Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Καλύτερα να υπάρχουν οι Δρακόντειοι νόμοι παρά να μην υπάρχει τίποτα. Είναι σαν να μου λες ότι όλες οι κλειδαριές παραβιάζονται. Άρα; Δε βάζουμε κλειδαριές;

Link to comment
Share on other sites

Αν οι τράπεζες επιτελουσαν μονο το εμπορικο κομματι στην διακίνηση και εκμετάλλευση του χρήματος με αυστηρε προύποθεσεις χορηγησεων, δεν θα ειχαν πρόβλημα. Το πρόβλημα, ειναι οι τζογαδόρικες τακτικές των παράγωγων προϊοντων που μεγενθυνθηκαν ακόμα περισσοτερο απο την απιστευτη μόχλευση που αυτα προσφέρουν.

Πρωτο παραράδειγμα ΟΛΩΝ αυτων των τακτικών και ολης της συνέχειας αυτών, o Nick Leeson που χρεοκόπησε μεσα σε λιγους μηνες την Barings Bank, μιας απο τις πιο παλαιές της Αγγλίας. Οσοι θελετε να δειτε τί και πως υπάρχει εργάκι (Rogue Trader)

Και οπως ειπε και ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] οι τράπεζες εχουν αναδειχθει σε αναγκαια συνθηκη για την αναπτυξη. Κακαως. Ας διαχωρισθουν τα εμπορικα απο τα επενδυτικα κομματια ΕΝΤΕΛΩΣ, και επισης η λιανικη απο την επιχειρηματικη πίστη. Αυστηρες αρχες και συνεχης ελεγχος. Αλλο ενα εργακι για την μαμα του καπιταλισμου και πως τα εκανε σκατα σε αυτο το θεμα (με την διαφορα οτι το δοαλλαριο ειναι αποθεματικο νομισμα και μπορει να κοψει οσο θελει) Too Big To Fail.

Βεβαια, everybody likes golden boys and profits, και απο την στιγμη που το "ρισκο" ειναι στην πλατη του λακαμα, χεσθηκαμεν πατοκορφα.

Υ.Γ. Sorry but my pair is grown and mature thank you. Βεβαια, εγω δεν εχω πρόβλημα με τις κοτουλες, τα αυγουλάκια και την θεση που εχω σε μια επαρχιακη επιχειρηση. Τα μεγαλεια του στυλ "σας μαμαω και σας δερνω" και η νοοτροποια "I 'm better than you" εχει την ιδια αξια με το Ascona του γειτονα

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] Οχι απλά σου λέω ότι δίνεις απάντηση σε λάθος ερώτηση. Το πρόβλημα μας είναι η απληστία του ανθρώπου.

Ο απληστος είτε έχει κρατικό είτε ιδιωτικό νταβα πάνω απο το κεφάλι του αν βρει ευκαιρία να κάνει την παπαρια θα την κανει

Ot

Με βάση το γεγονός ότι σχεδον σε κάθε post σου θα μνημονευσεις τα fast cars, champagne και ski resorts των golden boys μάλλον έχεις υπερεκτιμησει την Ascona του γείτονα.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

ο "πόλεμος" κατά της Αργεντινής συνεχίζεται ή απλά όντως πάει η χώρα από το κακό στο χειρότερο....

Κατά πέντε βαθμίδες υποβάθμισε την Αργεντινή η Fitch- Capital.gr

Link to comment
Share on other sites

ο "πόλεμος" κατά της Αργεντινής συνεχίζεται ή απλά όντως πάει η χώρα από το κακό στο χειρότερο....

Κατά πέντε βαθμίδες υποβάθμισε την Αργεντινή η Fitch- Capital.gr

Οταν και εφόσον οι μέτοχοι των εταιριων αξιολόγησης απαγορευεται να εχουν εστω και 5ο βαθμο συγγένειας με μετοχο των επενδυτικών τραπεζών και οικων, τοτε ισως να παιζει ρολο τι λένε.

H μοαδικη που γνωριζω οτι εχει αναγνωρισμένο status ως εκτιμητης ΚΑΙ ειναι πολυμετοχικη, τοσο ωστε να μην εχει τις γνωστές "παρεμβολές" ειναι η Egan-Jones

Link to comment
Share on other sites

NewsIt.gr: Video - "Η Ελλάδα τώρα ξεκινάει"

"Καθε γενια αφηνε κατι μεγαλυτερο στην επομενη γενια"

Ναι , το ΧΡΕΟΣ :jump1:

Το παιδί έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. Δεν είναι πλέον άνθρωπος. Είναι ιδέα.

Ηλίθια μεν, ιδέα δε...

Link to comment
Share on other sites

Μην μου στενοχωρειτε τον LL NEO. Ο καθενας τα βλεπει ολα μεσα απο τις γνωσεις του. Φυσικα και ειναι πιο συμφερον οικονομικα για μια χωρα να μην πληρωνει συνταξεις, θα εξοικονομησει κατι δις στον προυπολογισμο. Κι εγω μπορω να σας αποδειξω μια χαρα οτι μια δικτατορια καλλιεργει πολυ πιο αποτελεσματικες κρατικες δομες απο μια δημοκρατια. Ολες οι επιστημες μπορουν να βγαλουν ενα ωφελιμο αλλα απανθρωπο αποτελεσμα. Οποιος ομως θελει στυγνα επιστημονικα κριτηρια για το καθετι, μια μερα θα γινει κι αυτος "αναμενομενη απωλεια" σε ενα "ωφελιμο" επιστημονικο πειραμα. Απο εκει και περα διαλεγει ο καθενας αν θελει αριθμους η ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου στενοχωρειτε τον LL NEO. Ο καθενας τα βλεπει ολα μεσα απο τις γνωσεις του. Φυσικα και ειναι πιο συμφερον οικονομικα για μια χωρα να μην πληρωνει συνταξεις, θα εξοικονομησει κατι δις στον προυπολογισμο. Κι εγω μπορω να σας αποδειξω μια χαρα οτι μια δικτατορια καλλιεργει πολυ πιο αποτελεσματικες κρατικες δομες απο μια δημοκρατια. Ολες οι επιστημες μπορουν να βγαλουν ενα ωφελιμο αλλα απανθρωπο αποτελεσμα. Οποιος ομως θελει στυγνα επιστημονικα κριτηρια για το καθετι, μια μερα θα γινει κι αυτος "αναμενομενη απωλεια" σε ενα "ωφελιμο" επιστημονικο πειραμα. Απο εκει και περα διαλεγει ο καθενας αν θελει αριθμους η ανθρωπους.

