Jump to content



Ενα χερακι ρε παιδια.


^MaC^

Recommended Posts

Καλως σας βρηκα σε αυτο το εξαιρετο φορουμ, μιας και εψαχνα απο καιρο κατι τετοιο, πραγμα το οποιο θεωρειτε ακομη σε πολυ αρχικο σταδιο στην ελλαδα. Ειμαι φοιτιτης εξωτερικου, (Αγγλια συγκεκριμενα :( )και εδω ειναι ποιο ευκολα τα πραγματα στην υδροψυξη.Βρισκεις αρκετα καλα και φθηνα πραγματα αν ψαχτεις λιγο.

Ας μπω στο θεμα.

Εχω τα ακολουθα:

Amd ahtlon 2.4+ @ 2.7+ (up and running 1 month , 3 days ,14 hours now...)

1.5 GB ddr 333, Chaintech 7njz zenith , GF4Ti 4200 agp8,

και απο υδροψυξη:

pump eheim 1250

rad maxxxpert

tank peripou oso ena isostar.... :) xexexexexe

kai block maxxxpert επισης. tubing βενζινολαστιχο :( και δυχτιχως αναγκαστικα να μονταρω το πισι για να τα βαλω μεσα πραγμα που μετανοιωνω τωρα.

οτι μπορειτε δειτε απτιν φοτογραφια.

προβλιματα:

λογω κουτιου, δεν γινετε καλη επαφη του φαν με το ραντ.

αμφιωαλω για την ροη και την αποδοση της αντλιας.οι σωληνες ειναι μολισ 9μμ

και νομιζω οτι την πνιγω.

επισης απο αποτελεσματα, γυρω στουσ 50-53 C

δεν ξερω αλλα ψιλοαπογοτευομε.

εχω καποιες ιδεες :

να εβαζα ενα μπλοκ ακομα για γραφικα, αλλα δεν ξερω αν θα το σηκωσει.

εχω στα υποψη, ενα εμφανησιμο κουτακι, με 2 θεσεισ για 120μμ φαν, που ισως το μονταρω καλυτερα εκει το ολο συστημα, και φ8ηνο σχετικα (70 Ε)

αυτα εν οληγοις...

αν μπορουσε καποιοσ να ρικσει καμια ιδεα στα προβληματα/προτασεισ μου.

και ποιο συγκεκριμενα, μεγε8οσ σωληνοσεων, ιποστηριξη του αλλου μπλοκ, κλπ κλπ

ευχαριστω εκ των προτερων...

:D

post-346-1416070664,3723_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στο φορουμ.

Δυστυχως φιλαρακο μου απο την φωτογραφια σου δεν καταλαβαινω κ πολλα,αν μπορεις να βαλεις μερικες ακομη που να φαινεται το συστημα θαταν καλυτερα.Για την αντλια,σιγουρα την ζοριζεις πολυ κ αυτο μπορει μεχρι κ να στην χαλασει,εγω θα σου προτεινα να κανεις το εξης,να χωρισεις τις ροες με ενα Υ κ να κανει αντλια -> μπλοκ -> τανκ η μια ροη κ η αλλη αντλια - ραντ - τανκ κ μετα απο το τανκ παλι αντλια.Αν καταλαβα καλα εχεις τον ανεμιστηρα εξω απο το κουτι??να σπρωχνει μεσα αερα??Δεν φαινεται καλα,παντως εγω,εχω το ιδιο κουτι με εσενα,αν κοιταξεις λιγο παρακατω στα μηνυματα αυτου του φορουμ θα δεις ενα με τιτλο το !εστησα επιτελους!.Δες εχω κ εγω την ιδια αντλια,εχω 3 μπλοκς βεβαια κ 12αριδες σωληνες,αλλα μπορεις να δεις το Υ μου κ το ραντ μου.Κοψε την εσωτερικη λαμαρινα του κουτιου πισω απο το πλαστικο τις μασκας ,κανε ενα κοψιμο στο μεγεθος της επιφανειας του ραντ.Βαλε τον ανεμιστηρα εσωτερικα απο το ραντ,δηλαδη κοιταζοντας το κουτι απο το πλαι πρεπει να ειναι ετσι (απο δεξια προς τα αριστερα) Πλαστικη μασκα,ραντ,ανεμιστηρας.Ο ανεμιστηρας να μην σπρωχνει αερα προς το ψυγειο,αλλα να τραβαει απο το ψυγειο,ετσι πιανεις ολη την επιφανεια του ψυγειου.Αν μπορεις να του φτιαξεις κ ενα fan shroud ακομη καλυτερα.Αν δεν καταλαβες κατι πες μου να σου εξηγησω.Επισης για το μπλοκ των γραφικων,μια χαρα το σηκωνει εκεινη η αντλια,δεν θα εχεις κανενα προβλημα αλλα πιστευω οτι θαταν καλυτερα παντα παραλληλο στησιμο,με διαχωριστικο Υ.Για το μεγεθος των σωληνωσεων σου δεν μπορω να σε βοηθησω αν δεν μου δωσεις τα στοιχεια του μπλοκ σου(μεγεθος ρακορ,ροη κτλ).

