Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Οσο δεν νοιωθει απειλημενος ο/η καθε πολιτικος, θα περνανε μετρα συνεχεια, οτι και να γινει.

Με πορειες πλεον δεν γινεται τπτ, τα βλεπουμε. Για να αρχισουν οι λιθοβολισμοι/εμπρησμοι και απειλες, εκει να δειτε πως ο λυκος γινεται αρνακι !

ΥΓ: Δεν ειμαι υπερ της βιας, ουτε των παραπανω, αλλα δυστυχως δεν πιστευω να αλλαξει κατι ειρηνικα η με λογια μονο.

Link to comment
Share on other sites

Είχε(έχει) τον Κεφαλογιάννη και την Κωνσταντοπούλου στο MEGA. Ο μεν Κεφαλογιάννης όλο χαρά για τις ερωτήσεις του στον Στουρνάρα, που είμαι σίγουρος ότι δεν ήξερε τι θα τον ρωτούσε, η μεν Κωνσταντοπούλου να μην το κλείνει το ρημάδι μιας και είναι η ευκαιρία της για να προωθηθεί στην πολιτική. Στην εκπομπή δεν άφηνε άλλον να μιλήσει, αν και ξέρει να πετάει πετυχημένες ατάκες σε χρόνο dt, έχει και διαπεραστική φωνή οπότε ...μάματα. 82 λεπτά λοιπόν τοποθέτηση/ερώτηση στην επιτροπή. Τι στο διάολο ερώτηση είναι μια ερώτηση 82 λεπτών; 27 λεπτά η δεύτερη. Μια χαρά και δυο τρομάρες.

Τι έχουμε λοιπόν; Από την μία βολευτές που θέλουν να καλύψουν τα φιλαράκια τους, από την άλλη βολευτίνες που τις ενδιαφέρει κυρίως το πως θα προωθήσουν τον εαυτούλη τους.

Αποτέλεσμα; ΜΗΔΕΝ. Όλοι ασχολούνται με την Κωνσταντοπούλου, οπότε όλων η δουλειά γίνεται. Γίνεται η δουλειά της κυβέρνησης που θέλει να μην ασχολείται σοβαρά κανένας με την επιτροπή θεσμών και διαφάνειας και της Κωνσταντοπούλου που πλέον έχει γίνει το πρώτο όνομα κάνοντας πιθανόν ακόμα και την Δούρου να σκέφτεται να ζητήσει από τον Κασιδιάρη να βγουν στην τηλεόραση ξανά μαζί, μπας και γίνει κανένα σκηνικό πάλι και ξανά πάρει τα πάνω της.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION] είπα ότι όταν η χώρα αποκτήσει αξιοπιστία...Τώρα με το φορολογικό που λες (το εχω αναπτύξει σε παλαιότερα ποστ) συμφωνώ απόλυτα..

Μα για να ειναι αξιόπιστη για επενδυσεις μια οικονομια, θελει σταθερο φορολογικο περιβαλλον και ξεκάθαρους κανονες αγορας που δεν αλλαζουν καθε τρεις και λιγο. Τα τελευταια 3 χρόνια, προσπαθει η χωρα να ανακτησει αξιοπιστια και ανταγωνιστικοτητα αλλαζοντας τα και τα δυο αυτα ανα 3 μηνες, επειδη δεν βγαινει το ταμειο. Δεν πρόκειται να γινει ΠΟΤΕ αυτο. Η μοναδικοι που οφελουνται απο την κατάσταση ειναι η εγχώριοι εργοδότες που εχουν μειωσει το μισθολογικο κόστος 30%-50%. Δεν εχει γίνει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΜΕΣΗ ΞΕΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ.

Και ενα ρητο λεει οτι βλακεια ειναι να κανεις το ιδιο πράγμα κατ' επαναλαψη περιμένοντας διαφορετικο αποτέλεσμα. Αυτο ακριβως πράτουν οι σημερινοι κυβερώντες