Κάποιοι όμως πάλι, δεν θα γίνουν ποτέ, ότι και να γίνει. Σωστά; ;)

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ ρε φιλαράκο άλλη φορά αν ξέρω ότι θα έχεις εξάψεις θα κάθομαι μέσα με F5 και θα περιμένω να σου απαντήσω.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή λοιπόν. Αυτό που είπα είναι ότι ο ρόλος του χρήματος που δημιουργούν οι ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ τράπεζες στη διαμόρφωση των συναλλαγματικών ισοτιμιών είναι αμελητέος. Για να στα βάλω σε μια σειρά από το σημαντικότερο στο αδιάφορο θα έθετα ως

Market Sentiment>Interest rates>Money supply CentralB>…………………..>Money supply CommB

Παράδειγμα; Κοίτα ας πούμε τι γίνεται στην Αμερική. Αναγκάστηκαν να άλλάξουν τους νόμους τους και να τυπώσουν ακόμα περισσότερο χρήμα αλλά επειδή στην Ευρώπη γίνεται του Τατσόπουλου το κάγκελο, το δολλάριο δεν έχει επηρεαστεί όσο θα περίμενε κάποιος που εξετάζει μόνο την ποσότητα χρήματος στην αγορά.

Επίσης σου ανέφερα ότι το χρήμα που δημιουργεί η εμπορική τράπεζα είναι περιορισμένης διάρκειας. «Καταστρέφεται» μόλις ο δανειολήπτης αποπληρώσει το κεφάλαιο στην τράπεζα, επομένως η όποια επίδραση δεν είναι συσσωρευτικής ισχύος.

Το τελικό μου point και κάπου εκεί η κουβέντα εκτροχιάστηκε άρχισαν οι κουβέντες περί λαμογιών ήταν ότι αν μπορείς να αντιληφθείς τι σημαίνει για το spread των επιτοκίων μια μεταβολή στα fractional reserves.

Δε νομίζω να αντιληφθηκες τι σε ρώτησα όποτε επέτρεψε μου να στο εξηγήσω.

Κατάθεση 100€ με 5% επιτόκιο (απλά για ευκολία υπολογισμών είναι το νούμερο) σημαίνει 5€ τόκους

Περίπτωση πρώτη

Fractional reserves: 10%

Αυτό σημαίνει ότι τα 90€ που μπορεί να διαθέσει η τράπεζα σε δάνεια θα πρέπει να αποδώσουν 5€ μόνο και μόνο για να έρθουμε ίσα βάρκα ίσα νέρά. Άρα το επιτόκιο χορηγήσεως θα πρέπει να είναι κάπου στο 5,5% (r*100/(100-10)). Εδώ μέσα δε βάζω τα άλλα κόστη της τράπεζας, τις πληρωμές ενοικίων, στελεχών κτλ

Περίπτωση δεύτερη

Fractional reserves: 50%

Αυτό σημαίνει ότι τα 90€ που μπορεί να διαθέσει η τράπεζα σε δάνεια θα πρέπει να αποδώσουν 5€ μόνο και μόνο για να έρθουμε ίσα βάρκα ίσα νέρά. Άρα το επιτόκιο χορηγήσεως θα πρέπει να είναι κάπου στο 10%(r*100/(100-50))

Συμπέρασμα; Όποια μεταβολή στους κανονισμούς ρευστών διαθεσίμων έχει μεγάλη επίδραση στο spread των επιτοκίων των τραπεζών. Αυτή τη στιγμή με βάση τα επίσημα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος το επιτόκιο για νέες καταθέσεις είναι 2,75% και για νέες χορηγήσεις 5,77%, Αν μου πεις ότι το 5,77 είναι παπαριές καμαρωτές επειδή εσύ πληρώνεις για την πιστωτική σου 17% θα σου πω ότι η πιστωτική σου δεν είναι η μόνη Bizzna που έχει η Τραπεζά σου. Τα επιτόκια των πιστωτικών συγκαταλέγονται στο ποσοστό που τους αναλογεί βάσει του όγκου χορηγήσεων στον υπολογισμό του 5,77%

Τι άλλο ακριβώς με ρώτησες και απέφυγα να σου απαντήσω;

Οχι ρε φιλε, μα την Παναγια την αιμοκλαιουσα, καμμια εξαψη δεν εχω να μου απαντησεις... Αν θυμασαι εσυ εισαι εκεινος που λες "παρτε τωρα αυτο γιατι ειμαι on the road και τα υπολοιπα απο το σπιτι"

Εκεινο που δεν μπορω ειναι το να μην βλεπει η καμηλα την δικη της καμπουρα. Δηλαδη, εμ θα τσιγκλας τον Τσακωνα/Μακωνα/Κοκωνα επειδη δεν σου απαντησε στο τετοιο-σου-πως-το-λενε... εμ θα απαντας εσυ σε οτι γουσταρεις?

Δεχομαστε λοιπον τα επισημα στοιχεια τα οποια φυσικα και παλι ειναι βιβλος και τα καταπινουμε αμασητα γιατι ειναι απο τον Οσιο Προβοπουλο τον Βουλγαροκτονο...

Ελπιζω απο χτες να εχουμε καποιες πολυ απλες σταθερες (τις οποιες δεν εφερες στοιχεια για το αντιθετο απο τον Αη Προβο οποτε μαλλον τα δεχεσαι και εσυ) οπως

1) Δεχομαστε οτι και με τις 2 περιπτωσεις βγαζουνε κερδος? Διαφερει αν στο τελος θα γραψει ο λογιστης Χ ή 100Χ.