Y.Γ. οσο για την ελλαδα που ειπες,κ εγω εξωτερικο ειμαι,ιταλια συγκεκριμενα,κ γω το ιδιο νομιζα,μεχρι που γνωρισα τα παιδια εδω κ σε πληροφορω οτι συντομα θα διαπιστωσεις πως οχι απλα ξερουν,αλλα ειναι κ πολυ μπροστα ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ελπιζω αυτη η φωτο να σε φωτησει.... αυτο που δεν πολυκαταλαβα ουτε κι απτις φωτο σου, ειναι το συστημα Υ... οπως το εχω τωρα, παει...

το μοτερ φυσαει το ραντ, το ραντ στελνει κρυο στο μπλοκ, απτο μπλοκ γυριζει στο τανκ, και απτο τανκ ρουφαει η αντλια... και στελνει στο ραντ κλπ κλπ...την ιδια αντλια εχουμε... και το ραντ ειναι 10 μμ διαμετρος.

και εχει φτεροτες, και πιγενει αναμεσα τους σαν φιδακι η χαλκοσωληνα..

το χω σκισει το κουτι πλεον και ειναι αργα...

γιαφτο σκεφτομουν για νεο κουτι .... αν και μαρεσε αυτο πολυ.. αλλα δεν εχει χωρο κιολας.. εχω το μιντι...

so... για δωσμας τα φωτα σου μαστορα.. :D

post-346-1416070664,4643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα δικια μου προσωπικη γνωμη.

1)Αλλαξε εαν μπορεις ψυγειο , οι εμπειριες με ενα ιδιου τυπου ( και δεν ενννοω μονο το σωληνωτο) εδειξαν οτι ειναι τραγικο.

2)Προσπαθησε να αλλαξεις την διαμετρο των σωληνων σου.

3)Οσο για την στερεωση των ανεμιστηρων στο ψυγειο εχει ενα πολυ καλο αρθρο ...http://www.thelab.gr/reviews/Shroud_1.php

4)Ενναλακτικα για κουτι μπορεις να δεις κατι chieftec full που κυκλοφορουν....

