Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Έχω τις ενστάσεις μου στο "ο κάθε Αριστερός [...] βαράει" αλλά το παρακάμπτω.

Μήπως να διαπιστώσεις ότι κοινή ρίζα όλης αυτής της κατάστασης, της κοινωνικής εξαθλίωσης κτλ κτλ είναι οι πολιτικές του ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ ?? Έξυπνος άνθρωπος είσαι, δεν κατάλαβες ότι πίσω από τα ΜΑΤ στο προηγούμενο σχόλιο μου ήταν οι εκάστοτε κυβερνόντες?

Αυτοί που στηρίζεις είναι υπευθυνοι, κατάλαβε το και μην το παίζεις εδώ δίκαιος και αντί-βίαιος. Τους στήριξες, τους έβαλες εκεί πάνω, για να συνεχίσουν το έργο τους.

Εστω. Και; Σου δίνει αυτό το γεγονός το δικαίωμα να έρθεις και να προσπαθήσεις να μου σπασεις το κεφάλι;

Link to comment
Share on other sites

Οι μετανάστες δεν έφταιξαν σε τίποτα. Λάθη έκαναν, αλλά δεν έφτιαξαν σε τίποτα.

Δηλαδή όταν μπαίνουν παράνομα στη χώρα δεν φταίνε!! Κατά λάθος δεν είδαν τις ταμπέλες!

Εμείς φταίμε που αποδειχθήκαμε κατώτεροι των προσδοκιών τους!

Link to comment
Share on other sites

Εστω. Και; Σου δίνει αυτό το γεγονός το δικαίωμα να έρθεις και να προσπαθήσεις να μου σπασεις το κεφάλι;

Εγώ δεν θα κάνω τίποτα, αλλά ούτε θα σε προστατέψω ακόμα και αν μπορώ, ούτε θα στεναχωρηθώ ότι και να σου κάνουν. Δεν σε είδα άλλωστε να στεναχωριέσαι όταν τα ΜΑΤ με έπνιγαν στα δακρυγόνα, ούτε όταν σάπιζαν στο ξύλο απλούς πολίτες,

Δηλαδή όταν μπαίνουν παράνομα στη χώρα δεν φταίνε!! Κατά λάθος δεν είδαν τις ταμπέλες!

Εμείς φταίμε που αποδειχθήκαμε κατώτεροι των προσδοκιών τους!

Να φύγουν για αλλού θέλουν οι περισσότεροι, και δεν ήρθαν εδώ για να σου σπάσουν τα νεύρα, έφυγαν από το σπίτι τους γιατί είχαν πόλεμο ή απλά δεν μπορούσαν να ζήσουν, έκαναν λάθος που μπήκαν παράνομα, αλλά δεν φταίνε για την κατάντια μας, μην ξεχνάς ότι πολλοί βολευτηκαν με τους μετανάστες εδώ, φτηνά χέρια..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα κάνω τίποτα, αλλά ούτε θα σε προστατέψω ακόμα και αν μπορώ, ούτε θα στεναχωρηθώ ότι και να σου κάνουν. Δεν σε είδα άλλωστε να στεναχωριέσαι όταν τα ΜΑΤ με έπνιγαν στα δακρυγόνα, ούτε όταν σάπιζαν στο ξύλο απλούς πολίτες,

Ποτέ δε θα έκλαιγα για τη σπασμένη πλάτη ενός αριστερού ή ενός μετανάστη (αρκεί να μη χρειαστεί να τους πληρώσουμε εμείς τη νοσηλεία). Η διαφορά μας αγαπητέ είναι ότι εγώ δεν διεκδικώ φωτοστέφανο και αγιοποιήσεις. Ξέρω ότι αυτό είναι τραμπουκισμός και είμαι εντάξει με αυτό.

Απλά απο την άλλη δε μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να τρολάρω όταν οι ουρσουλίνες δίνουν διαφορετικό συντελεστή βαρύτητας στη μπουνιά του δεξιού και στη μπουνιά του αριστερού. Με λίγα λόγια απολαμβάνω να καταδεικνύω στα αριστερά μποτάκια του forum ότι είναι αυτό ακριβώς που απεχθάνονται απλά με διαφορετικό αμπαλάζ.