2) Δεχομαστε οτι δυστυχως εχουμε αφησει την λεξη τραπεζα να εχει αμεση επιπτωση στην ζωη μας ειτε εμπλεκομαστε αμεσα, ειτε εμμεσα. Δηλαδη αν κλεισει το Πλαισιο χ@#@%με, θα παμε multirama, msystems, amazon, ενω αμα κλεισει η Εμπορικη/Εθνικη/Eurobank εχει καποιο μεγαλυτερο αντικτυπο στις ζωες μας

3) Δεχομαστε οτι ο κινδυνος του bank run ειναι ορατος και (μη) ελεγχομενος και οχι προβλεψη του Καζακη, του Τσιπρα και του Παισιου?

4) Δεχομαστε οτι σε περιπτωση bank run ειναι καλυτερα να σου λειπουνε 5-10 απο τα 100 ευρω του ΑΛΛΟΥ, παρα 90 απο τα 100 του ΑΛΛΟΥ?

Εκεινο λοιπον που σε ρωτησα και απεφυγες να απαντησεις ειναι με την δικη σου φτωχη λογικη (οσο μπορεις να αφησεις την δουλεια σου απεξω και να μιλησεις ανθρωπινα) πιστευεις οτι αξιζει το ΔΕΔΟΜΕΝΟ ρισκο της βροχης που θα παρεις και τις επιπτωσεις που ολοι βλεπουμε τριγυρω μας να χειροτερευει (οχι να εξαλειφεται) λογω υπαρξης του Fract. Res. στο 10% αντι για 40-50-60-90% απλα και μονο γιατι με το 10% ερχονται καλυτερα οι τραπεζες ισα βαρκα, ισα πανια και βγαζουν πιο ευκολα κερδος??

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1498]SLN[/MENTION]

1,2,3,4 ναι συμφωνούμε.

Όσον αφορά την ερώτηση σου και πριν σου απαντήσω θα ηθέλα να μάθω ποιες ακριβώς επιπτώσεις παρατηρείς; Αναφέρεσαι στο bank recapitalization? Αν δεν υπήρχε το PSI δε θα υπήρχε ανάγκη για κάτι τέτοιο. Σκέψου πόσο απομειώθηκαν ας πούμε τα ομόλογα που κατείχε η ΕΤΕ. Αλλα at the end of the day, όπως λέω για όλους ας ήξεραν τι αγόραζαν

Στην απάντηση που σου χρωστάω τώρα. Σου λέω γρήγορα γρήγορα για να μην κατηγορηθώ ότι υπεκφεύγω πως ακόμα και όπως το θέτεις Ναι το ρίσκο αξίζει ή μάλλον είναι απαραίτητο.

Δεν πιστεύω όμως ότι αυτό που προτείνεις είναι η απάντηση στο πρόβλημα διότι:

α) Κατά την ταπεινή μου άποψη ένα απλό 10, 20, 30 ή 40 σε reserves δε λέει τπτ απολύτως. Κράτα τις 90 δραχμές στο θησαυροφυλάκιο. Περισσότερα χρήματα στα reserves σημαίνει περισσότεροι κύκλοι δανεισμού. Με αυτό εννοώ ότι τα ίδια χρήματα με reserves 90% θα δημιουργήσουν περισσότερα σετάκια απο δάνεια/καταθέσεις δεδομένου ότι η προσφορά θα πρέπει να έρθει σε κάποια στιγμή σε ισορροπία με την ζήτηση χρήματος. Αρα καταλήγεις να χρωστάς πάνω κάτω τα ίδια χρήματα.

β) Με 90% reserves το επιτόκιο που θα πρέπει να χρεώσεις το δανειολήπτη θα πρέπει να είναι 10 φορές μεγαλύτερο απο το επιτόκιο καταθέσεων. Οπότε μεσοσταθμικό επιτόκιο καταθέσεων 2.5% συνεπάγεται μέσο επιτόκιο δανεισμού 25%. Και όπως είπες και μόνος σου το επιτόκιο στις κάρτες είναι 16% που σημαίνει ότι στην περίπτωση που εξετάζουμε το επιτόκιο στις κάρτες θα φτάσει το 40-50%. Απλά μαθηματικά και φαντάζομαι είναι ξεκάθαρα και πέραν αμφισβήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ρίσκο αξίζει ή μάλλον είναι απαραίτητο.

Απαραιτητο? Καλη επιλογη λεξεως. Απαραιτητο για ποιο πραγμα?? Για την ευημερια και την αναπτυξη της κοινωνιας μας ή απλα της εν λογω εμπορικης τραπεζας? Μιας που το 2ο δεν μας νοιαζει... παμε στο πρωτο που μας νοιαζει...

Δανεια δινονται ετσι κι αλλιως...

Εκεινο που αλλαζει ειναι, αν καταλαβα καλα, το profit margin τους. Επισης αν υπαρχει αναγκη ειναι και η αγια κεντρικη να τυπωσει χρημα... Πως ειναι "απαραιτητο" να τυπωνει/δημιουργει ΚΑΙ η εμπορικη?

α) Κατά την ταπεινή μου άποψη ένα απλό 10, 20, 30 ή 40 σε reserves δε λέει τπτ απολύτως. Κράτα τις 90 δραχμές στο θησαυροφυλάκιο. Περισσότερα χρήματα στα reserves σημαίνει περισσότεροι κύκλοι δανεισμού. Με αυτό εννοώ ότι τα ίδια χρήματα με reserves 90% θα δημιουργήσουν περισσότερα σετάκια απο δάνεια/καταθέσεις δεδομένου ότι η προσφορά θα πρέπει να έρθει σε κάποια στιγμή σε ισορροπία με την ζήτηση χρήματος. Αρα καταλήγεις να χρωστάς πάνω κάτω τα ίδια χρήματα.

