Jump to content



Δελαμπίτικη συνάντηση για φωτο-τεστς


Recommended Posts

Γενικά το VR είναι ένα καλό addon, που βέβαια κοστίζει όλο και πιο πολύ σε πιο ακριβές υλοποιήσεις φακών. ο 18-105 είναι πολύ καλος, και τον έχει η κοπέλα του αδερφού μου Γιάννη, οπότε αν θες στον καβατζώνω για test drive!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Αν γίνεται ευχαρίστως :D

Δεν με ενδιαφέρουν ακριβές υλοποιήσεις και ακριβοί φακοί κλπ. Χόμπυ είναι και όχι επάγγελμα. Προτιμώ να πάρω ένα flash και ένα-δυο άλλα πράγματα παρά να τα χώσω σε φακό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, και εγώ θα ήθελα να του βάλω χέρι του φακού! Γίνεται να βρεθούμε και οι 3 μέσα στο ΣΚ, να φέρω και εγώ 4-5 φακούς να παίξουμε; Και ο NTG άμα μπορεί θα ήθελα να συγκρίνω τον δικό του 70-300 με αυτόν της NIKON.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να φέρω τον 18-200 Sigma OS, 50mm f1.8 Nikon, και τον 18-55 μου που είναι σαν του Γιάννη.

Θα κοιτάξω να καβατζάρω και τον 18-105.

Θέλετε αύριο να παίξουμε? Ο ΝTG λίγο ζόρι τον κόβω λόγο τοποθεσίας :p

Link to comment
Share on other sites

ψηθήτε για συνάντηση μεσοβδόμαδα ή το επόμενο σάββατο το πρωί να μπορέσω και εγώ. θα έχω και εγώ τα δικα μου μπλιμπλίκια μαζί + τον 50 1.8 που θα ερθει την δευτέρα.

Γίαννο, και από εμένα μην πας για τον 18-135. Δεν ξέρω τι εννοεί ο performer μιλώντας για τραγικό φλουτάρισμα (θα ηθελα να μας το εξηγήσει) αλλά επειδή είχε περάσει κάποια στιγμή απο τά χέρια μου αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν η παραμόρφωση του και η όχι και τόσο καλή οξύτητα του. Αν ήταν πιο φτηνός ίσως να άξιζε τον κόπο αλλά σε αυτά τα λεφτά μάλλον για τον 18-105 πας ή τον 17-70 της sigma (με το κατι τις παραπάνω του απο €)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μπορώ σχεδόν όλη μέρα εκτός απο βράδυ γιατί έχω κανονίσει :/

Πρωί, απόγευμα πριν πιάσεις δουλειά ή κάτι δεν παίζει ε?

Γενικά είμαι fairly flexible μέσα στην μέρα, και να συναντιθούμε κάπου έστω και Κυριακή.

Κοίτα και ενημέρωσε με, έχω ήδη μιλήσει με την μικρή και λογικά θα στον καβατζώσω απόψε τον φακό.

Και αυτό που λεει ο Ζανής μπορώ, για επόμενο ΣΚ ή καθυμερινή (μετά τις 6.00 λόγο δουλειάς).

Ζανή ο 50άρης θα τον ερωτευτείς!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το συγκεκριμένο Σάββατο είμαι πίτα πηγμένος από το πρωί. Κυριακή κάτι γίνεται, αλλά προς το μεσημεράκι, την ώρα που θα είμαι στη δουλειά και πάλι :p

Αν είναι να κανονίσουμε και όποιος θέλει έρχεται, δίνω για δοκιμή την d60 να σας φύγουν και οι απορίες για το ISO :p

Link to comment
Share on other sites

Νeph! εσύ κάτσε εκεί και ζήλευε χιχιχι

Παιδιά οτι θέλετε είμαι αρκετά εύκολος, δείτε και πείτε μου! Εγω θα είμαι με 90άρα και τους προηγούμενους φακόυς.

Κυριακή μπορώ μεσιμέρι αλλά όχι για πολύ, σας τους αφήνω βέβαια δεν είναι θέμα.

Σε περίπτωση που δεν το είπα NEPH ΣΚΑΣΕ ΑΠΟ ΖΗΛΙΑ :D

Link to comment
Share on other sites

ψηθήτε για συνάντηση μεσοβδόμαδα ή το επόμενο σάββατο το πρωί να μπορέσω και εγώ. θα έχω και εγώ τα δικα μου μπλιμπλίκια μαζί + τον 50 1.8 που θα ερθει την δευτέρα.