[MENTION=14120]narta[/MENTION] & [MENTION=23]DJD[/MENTION] Κατα καιρούς έχετε πει ότι δεν είστε κατ' ανάγκη με το ΣΥΡΙΖΑ, αλλά πιστεύετε στις αξίες του ανθρωπισμού κτλ. Όταν ψηφοφόρος του κόμματος αυτού προσπαθεί να εκλογικεύσει βιαοπραγίες κατα συμπολιτών του με μοναδικό λόγο για αυτό την κομματική ταυτότητα το κοινωνικό & ανθρωπιστικό σας αισθητήριο πως αντιδρά; Σας κάθεται ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Να φύγουν για αλλού θέλουν οι περισσότεροι, και δεν ήρθαν εδώ για να σου σπάσουν τα νεύρα, έφυγαν από το σπίτι τους γιατί είχαν πόλεμο ή απλά δεν μπορούσαν να ζήσουν, έκαναν λάθος που μπήκαν παράνομα, αλλά δεν φταίνε για την κατάντια μας, μην ξεχνάς ότι πολλοί βολευτηκαν με τους μετανάστες εδώ, φτηνά χέρια..

Σε ένα σπίτι η πόρτα ανοίγει και ο ιδιοκτήτης που επέστρεψε από την δουλειά μπαίνει μέσα. Ξαφνικά βλέπει ένα άγνωστο.

- ΡΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ;

- Α! Γεια σας!

- Τι γεια σας; Τι κάνεις στο σπίτι μου; Πως μπήκες μέσα;

- Α! εύκολα. Η πόρτα της αυλής ήταν ξεκλείδωτη και μπήκα.

- Και ποιος σου είπε ότι μπορείς να μπαίνεις σε ξένα σπίτια;

- Κοιτάτε είχα πόλεμο... με την γυναίκα μου και ήρθα εδώ. Ωραίο σπίτι φαινόταν, είπα να μπω. Μην ανησυχείτε. Μελλοντικά ίσως να πάω σε καλύτερο. Μέχρι τότε βέβαια περιμένω να μου δίνεται λεφτά, φαγητό, ένα δωμάτιο να μείνω και αν πάθω και τίποτα να με πάτε στον γιατρό. όσο είμαι εδώ για να σας το ανταποδώσω θα καθαρίζω τα τζάμια.

- Ρε φιλαράκι εδώ εγώ με το ζόρι τα βγάζω πέρα. Με κυνηγάει και η τράπεζα. Και να ήθελα να σε κρατήσω δεν γίνεται.

- Θα με κρατήσετε. Πίσω δεν γυρίζω. Αν με βολέψετε σε ένα καλύτερο σπίτι το συζητάμε πάντως.

- Πρέπει να φύγεις.

- Είστε απάνθρωπος!

- ?!?

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σπίτι η πόρτα ανοίγει και ο ιδιοκτήτης που επέστρεψε από την δουλειά μπαίνει μέσα. Ξαφνικά βλέπει ένα άγνωστο.

[...]

Δεν είναι έτσι τα πράγματα όμως.

Βάλε ότι δεν μας αφήνουν να τους διώξουμε, βάλε ότι από άλλες χώρες τους γυρνάνε εδώ, βάλε ότι ο Ελληνάρας του είπε οκ, θα δουλευεις σε εμένα, θα πληρώνεσαι όσο θέλω εγώ, και αφού κανείς δεν σε ξέρει, εγώ δεν θα πληρώνω ΙΚΑ, φόρους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι τα πράγματα όμως.

Βάλε ότι δεν μας αφήνουν να τους διώξουμε, βάλε ότι από άλλες χώρες τους γυρνάνε εδώ, βάλε ότι ο Ελληνάρας του είπε οκ, θα δουλευεις σε εμένα, θα πληρώνεσαι όσο θέλω εγώ, και αφού κανείς δεν σε ξέρει, εγώ δεν θα πληρώνω ΙΚΑ, φόρους κτλ.

Ενω ο Ελληνας που τον ξέρουν πολλοί ασφαλίζεται . Ρε φίλε ειλικρινά έχεις ιδέα τι επικρατεί στην αγορά εργασίας ? Η απλά αναμεταδίδεις αυτα που συζητάτε με τα συντρόφια . Έχεις δουλέψει ποτέ σου στην Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια και γενικότερα ???? Πέραν του δημοσίου που η ασφάλιση ειναι υποχρεωτική και κανα 2 κλάδοι ακόμη που ασφαλίζουν τυπικά γιατί το απαιτεί ο τομέας λόγω επαγγελματικού κινδύνου οι υπόλοιποι ενας στους 5 κολλάνε ένσημα και ίσως είπα πολλούς . Ειτε εισαι Έλληνας ειτε είσαι πακιστανός είτε εισαι εγγόνι του Κολοκοτρώνη

