Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Είμαι ο μόνος που όταν βλέπω αλληλουχία παραθέσεων του Myralis και του LL_NEO, απλώς τα προσπερνάω;

Είμαι ο μόνος που δεν τον ενδιαφέρουν οι συνήθειές σου;

Σοβαρά τώρα, εάν έχεις να προσθέσεις κάτι στην συζήτηση, κάνε το, εάν όχι, προσπέρνα χωρίς σχόλια pls.

Link to comment
Share on other sites

Τι γράφει το 15σέλιδο κείμενο που δόθηκε στο Eurogroup για το ελληνικό χρέος! Χωρίς μείωση το χρέος θα πάει στο 144% του ΑΕΠ το 2020!

...Όπως σημειώνεται: * Τα μέτρα δεν είναι αρκετά για τη μείωση του χρέους «κοντά στο 120% του ΑΕΠ το 2020» χωρίς κούρεμα του “επίσημου” χρέους ή περισσότερο “ολοκληρωμένο” πρόγραμμα επαναγοράς χρέους με ενεργοποίηση της ρήτρας συλλογικής ευθύνης (CAC) των ομολόγων. Τονίζει μάλιστα ότι αναγκαστικά μέτρα που θα ενεργοποιήσουν τα CAC’s έχουν αποκλειστεί, ενώ αντίθετα, η επαναγορά 10 δισ. ευρώ στο 30 – 35% της ονομαστικής αξίας δείχνει «λογικός διάδρομος»...

Εν τω μεταξυ ο Καζακης αναλυει την κατα τους αλλους καταστροφικη επιστροφη στη δραχμη...

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη σε ποια χωρα νομιζει πως βρισκεται ο Καζακης? δεν μπαινω καν στη διαδικασια αν αυτα που λεει ειναι εφικτα ή οχι, εδω εχουμε ενα δημοσιο τομεα που δεν ειναι ικανος να παρει εναν φακελο απο τον εναν οροφο στον αλλο.

Επισης δεν μας ειπε, αυτος που θα εχει ευρω στο χερι πως θα επηρεαζει την αγορα? γιατι η ιστορια εχει δειξει οτι σε τετοια περιπτωση η μαυρη αγορα και οι συναλλαγες με ξενο νομισμα οργιαζουν

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που δεν τον ενδιαφέρουν οι συνήθειές σου;

Σοβαρά τώρα, εάν έχεις να προσθέσεις κάτι στην συζήτηση, κάνε το, εάν όχι, προσπέρνα χωρίς σχόλια pls.

Δεν πρόσθεσε κάτι στη συζήτηση με το ποστ του; Ούτε εμένα μου αρέσει να βλέπω τέτοιες αντιπαραθέσεις γιατί αφ' ενός είναι άσχημο, αφ' εταίρου και τα 2 παιδιά καλά χρυσά, αλλά ακλόνητοι στις απόψεις τους, οπότε η συζήτηση είναι στείρα και καταλήγει σε e-kavga.

Προφανώς δεν είναι μόνο αυτά τα 2 παιδιά, είναι και άλλοι. Εμείς δηλαδή που δεν αρεσκόμαστε σε τέτοια έπειτα από τόσα χρόνια εδώ μέσα, τι να κάνουμε να πούμε "έτσι είναι το lab πια" και να φύγουμε είτε από thread είτε από το forum στο τέλος;

Όχι, από τη στιγμή που είμαστε κόσμιοι και εντός κανόνων θα εκφραστούμε και εμείς.

Φιλικά τελείως

Link to comment
Share on other sites

Τι γράφει το 15σέλιδο κείμενο που δόθηκε στο Eurogroup για το ελληνικό χρέος! Χωρίς μείωση το χρέος θα πάει στο 144% του ΑΕΠ το 2020!

Εν τω μεταξυ ο Καζακης αναλυει την κατα τους αλλους καταστροφικη επιστροφη στη δραχμη...

Μιλάει για την επιστροφή στη δραχμή χωρίς να χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά κατα το παραλήρημα του τη λέξη συναλλαγματική ισοτιμία. Γιατί άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσθεσε κάτι στη συζήτηση με το ποστ του; Ούτε εμένα μου αρέσει να βλέπω τέτοιες αντιπαραθέσεις γιατί αφ' ενός είναι άσχημο, αφ' εταίρου και τα 2 παιδιά καλά χρυσά, αλλά ακλόνητοι στις απόψεις τους, οπότε η συζήτηση είναι στείρα και καταλήγει σε e-kavga.