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION] κάπου διάβασα στο capital ότι η vivartia (?) έκανε μια ουσιαστική επένδυση στην Ελλάδα, ουσιαστικά δηλαδή πιστεύει ότι θα γυρίσει το πράγμα...link δεν μπορώ να σου βρω τώρα..πανε 2 εβδομάδες που το διάβασα...Αλλά είναι και το μόνο που διάβασα... Αν δεν φύγει ο κίνδυνος της χρεοκοπίας τότε κανένας δεν πρόκειται να ρισκάρει τα λεφτάκια του εδώ...Για αυτό πιστεύω (μπορεί να κάνω λάθος, μόνο ο καιρός θα το δείξει) ότι μόνο παίρνοντας τα 31,5 + τα υπόλοιπα λεφτά κάπου στα 40κάτι βγαίνουν, ότι θα μπορέσει να κινηθεί η αγορά, να απομακρυνθεί ο κίνδυνος και σιγά σιγά να επενδύουν τα λεφτάκια τους εδω..Θα μου πείς το χιλιοειπωμένο, τα λεφτά πάνε στους δανειστές μας.... Ναι αλλά οι τράπεζες θεωρητικά θα αποκτήσουν λεφτά να δανείσουν σε έναν νέο επιχειρηματία που θέλει να ανοίξει μια επιχείρηση...Θα πληρώσει το δημόσιο τα λεφτά που χρωστάει στους ιδιώτες δίνοντας μια ώθηση (μακάρι όχι προσωρινή) στην αγορά

περί φορολογίας...

Μα αν δεν μειώσεις το κράτος που συντηρείς πως θα μειώσεις και τους φόρους; Κατά την γνώμη μου έπρεπε το 2009 (μετά τους Ολυμπιακους έπρεπε αλλά τέσπα) όταν ο ιδ. τομεάς δεν είχε τόσους άνεργους, να είχαν κάνει ιδιωτικοποιήσεις και απολύσεις. Τώρα είναι αργά...και ότι άξιζε κάτι τώρα έχει την μισή αξία και πλέον ο κουτσουρεμένος μισθός των Δ.Υ. δεν φτάνει για να κινηθεί χρήμα... Αλλά άμα μείωναν το κράτος, ίσως και ο μισθός τους να έμενε ο ίδιος...

Αυτά που κάνουν είναι για τα πανηγύρια (οριζόντιες περικοπές και αύξηση φόρων) όμως εκεί που διαφωνώ μαζί σου είναι ότι το να τα κάνεις όλα π.....α είναι ακόμα πιο πανηγυρτζίδικο, ανεύθυνο και επικίνδυνο γιατί είναι σίγουρο (κατά την άποψη μου πάντα) ότι θα γίνουν έκτροπα (με μονομερή καταγγελία και στάση πληρωμών) τα οποία θα έχουν ΑΓΝΩΣΤΕΣ συνέπειες στην κοινωνία και στην χώρα, καθώς δεν είμαστε ίδια περίπτωση με την Αργεντινή. Είμαστε σε πολύ χειρότερη θέση λόγο κοινού νομίσματος κλπ κλπ... Σήμερα διάβαζα πως δικαστήρια στην αμερική δικαίωσαν τα αμερικανικά hedge funds ώστε να τα πληρώσουν αυτά που τους χρωστάνε οι Αργεντίνοι...Δεν θέλω να μπλέξει η χώρα μου σε τέτοιες αηδίες...θα τα πληρώνει το δισέγγονο μου..

αυτά.. με λίγα λόγια πιστεύω στην ρήση το μη χείρον βέλτιστον...Για μένα χειρότερο είναι να συνεχίσουμε το μνημόνιο όπως πάνε...Αλλά πολύ χειρότερο να πούμε τέλος κύριοι γεια σας..προτιμούμε την απομόνωση...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION] κάπου διάβασα στο capital ότι η vivartia (?) έκανε μια ουσιαστική επένδυση στην Ελλάδα, ουσιαστικά δηλαδή πιστεύει ότι θα γυρίσει το πράγμα...link δεν μπορώ να σου βρω τώρα..πανε 2 εβδομάδες που το διάβασα...Αλλά είναι και το μόνο που διάβασα... Αν δεν φύγει ο κίνδυνος της χρεοκοπίας τότε κανένας δεν πρόκειται να ρισκάρει τα λεφτάκια του εδώ...Για αυτό πιστεύω (μπορεί να κάνω λάθος, μόνο ο καιρός θα το δείξει) ότι μόνο παίρνοντας τα 31,5 + τα υπόλοιπα λεφτά κάπου στα 40κάτι βγαίνουν, ότι θα μπορέσει να κινηθεί η αγορά, να απομακρυνθεί ο κίνδυνος και σιγά σιγά να επενδύουν τα λεφτάκια τους εδω..Θα μου πείς το χιλιοειπωμένο, τα λεφτά πάνε στους δανειστές μας.... Ναι αλλά οι τράπεζες θεωρητικά θα αποκτήσουν λεφτά να δανείσουν σε έναν νέο επιχειρηματία που θέλει να ανοίξει μια επιχείρηση...Θα πληρώσει το δημόσιο τα λεφτά που χρωστάει στους ιδιώτες δίνοντας μια ώθηση (μακάρι όχι προσωρινή) στην αγορά

Η Vivartia ειναι ΔΕΛΤΑ + Chipita δεν ειναι ξένη επενδυση. Μιλάμε για ΞΕΝΗ, ΑΜΕΣΗ επενδυση, τουτέστιν, ζεστο, φρεσκο, ΞΕΝΟ χρημα και οχι αξιοποιηση αποθεματικων ελληνικης εταιριας για να γλυτώσει την φορολογια και να εχει και φοροαπαλλαγες.