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
Link to comment
Share on other sites

Ενω ο Ελληνας που τον ξέρουν πολλοί ασφαλίζεται . Ρε φίλε ειλικρινά έχεις ιδέα τι επικρατεί στην αγορά εργασίας ? Η απλά αναμεταδίδεις αυτα που συζητάτε με τα συντρόφια . Έχεις δουλέψει ποτέ σου στην Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια και γενικότερα ???? Πέραν του δημοσίου που η ασφάλιση ειναι υποχρεωτική και κανα 2 κλάδοι ακόμη που ασφαλίζουν τυπικά γιατί το απαιτεί ο τομέας λόγω επαγγελματικού κινδύνου οι υπόλοιποι ενας στους 5 κολλάνε ένσημα και ίσως είπα πολλούς .

O Έλληνας μπορεί να μιλήσει και να διαμαρτυρηθεί (η τουλάχιστον μπορούσε όταν όλοι έτρωγαν με χρυσά κουτάλια), ο αλλοδαπός αν μιλούσε τον είχαν απελάσει.

Αλλά δεν μιλάμε για αυτό το πράγμα τώρα. .Το θέμα είναι ότι πολλοί διαμαρτύροντε για τους αλλοδαπούς, αλλά με κάποιον τρόπο με μεγάλη πιθανότητα οι ίδιοι άνθρωποι έχουν ωφεληθεί οικονομικά στο παρελθόν από τους αλλοδαπούς.

Αν όμως πριν 10 χρόνια αντί να κοιτούσαμε πως να εξοικονομήσουμε χρήματα, ήμασταν ποιο νομοταγείς, τότε ίσως η κατάσταση σήμερα να μην ήταν έτσι. Ίσως τα ταμεία να είχαν λεφτά κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις γενικότητες και τις τρίπλες και τα πριν 10 χρόνια . Αν για κάποιο λόγο πλέον προτιμάνε τα ξενα χέρια ειναι γι αυτο που ειχε πει ο ΓιαγκΤ κάποτε . Μένουν 20 ατομα σε ένα δωμάτιο τρωνε σαν ζωα κοιμουντε σαν ζώα και γ*****ντε αναμεταξύ τους σαν ζώα παρασύροντας μαζί τους το εργασιακό επίπεδο . Οποτε τα 15 ευρω μεροκάματο εμοιάζαν συμφέρον . Αν εσυ το ζηλευεις αυτο πήγαινε κάντο . Αλλα μην εχεις αυταπάτες πως αν στην θεση ενος ξενου παει ενας Ελληνας να μαζέψει πχ ελιες ο εργοδότης θα τον ασφαλίσει .

Να μιλήσει ο παράνομος να πεί τι ? να πάει στο ίκα να κανει καταγγελία ? Ενω βρίσκεται παράνομα σε μια χώρα χωρις αδεια εργασίας και τα λοιπά ? Λογικό δεν ειναι να φάει αυτεπάγγελτο σούτ ??? Εσυ αν μπείς τζαμπέ σε ενα club - cinema χωρις να πληρώσεις είσοδο θα πας να κάνεις και παράπονα για τις υπηρεσίες αν ( οντως ) δεν ειναι καλες?

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις γενικότητες και τις τρίπλες και τα πριν 10 χρόνια . Αν για κάποιο λόγο πλέον προτιμάνε τα ξενα χέρια ειναι γι αυτο που ειχε πει ο ΓιαγκΤ κάποτε . Μένουν 20 ατομα σε ένα δωμάτιο τρωνε σαν ζωα κοιμουντε σαν ζώα και γ*****ντε αναμεταξύ τους σαν ζώα παρασύροντας μαζί τους το εργασιακό επίπεδο . Οποτε τα 15 ευρω μεροκάματο εμοιάζαν συμφέρον . Αν εσυ το ζηλευεις αυτο πήγαινε κάντο . Αλλα μην εχεις αυταπάτες πως αν στην θεση ενος ξενου παει ενας Ελληνας να μαζέψει πχ ελιες ο εργοδότης θα τον ασφαλίσει .

Να μιλήσει ο παράνομος να πεί τι ? να πάει στο ίκα να κανει καταγγελία ? Ενω βρίσκεται παράνομα σε μια χώρα χωρις αδεια εργασίας και τα λοιπά ? Λογικό δεν ειναι να φάει αυτεπάγγελτο σούτ ??? Εσυ αν μπείς τζαμπέ σε ενα club - cinema χωρις να πληρώσεις είσοδο θα πας να κάνεις και παράπονα για τις υπηρεσίες αν ( οντως ) δεν ειναι καλες?

