Jump to content



H asus μου μαλλον εφτασε στα ορια της!


LoWRiDeR

Recommended Posts

Αν η 8RDA3+ ειχε soundstorm εκεινην θαπαιρνα...αλλα δεν εχει...η 8rda+ δεν εχει SATA...digital audio out δεν εχει καμια τους αλλα το καλο της νεας rev2.1 ειναι οτι εχει νεους πυκνωτες sanyo που αντεχουν καλυτερα ακομη το οβερκλοκ.Η abit μου αρεσει λογο extras...αν κ η καλυτερη σε extras ειναι η asus.Επισης ειχα μια ασχημη εμπειρια στον υπολογιστη του ξαδερφου μου την μερα που του το εστησα με 8rda3+ επαθε bios corruption..πρωτη μερα ρε παιδια??Η ασους μου εχει κλεισει κοντα ενα χρονο,εχει φαει 100αδες bios flash κ δεν μου εδωσε ποτε προβλημα...δυσκολη επιλογη γαμωτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LoWRiDeR

ειναι οτι εχει νεους πυκνωτες sanyo που αντεχουν καλυτερα ακομη το οβερκλοκ..

Ρε παιδια μην πιστευετε οτι λενε...Sanyo και 3 αυγα τουρκιας..η δουλεια του πυκνωτη ειναι να εξομαλυνει το ρευμα ουτε να αντεχει στα τρελλα fsb ουτε τιποτα.Προσωπικα δεν του καιγεται καρφι ακομα και οταν ο επεξεργαστης ειναι στα 5 κτηνοGhz.Ειναι απο τις λιγες φορες που μετρα η ποσοτητα και οχι η ποιοτητα , χωρια που και η sanyo δεν φημιζεται για το τελευταιο.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος με το asus rev 2 που εχω απο αποψη fsb χωρις να εχω τελειοσει το burn ειμαι. 223 σταθερος σε 3d mark 2001 αλλα σκεψου δεν εχει να δωσεις ταση στο chipset. παντος εχουν περαση 2 abit και δεν ειμαι ευχαριστημενος ισως το πρωτο που ειχα να ηταν κορηφη αλλα πρεπει να εκανα χαζομαρα και να το εκαψα απο το δευτερο ομως απογοητευτικα.

με το asus ειμαι ευχαριστημενος σχεδον πληρος. ενα mod χρειαζετε και μαλον θα το κανω. παρε asus και κανε mod

Link to comment
Share on other sites

Zyx το γνωριζεις το UBER BIOS?? http://homepage.ntlworld.com/michael.mcclay/ ριξε μια ματια εδω.Δινει δυνατοτητα να παρεις το τσιπσετ μεχρι 1.9, κ τις μνημες μεχρι 2.9 επισης προσθετει διαφορες αλλες επιλογες.Εγω αυτο εχω αυτην την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LoWRiDeR

Zyx το γνωριζεις το UBER BIOS?? http://homepage.ntlworld.com/michael.mcclay/ ριξε μια ματια εδω.Δινει δυνατοτητα να παρεις το τσιπσετ μεχρι 1.9, κ τις μνημες μεχρι 2.9 επισης προσθετει διαφορες αλλες επιλογες.Εγω αυτο εχω αυτην την στιγμη.

Δεν ισχυει αυτο ...διαπιστωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Zyx για πες μου λιγο,το μαξ σταθερο fsb με την ασους σου ειναι 223??αν πραγματι παει τοσο καλα τοτε θα χτυπησω μια ρεβ2.0 ...πες λιγο τι επεξεργαστης ,πολλαπλασιαστης κ fsb με τι ψυξη κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν εχω ψαξει για μαξ fsb προτον γιατι κανω ακομα burn. ειμαι ναι 223 αλλα με της μνημες 2-2-2 αλλα με ddr 400 και 2.8v απο bios που πας! παντος εως τωρα οι corsair πανε πολυ καλα. και θα ηθελα πολυ να δω που θα πανε με 3.2 αν δεν τις εχω καψε ακομα:D. δεν ξερω αν ειμαι και rock. αλλα 3d mark 2001 βγαζω δεν εχω ασχοληθη πολυ να δω που παει και ποσο σταθερος ειμαι και που. οταν θα τελειοσο θα σου πο. αλλα εχω ακομα πολυ δρομο γιατι ανεβαζο 1 - 1 fsb και το αφηνο κανα 5 εως 9 ωρες. και ειμαι ακομα στα 209 αλλα 220 δεν πηγενε. τωρα παει. με χαλαρα timings εχω φτασει 233 και εβγαλα pi 235 κολησε αλλα ισως ηταν απο της μνημες. εγω λεω να παρεις ενα asus και να του κανεις ενα καλο mod :confused:

air cooling βαρτον 2500+ με 11 multi το 223 το 233 με 10.5 αλλα ο cpu παει 2470 με 1.85 απο βιος περιπου 1.9 λεει το monitor.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικες μου εμπειριες απο asus rev2. Καμια 5-6 μητρικες ειχαν παει ανετα 220 και απο αυτες 3 χτυπησαν και 235 και μιλαω για σταθερα..Η μαγκια ολη ειναι στους χρονισμους της μνημης.Και μονο ενα asus μου δεν πηγε καλα το οποιο τερματιζε στα 208 φσβ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η rev 1.04 είναι όντως πατάτα. Μέχρι και 1.89vdd θυμάμαι της είχα δώσει (που υποτίθεται τα SPP non Ultra τα γουστάρουν) πάνω από 200 δεν είδα ούτε για πλάκα. (σταθερά πάντοτε, γιατί το POST, τι να το κάνουμε), ενώ η Αbit 1.2 πιάνει στο απαλό τα 220 και χτυπάει και επιδόσεις των Ultra. Tώρα από τα rev2 το Asus θεωρείται καλό, αν και αν είναι να αλλάξεις μητρική καλύτερα να πας για Αbit, λόγω μεγαλύτερης ευελιξίας στις ρυθμίσεις που σου δίνονται (αρνητικό, κατά 70% θα έχεις πρόβλημα με Μulti και CPU interface enable πάνω από 220 FSB). Πιθανός να θέλεις και κει να κάνεις κανένα Mod (από 133 σε 166).

δε νομίζω η NF7-S να καίγονται εύκολα, ολόκληρο τροφοδοτικό έχει σκάσει απάνω στην δικιά μου με 12 και +12 και δε κατάλαβε Χριστό

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, για την DFI LANPARTY NFII B τι λετε?Εχω ακουσει οτι τις παταει ολες κ ειδα κατι τρελα bench που πιανει με μνημες A-DATA 250fsb,επισης μπορεις απο το bios χωρις mod να δωσεις μεχρι 3.2βολτ στις μνημες!Ενα πραγμα μονο φοβαμαι,η πρωτη εκδοση της μητρικης αυτης,δεν ειχε τρυπες γυρω απο το σοκετ,δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο κ για την Β...αν εχει τρυπες θα την χτυπησω χωρις 2η σκεψη!Ειναι η μονη που εχει τα extras της ασους κ παραπανω!

http://www.dfi.com.tw/Upload/Product_Picture/LP%20NFII%20ULTRA%20B%20b.jpg

http://www.dfi.com.tw/Upload/Product_Picture/LANPARTY%20NFII%20b.jpg

για κοιταξτε αυτες τις δυο φωτογραφιες,η πρωτη εχει τρυπες ενω η 2η οχι ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Oκ το διαπιστωσα,εχει τρυπες γυρω απο το σοκετ,μετα τα χριστουγεννα που θα επιστρεψω απο τις διακοπες,θα δω τι παιζει με την νεα της ABIT AN7,αν δεν λεει πολλα θα παρω αυτην :D

DFI κ τα σπαει!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, εμενα μαλλον η επομενη επιλογη μου(εαν παθει οτι διποτε η Epox μου) , θα ειναι ALBATRON. Εχω ακουσει ΠΟΛΥ καλα λογια για την νεα nForce μητρικη τους, και ΕΛΑΧΙΣΤΑ προβληματα(σχεδον καθολου)! Πολυ καλη εταιρια! Για ριξε μια ματια! Δεν θυμαμαι ακριβος τι μοντελλο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλα?Μιλας για τα bugs με το πρωτο buggy bios??Ποια μητρικη δεν ειχε προβληματα στις αρχες?Ειναι νεα ακομη η DFI κ μαλιστα αν ειδες με ενα beta bios ο τυπος χτυπησε 260fsb.μωρε εγω δεν θελω κ τοσο πολυ fsb :D Με ενα 13.5Χ230 ειμαι ευχαριστημενος λολ!Ασε που οι μνημες μου δεν νομιζω να αντεχουν παραπανω,αν αντεξουν τοσο καλα θαναι.Τα εξτρα της μητρικης ειναι τα καλυτερα απο οποιαδηποτε nforce κ το οverclocking της δειχνει να ειναι κορυφη.Παντως μεχρι μετα τα χριστουγεννα που θα ερθει η ωρα να κανω "ψωνια" θα το κοιταξω,θελω να δω κ τπτ τεστ της ΑΝ7...παντως η την μια θα παρω η την αλλη..ουτε Ασους,ουτε ΝF7-SL ουτε EPOX.Ειδωμεν!Κ εγω δεν μιλαω για την INFINITY που ειναι η παλια REV.. αλλα για την LANPARTY NFII REV!B!

Link to comment
Share on other sites

Mμμμ... έχεις δίκιο χθες εκδόθηκε το Beta Bios τώρα το είδα και γω. ’ψογη πραγματικά αν λύσει τα προβλήματα με το BIOS, αν και νομίζω από τις φώτος ότι όντος δεν έχει τρύπες στο socket :( .

_

bios_mem.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχει εχει! ειδα σε ριβιου της οτι ειναι αψογη κ οτι σε σχεση με την παλια ρεβιζιον,η Β τονιζουν εχει τρυπες γυρω απο το σοκετ χεχε!αν δεις τις 2 φωτος φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.