31,5 δις =

25δις στις τράπεζες για να μην εχουν αρνητικα Tier 1. Δηλαδη, τωρα φαινεται στα βιβλια τους, οτι εχουν δανίσει χρηματα που ΔΕΝ εχουν. Θα παρουν τα λεφτα και θα ερθουν στα ισια τους, δεν θα υπάρξουν νεες εκταμιευσεις και νεα δάνεια.

6δις που χρωστάει το Δημοσιο στον ιδιωτικο τομέα και τα οποια θα συμψηφιστουν με τις οφειλες του ιδιωτικου τομεα. Συνεπως το κράτος θα γράψει -6δις στις υποχρεώσεις και +6δις στα ταμεια του. Αποτέλεσμα αυτων 0δις που θα πεσουν στην αγορα ΑΜΕΣΑ για ρευστοτητα

0,5δις=λυσαμε το προβλημα

Καταλαβετε οτι αυτη η περιφημη φημολογια περι ρευστοτητας της αγορας ειναι μια παπαντζα και μιση, η αγορα δεν θα δει φραγκο ρεαλιστικα.

Αυτά που κάνουν είναι για τα πανηγύρια (οριζόντιες περικοπές και αύξηση φόρων) όμως εκεί που διαφωνώ μαζί σου είναι ότι το να τα κάνεις όλα π.....α είναι ακόμα πιο πανηγυρτζίδικο, ανεύθυνο και επικίνδυνο γιατί είναι σίγουρο (κατά την άποψη μου πάντα) ότι θα γίνουν έκτροπα (με μονομερή καταγγελία και στάση πληρωμών) τα οποία θα έχουν ΑΓΝΩΣΤΕΣ συνέπειες στην κοινωνία και στην χώρα, καθώς δεν είμαστε ίδια περίπτωση με την Αργεντινή. Είμαστε σε πολύ χειρότερη θέση λόγο κοινού νομίσματος κλπ κλπ...

Γιατι τα βλέπεις μονοδιαστατα; Κυρησεις σταση πληρωμων εντος ευρω. Δεν το κανεις αρχικα, λες οτι μαλλον εκει θα καταληξεις αφου δεν βγαινει αλλιως. Αν δεις οτι δεν κουνιέται φυλλο (και φυσικα δεν στησεις οπισθεν στις απειλες περι αφανισμου) λες ενα

"Κυριοι δυστυχως ή Ελλάδα δεν μπορει να ανταποκριθει στις υποχρεωσεις της προς τους δανιστες της. Επιθυμουσαμε και επιθυμουμε να φανουμε φερεγγυοι, αλλα πρωτη προτεραιοτητα ειναι η επιβιωση των Ελληνων πολιτων. ΘΑ προσπαθησουμε με τις δικες μας δυνάμεις και ειμαστε ανοικτοι σε συνεργασίες και διμερεις συνθηκες με οποια χωρα, εντος ή εκτος ΕΕ θα ηθελε να βοηθησει. Ειμαστε ετοιμοι για συζητησεις. Πρωταρχικος στοχος ειναι η αξιοπρεπης διαβιωση των ελληνων. Καλουμε ολες τις χωρες που βρισκονται σε παρομοια κατάσταση να συνταχθουν μαζι μας σε ενα κοινο μέτωπο με στόχο την επιβιωση μας και την κοινωνικη δικαιοσυνη στην Ευρωπη."

Εχεις δει σκατο στην κλατσα live? Θα το δεις 110%

Σήμερα διάβαζα πως δικαστήρια στην αμερική δικαίωσαν τα αμερικανικά hedge funds ώστε να τα πληρώσουν αυτά που τους χρωστάνε οι Αργεντίνοι...Δεν θέλω να μπλέξει η χώρα μου σε τέτοιες αηδίες...θα τα πληρώνει το δισέγγονο μου..