Καμία τρίπλα! Και με αυτά που λες ενισχύεις τα επιχειρήματα μου. Το ότι αυτό γίνεται για 10-20 χρόνια είναι επίσης σημαντικό.

Οι αλλοδαποί είναι φθηνά εργατικά χέρια για τον Ελληναρά, οι Ελληνάρες λοιπόν τους προτιμούν, τους έχουν με 15 ευρώ να δουλευουν, οπότε και ο Ελληνάρας χαίρεται γιατί του βγαίνει φθηνά, και ο αλλοδαπός γουστάρει και κάθεται εδώ.

Και ακριβώς επειδή είναι παράνομος εδώ, δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ίδιος Ελληνάρας, πάει μετά και διαμαρτύρεται για τους μετανάστες!:bad:

"Ρε καθηστερημένε, αφού του δίνεις δουλειά, θα κάτσει εδώ!"

Ο Έλληνας για την ίδια δουλειά ή θα πάει να δουλέψει ανασφάλιστος από ανάγκη (πάλι κακό για τα ταμεία), ή δεν θα πάρει την δουλειά γιατί τόλμησε να ζητήσει ασφάλιση.

Οι Έλληνες δεχτήκαμε τους αλλοδαπούς στην κοινωνία μας γιατί μας έβγαινε πιο φθηνά, αδιαφορόντας για τον συμπολίτη μας Έλληνα, και τώρα κάποιοι διαμαρτύροντε για τους αλλοδαπούς!

Αφού του είπες "Έλα έχει φαγητό" (γιατί σε συνέφερε) τι διαμαρτύρεσαι τώρα?

Όσο για τον χαρακτηρισμό "ζώα", Έλληνες σαν και του λόγου σου με τέτοιες ιδέες τους θεωρώ τόσο σκτόψυχους ώστε άνετα να εξισώνοντε με τα σιχαμερότερα εκ των γνωστών ασπόνδυλων ζώων.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Εσυ αν μπείς τζαμπέ σε ενα club - cinema χωρις να πληρώσεις είσοδο θα πας να κάνεις και παράπονα για τις υπηρεσίες αν ( οντως ) δεν ειναι καλες?

Μάλλον θα κάνει πορεία ή απεργία με τους συντρόφους και τα αδέλφια-αλήτες-πουλιά για το δικαίωμα του πολίτη υπερ της ελεύθερης και δωρεάν ψυχαγωγίας σε όλους τους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Καμία τρίπλα! Και με αυτά που λες ενισχύεις τα επιχειρήματα μου. Το ότι αυτό γίνεται για 10-20 χρόνια είναι επίσης σημαντικό.

Οι αλλοδαποί είναι φθηνά εργατικά χέρια για τον Ελληναρά, οι Ελληνάρες λοιπόν τους προτιμούν, τους έχουν με 15 ευρώ να δουλευουν, οπότε και ο Ελληνάρας χαίρεται γιατί του βγαίνει φθηνά, και ο αλλοδαπός γουστάρει και κάθεται εδώ.

Και ακριβώς επειδή είναι παράνομος εδώ, δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ίδιος Ελληνάρας, πάει μετά και διαμαρτύρεται για τους μετανάστες!:bad:

"Ρε καθηστερημένε, αφού του δίνεις δουλειά, θα κάτσει εδώ!"

Ο Έλληνας για την ίδια δουλειά ή θα πάει να δουλέψει ανασφάλιστος από ανάγκη (πάλι κακό για τα ταμεία), ή δεν θα πάρει την δουλειά γιατί τόλμησε να ζητήσει ασφάλιση.

Οι Έλληνες δεχτήκαμε τους αλλοδαπούς στην κοινωνία μας γιατί μας έβγαινε πιο φθηνά, αδιαφορόντας για τον συμπολίτη μας Έλληνα, και τώρα κάποιοι διαμαρτύροντε για τους αλλοδαπούς!

Αφού του είπες "Έλα έχει φαγητό" (γιατί σε συνέφερε) τι διαμαρτύρεσαι τώρα?

Όσο για τον χαρακτηρισμό "ζώα", Έλληνες σαν και του λόγου σου με τέτοιες ιδέες τους θεωρώ τόσο σκτόψυχους ώστε άνετα να εξισώνοντε με τα σιχαμερότερα εκ των γνωστών ασπόνδυλων ζώων.

