Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

έχεις καταλάβει ότι εγώ θέλω ένα κράτος καθαρό (χωρίς να προσποιείται τον επιχειρηματία όπως κάνει τώρα) και να ελέγχει/τιμωρεί την αγορά όταν κινείτε στα πλαίσια που αναφέρεις? Τώρα ο καπιταλισμός δεν δουλεύει για τον λόγο ότι υπάρχουν άτομα (παρτάκηδες) οι οποίοι τα έχουν κάνει πλακάκια με τους Λάτσηδες/Μπόμπολες και δεν ελέγχουν κλπ κλπ...

Δεν ξερω πως να το πω...

E κι αυτο που λεμε τοσην ωρα ειναι οτι δεν ειναι τα ατομα (παρτακηδες) που τα εχουνε κανει πλακακια με τους λατσηδες/μπομποληδες. Ειναι οι Λατσηδομπομποληδες που για να φτασουν στο επιπεδο αυτο και να παραμεινουν εκει ειναι η δουλεια τους να επηρρεαζουν τα κεντρα εξουσιας. Δεν χαλασε ετσι ξαφνικα ο Σαμαρας (και ο οποιος πιτσαδορος)! Ο Σαμαρας αυτο που ηταν, ειναι και τωρα!

Εδω ρε συ πανε και αγοραζουνε ομαδες ολοκληρες μονο και μονο (περα απο το ξεπλυμα) για να εχουνε ενα αμεσο μοχλο πιεσης στους πολιτικους οτι επηρεαζουνε τοσους οπαδους-ψηφοφορους. Ειναι σαν να μου λες οτι η MS εχει φτασει εκει που ειναι χωρις βρωμια, χωρις δημοσια εργα, χωρις hostile takeovers κλπ κλπ. Ε ψιτ... και που σαι... ολα ΝΟΜΙΜΑ... Ε αν εκανε και καμμια βρωμιτσα ή παρεκτραπηκε... της κατσανε το προστιμο και ολα οκ!

Εσυ, αν καταλαβαινω καλα, εκεινο που προτεινεις/ονειρευεσαι ειναι να βρεθει/φτιαξουμε μια κυβερνηση ΑΔΙΑΦΘΟΡΗ απο ΟΛΕΣ τις μπαντες στεγανη και στους αρμους να βαλουμε 3 κιλα σιλικονη, ενω εκεινο που προτεινουμε/ονει-ρευομαστε εμεις ειναι να αλλαξουμε το συστημα σε κατι που να μην χρειαζεται κατι τετοιο. Και τα 2 ειναι ουτοπικα και αλλα λογια ν'αγαπιομαστε, κατα τη γνωμη μου.

Το κακο ομως ειναι οτι στην "δικη σου" κοινωνια ειναι πολυ δυσκολοτερο να βρεθουν/μεγαλωσουν/φυτρωσουν ατομα για να πλαισιωσουν/φτιαξουν μια ΑΔΙΑΦΘΟΡΗ ηγεσια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως να το πω...

E κι αυτο που λεμε τοσην ωρα ειναι οτι δεν ειναι τα ατομα (παρτακηδες) που τα εχουνε κανει πλακακια με τους λατσηδες/μπομποληδες. Ειναι οι Λατσηδομπομποληδες που για να φτασουν στο επιπεδο αυτο και να παραμεινουν εκει ειναι η δουλεια τους να επηρρεαζουν τα κεντρα εξουσιας. Δεν χαλασε ετσι ξαφνικα ο Σαμαρας (και ο οποιος πιτσαδορος)! Ο Σαμαρας αυτο που ηταν, ειναι και τωρα!

Εδω ρε συ πανε και αγοραζουνε ομαδες ολοκληρες μονο και μονο (περα απο το ξεπλυμα) για να εχουνε ενα αμεσο μοχλο πιεσης στους πολιτικους οτι επηρεαζουνε τοσους οπαδους-ψηφοφορους. Ειναι σαν να μου λες οτι η MS εχει φτασει εκει που ειναι χωρις βρωμια, χωρις δημοσια εργα, χωρις hostile takeovers κλπ κλπ. Ε ψιτ... και που σαι... ολα ΝΟΜΙΜΑ... Ε αν εκανε και καμμια βρωμιτσα ή παρεκτραπηκε... της κατσανε το προστιμο και ολα οκ!