Απο ποτε οι αποφασεις των δικαστηριων μιας χωρας εχουν χαρακτηρα αναγκαστικης εκτελεσης απο μια αλλη χωρα; LOL! Ξεκαθαρισε στο μυαλο σου οτι το δικαιο που διέπει τις σχεσεις ιδιωτη/ιδιωτη και δημοσιου/ιδιωτη δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το δικαιο μεταξυ κρατων. Τα κρατη μπορουν να απωλέσουν την ασυλια εκτελεσης δικαστικης απόφασης απο αλλο κρατος/ιδιωτη ΜΟΝΟ αν ρητα συνενεσει το ιδιο το κρατος. Κοινως, αν δεν θελει το κρατος να δικαστει, δεν δικάζεται. Τελος.

αυτά.. με λίγα λόγια πιστεύω στην ρήση το μη χείρον βέλτιστον...Για μένα χειρότερο είναι να συνεχίσουμε το μνημόνιο όπως πάνε...Αλλά πολύ χειρότερο να πούμε τέλος κύριοι γεια σας..προτιμούμε την απομόνωση...

Αν νομιζεις οτι αν η Ελλαδα αποφασισει να κανει σταση πληρωμων και θα την αποβαλλουν απο το διεθνες στερεωμα σαν παιδακι απο την ταξη, γελιέσαι. Ειναι καιρος να καταλαβατε/με οτι ετσι οπως κινειται πλεον ο χρηματοπιστωτικος τομεας και τα κεφαλαια, αμα "πεθανει" η Ελλαδα (την αφησουν), σε μερικες μερες, ναι μερες, θα εχει παθει γαγγραινα η Γερμανια και η Αμερικη θα εχει ανεβασει 40 πυρετο τουλαχιστον. Ολα ειναι ντομινο.

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε οι αποφασεις των δικαστηριων μιας χωρας εχουν χαρακτηρα αναγκαστικης εκτελεσης απο μια αλλη χωρα; LOL! Ξεκαθαρισε στο μυαλο σου οτι το δικαιο που διέπει τις σχεσεις ιδιωτη/ιδιωτη και δημοσιου/ιδιωτη δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το δικαιο μεταξυ κρατων. Τα κρατη μπορουν να απωλέσουν την ασυλια εκτελεσης δικαστικης απόφασης απο αλλο κρατος/ιδιωτη ΜΟΝΟ αν ρητα συνενεσει το ιδιο το κρατος. Κοινως, αν δεν θελει το κρατος να δικαστει, δεν δικάζεται. Τελος.

Αυτό δεν το έχουμε ''καταφέρει'' απο τον καιρό της υπογραφής του πρώτου μνημονίου ?

Link to comment
Share on other sites

παίρνοντας τα 31,5 + τα υπόλοιπα λεφτά κάπου στα 40κάτι βγαίνουν, ότι θα μπορέσει να κινηθεί η αγορά, να απομακρυνθεί ο κίνδυνος και σιγά σιγά να επενδύουν τα λεφτάκια τους εδω.

Οικονομολόγος δεν είμαι ούτε και εγώ, άσε το χιλιοειπωμένο για το που πάνε τα λεφτά, είδες εσύ κίνηση στην αγορά οι επενδύσεις όλες τις άλλες φορές που δώσανε λεφτά στισ τράπεζες?

Από το 2008 που έχει αρχίσει αυτή η ιστορία και τα (τότε) 27 δις στις τράπεζες δεν είδα καμιά βελτίωση. Ούτε τότε, ούτε τις άλλες 2-3? φορές που έχουν πάρει φρέσκο χρήμα στις τράπεζες.

Πάρε το χαμπάρι, η αγορά ΔΕΝ ΘΑ ΚΙΝΗΘΕΙ δίνοντας λεφτά στις τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το έχουμε ''καταφέρει'' απο τον καιρό της υπογραφής του πρώτου μνημονίου ?

Παιδες, το οτι υπαχθηκαν σε Αγγλικο δικαιο τα νεα ομολογα or whatever δεν τρέχει καστανο. Θεωρητικα μπορουν να ερθουν να μας παρουν την Ακροπολη και τα F-16. Πρακτικα αυτο σημαινει πολεμο. Πρακτικα αν ερθει γερμανικος, αγγλικος και γαλλικος στρατος να παρει κατι απο τα προαναφερθεν, σημαινει εισβολη σε εδαφος ξενου κράτους.

Ειλικρινα πιστευεις οτι μπορει να συμβει κατι τέτοιο;

Επισης μιας και η συμβαση ειναι διεθνης, μπορει να ακυρωθει. Στην δικια μας περιπτωση σχετικα ευκολα. Λογοι ακυρωσης συνθηκης ειναι οτι υπογραφτηκε μετα απο πιεση ή/και με δολό/εξαπατηση.