Καλα ασε την υποκριτικη και τις αμπελοφιλοσοφίες στο θέμα μας .

Ειπα καπου ψέματα οτι οταν ζουν 20 ατομα σε 1 δωμάτιο με μια τουαλέτα και χωρίς τις στοιχειώδεις αρχές υγιεινης δεν ζουν σαν ζώα ? Μου αρέσει αυτο και χαίρομαι με αυτο = οχι .συμβαίνει ομως = ναι . το κατάλαβες τωρα η να στο ζωγραφίσω ???

Ο Έλληνας για την ίδια δουλειά ή θα πάει να δουλέψει ανασφάλιστος από ανάγκη (πάλι κακό για τα ταμεία), ή δεν θα πάρει την δουλειά γιατί τόλμησε να ζητήσει ασφάλιση.

ε ναι ρε φιλε . οτι ακριβώς θα συμβεί και στον ξένο τον νομοταγή ο παράνομος θα φάει σουτ τι δεν κατάλαβες παλι ? η μηπως το φερνεις πλαγια πλάγια να διώχνουν και τους νομοταγείς απο τα κρατη τους ως συμπαράσταση στους λάθρο ?

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
Link to comment
Share on other sites

Καλα ασε την υποκριτικη και τις αμπελοφιλοσοφίες στο θέμα μας .

Ειπα καπου ψέματα οτι οταν ζουν 20 ατομα σε 1 δωμάτιο με μια τουαλέτα και χωρίς τις στοιχειώδεις αρχές υγιεινης δεν ζουν σαν ζώα ? Μου αρέσει αυτο και χαίρομαι με αυτο = οχι .συμβαίνει ομως = ναι . το κατάλαβες τωρα η να στο ζωγραφίσω ???

Μα ακριβώς αυτό ΔΕΝ είναι το θέμα μας! Δεν κολλάει το πως ζούνε στην Ελλάδα αυτοί οι άνθρωποι, και είναι άνθρωποι, όχι ζώα, δεν γουστάρουν να ζουν έτσι, έχουν ανάγκη να το κάνουν.

QUOTE=Athens2004;1063384680]

οτι ακριβώς θα συμβεί και στον ξένο τον νομοταγή ο παράνομος θα φάει σουτ τι δεν κατάλαβες παλι ? η μηπως το φερνεις πλαγια πλάγια να διώχνουν και τους νομοταγείς απο τα κρατη τους ως συμπαράσταση στους λάθρο ?

Τι ακαταλαβίστικα λες εδώ? έχεις αλλάξει το θέμα τόσες φορές χωρίς να λες ΤΙΠΟΤΑ κάθε φορά!

Αυτό που σου λέω για πολλοστή φορά είναι το εξής. Οι Ελληνάρες εκμεταλεύοντε αυτούς τους ανθρώπους, όπως τους εκμεταλευονταν και πριν 10 χρόνια, όπως και πριν 20 χρόνια ίσως. Πάντα προς όφελος για την τσέπη τους.

Αποτέλεσμα? Τώρα, οι αλλοδαποί είναι περισσότεροι (γιατί πρακτικά τους δεχόμασταν με ανοιχτές αγκάλες), δεν υπάρχουν λεφτά στα ταμεία και στο κράτος γιατί κανείς Έλληνας δεν πλήρωνε φόρους και ασφαλίσεις.

Και αυτοί οι Ελληναράδες, καθώς και όσοι επωφελήθηκαν από αυτούς, έχουν τώρα το θράσος και την υποκρισία να βάλλουν κατά των μεταναστών.

Αν δεν καταλαβαίνεις την τελευταία παράγραφο, και δεν γράψεις για αυτήν, δεν πρόκειται να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μονιμα μια καραμέλα και την πιπιλάς . τους παρουσιάζεις συνέχεια σαν θύματα ασχετα οπως εχουν πει 1000δες φορες και αλλοι εδω . Ηταν επιλογή τους να περάσουν τοσα εκατομμύρια λαθρομετανάστες σε μια χώρα 10.000.000 που δεν θελει και πολυ μυαλο οτι δεν μπορουσε να τους αποροφήσει . Παμε σε μένα τώρα προσωπικα εφοσον με ρωτας .