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω μιντι εχω κ χωρανε της παναγιας τα ματια που λενε.Το Υ ειναι ενα σωληνακι ας το πουμε σε σχημα Υ που χωριζει την ροη σε δυο κατευθυνσεις,θα το δεις στην εξοδο της αντλιας μου.Το κιτ σου οπως το φανταστικα ειναι πολυ μετριο..οπως πολυ σωστα ειπε ο βαγουριδης το ψυγειο σου ειναι για τον π... θα σου συνηστουσα ενα ψυγειο με πλατιους σωληνες,οπως πχ η σειρα BLACK ICE η το DTEK.Oσον αφορα το πως να τα συνδεσεις εγω λεω ως εξης χωρις να παμε στην χρηση Υ...αντλια->μπλοκ->ψυγειο->τανκ->αντλια..τον ανεμιστηρα να τον βαλεις εσωτερικα απο το κουτι κ να τον βαλεις να φυσαει απο την αντιθετη πλευρα που ειναι το ψυγειο,δηλαδη να τραβαει αερα απο την μερια του ψυγειου κ να την σπρωχνει απο την αλλη καταλαβες?Δοκιμασε ετσι κ πες μας.Οσο για τους σωληνες,το μπλοκ απο οτι ειδα εχει 8 εσωτερικη διαμετρο οποτε δεν ξερω αν θα αλλαξει τιποτα με μεγαλυτερους σωληνες.Αν θελησεις να χρησημοποιησεις Υ κ να χωρισεις τη ροη τοτε κανε το ετσι αντλια(Υ)->μπλοκ->τανκ η μια ροη κ αντλια->ψυγειο->τανκ η αλλη.Αυτα κατα τη γνωμη μου.Δοκιμασετα κ πες μας.θελει δοκιμες δυστυχως για να το optimize καλα το συστημα.Το οτι εσκισες το κουτι δεν εχει σημασια,ισα ισα ειναι καλυτερα,βαλε μια ωραια γριλια σαν αυτη του ανεμιστηρα στο κοψιμο κ βαλε τον ανεμιστηρα εσωτερικα,μπορεις αν θελεις να βγαλεις αυτην που εχει τωρα ο ανεμιστηρας κ να την βαλεις εκει,κ τον ανεμιστηρα να τον αφησεις χωρις,δεν του χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξερω και πολλα (τωρα αρχισα να σχολουμαι και εγω και προσπαθω να το στισω ακομα), βλεπω οτι εχεις 50-53C οι οποιοι πιστευω ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ. Σιγουρα κατι δεν παει καλα! Ελπιζω τα παιδια εδω που ειναι πιο εμπειρα να βοηθησουν!

Υ.Γ--- ΚΑΛΟΣ ΕΙΡΘΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι στο ολο setup του φιλου μας φταιει το waterblock αλλα και οι μικρες σωληνωσεις που εχει. Αν ειχε ενα block με ρακορ μισης ιντσας οπως επισης και σωληνες μισης ιντσας πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα.Αλλα μαλλον κανει κακο και το ψυγειο.

Για αγορα φθηνου ψυγειου πηγαινε σε μια μαντρα με μεταχειρισμενα αυτοκινητων(εκτος αν στην Αγγλια δεν εχουν μεταχειρισμενα) και παρε καποιο το οποιο θα προτεινα να ειναι ως εξης:

Να ειναι κυψελωτο με αλουμινενια ή εστω και χαλκινα fins και να εχει μεγεθος για 2 120αρηδες ανεμιστηρες. Οπως και να το κανεις το μεγεθος σε ενα καλοφτιαγμενο ψυγειο παντα μετραει.

Στην τελικη δωσε μας στοιχεια να σου στειλουμε εμεις ενα ψυγειο με 55(38 λιρες).

Για waterblock αν και ολοι το γνωριζουν στειλε ενα pm στον eleven. (χρηστης του φορουμ).

Οχι οτι θελω να το παινεψω αλλα δεν νομιζω να βρεις κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε τζαξ συμφωνη,αλλα το παιδι πληρωσε για αυτο το κιτ,ας δουμε μηπως μπορει να καλυτερεψει την κατασταση με αυτα που εχει μην ξοδευει παραπανω χρηματα.Μακ εγω συνηστω να τα ξεμονταρεις ολα,να βαλεις ξανα το μπλοκ με προσοχη οτι παταει καλα στον επεξεργαστη κ εφοσον εχεις βαλει μια λεπτη στρωση arctic silver πανω στο core.Επειτα δοκιμασε αυτα που σου ειπαμε κ δες τι γινεται .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες τιν πατησα σαν πρωταρης.... γιαφτο και ελειψα αρκετα απτο φορουμ.. μια σταγονα πανω στην βιασινη μου επεσε στο νορθμπριτζ, και εγινε ο χαμος.. παλι καλα που χω εγγυηση απο πλαισιο και ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα και απο δευτερα παω για γλυψιμο....χεχεχεχε... μπαι δε γουεϊ, ειμαι ελλαδα , μολις πριν λιγο εφτασα, μετα απο πολλες αναταραξεις..

στο θεμα μας. το σκεφτικα πολι λογικα και επιστιμονικα, και σκεφτομε να κανς τισ εξησ αλαγες...