Τεσπα, το δικαιο συνθηκων ειναι απιστευτα περιπλοκο, αλλα αυτο που μου εμεινε μετα απο χρονια διαβασματος στο πανεπιστημειο, ειναι οτι αν ενα κρατος δεν θελει δεν μπορει κανενας να κανει τιποτα ΕΚΤΟΣ απο την χρηση βιας. Αν φτάσουμε εκει, guess what, everything will be FUBAR'ed in the process

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

για να μην παρεξηγούμε το ύφος "εγώ έχω σπουδάσει οικονομικά και συ όχι άρα δεν ξέρεις τίποτα" δεν μου αρέσει...έχω μια άποψη την οποία πρέπει να σεβαστείς όχι όμως και να συμφωνήσεις απαραίτητα...(δεν με ενδιαφέρει κιόλας αν συμφωνείς)... αλλά το να μου τσαμπουνάς Link από την σχολή οικονομικών επιστημών είναι πέρα ως πέρα απαράδεκτο και εριστικό...Γιατί προφανώς με κοροϊδεύεις...Θα σου άρεσε να γράψεις τίποτα για το ADSL και εγώ να σου τσαμπουνήσω το msc που έχω στις τηλεπικοινωνίες;

@narta είπα ότι όταν η χώρα αποκτήσει αξιοπιστία...Τώρα με το φορολογικό που λες (το εχω αναπτύξει σε παλαιότερα ποστ) συμφωνώ απόλυτα..

@darien αυτά που λες δεν πιστεύω ότι θα εφαρμοστούν στο παραμικρό...όταν κάποιοι αυτούς τους ψήφιζαν για να κάνουν αυτά που κάνανε τους θεωρώ συνυπεύθυνους..εξ ου και η νομιμότητα του χρέους..Τώρα για αυτούς που αποκτήσαν βίλα στην εκάλη κλπ τα γνωστά να μην τα ξαναλέω...δήμευση και φυλακή αν δεν αποδείξουν πως την πήραν. Έτσι απαντώ γιατί ξέρω τι έχει γίνει με τους επίορκους οι οποίοι έχοντας ληστέψει το δημόσιο συνεχίζουν να δουλεύουν και να πληρώνονται... Με λίγα λόγια δεν έχω εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη... Επίσης για το χρέος δεν μπορείς να πας στα ελληνικά δικαστήρια μόνο...Πλέον το χρέος μας υπόκειται σε διεθνής κανόνες και δυστυχώς θα μας γδάρουν και με το δίκιο τους...

Eγώ θα ακούσω την γνώμη σου, δεν θα παρεξηγηθώ επειδή εσύ είσαι γνώστης του ADSL και εγώ το μόνο που ξέρω να κάνω είναι να περάσω κανά port στο ρούτερ.

Έχουμε διαφορετική ιδιοσυγκρασία και προσωπικότητα, δέχομαι ότι θα εμπλουτίσει τις γνώσεις μου και δεν θα το θεωρήσω εριστικό , ούτε θα παρεξηγηθώ.

Εϊμαστε και οι δύο Έλληνες και συμπολίτες , θέλουμε ένα καλύτερο αύριο για τα παιδιά μας και για εμάς τους ίδιους.

Δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου και ούτε πρόκειται να μπω στην διαδικασία αυτή, φυσικά δεν είχα κανένα σκοπό να σε μειώσω αλλά έκανα Link όντως μια καλή πηγή πληροφόρησης για τα οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα στο capital ότι η vivartia (?) έκανε μια ουσιαστική επένδυση στην Ελλάδα, ουσιαστικά δηλαδή πιστεύει ότι θα γυρίσει το πράγμα

Η Vivartia κάνει ουσιαστική επένδυση στη Μ. Ανατολή, η οποία πιθανώς θα αυξήσει την παραγωγή και στην Ελλάδα, κι απλώς δήλωσε ότι δε θα μεταφέρει την έδρα της στο εξωτερικό (σε αντίθεση με τη ΦΑΓΕ)

Vivartia : Στηρίζει Ελλάδα, ποντάρει στη Μέση Ανατολή - ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ - Capital.gr

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα ακούσω την γνώμη σου, δεν θα παρεξηγηθώ επειδή εσύ είσαι γνώστης του ADSL και εγώ το μόνο που ξέρω να κάνω είναι να περάσω κανά port στο ρούτερ.

Έχουμε διαφορετική ιδιοσυγκρασία και προσωπικότητα, δέχομαι ότι θα εμπλουτίσει τις γνώσεις μου και δεν θα το θεωρήσω εριστικό , ούτε θα παρεξηγηθώ.