Ειμαι της αποψης ή ολα 90%++ ή καθολου που ειναι τωρα.

αλλα just curious.... Εστω οτι ανοιγω εγω αυριο μια "τιμια" τραπεζα... Ασχετα αμα λουκετωσει μεσα σε 5 ωρες στην ζουγκλα... just bear with me....

Παιρνω τωρα το αρχικο "κεφαλαιο" απο καταθεσεις/κλπ κλπ 10-20-30-60% που θα φαω για να ξεκινησω τις μπιζνες μου (δανεια-τζογος-CDS-etc) θεωρουμε οτι θα αποδωσει κερδος... Με μερος αυτου του κερδους ειναι παραλογο να καλυπτω το αποθεματικο μου και ετσι δεν θα στερευει ή να παραμενει σταθερο σε ενα νουμερο??

Γιατι θεωρεις σαν δεδομενο το "ε νταξει την εγκατεστησα την τεντα που ηθελε ο μ@#$ας... τωρα θα την εγω παντα "μαζεμενη"

β) Με 90% reserves το επιτόκιο που θα πρέπει να χρεώσεις το δανειολήπτη θα πρέπει να είναι 10 φορές μεγαλύτερο απο το επιτόκιο καταθέσεων. Οπότε μεσοσταθμικό επιτόκιο καταθέσεων 2.5% συνεπάγεται μέσο επιτόκιο δανεισμού 25%. Και όπως είπες και μόνος σου το επιτόκιο στις κάρτες είναι 16% που σημαίνει ότι στην περίπτωση που εξετάζουμε το επιτόκιο στις κάρτες θα φτάσει το 40-50%. Απλά μαθηματικά και φαντάζομαι είναι ξεκάθαρα και πέραν αμφισβήτησης.

Φυσικα και τα μαθηματικα ειναι ξεκαθαρα και περαν αμφισβητησης! Δεν εχω θεμα με τα μαθηματικα! Εχω θεμα ομως με το "επιτόκιο που θα πρέπει να χρεώσεις το δανειολήπτη"

Θα ΠΡΕΠΕΙ??? ιδια επιλογη λεξεως με το "ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ"

Θα ΠΡΕΠΕΙ λοιπον γιατι??? Για να βγαλεις παλι το 100Χ αντι για Χ που θα εβγαζες αν τον χρεωνες το ιδιο ψωρο 6-7-16%??? Ναι? Ομορφαααα...

Γενναται το απλοικο ερωτημα του μη σπουδαγμενου στο LSE.

Γιατι ο Πλαισιος τρωει το κραξιμο της αρκουδας και τον φτυνουμε (φανταζομαι δε νομιζω να εχεις παει πολλες φορες να αγορασεις απο αυτον οταν "διπλα" το εχεις φτηνοτερα) οταν στην μητρικη, στο στυλο στο λαπτοπ το πουλαει με κερδος 50ε (κερδος ετσι? οχι τοσα θελει για να καλυψει τα εξοδα του) ενω θα μπορουσε να "βγει" με κερδος 30-40 ευρω? Ξεχναμε οτι αν δουλευα στο πλαισιο θα ηθελα να χρεωνει 300 ευρω καπελο το οτιδηποτε! Α ναι... επισης θα ηθελα να μην εχει εναλλακτικη ο πελατης.

Γιατι φωναζουμε οταν στη Foxconn αυτοκτονουνε οι εργατες της? Αυτο που ΠΡΕΠΕΙ κανει και αυτη με σκοπο να γραψει ο φωτεινος πινακας στο τελος 100Χ?

Στην τραπεζα (οταν πας εσυ σαν πελατης) γιατι καταπινεις το "ΠΡΕΠΕΙ" και το "ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ" να εχει 100Χ κερδος αντι για Χ ??

Υπαρχει κανα μαθημα που διδασκεστε που λεει οτι ο τραπεζιτης ΠΡΕΠΕΙ να βγαζει πιο πολλα απο αποιονδηποτε αλλον ιδιωτη? ΑΕ δεν ειναι κι αυτος? Μια απλη μπιζνα δεν κανει?

Τι τον ξεχωριζει απο το καταστημα της κυρα Μαρικας που βγαζει 1.5Χ κερδος και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι πιο ισια η βαρκα και τα πανια του?

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε, μα την Παναγια την αιμοκλαιουσα, καμμια εξαψη δεν εχω να μου απαντησεις... Αν θυμασαι εσυ εισαι εκεινος που λες "παρτε τωρα αυτο γιατι ειμαι on the road και τα υπολοιπα απο το σπιτι"

Εκεινο που δεν μπορω ειναι το να μην βλεπει η καμηλα την δικη της καμπουρα. Δηλαδη, εμ θα τσιγκλας τον Τσακωνα/Μακωνα/Κοκωνα επειδη δεν σου απαντησε στο τετοιο-σου-πως-το-λενε... εμ θα απαντας εσυ σε οτι γουσταρεις?

Δεχομαστε λοιπον τα επισημα στοιχεια τα οποια φυσικα και παλι ειναι βιβλος και τα καταπινουμε αμασητα γιατι ειναι απο τον Οσιο Προβοπουλο τον Βουλγαροκτονο...

Ελπιζω απο χτες να εχουμε καποιες πολυ απλες σταθερες (τις οποιες δεν εφερες στοιχεια για το αντιθετο απο τον Αη Προβο οποτε μαλλον τα δεχεσαι και εσυ) οπως

1) Δεχομαστε οτι και με τις 2 περιπτωσεις βγαζουνε κερδος? Διαφερει αν στο τελος θα γραψει ο λογιστης Χ ή 100Χ.

