Jump to content



Σε αναζήτηση Wi-Fi modem Router.


Jerry007

Recommended Posts

So...Here's the deal:

Έχω το κλασσικό Baudtek modem του OTE και ένα LevelOne WBR3460 που χρησιμοποιώ σαν Wifi-switch επειδή δεν ήταν και ότι το καλύτερο σαν modem.

Τώρα τελευταία έχω προβλήματα με την γραμμή μου γιατί από ότι μου είπαν στον OTE, έχουν μπουκώσει τα Dslam και γενικά τα "πίνουν" οι γραμμές. (ISDN Conn-X 8mbps here)

ΜΟυ έδωσαν 3 λύσεις:

Downgrade της γραμμής σε 4mbps (Δεν παίζει να το κάνω)

Δοκιμή με κανένα άλλο modem που θα συγχρονίζει καλύτερα και θα έχει λιγότερο θόρυβο.

Αλλαγή γραμμής σε PSTN

Αυτή είναι η κατάσταση τώρα:

Downstream Upstream

SNR Margin: 14.8 20.4 db

Line Attenuatioν: 22.0 15.0 db

Data Rate: 8192 381 kbps

Υπάρχει καμιά περίπτωση να βελτιωθεί η κατάσταση με νεό modem;

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα το ping μου απο κανονικό που είναι, ανεβαίνει στο θεό! Με αποτέλεσμα να μην μπορώ με καμιά παναγία να παίξω online games.

Έχω δοκιμάσει ένα σωρό tweaks και έψαξα οτιδήποτε μπορεί να έχει σχέση με το πρόβλημα. Δεν έχει να κάνει με το OS (Win 7) ούτε με το παιχνίδι και τις υπηρεσίες του (CoD4, Punkbuster). Είναι καθαρά θέμα της γραμμής μου.

Βοηθήστε έναν συμφορουμίτη γιατί κόβω φλέβα!

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορές έχει μια γραμμή ISDN από μία PSTN;

Και μήπως γνωρίζεις πόσο καιρό θα χρειαστούν για να μου την αλλάξουν;

Ακόμα αυτή την στιγμή με την ISDN έχω δύο γραμμές τηλεφώνου, που υποθέτω θα τις χάσω με την PSTN

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα κανανε 1,5 μερα.Ναι εχεις 2 γραμμες που

πληρωνεις φυσικα κατι παραπανω και πλεον σε ειναι αχρηστες,

οπου πλεον εννοωντας με την ελευση των dsl δεν σε χρειαζονται .

(παλια με dial up ναι ισως χρειαζονταν).

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Θα παρεις τηλ.να ζητησεις διακοπη της ISDN και να κρατησεις την dsl .

Θα σε πει ποσο καιρο ΑΝ κρατησει η μεταφορα (λογω οτι λες οτι εισαι σε "δυσκολο" μερος)της dsl απο ISDN PSTN και τελος.

Αν το μοντεμ που εχεις δεν γινεται μεσω flas Annex A δηλ. PSTN

τοτε πρεπει να αλλαξεις και μοντεμ. .Καποια στιγμη οταν δωσεις το GO ! θα πεθανει το κουτι και θα περασει ο οτετζης να το παραλαβει.Αυτα οσο θυμαμαι(και εγω ειχα ISDN και την εστειλα)

Link to comment
Share on other sites

jerry και εγώ isdn έχω και ήθελα να αλλάξω και είπανε ότι κάνει κανα μήνα να αλλάξει σε pstn και ότι για αυτό το διάστημα δεν θα έχω internet...

άσε που το επιπλέον κόστος στην isdn είναι μικρό και δεν άξιζε τέτοια ταλαιπωρία

πάρε και εσύ κανα τηλέφωνο και ρώτα πόσο καιρό θα κάνει δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεθάβω το θέμα γιατί απο ότι φαίνεται ο ΟΤΕ ξεκίνησε τις αναβαθμίσεις των γραμμών.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον άξιο αντικαταστάτη του Baudtek που έχω τώρα (κάποιο Wi-Fi Modem/Router) γύρω στα 60-80€ που να τα καταφέρνει καλύτερα με την αναβαθμισμένη γραμμή;

Όσο νάνε κλειδώνει πολύ χαμηλά και πιστεύω με ένα καλύτερο θα είχε λιγότερο θόρυβο και θα κλείδωνε ψηλότερα. (Το ξέρω γιατί παλιότερα που είχα 24αρα και ένα ότινανεLevelone modem κλείδωνε με άνεση στα 15).

Αυτά είναι τα stats του Baudtek atm

adsl.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.