Jump to content



O Βασιλιάς


vgiozo

Recommended Posts

Βγήκε η ταινία του Νίκου Γραμματικού "Ο Βασιλιάς" σε dvd...

..μια από τις καλύτερες, κατά τη γνώμη μου, ελληνικές ταινίες των τελευταίων χρόνων βραβευμένη στο περσινό φεστιβάλ κινηματογράφου στη Θεσσαλονίκη.

Μόλις την ξαναείδα και η δεύτερη φορά ήταν εξίσου καλή με τη πρώτη

(βλέπω δεν είμαι ο μόνος με αϋπνίες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [12-12-2003 και 11:42]

!!!!! Βρήκανε τον Elvis ??????

Δεν μιλαει για αυτον τον Βασιλια βρε!!!!!!!!!!!!!! Για την επιστροφη του Lion King μιλαει...στις αιθουσες των κινηματογραφων.........φοβερο Cartoon.....να πατε τα παιδια σας να το δουνε......

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [12-12-2003 και 11:49]

.. χαζοί είναι να τον επιστρέψουν οι εξωγήινοι ?

Οι ποιοι? Καλα παλι ποτισμενος με Corones εισαι πρωι-πρωι? Στο σπιτι μου ειναι ο ανθρωπος και βλεπει Αρναουτογλου:'( :confused: :whistling

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από ό,τι έχει ειπωθεί δεν είναι άσχετο με τη ταινία...

Eνα γρυλλο ρε παιδια

και εξοχή έχει

στην εταιρεία μου δουλεύει

και δουλειά πολλή έχει...

Καλα παλι ποτισμενος με Corones εισαι πρωι-πρωι

και πολύ ποτό έχει..

χαζοί είναι να τον επιστρέψουν οι εξωγήινοι ?

γι αυτό δεν είμαι σίγουρος, αλλά με μια συμβολική ματιά εξωγήινος είναι... :alien:

Βρήκανε τον Elvis ??????

Η μουσική υπόκρουση και πολλά άλλα στοιχεία (σημαντικά για την ταινία όπως σκηνοθεσία, φωτογραφία, διαδοχή γεγονότων κτλ) έχουν σχέση με την ιστορία της rock ...

άσε που η ταινία έχει γυριστεί στα κατσάβραχα..

στις αιθουσες των κινηματογραφων

μ' αυτό κι αν έχει σχέση..

Η επιστροφή του Βασιλιά.

και με αιώνιες επιστροφές σχέση έχει..

- :laughing::laughing::laughing::D:D:D:D:woot::woot::woot: :wassat:

και γέλιο πολύ έχει...........παίζει ο Ζουγανέλης τον κακό :innocent:

Καλά ρε προλάβατε και την είδατε και με δουλεύετε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή προς τους απανταχού σινεφίλ

Η ένταση του ήχου των διαλόγων είναι χαμηλή, γεγονός που αφήνει τους περιβάλλοντες ήχους να έρχονται στο προσκήνιο...

...είναι σκόπιμο...

...οδηγεί σε μια υποβλητική χρήση της γλώσσας...

...συμβάλλει στη ρευστότητα των χαρακτηρων των προσώπων που την εκφέρουν, η συνείδηση των οποίων φαίνεται να αποκτά κυρίαρχο ρόλο, λίγο πριν το άτομο, έρμαιο του τυχαιου και του ανορθολογικού, υποστεί βαθύτατη κρίση και απειληθεί με οριστική διάλυση.

Η διάθεση ερμητισμού κυριαρχεί τη στιγμή που η ανθρώπινη εμπειρία, σε μια νεωτερική σύλληψη, κατακερματίζεται και χάνει τη συνολική εποπτεία του κόσμου

Οδηγεί σε μια ψυχαναγκαστική κίνηση, μια αίσθηση πτώσης από την κατάρρευση κάθε θεμελίου και ορθολογικότητας και τον θρίαμβο της υποκειμενικότητας έναντι του αντικειμενισμού, μέσα από την μεταφορά και τα συμβολικά σχήματα .... χαρακτηριστικό γνώρισμα του, προφανώς αγαπημένου συγκροτήματος του δημιουργού....

Με άλλα λόγια μην δείτε την ταινία το μεσημέρι, δεν θα σας πιάσει, αλλά ούτε και αργά το βράδυ, προτείνω ως καταλληλότερη ώρα 10-12 ώστε να μπορείτε να έχετε υψηλά την ένταση, προκειμένου να βιώσετε τα παραπάνω αισθήματα το εννοιολογικό παιχνίδι...και ταξίδι...

ευχαγιστώ

(εεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ζουρλάααριιιιιιι !!!!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.