Προφανώς δεν είναι μόνο αυτά τα 2 παιδιά, είναι και άλλοι. Εμείς δηλαδή που δεν αρεσκόμαστε σε τέτοια έπειτα από τόσα χρόνια εδώ μέσα, τι να κάνουμε να πούμε "έτσι είναι το lab πια" και να φύγουμε είτε από thread είτε από το forum στο τέλος;

Όχι, από τη στιγμή που είμαστε κόσμιοι και εντός κανόνων θα εκφραστούμε και εμείς.

Φιλικά τελείως

Το forum προσφέρει τα εργαλεία εκείνα(aka ignore list) ώστε να προσθέσεις τα μέλη των οποίων τις καταχωρήσεις βρίσκεις ενοχλητικές(αλλά δεν παραβιάζουν τους κανόνες του forum).

Το να είσαι κόσμιος δεν σημαίνει ότι δεν σπαμάρεις με άσχετες καταχωρήσεις aka παραβιάζεις τους κανόνες του forum.

Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας, εάν έχεις περαιτέρω απορίες, μπορείς να στείλεις πμ/email.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για την επιστροφή στη δραχμή χωρίς να χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά κατα το παραλήρημα του τη λέξη συναλλαγματική ισοτιμία. Γιατί άραγε;

και σε άλλο βίντεο που τον είχα δει παλιότερα πάλι με την ίδια απορία είχα μείνει και εγώ. Τότε κάτι είχε αναφέρει στο φτερό τύπου ''....η χώρα μας θα ορίσει την ισοτιμία του νέου νομίσματος (της δραχμής)''. Οικονομολόγος δεν είμαι αλλά κάτι δεν μου είχε κάτσει καλά από τότε.

Link to comment
Share on other sites

και σε άλλο βίντεο που τον είχα δει παλιότερα πάλι με την ίδια απορία είχα μείνει και εγώ. Τότε κάτι είχε αναφέρει στο φτερό τύπου ''....η χώρα μας θα ορίσει την ισοτιμία του νέου νομίσματος (της δραχμής)''. Οικονομολόγος δεν είμαι αλλά κάτι δεν μου είχε κάτσει καλά από τότε.

H αρχικη ισοτιμια ενος νομισματος, οριζεται απο τον εκδότη του (κρατος) και μετα υπάρχει διακυμανση στην αγορα συναλλαγματος, βαση προσφοράς και ζητησης. Αυτο, αν επιτραπει να εχει διακύμανση, γιατί μπορει να "κλειδωθει" σε fixed τιμη μεσω παρεμβάσεων την Κεντρικης Τράπεζας στην αγορα συναλλάγματος. Αλλα για να κανει παρέμβαση θα πρεπει να εχει συναλλαγματικα διαθέσιμα, πράγμα που με την Ελλάδα δεν υπάρχει.

Αρα οριζεις μια ισοτιμια και μετα η αγορα αποφασίζει ποια ειναι η "δικαιη τιμη" (fair price). Στην αρχη ειναι η βιαιότητα της βιαιότητας το ολο σκηνικο, πρωτες 10 μερες γινεται ΠΑΝΙΚΟΣ με διακυμάνσιες της τάξεως του +/- 30% ημερήσια, αλλα μετα σταθεροποιείται καπου και πεζει στο +/-5% και μετα τους πρωτους μηνες +/-2%.

Βεβαια στην αρχή, ο εχων ευρω ανα χειρας, μπορει να κερδίσει ενα +50% ανετα αμα αγοράζει και πουλάει, αλλα 1ον) πρεπει να μπορει, 2ον) να εχει ευρω. Ειδικα το 2ο δεν ισχυει για το 90%+ των Ελλήνων :hehe: (σε ικανοποιητικο μεγεθος)

Link to comment
Share on other sites

Αρα οριζεις μια ισοτιμια και μετα η αγορα αποφασίζει ποια ειναι η "δικαιη τιμη" (fair price). Στην αρχη ειναι η βιαιότητα της βιαιότητας το ολο σκηνικο, πρωτες 10 μερες γινεται ΠΑΝΙΚΟΣ με διακυμάνσιες της τάξεως του +/- 30% ημερήσια, αλλα μετα σταθεροποιείται καπου και πεζει στο +/-5% και μετα τους πρωτους μηνες +/-2%.