1ον

το φαν το μονταρα πανω στο ψυγειο με λεπτη σιλικονη, γιατι απτι μαμα του ειχε φισιματα απο δω κια πο κει. τωρα αποτι ειδα.. εχει αποδοση 100%.και θα υπολογισω το εξης αν και με ενα επιπλεον φαν απτην αλλη κανει καλυτερη δουλια.(αν ξερει καποιοσ κατι σχετικο... αςριξει συρμα. :) σαν σαντουιτσ να μοιαζει δλδ .. φαν-ψυγειο-φαν... και φυσικα το πρωτο να τραβαει προς τα εξω....(το χα ξεχασει οτι το χα ωαλει αναποδα)

2ον

σταμπαρισα ενα κουτακι, τζετε, και εμφανισιμο, και εχει 2 χ 120 μμ φαν 8εσεις...

μια πισω μια μπρως.. αποτι μερισα το ολο σιστιμα ψυγειου... παει κουτι εκει! :)

3ον

δυστιχως δεν μπορω να μεγαλωσω τουσ σωληνες, αλλα μπορω να βρω απο ενα καλο γνωστο, σωληνεσ με μεγαλυτερη εσωτερικη...κατι ειναι κι αφτο....εξαλου ι ανλια , βγαζει 1200 l/h με 12αριδεσ σωληνεσ, που και με το παρων συστημα εχει καλη ροη...

αν ξερει καποιος πωσ μπορω να επεμβω στους σωληνες, χωρις να αλλαξω μπλοκ, και ψυγειο,(γιατι αμαρτια ειναι να τα πεταξω, δε λεει και δεν ειναι και τπτ τελιομεναντζιδικα.. το μπλοκ ερχετε δευτερο νομιζω, στο overclokers.com) ασ μου πει καμια ιδεα.. επισησ αξηζει να χω π.χ. 12αριδεσ σωηνεσ, με 10αρια μπλοκ και ψυγειο? το ιδιο θα ειναι πιστευω.

4ον

αποτι καταλαβα κατι πεζει με τισ θερμοκρασιεσ, vcore eixa 1,72-75 gia na trexei normal san 2.7+ (alla skyli, mexri na klatarei i mobo, ειχε αντεξει μινα και , χωρις κλεισιμο.) oποτε ελεγα για εκσωτερικο θερμομετρο, που εχει και το κουτι πανω του...

5ον

οπωσδηποτε θερμοαγωγημη σιλικονη, γιατι πριν ειχα μια τελιομενη, λεω να βαλω μια κενυργια που βγηκε στην αγορα...σιλβερ 5.

οπως επισησ απεσταγμενο νερο.........

τωρα για το αλλο μπλοκ για τα γραφικα,πεζει να το αντεξει με τις μετατροπες αυτεσ...

αν το αντεχει, λεω να το βαλω με Υ και οχι σειριακα.....αλλα ηθελα να βρω Υ με αναλογιες, π.χ. 30,70 % απτη μια και απτην αλλη εξοδο αντοιστιχα....

λετε να παιξει ετσι???

αυτα για σημερα.. ξημερωσε κιολας.. :p

αποτελεσματα και φοτοσ απτο προτζεκτ θα σας εχω γεναρη , μολις το σιαξω λιγο... αλλα για πειτε καμια γνωμη πανω σαφτα που σκεφτομε... θeνξ....

Link to comment
Share on other sites

1ον) Το πλαισιο αν εχεις την μητρικη ακριβως οπως οταν την αγορασες και πεις απλα οτι δεν ανοιγει θα σου την αλλαξουν.

2) Για τη διαταξη σαντουιτς στο ψυγειο. Αυτο φιλε μου, πρεπει να το βρεις μονος σου. Δηλαδη. Υπαρχουν ψυγεια που αποδιδουν καλυτερα αν τα κανεις σαντουιτς με 2 ανεμιστηρες και υπαρχουν και αλλα που αποδιδουν το ιδιο. Χαμενος παντως δεν προκειται να βγεις, δηλαδη να εχεις χειροτερη αποδοση . Οποτε γνωμη μου ειναι να το κανεις.Βαλε το ψυγειο σε διαταξη push-pull και πιθανοτατα θα παιξει μια χαρα και ακομα καλυτερα απ'οτι τωρα.