Εσυ, αν καταλαβαινω καλα, εκεινο που προτεινεις/ονειρευεσαι ειναι να βρεθει/φτιαξουμε μια κυβερνηση ΑΔΙΑΦΘΟΡΗ απο ΟΛΕΣ τις μπαντες στεγανη και στους αρμους να βαλουμε 3 κιλα σιλικονη, ενω εκεινο που προτεινουμε/ονει-ρευομαστε εμεις ειναι να αλλαξουμε το συστημα σε κατι που να μην χρειαζεται κατι τετοιο. Και τα 2 ειναι ουτοπικα και αλλα λογια ν'αγαπιομαστε, κατα τη γνωμη μου.

Το κακο ομως ειναι οτι στην "δικη σου" κοινωνια ειναι πολυ δυσκολοτερο να βρεθουν/μεγαλωσουν/φυτρωσουν ατομα για να πλαισιωσουν/φτιαξουν μια ΑΔΙΑΦΘΟΡΗ ηγεσια ;)

θα απαντήσω απλά...

κάτι στην μέση δεν γίνεται? Όχι ουτοπικό, αλλά κάτι που να πλησιάζει έστω στο ελάχιστο... Θα ήμουν ευτυχισμένος...Προφανώς και πρέπει να υπάρχει "σχετική" αδιάφθορη ηγεσία και διαφάνεια (όπως λένε και αυτοί) για να λειτουργήσει κάτι σωστά και υπέρ του απλού πολίτη...ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΟΝΤΕΛΟ...κομμουνισμο/σοσιαλισμό ακόμα και φασισμό για να υπερβάλλω

και να σε ρωτήσω αν μπορείς να μου απαντήσεις...

τι είναι αυτό το κάτι που θέλετε εσείς που να μην χρειάζονται οι πολιτικές/οικονομικά μοντέλα που θέλω εγώ; Από πολιτικής και οικονομικής θεωρίας;

και για να ολοκληρώσω το χάλι της χώρας οφείλετε καθαρά στην ατιμωρησία πολιτικών και μη...Όσο δεν τιμωρούνται οι παραβαίνοντες θα βλέπουμε στην Ελλάδα να θεωρούνται οι αρπαχτές μαγκιά.. Άρα υποστηρίζω ότι άμα υπάρχουν τιμωρίες ίσως φοβάται ο μελλοντικός Τσοχατζόπουλος να κάνει ότι κάνει.. (ο οποίος είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος προφανώς)

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Μα κατι που να πλησιαζει "εστω στο ελαχιστο" εχεις και τωρα... :p

Ή να το παμε πιο μακρια... ειχες και πριν απο 10-20-30 χρονια... Την συνεχεια της ταινιας βλεπεις τωρα.

Η δικη μου αποψη ειναι... Σαν ουτοπικο σεναριο με μονκερους και νεραιδες πας στο venus project και σαν πρακτικο σεναριο απλα κρεμασε σε μια πλατεια ολους τους Roth + Ροκεφελλερ και Γκολντμανηδες και παρε τον ελεγχο, σαν κρατος, του χρηματος που τυπωνεις, οπως η Συρια, το Ιραν, το Ιρακ, η Λιβυη και η Β. Κορεα (παρατηρουμε καποιο trend εδω??? ;) ) . Τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους...

Link to comment
Share on other sites

Μα κατι που να πλησιαζει "εστω στο ελαχιστο" εχεις και τωρα... :p

ούτε στο απειροελάχιστο...

Ή να το παμε πιο μακρια... ειχες και πριν απο 10-20-30 χρονια... Την συνεχεια της ταινιας βλεπεις τωρα.

ούτε καν και πάλι...αν πούμε ότι λες απο΄το 1981 και έπειτα, είχαμε την πλήρη διάλυση της βιομηχανίας της Ελλάδας για να εφαρμοσθεί σοσιαλισμός κατά τα πρότυπα του ΠΑΣΟΚ...τρίχες κατσαρές...

