαρά.

Έχουμε και λέμε:

1) Άκουσα και δεν ξέρω αν ευσταθεί, ότι αν βάλω δεύτερο σκληρό π.χ. έναν sata 2 στα 640GB (έστω ότι ο πρώτος είναι ο ssd που αναφέρω παραπάνω), θα μειώσει έστω και λίγο την ταχύτητα του συστήματος και για αυτό καλύτερο θα ήταν, αν ήθελα μεγάλο αποθηκευτικό χώρο θα έπαιρνα έναν εξωτερικό e-sata. Αν αυτό ευσταθεί, δεν πρόκειται να βάλω παραπάνω από ένα σκληρό γιατί αυτή τη στιγμή έχω δύο pc (αρχαία το ένα του 1999 και το άλλο του 2002-3) που όμως από αποθηκευτικό χώρο πάνε μια χαρά. Πιθανότατα να συνδέσω τα pc μέσω δικτύου οπότε γενικότερα με τους σκληρούς δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι πολύ πιθανό να μείνω στον ΈΝΑ.

2) Το θέμα είναι με τις κάρτες γραφικών, που έχω μπριζωθεί εδώ και καιρό να βάλω 2 ή και 3 (οκ, προφανώς υπερβολή η 3 και δεν θα το κάνω, αλλά μιλάμε για προοπτικές). Εκεί είναι το θέμα με την θερμοκρασία. Από την άλλη πάλι η Palit GeForce GTS250 512MB δεν δείχνει ούτε ενεργοβόρα, ούτε να παράγει μεγάλη θερμότητα.

3) Τέλος για την οθόνη είναι άλλη μεγάλη κουβέντα, που μάλλον θα μου πετάτε ντομάτες αν σας πω τι σκέφτομαι…. αλλά αφού για αυτό είμαι εδώ, έχουμε και λέμε:

Πριν από κάποια χρόνια όταν όλοι είχαν 17’ CRT αγόρασα με 1000 ευρώ μία 19’ TFT viewsonic. Είμαι χαρούμενος που το έκανα, γιατί εκτός από την ακτινοβολία που ΔΕΝ έφαγα στις άπειρες ώρες που είμαι μπροστά στο pc τόσα χρόνια, εκτός από την μεγαλύτερη ευχαρίστηση λόγο της μεγαλύτερης διαγωνίου που είχα, 6 χρόνια μετά δεν έχει κάψει ούτε ένα Pixel, και όταν τη σύγκρινα με τις τωρινές οθόνες, που στα μαγαζιά έδειχναν ότι έχουν πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά, όλοι είπαν (λυπημένοι γιατί τις είχαν αγοράσει με τρελό καμάρι) ότι τελικά ήταν καλύτερη και στα χρώματα και στη γωνία θέασης και στα πάντα. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι ότι την έβαλα δίπλα σε άλλες που είχαν 3 ή και 6ms διαφορά, κάτι χιλιάδες διαφορά στο κοντράστ και μερικές δεκάδες διαφορά στα cd/m² (Φωτεινότητα).

Άρα λοιπόν, ΑΝ πάρω καινούργια θα πάρω μία σαν την LG W3000H 30" που έχει ανάλυση 2560 Χ 1600 ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο 1.

Το σύστημα δεν παθαίνει τίποτα με πάνω από ένα σκληρό… δεν νομίζω κανείς από εμάς να έχει μόνο ένα σκληρό πάνω. Φυσικά αν τρέχεις κάτι από τον SSD και μετά τρέχεις κάτι από τον μηχανικό σκληρό θα δεις διαφορές, αλλά αυτές πηγάζουν από το ότι ο ένας σκληρός είναι πιο αργός / γρήγορος από τον άλλο, ΟΧΙ πως αργεί το σύστημα γιατί έχει να διαχειριστεί 2-3-4-10 σκληρούς.

Στο 2.

Κοίτα το 3.

Στο 3.

Η οθόνη σου είναι μια χαρά. Όντος. Αλλά με 1280 ανάλυση ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ να πάρεις πάνω από 1 κάρτα. Κ Α Ν Ε Ν Α.

