Jump to content



new sound card


BloodMage

Recommended Posts

ειμαι αναμεσα σε 2 creative x-fi titanium fatality η asus xonar essence st?

τα ηχειακια που εχω ειναι logi5500 καποια στιγμι στο μελον ομος 8α πας σε σετακι ενισχιτι και ηχεια κανονικα(crystal audio μαλλον) οποτε λεω να παρω μια καλη καρτουλα ωστε να την κρατισω κ για μετα......

ακουω προτασεις...!

Link to comment
Share on other sites

και εγω win7 64.....τη θελω για τα ακουστικα που θα παρω αλλα θα δωσει ποιοτητα και στα ηχεια .......ναι εχω ακουσει απο πολλους για προβλημματα συμβατοτητας...και οτι σε vista/7 δεν μπορει να δωσει (λογω οδηγων) το 100% των δυνατοτητων της....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα σε Auzentech Forte/Prelude πάντως. Η HomeTheater HD είναι κάπως ακριβή.

Σαν boards, έχουν όλα τα καλά της Creative (επεξεργαστή CA20K2 με EAX 5.0 κλπ), αλλά πολύ ανώτερη ποιότητα και op-amp sockets που διευκολύνουν τη δοκιμή και αλλαγή των op-amps.

Και τι πρόβλημα να έχουν οι drivers της X-Fi στα 7 πλέον? Έχω XtremeMusic και όλα είναι μία χαρά.

Φυσικά, και το λογισμικό της Asus, αν κρίνω από αυτό της Xonar U1, είναι πολύ προχειροφτιαγμένο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Sound-Cards/Asus-Xonar-Dx-Pci-Express-90-YAA060-1UAN00Z.htm

Eχει κανεις αποψη για την xonar dx ? τη θελω κυριως για τη προενισχηση που εχει για τα ακουστικα....αλλα και για τα ηχεια...

Επισης ,μηπως ξερετε αν μπορω να εχω πανω στην καρτα και ακουστικα και ηχεια και να επιλεγω μεσω software που θα πηγαινει ο ηχος....ή θα πρεπει να βγαζω το καλωδιο των 2.1 ηχειων μου και στην ιδια υποδοχη να βαζω τα ακουστικα;(στην ουσια ρωταω αν η καρτα εχει ξεχωριστη υποδοχη για ακουστικα, διαφορετικη απο αυτη των ηχειων)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε BloodMage κι εγώ έχω ακριβώς το ίδιο set up 5500+xfi+windows 7 64bit και έχω ακριβώς τις ίδιες απαιτήσεις. Δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και καιρό να βλέπω ταινίες με οπτική ίνα και DTS ήχο ούτε παράπονο για τα mp3 έχω + ΕΑΧ 5.0 για τα παιχνίδια με αναλογική σύνδεση εννοείτε. Και αν έχεις πρόβλημα με τα Windows 7 που εγώ δεν είχα έχει βγεί το Product Identification Module Update όπως έχει γίνει και update σε κάποια Application(πληροφορίες θα βρείς στο παραπάνω link που έδωσα).

Link to comment
Share on other sites

την εχω εδω κ μερες.....απλα δεν εχω καθολου χρονο λογο δουλειας

η καρτα τα σπαει παντος!!! τεραστια διαφορα με την ον-μπορντ!!καμια σχεση η ποιοτητα του ηχου

εχει απειρες ρυθμισεις και επιλογες........δινει ενα πολυ πλουσιο προγραμμα η creative!

βεβεα θελω να την ξεψαχνισω λιγο ακομα.....μαλλον το σουκου!

αα και με τα drivers κανενα προωλιμα μεχρι τωρα!

εχω μια απορια παντος.....εχω δυο επιλογες συνδεσης των logi5500 η μια ειναι η οπτικι ινα και η αλλη ειναι τα τρια καλωδια rca-jak (αν το λεω σωστα)! τα εχω συνδεσει με τον δευτερο τροπο που ανεφερα!θα παρω βεβεα και οπτικι να δοκιμασω απλα ιθελα μια γνωμη ενος εμπειρου xDp

η καρτα ειναι η εξης http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.540197&u=CREATIVE-SOUND-BLASTER-X-FI-TITANIUM-FATAL1TY-CHAMPION-SERIES

Link to comment
Share on other sites

εχει ξεχωριστη υποδοχη για ακουστικα??? ....εγω ενδιαφερομαι για αυτη http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Sound-Cards/Creative-X-Fi-Titanium-Fatality-Pci-Ex-70SB088600000.htm

ειναι η ιδια ...χωρις το πανελ...

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει!!αλλα στο πανελ! το πανελ τα σπαει φιλε.....συμβουλη μου ειναι αν ειναι να παρεις αυτην παρε με το πανελ γτ θα το μετανιωσεις μετα! καλυτερα να αργισεις να το παρεις παρα να την παρεις χωρις ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου την X-FI θα την συνδεσεις με τα τρια καλωδια και οχι με την οπτικη, και θα βαλεις το πανελ στο 6 ch direct.Τωρα εγω εχω και τις 2 που εχουν αναφερθει παρα πανω και εχω μεινει ευχαριστημενος και με τις 2,πιο πολυ η Essense XT ειναι για μουσικη και η x-fi για παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.