3) Πες μας τιμη για το κουτι και φυσικα τι λεφτα θελεις εσυ να δωσεις. Αν τα λεφτα που θελεις να δωσεις ειναι γυρω στα 100 τοτε η καλυτερη επιλογη ειναι το full tower της Chieftec απο το Πλαισιο. Τεραστιο κουτι με 7 χ8ρηδες ανεμιστηρες και απλετο χωρο για watercooling.

4)Αν πας σε καποιον που επισκευαζει ψυγεια αυτοκινητων μπορει να σου μετατρεψει το ψυγειο σε 12αρι αντι για 10αρι(για τους σωληνες που θα συνδεθουν επανω μιλαω). Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσα λεφτα θα σου παρει και αν σε συμφερει γιατι εδω που ειμαστε αν πας σε μια μαντρα με παλια ανταλακτικα αυτοκινητων μπορεις να βρεις και καλυτερα ψυγεια απο το δικο σου με 10-12.Για το block δεν νομιζω να γινεται αλλαγη στα ρακορ οποτε μην το ψαξεις. Αστο το ολο σεταπ σου ετσι.Με 10αρηδες σωληνες.

5)Δεν νομιζω να χρειαζεσαι εξωτερικο θερμομετρο γιατι αν δεν κανω λαθος η μητρικη που εχεις διαβαζει ΑΨΟΓΑ τις θερμοκρασιες του επεξεργαστη.

6)Θερμοαγωγιμη σιλικονη δοκιμασε μια εκ των 3ων: Arctic Silver 3ή 5 ή Arctic Ceramique. Και οι 3 κανουν αψογη δουλεια. Πριν βαλεις απεσταγμενο νερο καθαρισε πολυ καλα το ψυγειο και το block σου. Πανε σε ενα Σουπερμαρκετ και αγορασε υδροχλωρικο οξυ(κεζαπ αν το ζητησεις θα σου πουνε που εχει). Βαλε και στο block αλλα και στο ψυγειο. Αναταραξε τα και τα 2 με το κεζαπ μεσα. Μετα απο λιγη ωρα αδειασε το κεζαπ και πλυνε τα με νερο. Κανε την ιδια διαδικασια αλλη μια φορα.

Αυτο το κανεις για να καθαρισει και το block αλλα και το ψυγειο απο τις ακαθαρσιες του νερου βρυσης.

7) Υ με αναλογιες 30-70 λιγο δυσκολα θα βρεις. Παντως αν και το block της καρτας γραφικων σου εχει 10mm ρακορ για τους σωληνες τοτε παρε ενα κλασικο Y.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον.... ειμαστε σε σταδιο εξεληξεων...

αρχικα εχω ξεκινισει τισ αγορεσ τελευτεα....

1. λαστιχακια 9 μμ εσωτερικη, αρκετα ελλαστικα.. και δενουν απολυτα με τα φινς. τυχερος γιατι τα βρηκα απτο μαγαζι της γειτονιας.... 50λεπτα το μετρο.

2. σιλικονη για πλαστικα, μεταλα κλπ κλπ, 1,10 Ε

3. πλαστικα κλιπσ για τα καλωδια. σφικσιμο κλπ κλπ γιατι δεν ειχα...

4. σιλικονη - κολλα pvc -πλαστικων...

5. κουτακι midi , 3rs systems R101... ειληκρινα , φανταζει κορυφεο παρολα τα 90 ευρα...

εχει , φαν κοντρολ, και αυτοματο adjacement.... αναλογα με την θερμοκρασια στουσ 3 σενσορεσ... επισησ 2 χ 120μμ φανσ... με ιδανικεσ αναλογιεσ για το ψυγειο... (plug n play στο μεγαλειο του :) ) ποιοτικα δεν ειναι τελειο αλλα ειναι αρκετα ελαφρυ, και πρακτικο θαρρω...και ομορφο ισωσ... να δω ποσο mod θα σηκωσει ομωσ... αν και πραγματικα, με τισ δινατοτιτεσ του δεν νομιζω οτι χρειαζετε.... για περισοτερεσ πληροφοριεσ.. :)http://3rsystem.co.kr/english/product/case/r101.asp