Εϊμαστε και οι δύο Έλληνες και συμπολίτες , θέλουμε ένα καλύτερο αύριο για τα παιδιά μας και για εμάς τους ίδιους.

Δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου και ούτε πρόκειται να μπω στην διαδικασία αυτή, φυσικά δεν είχα κανένα σκοπό να σε μειώσω αλλά έκανα Link όντως μια καλή πηγή πληροφόρησης για τα οικονομικά.

sorry αλλά εμένα μου φάνηκε απλά προσβλητικό...όπως επίσης είναι και το ύφος σου σε ορισμένες απαντήσεις...δεν ξέρω ποιος είσαι και με τι ύφος τα γράφεις...στο forum όμως φαίνονται ειρωνικά και χλευαστικά και μάλιστα σε πολλούς χρήστες...όμως τον γραπτό λόγο πρέπει κάποιος να τον προσέξει επειδή όπως λες είμαστε διαφορετικοί χαρακτήρες και τα καταλαβαίνουμε διαφορετικά ίσως...

τέλος στην διαμάχη :clap:

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] δεν το παίρνω χαμπάρι αν δεν το δω πρώτα...έτσι και αλλιώς θεωρώ..δεν πιστεύω..άλλο το ένα άλλο το άλλο...επίσης 9 δις που χρωστάει το κράτος (και είναι να τα παρει με την 2η δόση που χρωστάνε, όπως είπαμε ειναι 40 κάτι δις) θα ξεχρεώσει τους ιδιώτες (?) ως οφείλει...

Απλά εγώ πιστεύω ότι αυτά τα χρήματα η χώρα τα χρειάζεται...χτες...όπως ανέφερα δεν υπάρχει από αλλού χρηματοδότηση...αν ο ΣΥΡΙΖΑ ή ο οποιοσδήποτε τέλοσπάντων μας πει ότι βρήκαμε δανειστές ή χρηματοδότες ή ως δια μαγείας έρθει η Apple και μας αγορασει...δεν βλέπω αλλού κάποιος να μας τα δίνει...πες μου εσύ που θα τα βρει η Ελλάδα αν δεν τα πάρουμε, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να κυρήξεις στάση πληρωμώ που σημαίνει (για μένα) καταστροφή...

Για μένα η λύση είναι η εξής...παίρνεις τα λεφτά...διορθώνεις τα κακώς κείμενα εδώ μεσα (γιατί όπως και να το κάνουμε κάπως φτάσαμε εδώ και έχει υπεραναλυθεί)...ποράλληλα πείθεις τους κατόχους ομολόγων να κάνουν νέο κούρεμα (ΕΚΤ κλπ) το οποίο ακούγεται, και μετά προχωράς θεωρώ σε καλύτερη βάση ελκύοντας επενδυτές και μειώνοντας asap την ανεργία... τώρα κάτι λύσεις του στυλλ στάση πληρωμών που είπε ο Στρατούλης...είναι τραγικές, λάθος, ανεύθυνες και επικίνδυνες. και για να είμαι ακριβής ΠΙΟ επικίνδυνες από τα μέτρα που πάνε να περάσουν...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] δεν το παίρνω χαμπάρι αν δεν το δω πρώτα...έτσι και αλλιώς θεωρώ..δεν πιστεύω..άλλο το ένα άλλο το άλλο...επίσης 9 δις που χρωστάει το κράτος (και είναι να τα παρει με την 2η δόση που χρωστάνε, όπως είπαμε ειναι 40 κάτι δις) θα ξεχρεώσει τους ιδιώτες (?) ως οφείλει...

Απλά εγώ πιστεύω ότι αυτά τα χρήματα η χώρα τα χρειάζεται...χτες...όπως ανέφερα δεν υπάρχει από αλλού χρηματοδότηση...αν ο ΣΥΡΙΖΑ ή ο οποιοσδήποτε τέλοσπάντων μας πει ότι βρήκαμε δανειστές ή χρηματοδότες ή ως δια μαγείας έρθει η Apple και μας αγορασει...δεν βλέπω αλλού κάποιος να μας τα δίνει...πες μου εσύ που θα τα βρει η Ελλάδα αν δεν τα πάρουμε, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να κυρήξεις στάση πληρωμώ που σημαίνει (για μένα) καταστροφή...