Στην ανάλυση αυτή το bottleneck είναι ο επεξεργαστής και ΟΧΙ η κάρτα.

Τώρα, αν θές να πας σε 30άρα και 2560 ανάλυση, τότε πας για κάρτες ~500-600€ για να παίζεις ικανοποιητικά. Πας για 2 χ 5870 εν ολίγοις… που είναι πάνω από 600€ για «καλό» gaming. Οπότε τινάζεις το budget σου ΜΟΝΟ σε κάρτες.

Για αυτό είπα κάτι πιο κόσμιο και «προσγειωμένο» όπως οι 24άρες και 1920χ1200.

Μετά πάς και σε άλλο τροφοδοτικό κλπ.

Γενικά πι-σι για gaming σε 2560 πάς αρκετά λεφτά. Και σίγουρα ΟΧΙ 800€

Link to comment
Share on other sites

Στο 1.

Στο 3.

Η οθόνη σου είναι μια χαρά. Όντος. Αλλά με 1280 ανάλυση ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ να πάρεις πάνω από 1 κάρτα. Κ Α Ν Ε Ν Α.

αυτό ακριβώς ήθελα να ακούσω!!!

Βέβαια από αυτό γεννάται και η εξής ερώτηση. Αν πάρω 30' με ανάλυση 2560Χ1600 και τα παιχνίδια τα παίζω σε 1280Χ1024 θα φαίνονται χάλια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα φαίνονται, και δεν έχει και νόημα τόσο που κάνει η οθόνη να μην την παίζεις στην native ανάλυση => 2560...

είναι σαν να πάρεις ένα Ferrari με 500 άλογα και να χρησημοποιείς τα 100...

και επίσεις εκεί είναι πολύ πιθανό να θές 2η κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα φαίνονται, και δεν έχει και νόημα τόσο που κάνει η οθόνη να μην την παίζεις στην native ανάλυση => 2560...

είναι σαν να πάρεις ένα Ferrari με 500 άλογα και να χρησημοποιείς τα 100...

χμ, ναι αλλά γιατί όταν έβαζα να παίξω ένα παιχνίδι σε ανάλυση ΟΧΙ 1280Χ1024 που σηκώνει η οθόνη μου, αλλά σε 1024 Χ 800 δεν έβλεπα καμία διαφορά?!??!

Όπως και να έχει, παιδιά 1.000.000 ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν δεν έχει one to one pixel mapping μια LCD ΕΧΕΙ πρόβλημα, αυτό το πρόβλημα ΔΕΝ το έχει η CRT σου, και γενικά οι CRT για αυτό δεν το είδες το θέμα.

Αλλά και πάλι τι νόημα έχει να σκάσεις 1κ για μόνιτορ και να παίζεις ίδια ανάλυση με το παλιό σου?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα τα παραπάνω αλλά μια και πιάσαμε την συζήτηση για τις οθόνες...

γιατί αντί για οθόνη να μην αγοράσω τηλεόραση.

Π.χ. την Philips 37PFL8404H LCD TV 37'' που έχει ανάλυση 1920 x 1080 είναι full HD, και

τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της εδώ:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Philips-37PFL8404H-LCD-TV-37-37PFL8404H.htm

σε αυτή δεν θα μπορώ να κάνω τα πάντα? Βρήκα σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτή την: LG 37LH3000 LCD TV 37'' στα 485 ευρώ

μέσω του HDMI δεν θα συνδέεται κανονικά στον υπολογιστή? Τα παιχνίδια δεν θα είναι σε καλή ανάλυση?

Ας μην μπούμε προς το παρόν σε λεπτομέρειες, το ποια, που, πόσο, αλλά στο ΓΙΑΤΙ?

Γιατί πλέον δεν αγοράζουμε TV και συνεχίζουμε να αγοράζουμε οθόνες υπολογιστών?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα τα παραπάνω αλλά μια και πιάσαμε την συζήτηση για τις οθόνες...