Η δικη μου αποψη ειναι... Σαν ουτοπικο σεναριο με μονκερους και νεραιδες πας στο venus project και σαν πρακτικο σεναριο απλα κρεμασε σε μια πλατεια ολους τους Roth + Ροκεφελλερ και Γκολντμανηδες και παρε τον ελεγχο, σαν κρατος, του χρηματος που τυπωνεις, οπως η Συρια, το Ιραν, το Ιρακ, η Λιβυη και η Β. Κορεα (παρατηρουμε καποιο trend εδω??? ;) ) . Τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους...

Προτιμώ κάπως να αποφύγω τέτοιου είδους λύσεις που αναφέρεις όπως έχω πολλάκις πει...Εσείς ζητάτε αν το παρομοιάσω με ένα PC (να μιλάμε και labitika), να κάνουμε FORMAT επειδή έχουμε ένα virus...Ε λοιπόν προτιμώ να καθαρίσω το virus γιατί τα αρχεία που έχω στο pc με νοιάζουν παραπάνω...Backup και τέτοια σε τέτοιες περιπτώσεις δεν παίζουν...Ελπίζω να πέτυχα την παρομοίωση...

Link to comment
Share on other sites

ούτε στο απειροελάχιστο...

ούτε καν και πάλι...αν πούμε ότι λες απο΄το 1981 και έπειτα, είχαμε την πλήρη διάλυση της βιομηχανίας της Ελλάδας για να εφαρμοσθεί σοσιαλισμός κατά τα πρότυπα του ΠΑΣΟΚ...τρίχες κατσαρές...

Προτιμώ κάπως να αποφύγω τέτοιου είδους λύσεις που αναφέρεις όπως έχω πολλάκις πει...Εσείς ζητάτε αν το παρομοιάσω με ένα PC (να μιλάμε και labitika), να κάνουμε FORMAT επειδή έχουμε ένα virus...Ε λοιπόν προτιμώ να καθαρίσω το virus γιατί τα αρχεία που έχω στο pc με νοιάζουν παραπάνω...Backup και τέτοια σε τέτοιες περιπτώσεις δεν παίζουν...Ελπίζω να πέτυχα την παρομοίωση...

Κέντρο πέτυχες, εσύ θέλεις να καθαρίσεις τα Windows, εγώ θέλω να βάλω Linux..

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω dual boot...και ανάλογα την περίπτωση να τρέχω το κατάλληλο λειτουργικό...;)

Δηλαδή δεν γίνεται να έχεις ιδιωτική πρωτοβουλία στις επιχειρήσεις με Linux (AKA αριστερά), και δεν μπορείς να κάνεις κοινωνική πολιτική με windows (ΑΚΑ δεξιά)...χοντρικά πολύ...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω dual boot...και ανάλογα την περίπτωση να τρέχω το κατάλληλο λειτουργικό...;)

Δηλαδή δεν γίνεται να έχεις ιδιωτική πρωτοβουλία στις επιχειρήσεις με Linux (AKA αριστερά), και δεν μπορείς να κάνεις κοινωνική πολιτική με windows (ΑΚΑ δεξιά)...χοντρικά πολύ...

Εκτός ότι πήρες ΤΕΛΟΙΩΣ ανάποδα το windows-κοινωνική πολιτική, Linux-ιδιωτική πρωτοβουλία ( :-O:-O ), όχι δεν μπορείς να έχεις dual boot κυβέρνηση. Θέλεις κυβέρνηση και κράτος που σκέφτεται πρώτα τον πολίτη, με τον πολίτη να έχει πρωτευοντα ρόλο και τις εταιρείες να έρχοντε στα μέτρα της κυβέρνησης, όχι το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός ότι πήρες ΤΕΛΟΙΩΣ ανάποδα το windows-κοινωνική πολιτική, Linux-ιδιωτική πρωτοβουλία ( :-O:-O ), όχι δεν μπορείς να έχεις dual boot κυβέρνηση. Θέλεις κυβέρνηση και κράτος που σκέφτεται πρώτα τον πολίτη, με τον πολίτη να έχει πρωτευοντα ρόλο και τις εταιρείες να έρχοντε στα μέτρα της κυβέρνησης, όχι το αντίθετο.