Για μένα η λύση είναι η εξής...παίρνεις τα λεφτά...διορθώνεις τα κακώς κείμενα εδώ μεσα (γιατί όπως και να το κάνουμε κάπως φτάσαμε εδώ και έχει υπεραναλυθεί)...ποράλληλα πείθεις τους κατόχους ομολόγων να κάνουν νέο κούρεμα (ΕΚΤ κλπ) το οποίο ακούγεται, και μετά προχωράς θεωρώ σε καλύτερη βάση ελκύοντας επενδυτές και μειώνοντας asap την ανεργία... τώρα κάτι λύσεις του στυλλ στάση πληρωμών που είπε ο Στρατούλης...είναι τραγικές, λάθος, ανεύθυνες και επικίνδυνες. και για να είμαι ακριβής ΠΙΟ επικίνδυνες από τα μέτρα που πάνε να περάσουν...

Πετάγομαι σαν αεριο:

1)Για να διορθωσεις τα κακως κειμενα πρεπει να πεσουν κεφάλια. Ο Αντωνάκης και ο Βαγγέλας κοιταζουν μην χαλασουν την ζαχαρένια του Μπομπολα και των λοιπων αρπακτικων. ΚΑι φυσικα 3 χρόναι δεν εχει απολυθει ουτε ! δημοσιος υπάλληλος γιατι μετα γιοκ ψηφαλάκια. Αρα πως τα διορθώνεις;

2)Για να κανει η ΕΚΤ κουρεμα πρέπει να ανακεφαλαιοποιηθεί απο τα κράτη μέλη, συνεπως ουσιαστικα κουρεύεις τα κράτη που σε χρηματοδοτουν. Αρα ποια η διαφορα με την οριστικη ρηξη; (που μπορει στο τελος να βαλει εμπρος στα πιεστηρια της ΕΚΤ και να τυπωθει €)

3)Για να ερθει επενδυτης πρεπει να φυγουν τα ενδογενη λαμογια, να εχεις σταθερο φορολογικο περιβαλλον και ξεκαθαρους κανόνες αγορας ΧΩΡΙΣ διαφθορα. Ειδικα το τελευταιο ειναι δυσκολο, εκτος αν βγεις να κοψεις κεφάλια. Αρα παλι θα χασεις ψηφαλακια.

4)Η ιστορια εχει δειξει οτι οπου παει το ΔΝΤ τα κρατη μετα την φυγη (κακην κακως ή ομαλως) εχουν μεινει σε χειροτερη μοιρα απ' οτι πριν. Χρεωμενα και ΧΩΡΙΣ περιουσια και φυσικους πόρους.

Ολοι μεσα μας ξέρουμε τί θέλει για να βγουμε απο το βουρκο που μας εριξαν, αλλα κανενας δεν ειναι διατεθιμενος να το κάνει: σηκωμα τα μανικια, οικιοθελη στέρηση του (σε πολλες περιπτωσεις ξεφρενου) τροπου χωης και του καταναλωτισμου που μας δερνει, εναδιοργανωση της παραγωγης. Κοινως πλατη και στερησεις για καποαι χρονια. Τωρα απλα αιμοραγουμε για να μην αλλαξει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, το οτι υπαχθηκαν σε Αγγλικο δικαιο τα νεα ομολογα or whatever δεν τρέχει καστανο. Θεωρητικα μπορουν να ερθουν να μας παρουν την Ακροπολη και τα F-16. Πρακτικα αυτο σημαινει πολεμο. Πρακτικα αν ερθει γερμανικος, αγγλικος και γαλλικος στρατος να παρει κατι απο τα προαναφερθεν, σημαινει εισβολη σε εδαφος ξενου κράτους.

Ειλικρινα πιστευεις οτι μπορει να συμβει κατι τέτοιο;

Επισης μιας και η συμβαση ειναι διεθνης, μπορει να ακυρωθει. Στην δικια μας περιπτωση σχετικα ευκολα. Λογοι ακυρωσης συνθηκης ειναι οτι υπογραφτηκε μετα απο πιεση ή/και με δολό/εξαπατηση.

Τεσπα, το δικαιο συνθηκων ειναι απιστευτα περιπλοκο, αλλα αυτο που μου εμεινε μετα απο χρονια διαβασματος στο πανεπιστημειο, ειναι οτι αν ενα κρατος δεν θελει δεν μπορει κανενας να κανει τιποτα ΕΚΤΟΣ απο την χρηση βιας. Αν φτάσουμε εκει, guess what, everything will be FUBAR'ed in the process

πφφφ.. ποιον δολο ρε εγκαθετε?