2) Δεχομαστε οτι δυστυχως εχουμε αφησει την λεξη τραπεζα να εχει αμεση επιπτωση στην ζωη μας ειτε εμπλεκομαστε αμεσα, ειτε εμμεσα. Δηλαδη αν κλεισει το Πλαισιο χ@#@%με, θα παμε multirama, msystems, amazon, ενω αμα κλεισει η Εμπορικη/Εθνικη/Eurobank εχει καποιο μεγαλυτερο αντικτυπο στις ζωες μας

3) Δεχομαστε οτι ο κινδυνος του bank run ειναι ορατος και (μη) ελεγχομενος και οχι προβλεψη του Καζακη, του Τσιπρα και του Παισιου?

4) Δεχομαστε οτι σε περιπτωση bank run ειναι καλυτερα να σου λειπουνε 5-10 απο τα 100 ευρω του ΑΛΛΟΥ, παρα 90 απο τα 100 του ΑΛΛΟΥ?

Εκεινο λοιπον που σε ρωτησα και απεφυγες να απαντησεις ειναι με την δικη σου φτωχη λογικη (οσο μπορεις να αφησεις την δουλεια σου απεξω και να μιλησεις ανθρωπινα) πιστευεις οτι αξιζει το ΔΕΔΟΜΕΝΟ ρισκο της βροχης που θα παρεις και τις επιπτωσεις που ολοι βλεπουμε τριγυρω μας να χειροτερευει (οχι να εξαλειφεται) λογω υπαρξης του Fract. Res. στο 10% αντι για 40-50-60-90% απλα και μονο γιατι με το 10% ερχονται καλυτερα οι τραπεζες ισα βαρκα, ισα πανια και βγαζουν πιο ευκολα κερδος??

Ηρέμησε δεν γίνονται εύκολα αυτά τα πράγματα.

Κοίταξε μια σκηνή από ένα ωραίο μιούζικαλ να κουλάρης : P

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=C6DGs3qjRwQ]Mary Poppins on British Bank Stability - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Απαραιτητο? Καλη επιλογη λεξεως. Απαραιτητο για ποιο πραγμα?? Για την ευημερια και την αναπτυξη της κοινωνιας μας ή απλα της εν λογω εμπορικης τραπεζας? Μιας που το 2ο δεν μας νοιαζει... παμε στο πρωτο που μας νοιαζει...

Απαραίτητο για την Τράπεζα της οποίας όντας επιχείρηση την ενδιαφέρει η κερδοφορία της, όπως και μιας ας πούμε ιδιωτικής κλινικής.

Δανεια δινονται ετσι κι αλλιως...

Εκεινο που αλλαζει ειναι, αν καταλαβα καλα, το profit margin τους. Επισης αν υπαρχει αναγκη ειναι και η αγια κεντρικη να τυπωσει χρημα... Πως ειναι "απαραιτητο" να τυπωνει/δημιουργει ΚΑΙ η εμπορικη?

Δεν είναι σκοπός της εμπορικής τράπεζας να τυπώσει χρήμα.

Ειμαι της αποψης ή ολα 90%++ ή καθολου που ειναι τωρα.

αλλα just curious.... Εστω οτι ανοιγω εγω αυριο μια "τιμια" τραπεζα... Ασχετα αμα λουκετωσει μεσα σε 5 ωρες στην ζουγκλα... just bear with me....

Παιρνω τωρα το αρχικο "κεφαλαιο" απο καταθεσεις/κλπ κλπ 10-20-30-60% που θα φαω για να ξεκινησω τις μπιζνες μου (δανεια-τζογος-CDS-etc) θεωρουμε οτι θα αποδωσει κερδος... Με μερος αυτου του κερδους ειναι παραλογο να καλυπτω το αποθεματικο μου και ετσι δεν θα στερευει ή να παραμενει σταθερο σε ενα νουμερο??

Όχι διότι στην ουσία με αυτό που λες προσπαθείς αν οι καταθέσεις ειναι Κ να βρείς ένα fraction x με το οποίο με το οποιο να μπορείς να βγάλεις Κ=xK με x<1. Αδυνατον.

Φυσικα και τα μαθηματικα ειναι ξεκαθαρα και περαν αμφισβητησης! Δεν εχω θεμα με τα μαθηματικα! Εχω θεμα ομως με το "επιτόκιο που θα πρέπει να χρεώσεις το δανειολήπτη"

Θα ΠΡΕΠΕΙ??? ιδια επιλογη λεξεως με το "ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ"

Θα ΠΡΕΠΕΙ λοιπον γιατι??? Για να βγαλεις παλι το 100Χ αντι για Χ που θα εβγαζες αν τον χρεωνες το ιδιο ψωρο 6-7-16%??? Ναι? Ομορφαααα...

Διαβάζεις τι γράφω ή πάνε στο βρόντο. Αν βαριέσαι πες μου να παω να κάνω LFR. Οι τόκοι απο τις καταθέσεις θα πρέπει να πληρώνονται απο τους τόκους των δανείων σωστά. Αν έχεις καταθέσεις 100 με επιτόκιο 2% και μπορείς να δώσεις σε δάνεια μόνο 10, τότε θα πρέπει απο αυτά τα 10 θα πρέπει να βγάλεις τουλάχιστον τους τόκους που αντιστοιχούν στις 100 δραχμές καταθέσεων. Χωρίς να ανοίξω excel πιθανολογώ ότι αυτό σημαίνει τόκο 20% στα δάνεια. Αν δεν το καταλαβαίνεις ούτε τώρα δε μπορώ να κάνω κάτι.

Με βάση λοιπόν αυτό ελπίζω να καταλαβαίνεις το άτοπο της παρακάτω ερώτησης σου

Θα ΠΡΕΠΕΙ??? ιδια επιλογη λεξεως με το "ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ"

Θα ΠΡΕΠΕΙ λοιπον γιατι??? Για να βγαλεις παλι το 100Χ αντι για Χ που θα εβγαζες αν τον χρεωνες το ιδιο ψωρο 6-7-16%??? Ναι? Ομορφαααα...

Γενναται το απλοικο ερωτημα του μη σπουδαγμενου στο LSE.