γιατί αντί για οθόνη να μην αγοράσω τηλεόραση.

Π.χ. την Philips 37PFL8404H LCD TV 37'' που έχει ανάλυση 1920 x 1080 είναι full HD, και

τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της εδώ:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Philips-37PFL8404H-LCD-TV-37-37PFL8404H.htm

σε αυτή δεν θα μπορώ να κάνω τα πάντα? Βρήκα σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτή την: LG 37LH3000 LCD TV 37'' στα 485 ευρώ

μέσω του HDMI δεν θα συνδέεται κανονικά στον υπολογιστή? Τα παιχνίδια δεν θα είναι σε καλή ανάλυση?

Ας μην μπούμε προς το παρόν σε λεπτομέρειες, το ποια, που, πόσο, αλλά στο ΓΙΑΤΙ?

Γιατί πλέον δεν αγοράζουμε TV και συνεχίζουμε να αγοράζουμε οθόνες υπολογιστών?

Oι τηλεοράσεις δεν πιάνουν την ευκρίνεια ενός monitor. Φαντάσου ότι ακόμα και σε 1080p (και όχι interlaced) δεν μπορείς να διαβάσεις κείμενο καθαρά εκτός αν μεγαλώσεις τα fonts. Γενικά σε χρήση windows θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν δεν έχει one to one pixel mapping μια LCD ΕΧΕΙ πρόβλημα, αυτό το πρόβλημα ΔΕΝ το έχει η CRT σου, και γενικά οι CRT για αυτό δεν το είδες το θέμα.

Αλλά και πάλι τι νόημα έχει να σκάσεις 1κ για μόνιτορ και να παίζεις ίδια ανάλυση με το παλιό σου?

δεν έχω CRT :o, TFT έχω, για την ακρίβεια την ViewSonic VX900-2

Νόημα μπορεί να μην έχει στα παιχνίδια αλλά θα έχει στις ταινίες και σε όλα τα άλλα.

Oι τηλεοράσεις δεν πιάνουν την ευκρίνεια ενός monitor. Φαντάσου ότι ακόμα και σε 1080p (και όχι interlaced) δεν μπορείς να διαβάσεις κείμενο καθαρά εκτός αν μεγαλώσεις τα fonts. Γενικά σε χρήση windows θα έχεις πρόβλημα.

:( και χάρηκα... :( μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπω πως σε τρώει λίγο να ανέβεις ανάλυση και ίντσες, γιατι δεν κοιτάς 24άρες φθηνές και καλές, που δεν θα τσακίσουν την τσέπη σου, και δεν θα απαιτούν 600ευρώ σε κάρτες γραφικών, δεν το έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κουραστεί να το λέω ότι ΕΧΕΙΣ δίκιο, αλλά... όσο ψάχνω το μυαλό μου ξεφεύγει. χεχε

Να π.χ. βρήκα αυτή.

HP W2448HC 24"

24'' όπως είπες. 261 ευρώ, ανάλυση 1920x1200 στα 3ms, λίγο η γωνία θέασης με χαλάει, αλλά το βρίσκουμε και αυτό! Μία τέτοια πάνω κάτω λες ε? Δηλαδή σε αυτή με μία κάρτα (την συγκεκριμένη που λέγαμε πάνω, για να μην πάμε πάλι από την αρχή), θα είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ακόμα πιο φθηνές απο LG/Samsung (έχει το Πλαίσιο πολλές να δείς).

Ναι η 250 είναι μια χαρά αν και για βαριά παιχνίδια (racing, FPS, Κλπ) θα κοιτούσα να πάρω μια ΑΤΙ 5850.