Γίαννο, και από εμένα μην πας για τον 18-135. Δεν ξέρω τι εννοεί ο performer μιλώντας για τραγικό φλουτάρισμα (θα ηθελα να μας το εξηγήσει) αλλά επειδή είχε περάσει κάποια στιγμή απο τά χέρια μου αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν η παραμόρφωση του και η όχι και τόσο καλή οξύτητα του. Αν ήταν πιο φτηνός ίσως να άξιζε τον κόπο αλλά σε αυτά τα λεφτά μάλλον για τον 18-105 πας ή τον 17-70 της sigma (με το κατι τις παραπάνω του απο €)

εννοώ ότι στις 300 φοτος οι 299 ήταν ανεστίαστες.

πλαστικό σκουπίδι.-

Link to comment
Share on other sites

Βασική προϋπόθεση να είναι μέρα, για να βγάλουμε φωτογραφίες. Δεν έχει νόημα να είναι νύχτα, να κάτσουμε σε ένα τραπέζι και να τα κοιτάμε...

Ας πάμε αυτό το Σάββατο ή Κυριακή πρωί όσοι μπορούμε, και ξαναπάμε και την άλλη εβδομάδα, δεν πειράζει. Επίσης ηλιοφάνεια θα έχει και μεσοβδόμαδα την Τρίτη το πρωί.

Για κανονίστε το!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα χαθεί η μπάλα στο άλλο θέμα γράψτε εδώ πότε σας εξυπηρετεί να βρεθούμε (ή τεσπα να βρεθούν κάποιοι) για δοκιμές επί των φωτογραφικών και ανταλλαγή απόψεων και συμπερασμάτων.

Καλό επίσης θα ήταν να αναφέρουμε τι μπορεί να φέρει ο καθένας μαζί ή τι θα θέλαμε να φέρουν οι άλλοι για να δούμε :)

εδιτ, ξέχασα να γράψω τι μπορώ να φέρω :p

Nikon D300

Nikkor 18-200 vr

Sigma 105mm ex dg macro 2.8

Nikon AF-D 50 1.8

Sb-900 & 600 (αν έχει όρεξη κανεις να παίξει με φλας)

Και την Lowepro slingshot 200aw που θα έχει όλα αυτά μέσα :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών, θέλετε να πούμε επόμενη Κυριακή πρωί, Μοναστηράκι για ένα καφέ και βόλτα?

Πείτε τι και που και πώς και ποιοι.

Έχετε στο νού σας, κάπου κεντρικά για να βολεύει, ώρα πρωινή για να ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ με τους φακούς, και να μεσολαβεί μεσημέρι να τραβήξουμε κοψίδια.

EDIT.

ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΑ.

Με πρόλαβε ο Ζανής!

Link to comment
Share on other sites

εννοώ ότι στις 300 φοτος οι 299 ήταν ανεστίαστες.

πλαστικό σκουπίδι.-

καλα ναι, το ότι έβγαζες ανεστίαστες φωτογραφίες σου φταίει ο φακός; όχι ρε συ, καλούλης ήταν σε (πολύ) γενικές γραμμές και προσωπικά έχω βγάλει και ωραιότατα πορτραίτα μαζί του (οταν δεν ειχα αλλο)...απλά είναι λίγο έως πολύ υπερτιμημένος για αυτά που προσφέρει και κυριως για τα μειονεκτήματα του.

Βασική προϋπόθεση να είναι μέρα, για να βγάλουμε φωτογραφίες. Δεν έχει νόημα να είναι νύχτα, να κάτσουμε σε ένα τραπέζι και να τα κοιτάμε...

Ας πάμε αυτό το Σάββατο ή Κυριακή πρωί όσοι μπορούμε, και ξαναπάμε και την άλλη εβδομάδα, δεν πειράζει. Επίσης ηλιοφάνεια θα έχει και μεσοβδόμαδα την Τρίτη το πρωί.

Για κανονίστε το!!!

Ποστ χιερ ολ οφ γιου --> http://thelab.gr/showthread.php?t=73531

Link to comment
Share on other sites

Για Σ/Κ εγώ δεν μπορώ. καθημερινές όποτε θέτε εκτός Δευτέρας και Πέμπτης (μονο για αυτή τη βδομάδα επειδή μιλάμε για πρωινά και θα είμαι στη σχολή). Τα πράματα τα έγραψα στο ποστ #15

edit: να έρθει και ο Gomaros για να μου δώσει τον 24-70 του :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.