Γιατι ο Πλαισιος τρωει το κραξιμο της αρκουδας και τον φτυνουμε (φανταζομαι δε νομιζω να εχεις παει πολλες φορες να αγορασεις απο αυτον οταν "διπλα" το εχεις φτηνοτερα) οταν στην μητρικη, στο στυλο στο λαπτοπ το πουλαει με κερδος 50ε (κερδος ετσι? οχι τοσα θελει για να καλυψει τα εξοδα του) ενω θα μπορουσε να "βγει" με κερδος 30-40 ευρω? Ξεχναμε οτι αν δουλευα στο πλαισιο θα ηθελα να χρεωνει 300 ευρω καπελο το οτιδηποτε! Α ναι... επισης θα ηθελα να μην εχει εναλλακτικη ο πελατης.

Γιατι φωναζουμε οταν στη Foxconn αυτοκτονουνε οι εργατες της? Αυτο που ΠΡΕΠΕΙ κανει και αυτη με σκοπο να γραψει ο φωτεινος πινακας στο τελος 100Χ?

Στην τραπεζα (οταν πας εσυ σαν πελατης) γιατι καταπινεις το "ΠΡΕΠΕΙ" και το "ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ" να εχει 100Χ κερδος αντι για Χ ??

Υπαρχει κανα μαθημα που διδασκεστε που λεει οτι ο τραπεζιτης ΠΡΕΠΕΙ να βγαζει πιο πολλα απο αποιονδηποτε αλλον ιδιωτη? ΑΕ δεν ειναι κι αυτος? Μια απλη μπιζνα δεν κανει?

Τι τον ξεχωριζει απο το καταστημα της κυρα Μαρικας που βγαζει 1.5Χ κερδος και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι πιο ισια η βαρκα και τα πανια του?

Link to comment
Share on other sites

Ανοικτή επιστολή της ηθοποιού κας Ατζολετάκη

ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ,

κ. ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ

Αγαπητέ κ. Πρωθυπουργέ

Παρακολούθησα τις θριαμβολογίες σας για τα αποτελέσματα του πρόσφατου Eurogroup, που αφορούν στην επιτυχή έκβαση της παροχής οικονομικής βοήθειας προς την χειμαζόμενη χώρα μας. Και άκουσα δια των πρωθυπουργικών χειλέων σας, πως πλέον αρχίζει μια "καινούργια μέρα" για την Ελλάδα, πως πλέον η πατρίδα μας θαμπει σε τροχιά ανάπτυξης !

Ασφαλώς πολλοί σας πίστεψαν, επειδή ήθελαν να σας πιστέψουν. Και άλλοι χειροκρότησαν, επειδή αυτό επιτάσσουν τα συμφέροντά τους. Όμως ο πολύς, ο μεγάλος σε όγκο ΛΑΟΣ, αυτός ο λαός τον οποίον εκπροσωπείτε, αναρωτιέται :

Για ποιά ανάπτυξη μιλάτε ; Δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι το καράβι βυθίζεται ; Τα αμπάρια έχουν πάρει πολύ νερό και ήδη -εκεί στα βάθη- πνίγονται πολλοί, αβοήθητοι... κι άλλοι πηδούν αλλόφρονες από τη γέφυρα σε απονενοημένα διαβήματα διαφυγής.

Χαμογελάτε και επαίρεστε για τη σωτηρία της χώρας. Ποιας χώρας, αλήθεια;... Φοβάμαι πως έχετε μπερδέψει τις χώρες, ίσως αγωνίζεστε να σώσετε μιαν άλλη χώρα, ή ίσως ζείτε σ' άλλη χώρα. Εμείς- ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ, ο μεγάλος σε όγκο ΛΑΟΣ- μιλάμε για την ΕΛΛΑΔΑ. Την πατρίδα μας ! Κι αυτή η χώρα βρίσκεται στην πυρά. Την καίτε κομμάτι-κομμάτι και ούτε την καμένη σάρκα της αντιλαμβάνονται τα ευγενή ρουθούνια σας, ούτε η αιθάλη φαίνεται να ερεθίζει τους ταλαιπωρημένους οφθαλμούς σας...

Ίσως ακούτε για τον λαό, που υποφέρει. Για την ένδεια. Για τα συσσίτια. Για τα χιλιάδες σπιτικά που διαβιούν χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα... Πληροφορίες - έτσι κύριε Σαμαρά ; Νούμερα ! Αριθμοί ! Στατιστικές... Όμως δεν είμαστε αριθμοί, κύριε Πρωθυπουργέ της Ελλάδας. Είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Με συγκεκριμένες ανάγκες.

Πρόσφατα, στην περιοχή που μένω, δημιουργήσαμε μια ομάδα δράσης για βοήθεια σε άπορες οικογένειες και ιδρύματα. Κάνουμε κάτι πολύ απλό : Παραλαμβάνουμε από μερικούς φούρνους ψωμί και αρτοσκευάσματα που δεν διατέθηκαν στη διάρκεια της ημέρας, και τα προωθούμε σε ανθρώπους που δυσκολεύονται ακόμα και για το ψωμί, καθώς και σε ιδρύματα που παρέχουν συσσίτια σε δυσπραγούντες και άστεγους. Κάθε βράδυ γίνεται η ίδια διαδικασία. Η ομάδα μου -και εγώ προσωπικά- εργαζόμαστε μέχρι αργά τη νύχτα, ώσπου να γίνει ο διαχωρισμός των προϊόντων και η παράδοση σ' αυτούς που δεν έχουν τη δυνατότητα ούτε για μια φρατζόλα ψωμί... Και ξέρετε, κύριε Πρωθυπουργέ, με τι αγωνία περιμένουν τη σακκουλίτσα τους ; Άνθρωποι νοικοκυραίοι μέχρι χθες, γυναίκες με άνεργους άντρες που μεγαλώνουν παιδιά με 300 και 400 ευρώ, παππούδες που φυλάνε το κουλούρι ή το κέικ για να το δώσουν την άλλη μέρα στο εγγόνι κολατσιό για το σχολείο... Τους ξέρετε αυτούς τους ανθρώπους, κύριε Πρωθυπουργέ της Ελλάδας ; Ζουν εδώ, είναι ΕΛΛΗΝΕΣ ! Τους έχετε συναντήσει ποτέ ; Και το σπουδαιότερο : Αν τους συναντήσετε, ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ;... Γιατί εγώ τους κοιτώ κατάματα κάθε βράδυ, κύριε Σαμαρά. Και βλέπω στο βλέμμα τους να λαμπυρίζει η χαρά για μια φρατζόλα και ένα σταφιδόψωμο.