Το +/- 2% μετά τους πρώτους μήνες αναφέρεται στην αρχική τιμή (του εκδότη) ή μετά το πέρας της σφαγής;

Εάν δεν ζητάω πολλά, μπορείς να δώσεις παραδείγματα χωρών/χώρας που το έκανε ώστε να πάρουμε μία ιδέα για τι σφαγή συζητάμε και πότε/πως ομαλοποιήθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Αρα οριζεις μια ισοτιμια και μετα η αγορα αποφασίζει ποια ειναι η "δικαιη τιμη" (fair price). Στην αρχη ειναι η βιαιότητα της βιαιότητας το ολο σκηνικο, πρωτες 10 μερες γινεται ΠΑΝΙΚΟΣ με διακυμάνσιες της τάξεως του +/- 30% ημερήσια, αλλα μετα σταθεροποιείται καπου και πεζει στο +/-5% και μετα τους πρωτους μηνες +/-2%.

για την πρώτη παράγραφο, είχα φανταστεί ότι θα λειτουργούσε έτσι εκτός από το σημείο με τα συναλλαγματικά διαθέσιμα που δεν το γνώριζα (αλλά εφόσον δεν διαθέτουμε τέτοια δεν έχει σημασία)

στο προκείμενο που κάνω quote όμως, πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι το ποσοστό διακύμανσης θα είναι μόνο 30% και όχι 1000% λ.χ. Γιατί χώρες με οικονομική αστάθεια ή μετά απο χρεοκοπία όπως Ρουμανία Αλβανία Ρωσία είδαν τα νομίσματά τους να μην κοστίζουν ούτε το χαρτί που τυπώθηκαν ? πως μπορούμε να διασφαλίσουμε ότι δεν θα περάσουμε απο τέτοιας έντασης στάδιο ?

Link to comment
Share on other sites

Το +/- 2% μετά τους πρώτους μήνες αναφέρεται στην αρχική τιμή (του εκδότη) ή μετά το πέρας της σφαγής;

Εάν δεν ζητάω πολλά, μπορείς να δώσεις παραδείγματα χωρών/χώρας που το έκανε ώστε να πάρουμε μία ιδέα για τι σφαγή συζητάμε και πότε/πως ομαλοποιήθηκε;

Περαν της αρχικης αναταραχης. Παραδειγμα της Αργετινης:

Αρχικη ισοτιμια με το δολαριο 1/2002 : 1.4 ARS/USD

Peak αναταραχης αρχες 2003: 4 ARS/USD

Σταθεροποιηση 2004 : 3 ARS/USD (με παρεμβάσεις για να μην αυξηθει, γιατι οδευε προς το 2 ARS/USD)

sauce

Βεβαια υπάρχουν τρομερες διαφορές σε σχεση με την Αργετινη. Καθε σταση πληρωμών ειναι διαφορετικη και δεν μπορει να προβλεφθει πως θα εξελιχθει με ακρίβεια. Γενικα παντος, καπως ετσι παει

Link to comment
Share on other sites

για την πρώτη παράγραφο, είχα φανταστεί ότι θα λειτουργούσε έτσι εκτός από το σημείο με τα συναλλαγματικά διαθέσιμα που δεν το γνώριζα (αλλά εφόσον δεν διαθέτουμε τέτοια δεν έχει σημασία)

στο προκείμενο που κάνω quote όμως, πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι το ποσοστό διακύμανσης θα είναι μόνο 30% και όχι 1000% λ.χ. Γιατί χώρες με οικονομική αστάθεια ή μετά απο χρεοκοπία όπως Ρουμανία Αλβανία Ρωσία είδαν τα νομίσματά τους να μην κοστίζουν ούτε το χαρτί που τυπώθηκαν ? πως μπορούμε να διασφαλίσουμε ότι δεν θα περάσουμε απο τέτοιας έντασης στάδιο ?

Σιγουρος δεν εισαι για τιποτα. Αλλα μην εξισωνεις την Ελλάδα με την Αλβανια και την Ρουμανια, απο την οπτικη γωνια οτι εχουμε περισσοτερες δυνατότητες, δεν ειχαμε κουμουνιστικα καθεστωτα πριν που αποψιλωσαν τα παντα κοκ. Ειμαστε δυτικη χωρα και θα συνεχισουμε να ειμαστε. Εχουμε τις δομες (ανεκμεταλαυτες μεν αλλα υπαρχουν) να ανταπεξελθουμε σε μια τετοια κατάσταση.