Δεν τους ηθελα ουτε πριν 20 χρόνια ουτε πριν 10 ουτε τωρα . τουλαχιστον με αυτον τον τροπο στην χώρα μου . Στην οικογένεια μου δεν απασχολήσαμε ποτε λαθρο και ουτε ωφεληθηκαμε καπου . Το κράτος τους έφερε και 2-3 μεγαλοεργολάβοι βολευτηκανε οποτε σταματα να αναπαράγεις την μπούρδα του οτι τους φεραμε και τους καναμε κλπ . Απο τον τρόπο που γράφεις ( πχ οπως πιο πανω για τον Ελληνα που αν δεχθει ανασφάλιστη δουλειά θα χάσει το ταμείο . αλλα δεν γραφεις ουτε κουβεντα γιαυτον που δουλευει ανασφαλιστος με μόνιμο άγχος και χωρις περίθαλψη . αλλα ξεχασα αν δεν εχει λαθρομεταναστη το story δεν γκρινιάζετε ) καταλαβαίνω πως οντως δεν πρεπει να εχεις βγει στην αναζήτηση εργασίας ακομη - η τουλάχιστο εχεις μαυρα μεσάνυχτα απο εργοδότες και δουλειες και ασφαλειες γενικοτερα και οτι λες ειναι αυτα που ακους απο αλλους .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί φυσικά πριν να φύγουν από τις χώρες τους έκαναν "έρευνα μετανάστευσης", είδαν ότι υπάρχουν 10.000.000 Έλληνες, είδαν και τα στοιχεία που δείχνουν πόσοι μετανάστες υπάρχουν εδώ, είδαν κοινωνικά στοιχεία κτλ από το internet, ετοίμασαν βαλίτσες, μπήκαν στο αεροπλάνο και ήρθαν στο El Venizelo... Ότι θέλεις λες? Δυτικά πήγαν και βρήκαν έδαφος στην πρώτη χώρα που συνάντησαν.

Δεν επωφεληθήκατε ποτέ?? αυτό είναι αστείο! Θέλεις να μου πεις ότι ότι καταναλωτικό αγαθό έχει περάσει από το σπίτι σου, ότι κατασκευή έχεις πατήσει με το πόδι σου, δεν έχει αγγιχτεί από μετανάστη??

Δηλαδή τα φρούτα και τα λαχανικά, το λάδι σου και τα φυστίκια σου από τα δέντρα και τον αγρό μέχρι το τραπέζι σου δεν πέρασε από μετανάστη?

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ εκτός αν τα παράγεις όλα μόνος σου ή φίλοι σου.

Ο μετανάστης λοιπόν αυτός, πληρώθηκε χαμηλά, για να οφεληθείς λίγο εσύ, και πολύ οι μεσάζοντες..

Για τον Έλληνα τώρα που δουλευει ανασφάλιστος, δεν ήταν εκεί το θέμα μας, τι θέλεις να σου πω? Ναι επικρατεί εργασιακός μεσαίωνας (συμφωνούμε σε αυτό), γνωστά πραγματάκια που έχουν ειπωθεί πολλές φορές.

Δεν έχω διαμαρτυρηθεί? Δεν έχω φωνάξει για αυτά? Δεν έχω μιλήσει με κόσμο? Όλα τα έχω κάνει, η διαφορά είναι ότι σε όλα αυτά, εχθρό μου βλέπω την εκάστοτε κυβέρνηση, όχι τους μετανάστες. Και να φύγουν ως δια μαγείας οι μετανάστες, δεν θα αλλάξει αυτή η κατάσταση αν δεν αλλάξει αυτή η πολιτική, αυτό ακριβώς είναι που πρέπει να καταλάβεις.

Άσε λοιπόν και εσύ την καραμέλα "χωρίς λαθρομεταναστη δεν γκρινιάζετε" και move on.

Το τι κάνω εγώ στην αγορά εργασίας ούτε οφείλω να το γράψω, ούτε έχει σημασία.

Αλλά για το γμτ, δεν έχω βγει στην αγορά εργασίας, παρόλα αυτά έχω δουλέψει λίγο, για να πάρω κάποια χρήματα σαν μια πολύ μικρή βοήθεια στους γονείς μου ώστε με λιγότερες τύψεις να μπορέσω να έρθω σε άλλη χώρα να κάνω μάστερ...

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Myralis, αμα εχεις μπει σε αυτοκινητο με κινητηρα εσωτερικης καυσης, εχεις επωφεληθει εμμεσα απο τους πολεμους για το πετρελαιο. Αρα τους ενθαρρυνεις. Αρα μην μας παιζεις τον φιλειρηνικο πολεμαρχε!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.