γενικά τα ms αν είναι απο < απο 8 δεν θα δεις ghosting.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το pc της υπογραφής το έχω συνδέσει με 40αρα samsung. Σε παιχνίδια και ταινίες οι 40 ιντσες δεν ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ σαν αίσθηση. Και τα χρώματα της TV πολύ καλύτερα απο κάθε ΤΝ panel. Να δουλέψεις word k excel δεν μπορείς. Αλλά για όλα τα άλλα δεν έχεις πρόβλημα. Στην τελική μεγαλώνεις τα fonts όπως σου είπαν παραπάνω. Τι το κακό έχει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το pc της υπογραφής το έχω συνδέσει με 40αρα samsung. Σε παιχνίδια και ταινίες οι 40 ιντσες δεν ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ σαν αίσθηση. Και τα χρώματα της TV πολύ καλύτερα απο κάθε ΤΝ panel. Να δουλέψεις word k excel δεν μπορείς. Αλλά για όλα τα άλλα δεν έχεις πρόβλημα. Στην τελική μεγαλώνεις τα fonts όπως σου είπαν παραπάνω. Τι το κακό έχει αυτό?

1) επειδή είμαι μηχανολόγος μηχανικός χρησιμοποιώ πάρα πολύ το word για κάποιες εργασίες και μελέτες που κάνω, όπως και το excel, όπως και το autocad...και άλλα. Μπορώ να αλλάζω το zoom χωρίς να αλλάξω το μέγεθος της γραμματοσειράς, αλλά το θέμα είναι άλλο.

2) σε τι απόσταση κάθεσαι από το pc?!

3) Από ότι βλέπω το pc σου είναι αρκετά καλύτερο-ακριβότερο από αυτό που περιγράφω παραπάνω.

Η κάρτα γραφικών που έχεις αν είδα καλά κάνει κάπου στα 300+ ευρώ και όχι 89...

Η μητρική ας μη το συζητήσουμε (214 η δική σου, 100 η δική μου), με Triple channel... και για κάρτες γραφικών

3 x PCIe 2.0 x16 (at x16/x16/x1 or x16/x8/x8 mode)

δεν νομίζω να είναι παρόμοια μεγέθη προς σύγκριση.

αυτό βέβαια που μου κάνει εντύπωση είναι το πως στην 24'' με ανάλυση 1920x1200 βλέπεις τα πάντα μια χαρά, και στην 32 με ίδια ανάλυση όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταγα την κάρτα γραφικών σου. Και μετά έψαχνα γενικότερα για τις 5850. Και δεν μπορώ να καταλάβω το εξής,

Πως γίνεται να έχουμε αυτές τις δύο κάρτες γραφικών

Palit GTS 250 (512MB, PCI Express) = 89,00 € VS Diamond 5850 SVGA (PCI-Express, 1GB) = 279,00 €

Χαρακτηριστικά

Chipset

nVidia

ATI

Engine Clock

745 MHz

725 MHz

Ταχύτητα Μνήμης

2200 MHz

1000 MHz

Memory Interface

256 bit

256 bit

Μέγεθος Μνήμης

512 MB

1 GB

Mέγιστη μνήμη βίντεο

512 MB

1 GB

Μέγιστη Ανάλυση

2560 x 1600 pixels

2560 x 1600 pixels

Συχνότητα

75 Hz

75 Hz

Direct X 10 υποστήριξη

Ναι

Direct X 11 υποστήριξη

Ναι

HDCP υποστήριξη

Ναι

Ναι

HDTV ready

Ναι

Ναι

nVidia SLI compatible

Ναι

ATi Crossfire Compatible

Ναι

RAMDAC

400 MHz

400 MHz

2nd VGA

Ναι

Ναι

DVI out

Ναι

Ναι

HDMI Port

Ναι

Ναι

Σύνδεση PCI Express 16x

Τύπος Μνήμης

DDR3

DDR5

Μοντέλο Κάρτας Γραφικών

GTS 250 Cuda

HD 5850

Display port

1

:wall::wall::wall::wall::wall::wall:

Κάτι δεν καταλαβαίνω!!!! Πως γίνεται η μία να έχει ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΑΝΩ την Ταχύτητα Μνήμης και λίγο μεγαλύτερο το Engine Clock και παρόλα αυτά να είναι χειρότερη σαν κάρτα τη στιγμή που σε όλα τα άλλα χαρακτηριστικά είναι ίδιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.