διάβασε το ξανά τι έγραψα..σωστά το έγραψα...

"Δηλαδή δεν γίνεται να έχεις ιδιωτική πρωτοβουλία στις επιχειρήσεις με Linux και δεν μπορείς να κάνεις κοινωνική πολιτική με windows (ΑΚΑ δεξιά)...

Επίσης όπως έχω καταλάβει ότι εσύ τα βλέπεις άσπρο και μαύρο (αριστερά-δεξιά)...δεν είναι τα μόνα ξέρεις...Υπάρχει και το γκρι (κέντρο) Μπορείς να συνδυάσεις τις πολιτικές και να τα εφαρμόσεις ανάλογα...

Οι εταιρείες πρέπει να εφαρμόζουν τους νόμους της Κυβέρνησης και η κυβέρνηση να φροντίζει να τηρούνται...Τίποτα παραπάνω. άμα βάλει μια κυβέρνηση το χέρι της σε μια ιδ. εταιρεία αυτή θα πάει κατά διαόλου..(στην Ελλάδα τουλάχιστον) Που βάζει εμμέσα και άμμεσα με τρελό φορολογικό που αλλάζει κάθε μήνα, που έχει αναλάβει επιχειρηματικές κινήσεις και δεν πληρώνει κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

ούτε στο απειροελάχιστο...

ούτε καν και πάλι...αν πούμε ότι λες απο΄το 1981 και έπειτα, είχαμε την πλήρη διάλυση της βιομηχανίας της Ελλάδας για να εφαρμοσθεί σοσιαλισμός κατά τα πρότυπα του ΠΑΣΟΚ...τρίχες κατσαρές...

Προτιμώ κάπως να αποφύγω τέτοιου είδους λύσεις που αναφέρεις όπως έχω πολλάκις πει...Εσείς ζητάτε αν το παρομοιάσω με ένα PC (να μιλάμε και labitika), να κάνουμε FORMAT επειδή έχουμε ένα virus...Ε λοιπόν προτιμώ να καθαρίσω το virus γιατί τα αρχεία που έχω στο pc με νοιάζουν παραπάνω...Backup και τέτοια σε τέτοιες περιπτώσεις δεν παίζουν...Ελπίζω να πέτυχα την παρομοίωση...

Δεν θελω καθολου φορματ... Λαθος καταλαβες.... Τα παραδειγματα των χωρων δεν ειναι για να σου πω οτι "θελω να γινουμε οπως αυτες" ειναι για να δεις πως "καταληγουνε" οι -ολο και λιγοτερες- χωρες που επιλεγουν να τυπωνουν το δικο τους χρημα. Εγω τον ελεγχο της Κεντρικης τραπεζας θελω και αργοτερα των υπολοιπων μικρων τραπεζων. Τερμα. Τα υπολοιπα οπως ειπα θα φτιαξουνε.

Πολυ πιο ευκολο σεναριο απο το δικο σου νομιζω... αν και λιγοτερο εφικτο οπως εχει δειξει η ιστορια... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω καθολου φορματ... Λαθος καταλαβες.... Τα παραδειγματα των χωρων δεν ειναι για να σου πω οτι "θελω να γινουμε οπως αυτες" ειναι για να δεις πως "καταληγουνε" οι -ολο και λιγοτερες- χωρες που επιλεγουν να τυπωνουν το δικο τους χρημα. Εγω τον ελεγχο της Κεντρικης τραπεζας θελω και αργοτερα των υπολοιπων μικρων τραπεζων. Τερμα. Τα υπολοιπα οπως ειπα θα φτιαξουνε.

Πολυ πιο ευκολο σεναριο απο το δικο σου νομιζω... αν και λιγοτερο εφικτο οπως εχει δειξει η ιστορια... :(

σαφώς πιο δύσκολη η δικιά μου λύση...δεν αντιλέγω...αλλά και στην δική σου πρόταση απαιτεί άτομα καθαρά και αδιάφθορα..Ποιος θα σου εγγυηθεί την σωστή λειτουργία της Κ.Τ.;; και αν θα μοιράζουν το χρήμα σωστά και αν και αν...

anyway δεν λύνεται μόνο έτσι το πράγμα κατά την γνώμη μου...θέλει ριζικές αλλαγές στο οικονομικό μοντέλο που ακολουθεί η χώρα, σε νόμους, στο σύνταγμα στα πάντα..Άρα πιστεύω ότι το δύσκολο είναι μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Μα τι καλες που ειναι αυτες οι τραπεζες....