Μπορείτε να φανταστείτε, κύριε Πρωθυπουργέ, τη ζωή σας αν ξυπνήσετε αύριο το πρωί και δεν έχετε ηλεκτρικό για να φτιάξετε τον καφέ σας - και δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε με κανέναν, γιατί θα σας έχουν κόψει το τηλέφωνο - και δεν έχετε πετρέλαιο για να ζεσταθείτε - και τα παιδιά σας πηγαίνουν στο σχολείο με ξεσκισμένη τσάντα, με τρύπια παπούτσια και άδειο στομάχι... και πρέπει να περιμένετε στη στάση μέσ' στ' αγιάζι τρία τέταρτα για να έρθει το λεωφορείο, γιατί τα δρομολόγια έχουν μειωθεί... και να πέφτετε στο κρεβάτι νηστικός, γιατί το τελευταίο ξεροκόμματο το δώσατε στα παιδιά σας... Φανταστείτε μια μέρα τη ζωή σας έτσι ! Φοβάμαι πως όσο ευφάνταστος (!) κι αν είστε, δεν θα τα καταφέρετε. Όμως - ξέρετε- αυτή είναι η καθημερινότητα πάρα πολλών Ελλήνων. Ελλήνων που ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ μέχρι τώρα εσείς και οι όμοιοί σας ΣΩΣΑΤΕ !!!

Κι αυτοί οι ΕΛΛΗΝΕΣ είμαστε εδώ, και βολοδέρνουμε μέσ' στην απελπισία, γιατί δεν έχουμε άλλη πατρίδα. Ακόμα και οι Μικρασιάτες, μετά την Καταστροφή, είχανε μια πατρίδα να πάνε. Εμείς εγκλωβιστήκαμε. Πού να αναζητήσουμε πατρίδα ; Πού βρίσκεται η πατρίδα μας ;...

Χαρείτε όσο θέλετε, που μας σώσατε. Χαρείτε πάνω στ' αποκαϊδια του λαού. Μπορεί να βαυκαλίζεστε ότι σώσατε τη χώρα, όμως ο λαός έχει καταποντιστεί. Και ξέρετε κάτι, κύριε Πρωθυπουργέ ; Μια χώρα είναι ΧΩΡΑ με το λαό της. Χωρίς το λαό της είναι απλώς μια γεωγραφική έκταση. Δεν σας το διδάξανε αυτό εκεί στα επιφανή πανεπιστήμια που σπουδάσατε ;... Αν σώσατε κάτι, αν "θεωρείτε" ότι σώσατε κάτι, σώσατε μια γεωγραφική έκταση. Ας μη μιλάμε όμως για την ΕΛΛΑΔΑ....

Μετά τιμής

Γωγώ Ατζολετάκη

Ηθοποιός- Συγγραφέας

Link to comment
Share on other sites

Έχετε όρεξη σήμερα ρε μπαγάσηδες ε;

http://www.bankofgreece.gr/BogEkdoseis/isologismos2011.pdf

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION]

Η ττε εφαρμόζει λογιστικά πρότυπα κεντρικών τραπεζών της Ε.Ε. τα οποία γνωρίζουν ελάχιστα άτομα που ασχολούνται με το αντικείμενο.

Η αξία των εμπορεύσιμων χρεογράφων (εκτός αυτών που πρόκειται να διακρατηθούν μέχρι τη λήξη τους), έχει υπολογιστεί με βάση τις μέσες αγοραίες τιμές που ίσχυαν στις 30 Δεκεμβρίου 2011. Τα εμπορεύσιμα χρεόγραφα που πρόκειται να διακρατηθούν μέχρι τη λήξη τους καθώς και οι μη εμπορεύσιμοι τίτλοι αποτιμώνται στο κόστος κτήσηςπροσαρμοσμένο με τις υπό και τις υπέρ το άρτιο αποσβεσθείσες διαφορές και υπόκεινται σε έλεγχο απομείωσης της αξίας τους. Από τον έλεγχο που διενεργήθηκε στο τέλος της χρήσης 2011 διαπιστώθηκε ότι δε συντρέχει λόγος απομείωσης της αξίας τους.

Τα χρεόγραφα στα οποία αναφέρεται η παράγραφος (7) είναι αυτά που εμφανίζονται στο ενεργητικό της και της ανήκουν κατά κυριότητα. Επάνω σε αυτά διενεργούνται προβλέψεις υποτίμησης.

Αν κατέχονται με σκοπό την πώληση αποτιμώνται όπως και τα χρεόγραφα των Α.Ε. κατά τον Ν.2190/1920. Δηλαδή στη χαμηλότερη τιμή ανάμεσα στην τιμή κτήσεως(τιμή αγοράς) και την μέση χρηματιστηριακή τιμή του τελευταίου μήνα της χρήσης. Λογικά κέρδος από αποτίμηση δεν θα επιτρέπεται λόγω της γενικά παραδεδεγμένης «αρχής της συντηρητικότητας» που λέει ότι πιθανή ζημιά πρέπει να θεωρείται ως πραγματοποιημένη αλλά για το κέρδος αυτό δεν ισχύει. Η λογιστική αυτή αρχή προστατεύει την εταιρεία από επιπλέον φόρους σε περίπτωση πιθανών ζημιών.

