Jump to content



Περίεργο πρόβλημα με msi gd70


stathid90

Recommended Posts

έχω την συγκεκριμένη μητρική και έχω το εξής πρόβλημα : οι ram μου έχουν timings 9-9-9-27 στα 1600 mhz και παίζουν με τάση 1.7-1.9 . εάν μπώ στο bios και δώσω αυτές τις τιμές με το ζόρι bootάρω [οι μπλε οθόνες πάνε σύννεφο]. εάν πάλι βάλω τάση 1.9v στις μνήμες από το bios και κρατίσω αυτά τα timings στα 1333 mhz , τότε στο pc όλα είναι οκ , εκτός από ένα. Όταν παίζω παιχνίδια σε τυχαίο χρόνο μαυρίζει η οθόνη με αποτέλεσμα να μπορέσω να δω το desktop με ctrl+alt+del και πατώντας άκυρο στην συνέχεια . Όταν το κάνω αυτό τα windows μου εμφανίζουν μήνυμα ότι έκαναν recover την gpu. μήπως ξέρετε γιατί όταν πειράζω την τάση των ram επηρεάζεται η κάρτα γραφικών ?

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις νέες σειρές επεξεργαστών της AMD και της INTEL οι επεξεργαστές έχουν ενσωματωμένο το MEMORY CONTROLER και δέχονται μνήμες από 1,5v μέχρι 1,65Volt σε O/C !

Παραπάνω ενδέχεται να καταστραφεί ο memory controler του επεξεργαστή! Προφανέστατα οι μνήμες που έχεις στην κατοχή σου είναι για την παλιά πλατφόρμα της INTEL socket 775 η οποία έπαιρνε DDR3 μνήμες στο 1,9-2,0Volt!

Aυτές οι μνήμες ΔΕΝ ταιριάζουν με κανένα σύγχρονο socket (ΑΜ3, 1156, 1356 ...............)

Προσπάθησε να χρονίσεις της νήμες με τάση μέχρι 1,65volt με ότι συχνότητα και ότι timings καταφέρεις να είναι σταθερές! Θα δεις μέσω memtest από floppy πότε είναι σταθερές!

Την επόμενη φορά που θα αγοράσεις μνήμες πρόσεξε να είναι συμβατές με την μητρική -επεξεργαστή που κατέχεις !!!

ΕDIT : Δοκίμασε και με 1,7Volt αν και είναι λίγο ........ όχι παραπάνω ............................!

Δεν φταίει η μητρική .....

Link to comment
Share on other sites

Για σκάρτες μνήμες ή imc μου κάνει , τέσταρες τες σε ένα φίλο με memtest για βεβαιότητα .

Ποια έκδοση bios έχεις ?

οι amd αντέχουν άνετα μέχρι τα 2V χωρίς πρόβλημα, από τα 2 και πάνω αρχίζουν τα προβλήματα.

Βασικά οι μνήμες σου στα 1333 θα πρέπει να δουλεύουν με 1,6-1,65 λογικά.

Εγώ παντος δουλεύω εδώ κ μήνες 2 GTR στα 1,9 χωρίς κανένα πρόβλημα και αρκετά παιδιά στο XS

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.