δηλαδη πειραζει που στο PSI υπεγραψε η Τραπεζα της Ελλαδας οτι "οι αντισυμβαλλομενοι δεν ευθυνονται για ελλειψη εκπροσωπησης μπλα μπλα μπλα"

(για να καταλαβει κανεις τι χοντραδα ειναι αυτο, ειναι σαν να πηγαινω στον jpavly, να του δηλωνω οτι εκπροσωπω τον αστρολαβο, να συμφωνουμε με τον jpavly οτι ο αστρολαβος θα πλερωνει 1 γκαζιλιον τον μηνα στον jpavly, και να υπογραφω οτι "ο jpavly δεν ευθυνεται αν ο Tsakonas ελεγε ψεμματα οτι εκπροσωπει τον αστρολαβο και ολα αυτα συμφωνουνταν εν αγνοια του αστρολαβου")

Link to comment
Share on other sites

πφφφ.. ποιον δολο ρε εγκαθετε?

δηλαδη πειραζει που στο PSI υπεγραψε η Τραπεζα της Ελλαδας οτι "οι αντισυμβαλλομενοι δεν ευθυνονται για ελλειψη εκπροσωπησης μπλα μπλα μπλα"

(για να καταλαβει κανεις τι χοντραδα ειναι αυτο, ειναι σαν να πηγαινω στον jpavly, να του δηλωνω οτι εκπροσωπω τον αστρολαβο, να συμφωνουμε με τον jpavly οτι ο αστρολαβος θα πλερωνει 1 γκαζιλιον τον μηνα στον jpavly, και να υπογραφω οτι "ο jpavly δεν ευθυνεται αν ο Tsakonas ελεγε ψεμματα οτι εκπροσωπει τον αστρολαβο και ολα αυτα συμφωνουνταν εν αγνοια του αστρολαβου")

Είσαι πολύ σκληρός Tsakonas! 1 γκαζιλιον το μήνα.. κόψε κάτι! :laughing:

Όσο για το πόσο εύκολο είναι να ακυρώσουμε τις συμβάσεις και τα δάνεια που υπογράψαμε που λέει ο narta. Δεν έχω σπουδάσει οικονομολόγος (ή κάτι άλλο) αλλά δεν νομίζω να ήταν "χαζοί" αυτοί με τους οποίους τα υπογράψαμε. Όλο και κάποιες δικλείδες ασφαλείας θα βάλανε για να είναι σίγουροι οτι θα μας έχουν δεμένους πισθάγκωνα για να εξασφαλίσουν τα λεφτά (κέρδος) τους.

Δεν θα μου προκαλούσε εντύπωση αν χρησιμοποιούν ακόμα και αθέμιτα μέσα όπως π.χ. να έχουν τρόπο να "πείσουν" αυτούς που μας κυβερνάνε ασχέτως με το καλό της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

πφφφ.. ποιον δολο ρε εγκαθετε?

δηλαδη πειραζει που στο PSI υπεγραψε η Τραπεζα της Ελλαδας οτι "οι αντισυμβαλλομενοι δεν ευθυνονται για ελλειψη εκπροσωπησης μπλα μπλα μπλα"

(για να καταλαβει κανεις τι χοντραδα ειναι αυτο, ειναι σαν να πηγαινω στον jpavly, να του δηλωνω οτι εκπροσωπω τον αστρολαβο, να συμφωνουμε με τον jpavly οτι ο αστρολαβος θα πλερωνει 1 γκαζιλιον τον μηνα στον jpavly, και να υπογραφω οτι "ο jpavly δεν ευθυνεται αν ο Tsakonas ελεγε ψεμματα οτι εκπροσωπει τον αστρολαβο και ολα αυτα συμφωνουνταν εν αγνοια του αστρολαβου")

lol

[MENTION=12655]TopCLR[/MENTION] η ακυρωτητα διεθνους συνθηκης δεν εχει σχεση με οικονομικα αλλα με δικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

ε μπηκα να διαβασω λιγο νεα, ειδα στο βημα ΤΟ ΒΗΜΑ - Ο Μανιτάκης σώζει τα...παιδιά του Σαμαρά - κοινωνία , no pun intended αλλα το παιδια του Σαμαρα με εκανε εντυπωση. Παλαιοτερα του αντρεα, του κωστακη, του γιωργακη...πρεπει να κανουμε αιτηση για πολυτεκνικο επιδομα στην ευρωπη

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το παρτυ να ανηκει στο Funlab αλλα το πολιτικο μεγεθος καταλαμβανει δικαιωματικα μια θεση στο Θεμα.

Παπανδρέου: Ακύρωσε cocktail πάρτι για να ψηφίσει τα μέτρα - NEWS247

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.