Jump to content



O/C σε Gigabyte GA-EX58 UD5


mani

Recommended Posts

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ o/c έχοντας και την εντύπωση ότι ήταν επικίνδυνο για το pc (τουλάχιστον αν το κάνω εγώ) θα ήθελα αν γίνεται μερικές συμβουλές. Με νοιάζει κυρίως να είναι σταθερός οπότε δεν χρειάζεται να φτάσει και 4 ghz αν υπάρχει πιθενότητα για πρόβλημα.

Κάπου είχα βρει και έναν οδηγό για gigabyte αλλά δεν ήταν για την δικιά μου μητρική και δεν ξέρω σίγουρα αν κάνει.

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής μου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα links. Αυτός ήταν κι ο οδηγός που έλεγα.

Έχω μια απορία όμως με βάση και τα όσα διάβασα.

Ενώ έχω καλή ψύχτρα και ένα noctua πάνω της η θερμοκρασία σύμφωνα με το easytune είναι 41c idle και με 20 λεπτά orthos πήγε στους 56c το πολύ. Αυτά με το easytune πάντα γιατί το realtemp έδειξε πολύ περισσότερο.

Υψηλές δεν είναι οι θερμοκρασίες για να πάω στα 4ghz;

Έβαλα την πάστα που είχε μαζί η ψύχτρα αλλά ίσως να έβαλα λίγη παραπάνω. Να φταίει αυτό;

post-14453-1416074320,2001_thumb.jpg

post-14453-1416074320,2459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής σε μισή ώρα prime είναι γύρω στους 66c με μάξιμουμ τους 68. Θα το αφήσω καμιά ώρα ακόμα.

Με βάση αυτές τις θερμοκρασίες αν κλοκάρω θα περάσει τους 80;

Το Σ/Κ θα βάλω την arctic silver 5.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά με μια δοκιμή έφτασε εύκολα τους 82 οπότε επέστρεψα σε στοκ.

Θα περιμένω να αλλάξω πάστα (μάλλον είχα βάλει παραπάνω κι έκανε μόνωση) και σκέφτομαι μήπως βάλω άλλον ένα fan πάνω στην ψύχτρα για push pull με τον noctua που έχω.

Έχετε κάποιον να προτείνετε; (αθόρυβο) Ο πιο δυνατός πρέπει να τραβάει;

ΥΓ Όταν ανέβασα τη συχνότητα άναβαν κάποια led πάνω στη μητρική που σε στοκ δεν άναβαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά με μια δοκιμή έφτασε εύκολα τους 82 οπότε επέστρεψα σε στοκ.

Θα περιμένω να αλλάξω πάστα (μάλλον είχα βάλει παραπάνω κι έκανε μόνωση) και σκέφτομαι μήπως βάλω άλλον ένα fan πάνω στην ψύχτρα για push pull με τον noctua που έχω.

Έχετε κάποιον να προτείνετε; (αθόρυβο) Ο πιο δυνατός πρέπει να τραβάει;

ΥΓ Όταν ανέβασα τη συχνότητα άναβαν κάποια led πάνω στη μητρική που σε στοκ δεν άναβαν.

Κλεισε το ΗΤ αν δεν το χεις ηδη κανει! -10c θα εισαι!

Το prime φτανει στα ορια την cpu σου και να ξερεις οτι δεν υπαρχει κανενα μα κανενα προγραμμα που να τη ζοριζει τοσο. Παιξε καποιο game και ασε το real temp να τρεχει, θα δεις οτι πανω απο 65c δεν θα παει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα πρότεινα να πας σε ένα "χαλαρό" oc @ 3,5GHz και να δώσεις έμφαση στη σταθερότητα του συστήματος.

Αν πρόκειται για δουλειά, καλύτερα να μην τσιτώσεις τόσο πολύ το cpu. (γνώμη μου πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Το prime φτανει στα ορια την cpu σου και να ξερεις οτι δεν υπαρχει κανενα μα κανενα προγραμμα που να τη ζοριζει τοσο.

x264 encoding κάνει 100% stress όλους τους πυρήνες. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα την ψύχτρα και ξαναέβαλα την ίδια πάστα για να δω αν έφταιγε η ποσότητα.

Μετά από μισή ώρα prime95 έχω 64c. Δηλαδή μόνο 2-3 βαθμούς κάτω.

Δεν ξέρω αν με τη as5 θα δω διαφορά αλλά δεν θα έπρεπε να έχω καλύτερες θερμοκρασίες; Μήπως φταίει και το κουτί;

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200006202

Αν βάλω άλλον ένα ανεμιστήρα τι συνδυασμό θα πρέπει να κάνω με τον noctua για καλύτερη απόδοση, που να μην παίρνει και τ' αυτιά όμως;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.