Jump to content



Aγορα ssd δισκου


evolution

Recommended Posts

σκεφτομε να παρω ενα ssd δισκακι για το συστημα τις υπογραφης μου αλλα επειδη θα ασχοληθω πρωτη φορα θα ηθαλα τη γνωμη σας επανω θα μπουνε win 7 και κανα 2 παιχνιδια επομενως θελω κατι απο 60 GB και πανω

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Intel-Postville-80GB-SSD-2-5inches-Retail.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Ocz-60Gb-Ssd-Sata-Ii-Vertex-Turbo-OCZSSD2-1VTXT60G.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/OCZ-Solid2-OCZSSD2-2SLD120G-120GB-SSD-2-5-Sata-II-OCZSSD2-2SLD120G.htm

απο τους παραπανω δισκους πιον να παρω ? στα λεφτα 200-250 και λιγο παραπανω τι προτεινετε?

απο οτι ειδα προτεινετε τον intel στα περισοτερα topic αν ειναι ευκολο θα ηθελα να μου εξηγησετε το γιατι

Link to comment
Share on other sites

Κουρτινα 1.

Intel επειδη ειναι καλυτερος στα random reads και writes. δλδ σε διαβασμα και γραψιμο πολλων μικρων αρχειων, οτι ακριβως χρειαζεται ενα λειτουργικο. Τα sequencial writes μην τα κοιτας καν, δεν προκεται να μεταφερεις ταινιες στον ssd. Επισης ειναι πολυ πιο φτηνος ανα gb απο τον vertex turbo

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα προτεινετε τον intel στα περισοτερα topic αν ειναι ευκολο θα ηθελα να μου εξηγησετε το γιατι

Στα 9 από τα 10 topics που κάποιος προτείνει τον Intel, εξηγεί και γιατί τον προτείνει.

Επίσης: μακριά από την επιλογή 3, ούτε για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Κουρτινα 1.

Intel επειδη ειναι καλυτερος στα random reads και writes. δλδ σε διαβασμα και γραψιμο πολλων μικρων αρχειων, οτι ακριβως χρειαζεται ενα λειτουργικο. Τα sequencial writes μην τα κοιτας καν, δεν προκεται να μεταφερεις ταινιες στον ssd. Επισης ειναι πολυ πιο φτηνος ανα gb απο τον vertex turbo

+1 Intel και από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Παλιο ειναι το αρθρο. Αν ριξεις μια ματια στο thread Intel SSD θα δεις οτι υπηρχαν προβληματα με το πρωτο firmware που υποστηριζε το TRIM στους 2nd Gen SSD της Intel. Διορθωθηκε με αλλο firmware, που βγηκε αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικαρια την βοηθεια σας......

Δεν εχω παρακολουθησει σχεδον καθολου το "θεμα" SSD ......οποτε λοιπον σημερα πηρα αποφαση να εγκαταστησω ΕΝΑΝ SSD σχετικα αποδοτικο και σε καλη τιμη..... Βασικα θα περαστει το λειτουργικο και τιποτα αλλο...( πιθανον Win7 ) .

Πιστευω λοιπον πως τα 60-64GB ειναι αρκετα για την "δουλεια" που το θελω.....

Με βαση λοιπον τα χαρακτηριστικα του υπολοιπου PC μου θα ηθελα να μου προτεινεται την καλυτερη επιλογη.....

( ASUS P6T Deluxe - i7 940 - 6GB OCZ Gold )

Με μια ματια εκανα ενα συγκριτικο στα εξης προιοντα:

Συγκριση Αγορας SSD - Plaisio

ΒΟΗΘΕΙΑ......μην κανω καμια "γκαφα".....εχω τρομαξει κιολας με "κατι" ασυμβατοτητες που ακουω "δεξια-αριστερα"....:(

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικαρια την βοηθεια σας......

Δεν εχω παρακολουθησει σχεδον καθολου το "θεμα" SSD ......οποτε λοιπον σημερα πηρα αποφαση να εγκαταστησω ΕΝΑΝ SSD σχετικα αποδοτικο και σε καλη τιμη..... Βασικα θα περαστει το λειτουργικο και τιποτα αλλο...( πιθανον Win7 ) .

Πιστευω λοιπον πως τα 60-64GB ειναι αρκετα για την "δουλεια" που το θελω.....

Με βαση λοιπον τα χαρακτηριστικα του υπολοιπου PC μου θα ηθελα να μου προτεινεται την καλυτερη επιλογη.....

( ASUS P6T Deluxe - i7 940 - 6GB OCZ Gold )

Με μια ματια εκανα ενα συγκριτικο στα εξης προιοντα:

Συγκριση Αγορας SSD - Plaisio

ΒΟΗΘΕΙΑ......μην κανω καμια "γκαφα".....εχω τρομαξει κιολας με "κατι" ασυμβατοτητες που ακουω "δεξια-αριστερα"....:(

Πραγματικα η απαντηση ειναι λιγα post πιο πανω.

Παρε αυτο :http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Intel-Postville-80GB-SSD-2-5inches-Retail.htm και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Nephilim θα σε "ακουσω".....σε παρακαλω με λιγα λογια εξηγησε μου γιατι να παρω τον SSD που αναφερεις ???? Βλεπω πως εχει το μικροτερη Μέγιστη Ταχύτητα Εγγραφής ...αλλα την μεγαλυτερη χωρητικοτητα απο οσους προτεινα και εγω......

Την βοηθεια σου......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.