Εγγραφή υποτίμησης:

Χρέωση με το ποσό υποτίμησης( διαφορά μέσης τιμής και κτήσεως):

68. «Προβλέψεις Εκμετάλλευσης»/68.01 «Προβλέψεις για υποτίμηση συμμετοχών και χρεογράφων»

(λογ/σμος εξόδου που πάει στα αποτελέσματα της περιόδου μία και’ξω)

Πίστωση(ίδιο ποσό):

34. Χρεόγραφα/34.99.χχ.χχ «Προβλέψεις για υποτιμήσεις χρεογράφων/ομολογιών ‘τάδε’, λογαριασμός αντίθετος"

(ιδιαίτερος λογαριασμός που εμφανίζεται αφαιρετικά της αξίας κτήσης των ομολόγων στο ενεργητικό. Δηλαδή στο ενεργητικό βλέπεις τα ομόλογα στην αξία κτήσης και ένα αρνητικό λογαριασμό από κάτω μαζί με το αλγεβρικό άθροισμα στο τέλος).

Άπαξ και γίνει μια φορά η πρόβλεψη εμφανίζεται από ισολογισμό σε ισολογισμό(ο λ/σμος 34.99.χχ) μέχρι να αλλάξει κάτι.

Σημαντικό: Όταν αγοράζουμε πακέτα μετοχών π.χ. της Eurobank σε διαφορετικές χρονικές στιγμές με διαφορετικές τιμές και πουλάμε κιόλας, σωρεύεται ένα χρηματικό υπόλοιπο στο λογαριασμό που τηρούμε για τις μετοχές αυτές.

Αυτό το υπόλοιπο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η τιμή κτήσης των μετοχών της eurobank. Για να βρούμε την τιμή κτήσης υπάρχουν οι μέθοδοι FIFO, LIFO, μέσος σταθμικός όρος, μέθοδος διαδοχικών υπολοίπων που εφαρμόζονται και για τα εμπορεύματα. Δεν θυμάμαι τώρα αν εξαιρείται κάτι για τα χρεόγραφα.

Αν τα χρεόγραφα διακρατούνται μέχρι τη λήξη τους, το εφαρμοζόμενο λογιστικό σχέδιο προβλέπει απομείωση μόνο στην περίπτωση που υπάρχουν βάσιμα στοιχεία για αθέτηση πληρωμών από τον εκδότη(π.χ. ελληνικό δημόσιο), με τη λογική ότι δεν θα πουληθούν σε οργανωμένη αγορά. Οι ορκωτοί δεν διαφωνούν ούτε με το χειρισμό ούτε με τη μη διενέργεια πρόβλεψης, απλά περιλαμβάνουν το θέμα στην παράγραφο των θεμάτων έμφασης για να το γνωστοποιήσουν.

Τα χρεόγραφα που διαχειρίζεται για λογαριασμό των ασφαλιστικών ταμείων και άλλων ΝΠΔΔ βρίσκονται σε λογαριασμούς τάξεως. Οι σχετικές εγγραφές λογικά θα διενεργούνται στα βιβλία των τελευταίων(νομικά δεν ξέρω τί ακριβώς συμβαίνει). Ενημερωτικά οι φορείς κοινωνικής ασφάλισης αποτιμούν τα μακροχρόνιας διακράτησης χρεόγραφα στη χαμηλότερη τιμή κατ’είδος(χρεογράφου) ανάμεσα στην τρέχουσα(μέση τιμή τελυταίου μηνός) και την κτήσεως. Με μόνη διαφορά από τις Α.Ε. ότι κάνουν και εγγραφές υπερτίμησης.

Οι λογαριασμοί τάξεως αποτελούν αυτόνομο λογιστικό σύστημα και χρεοπιστώνονται μεταξύ τους. Δεν υπάρχουν έσοδα, έξοδα, στοιχεία ενεργητικού και παθητικού σε αυτούς. Μόνο στοιχεία πληροφοριακού χαρακτήρα όπως πράγματα κατεχόμενα για λογαριασμό τρίτων, αμφοτεροβαρείς συμβάσεις που έχουν υπογραφεί αλλά δεν τέθηκαν ακόμα σε ισχύ, εμπράγματα βάρη επί ακινήτων της εταιρείας(υποθήκες λ.χ.) και άλλα παρόμοια.

Τέλος, κοιτάμε πάντα τις παρατηρήσεις του ορκωτού και διορθώνουμε τις καταστάσεις βάσει αυτών πριν προχωρήσουμε σε οποιονδήποτε υπολογισμό/συμπέρασμα. Αυτά έχουν σημασία και όχι το τί λέει η ελεγχόμενη εταιρεία.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι στα χρεωγραφα ασφαλιστικων ταμειων (ΑΚΑ ΚΚΝΠΔΔΑΦ) τα οποια διαχειριζεται (αγοραζει-πουλα-κατεχει) η ΤΤΕ για λογαριασμο των ταμειων και αναγραφονται στους λογαριασμους ταξεως. Η ττε τα αναφερει στον ισολογισμο της ως 23δις σε ονομαστικη αξια, ομως η μεση τιμη τους το 2011 ηταν στο 50%, και τον δεκεμβρη 2011 κατω απο 50% ... Δηλ ειναι λογικο, κατι που το αγορασα 100, κανει 45, να το δινω στον ισολογισμο 100?????? (ΥΓ: γκες γουωτ, στα ασφαλιστικα ταμεια ΔΕΝ υπαρχουν τετοιες εγγραφες για απομειωσεις κλπ :man_in_love: )

ΥΓ: νομιζω το παρατηρει και ο ορκωτος στην ΤΤΕ (στο θεμα εμφασης που λες)

ΥΓ2: μια και πιασαμε αυτην την κουβεντα και εχω μαυρα μεσανυχτα στην λογιστικη, μου εξηγει καποιος, πως γινεται εν καιρω κρισης η ΤΤΕ , στους "λοιπους λογαριασμους ταξεως" για το 2011 να εχει 106 δις, ενω το 2010 ειχε 10 δις????? Ειναι πχ ... λεφτα καμμιας δοσης δανειου? γουατ γουατ ιν δε μπαττ πια...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.