Jump to content



Σύστημα με P4


sokratis

Recommended Posts

Τελικά το αποφάσισα...

CPU: Intel P4 2.60GHz

Motherboard: Gigabyte GA-8KNXP (875P, πολύ πλούσια μητρική...γι'αυτό και θα την χρυσοπληρώσω)

RAM: Corsair TWINX512-3200LL (2Χ256)

HD: WD 360GD (Ο γνωστός-άγνωστος top serial ata της westert digital)

Πείτε μου σας παρακαλώ τι νομίζετε για την μητρική (δεν ψάχνω αστέρι στο overclocking διότι δεν προτίθεμαι να κάνω overclocking (τουλάχιστον όχι τώρα)) Σταθερότητα και ποιότητα ψάχνω.

Από ποιο ελληνικό eshop μπορώ να αγοράσω τις Corsair?

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή των 139 ευρώ, τι απέγινε?

Ελλάδα, ξέρω ότι φέρνει το hac και η checkmate αλλά στο site τους δεν τις έχουν αυτές που ψάχνεις...

Στη θέση σου, θα προτιμούσα τις Mushkin 512Mb kit DDR PC-3200 Level2 Dual Channel , 210 ευρώ τελική (με μεταφορικά) από pc-memory-upgrade. Eξαιρετικές μνήμες, με BH-5 τσιπάκια, δουλέυουν απροβλημάτιστα με 2-2-2-5.

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε και στο άλλο thread τα περί φόρων. για να τα βρήκες τόσο φθηνά, μάλλον δεν ήταν ευρώπη, ε?

Πάντως και Ελλάδα να τα βρεις, σίγουρα θα είναι αρκετά ακριβότερα... αν έχεις την ευχέρεια να πληρώσεις με πιστωτική ή με κατάθεση σε τράπεζα, τσέκαρε το pc-memory... έχουμε πάρει αρκετοί από εκεί μνήμες, και αξίζει τον κόπο... και οι τιμές είναι αυτές που αναγράφονται.

Link to comment
Share on other sites

Τα winbond bh-5/bh-6 είναι από τα πολύ λίγα τσιπάκια που παίζουν απροβλημάτιστα με χρονισμούς 2-2-2-5.

BH-6 θα βρεις πολύ δύσκολα, η Mushkin αγόρασε μία πολύ μεγάλη παρτίδα από τα bh-5, και είναι ίσως η μόνη που μπορεί να εγγυηθεί ότι οι μνήμες της τα φοράνε.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες οι επιλογες σου με μονο ενδιασμο για τον δισκο ο οποιος αν και ο γρηγοροτερος ειναι παρα πολυ ΜΙΚΡΟΣ. Θα προτεινα ειτε τον 74αρη αντιστοιχο της ιδιας εταιριας ή καποιον old time classic οπως για παραδειγμα Maxtor 160GB.

A, και για τις μνημες θα συμφωνησω με τον φιλο RootX. Μασκιν 3500LevelI. ΒΗ-5 ολ δε γουει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sokratis [12-12-2003 και 05:52]

μα καλά τι το τόσο φοβερό έχουν αυτά τα chipakia τα ΒΗ-5 που τα φοραει η Mushkin και είναι τόσο τρομερη?

:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

Δεν τρεχουν βεβαια εδω αλλα και απλι 256-257 δεν ειναι ασχημα ε?

:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [12-12-2003 και 08:04]

Πολυ καλες οι επιλογες σου με μονο ενδιασμο για τον δισκο ο οποιος αν και ο γρηγοροτερος ειναι παρα πολυ ΜΙΚΡΟΣ. Θα προτεινα ειτε τον 74αρη αντιστοιχο της ιδιας εταιριας ή καποιον old time classic οπως για παραδειγμα Maxtor 160GB.

A, και για τις μνημες θα συμφωνησω με τον φιλο RootX. Μασκιν 3500LevelI. ΒΗ-5 ολ δε γουει.

Ο 36άρης είναι για αρχή και σε λίγο καιρό παίρνω άλλον έναν και τα κανω RAID...

Έχω ήδη έναν 80άρη WD (με 2 MB cache όμως), οπότε δεν ψάχνω χωρητικότητα άλλα επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή για την μητρική πληρώνω 250+ ευρώ δεν μπορώ να διαθέσω 200 ευρώ για 512 RAM οπότε ισως να δω κατι σε Twinx512-3200C2 (ίσως, μπορεί)...

Ρε παιδιά εδω που τα λέμε, ποια μητρική θα μου προτείνατε για P4 με το 875?

Ποιά είναι η ultimate P4 motherboard με το 875 ???

H intel μόνο 1 μητρική βγάζει με το 875?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ultimate μητρικη κατα την γνωμη μου απο αποψης εξοπλισμου ειναι η Gigabyte 8KNXP που λες οτι θελεις να παρεις. Απο εκει και περα ομως υπαρχουν αρκετες που κανουν πολυ καλη δουλεια. Δεν εχουν τον εξοπλισμο της Giga αλλα εχουν μεγαλυτερο overclockability.

Asus P4C800-E Deluxe(πολυ ακριβη αλλα πιστευω ειναι απο τις καλυτερες)

Asus P4P800 Deluxe(δεν εχει το 875 αλλα το 865PE με την διαφορα ομως οτι ειναι η πιο διαδεδομενη και η πιο γρηγορη απ'ολες)

Epox 4PCA3+ rev.2 (αρκετα καλη και overclockable αλλα δεν φτανει τις Asus)

ΑΒΙΤ IC7 MAX3(αρκετα καλη, φοβερη σχεδιαση, μονο προβλημα οι dividers στα μεγαλα FSB)

ABIT IS7-G(ιδια με την απο πανω απλα εχει το 865PE)

Οσο για μνημες , αν θελεις φθηνες σχετικα κοιτα για τις TwinMOS PC3700. Δεν εχουν BH-5 τσιπακια, εχουν TwinMOS αλλα δουλευουν πολυ καλα με timings 2-2-3-7.(ειναι και αυτες ευρεως δοκιμασμενες σε πολλα PC)Τιμη περι τα 130-140 τα 2χ256.

Οσο για το ποια θα προτιναμε για αγορα, εγω προσωπικα μιας και ειμαι μεγαλος FAN της Gigabyte και μου αρεσει παρα πολυ ο εξοπλισμος της θα επαιρνα την Gigabyte 8KNXP. Αν σε ενδιαφερει ο εξοπλισμος παρε αυτην. Ειδαλλως μια απο τις Asus.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.