Βεβαια, δεν πρεπει να παραμελουμε το οτι, οι χρηματοικονομικες συνθηκες και το ευρωπαϊκο και το διεθνες χρηματοπιστωτικο συστημα ειναι, λογο απιστευτης μοχλευσης μεσω παραγωγων προϊοντων, πολυ πιο "ευαισθητο" σε ταρακουνηματα, απ' οτι στο παρελθον ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσμα υποταγής στο Παρίσι

"Με συντονισμένες διαρροές το Βερολίνο στέλνει ένα σαφές μήνυμα προς το Παρίσι: Ή θα υποταχθείτε στην οικονομική υπεροπλία μας ή θα καντήσετε σαν τα γουρούνια της ευρωπαϊκής περιφέρειας.

Το Βερολίνο, αφήνοντας στην άκρη κάθε έννοια διπλωματικού τακτ «διέρρευσε» ότι ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε ζήτησε από τους πέντε «σοφούς» της κυβέρνησης να εξετάσουν το ενδεχόμενο κατάρτισης μελέτης για την ανθεκτικότητα της οικονομίας της Γαλλίας. Αν και η πληροφορία διαψεύδεται επισήμως και από τις δυο χώρες και μόνο η υπόνοια ότι η Γερμανία αντιμετωπίζει πλέον τη Γαλλία σαν χώρα υπό οικονομική επιτήρηση είναι ενδεικτικό της ολομέτωπης επίθεσης που έχει εξαπολύσει η καγκελάριος Μέρκελ εναντίον του Ολάντ. Η γερμανική κίνηση μπορεί μάλιστα να έχει και πολύ συγκεκριμένες οικονομικές επιπτώσεις δίνοντας στις αγορές το πράσινο φως να αυξήσουν το κόστος δανεισμού και στους οίκους αξιολόγησης να την υποβαθμίσουν. Πρόκειται δηλαδή για πραγματική κήρυξη οικονομικού πολέμου ο οποίος μπορεί να λάβει ανεξέλεγκτες διαστάσεις εάν ο Ολάντ δεν υποκύψει στις επιταγές της Μέρκελ όπως έκανε στο παρελθόν ο Σαρκοζί."

economist-france_c_2400636b.jpg&w=606&h=&zc=1&q=90

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yv2LV4dfTG4]Εnikos.gr ΛΑΠΑΒΙΤΣΑΣ - YouTube[/ame] :crazy_pilot:

edit: O Αντώνης Σαμαράς χρηματοδότησε με 11,5 εκατ. ευρώ τον… αδελφό του!:shutup:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Αν παρακολουθήσει κάποιος τον Καζάκη απο το '11 θα δει ότι έχει πέσει μέσα σε όλα. Προφήτης;; Μάλλον όχι , απλά λογικά σκεπτόμενος και κοιτάζοντας όλο το κάδρο και όχι μόνο ότι του αρέσει εξέθετε τις απόψεις του. Τουλάχιστο εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι. Αν κάνει κάποιος τον κόπο και ψάξει σε παλιότερες συνεντεύξεις του θα βρει και το θέμα της ισοτιμίας. Και για να κονομίσει ο μαυραγορίτης στην τελική θα πρέπει να του επιτραπεί.

Για κάποιον που με το αγγούρι της παρούσας κατάστασης δροσίζεται είναι πολύ λογικό αυτά που περιγράφει ο Καζάκης να του φαίνονται σαν όλεθρος. Για κάποιον που όμως ζορίζεται το πράμα είναι πολύ διαφορετικό. Κάποιοι από εμάς εδώ ζήσαμε και με την δραχμή και τέτοια πράγματα δεν είδαμε. Υπήρχαν εποχές που οι τράπεζες για να σου δώσουν δάνειο θα έπρεπε να ήσουν δημόσιος υπάλληλος όχι όπως μέχρι πρότινος που δίναν δάνεια από το τηλέφωνο. Και όμως είχαμε τα πάντα. Ή καλύτερα , είχαμε λιγότερα άχρηστα πράματα.

Εγώ θα ρωτήσω το εξής - πόσο Ελλάδα πρέπει να ξεπουληθεί ακόμη για να καταλάβουμε ότι έτσι δεν πρόκειται να σωθεί η πατρίδα. Ή μήπως φανταζόμαστε ότι όλα αυτά που αποφασίζουν(;) οι "φίλοι" εταίροι μας , ερήμην μας μάλιστα , θα μας έρθουν χωρίς ανταλάγματα που πιθανόν να μην μας γνωστοποιηθούν κιόλας;

Έχοντας βαρεθεί να μετράω μνημόνια , μέτρα , μεσοπρόθεσμα και αναδιαρθρώσεις αυτή η διαφορετική λύση μου φαντάζει λιγότερο δύσκολη από αυτή που βιώνουμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.