6. το πλαισιο τιν εκανε παλι την παχια του... μιας και μου πηραν τιν παλιa mobo δινοντασ μονο 132 εβρα...(τιμη κλεισηματοσ προϊοντος) για να διαλεξω μεταξυ τησ καινουργιας zenith...(185 Ε) 2 asus ( kt600 kai nforce 2 ultra ) απλεσ ομως...καπου στα 90 εβρα ι καθε μια.. και μιας αλμπατρον nforce 2 ultra... στα 115 ... παρολη την χρονικη πιεση να διαλεξω... επελεξα αλμπατρον.... ξερωντας οτι ειναι αγνωστη κλπ κλπ... αλλα ηταν ι μονη στα λεφτα αυτα που ειχε αυτα που ζητουσα... raid, sata, dual channel ddr, kai firewire... αν ξερει καποιοσ κατι παραπανω για αυτη.. ασ σφυριξει τπτ.. αν και ειδα σε φορουμς... οτι εχει αρκετα καλεσ επιδοσεισ στο overclocking....

τελικα για μπλοκς... βρικα 2 της asetech apo to kit waterchill με 45 για gpu kai 40 gia chipset....

δεν τα εχω αγορασει ακομα.. αν βρει καποιος κατι ποιο φθηνο.. ασ σφυριξει επισησ.... θα το appreciate δεοντος..!!!!!

τωρα δεν τα χω ριξει στο χωρο ολα αυτα... λογω διακοπων...αλλα απο 10 γεναρη 8α ειναι ολα up and runing... που θα γυρισω στο π****ονησι... και φυσικα... θα ερθουν και οι αντιστοιχεσ φωτο, και μετρησεις....κλπ κλπ... παντος το επομενο εξαμηνο θα εχει πολυ overclocking... πεζει και TEC αν την ψαξω καλα τη δουλια..... καλα χριστουγενα σε ολους , καλεσ γιορτεσ και περιμενω καμια απαντηση , σχολιο .. για την προοδο...

Link to comment
Share on other sites

1) αν σου εδωσαν 130 ευρω για μια παλια μητρικη ειναι παρα πολλα!!!Μηπως εννοουσες 30?

2)για μπλοκς απευθυνσου στον 11..πιστευω οτι θα ειναι αρκετα πιο φτηνα κ πιο καλα σε επιδοσεις.Χωρις να ειμαι σιγουρος βεβαια για το θεμα της τιμης.

3) για την μητρικη πολυ φοβαμαι,οτι το συγκεκριμενο μοντελο,δεν εχει τρυπες γυρω απο το σοκετ για να στησεις μπλοκς που χρειαζονται τρυπες..ελπιζω να κανω λαθος.

4) το κουτι ομορφο,βεβαια δεν ξερω που εχεις σκοπο να βαλεις το ψυγειο,αλλα αν σκοπευειςνα το βαλεις μπροστα θα πρεπει να κοψεις την μασκα,εκτος κ αν το βαλεις πισω με ανεμηστηρα που να τραβαει προς το εσωτερικο του κουτιου αερα...αλλα αν το κανεις ετσι..απο που θα βγαζει αερα το κουτι?

Link to comment
Share on other sites

ooooooo η μητρικη ειναι το μοντελο ΚΧ18D pro II ... δεν νομιζω οτι ειναι και ακριβη για τα δεδομενα που εχει....οντως δεν εχει τρυπες γυρω απτο σοψκετ, αλλα το μπλοκ το στερεωνω με κλιπσ...

το ψυγειο πισω... με φαν να στελνει προσ τα εξω... (πως σου ρθε πως 8α το βαζα αναποδα ??? )

και μαλιστα παιζει να του βαλω 2 φανσ.. σαντουιτσ που ελεγα..

Link to comment
Share on other sites

οπως λες,θα τραβαει τον ζεστο αερα απο το εσωτερικο του κουτιου,κ ετσι δεν θα δουλευει καλα το ψυγειο...δηλαδη θα στελνει πανω στο ψυγειο ζεστο αερα,κ οχι αερα σε θερμοκρασια δωματιου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.