11,7 εκατ. ευρώ για ...4 ημέρες δουλειάς!

Στα 2,34 εκατ. ευρώ την ημέρα (!) θα ανέρχεται η αμοιβή των Deutsche Bank, London Branch και Morgan Stanley για τις υπηρεσίες που θα προσφέρουν στο πλαίσιο της υλοποίησης της διαδικασίας επαναγοράς των ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου.

Για να πουλήσουν ελληνικά ομόλογα στην τιμή των 35 λεπτών μάξιμουμ ανά 1 ευρώ, αυτά που έχουν αγοράσει από...

111-25 λεπτά πριν από μερικούς μήνες στην δευτερογενή αγορά!

H απόφαση που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβέρνησης και υπογράφεται από τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών Χρήστο Σταϊκούρα αναφέρει πως η συνολική δαπάνη παροχής των ανωτέρω υπηρεσιών εκ μέρους των Τραπεζών συναρτάται από το μέγεθος του ονομαστικού ποσού ομολόγων που θα επαναγορασθεί και σε κάθε περίπτωση, θα ανέλθει στα 11,7 εκατ. ευρώ για τέσσερις εργάσιμες ημέρες!

Η αμοιβή θα καταβληθεί μετά την ολοκλήρωση της επαναγοράς, ενώ σε περίπτωση μη ολοκλήρωσης της επαναγοράς θα καταβληθεί αποζημίωση ύψους έως 700.000 για την κάλυψη νομικών και λοιπών εξόδων.

Στην Deutsche Bank θα ανατεθούν από ΟΔΔΗΧ καθήκοντα «Lead Structuring Agent» ενώ και θα ανατεθούν από κοινού σε αμφότερες καθήκοντα «Dealer Manager», για την υποστήριξη της Ελληνικής Δημοκρατίας σχετικά με το σχεδιασμό, τη διαχείριση, την προώθηση και ολοκλήρωση της διαδικασίας επαναγοράς ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου από τον ιδιωτικό τομέα στα πλαίσια της από 27 Νοεμβρίου 2012 δήλωσης του Eurogroup.

Σημειώνεται πως το βιβλίο προσφορών θα κλείσει στις 7 το απόγευμα της Παρασκευής 7 Δεκεμβρίου.

Με την απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών εγκρίνεται και η δαπάνη που θα καταβληθεί για αμοιβή στο δικηγορικό γραφείο Cleary Gottlieb Steen and Hamilton. Η αμοιβή αυτή δεν θα ξεπερνά τα 700.000 ευρώ μηνιαίως, συμπεριλαμβανομένων των βοηθητικών εξόδων. Στο γραφείο ανατέθηκαν καθήκοντα διεθνούς νομικού συμβούλου για ζητήματα της διαδικασίας επαναγοράς ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου από τον ιδιωτικό τομέα σε εφαρμογή της δήλωσης του Eurogroup για την Ελλάδα, της 27ης Νοεμβρίου 2012 και ζητήματα παρεπόμενα της διαδικασίας ανταλλαγής ομολόγων του Μαρτίου/ Απριλίου 2012 (PSI bona exchange).

Διαβάστε τη συνέχεια εδώ: GREECE-SALONIKA.blogspot: 11,7 εκατ. ευρώ για ...4 ημέρες δουλειάς!

Link to comment
Share on other sites

Nooz.gr : Έθνος: Η φορολογική φωλίτσα του ζεύγους Mιχαλολιάκου , βάζεις κλέφτες να πιάσουν άλλους κλέφτες [MENTION=8837]l2phile[/MENTION] ?

(Μείνετε στην είδηση, με κάθε επιφύλαξη του κατά πόσο ισχύει, όχι στον σχολιασμό)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.