Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

συμφωνώ και γω με τον [MENTION=6845]oxide[/MENTION] καθώς δεν είμαι καπνιστής

αλλά σκέφτομαι το εξής, γιατί δεν συνεννοούνται οι παραγωγοί να φτιάξουν εναν συνεταιρισμό, να προσλάβουν και έναν σχεδιαστή, να τους φτιάξει μια συσκευασία, και να πουλάνε τον καπνό (εδώ και έξω) τους όμορφα και ωραία... Οι φίλοι μου που καπνίζουν λίγοι μπορούν να βρουν εύκολα τον καπνό χύμα ή περιμένουν από άλλους να τους φέρουν ένα 2κιλο... Είναι και καλή ποιότητας όπως μου έχουν πει...

μου πάτε όλοι και παιρνετε τους old holborn ή όπως λέγεται... :p

Link to comment
Share on other sites

Mε το σκεπτικό του

ότι δεν κάνω εγώ δεν χρειάζεται

Αυτός που δεν πάει γήπεδο θα πει να ορίσουν κατώτατη τιμή εισιτηρίου 50e ,

Αυτός που δεν έχει αυτοκίνητο να πάει η βενζίνη στα 3 ευρώ Αυτός που δεν έχει πιει ποτέ αλκοόλ να τα φορολογούν 70% κοκ . Και μιλάμε για καθημερινές ''ανάγκες'' όχι για 6 μέτρα σκάφη και διαμερίσματα του ενός στρέμματος .

Link to comment
Share on other sites

λάθος κατάλαβες το σκεπτικό μας μάλλον... ληστεία είναι οι φόροι αυτοί No doubt...και ευνοεί το παρεμπόριο.. αλλά εμένα την δικιά μου και μόνο τσέπη δεν την επηρεάζει...

Τώρα προσωπικά το τσιγάρο δεν το θεωρώ "ανάγκη" αλλά μ@λ@κί@ (για καθαρά λόγους εξάρτησης, βρώμας και υγείας)..αλλά καθαρά προσωπική άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Απο που θα καλύψει τα μελλοντικά ιατρικά εξοδα του το κράτος απο τα αποτελέσματα του καπνού στους καπνίζοντες?

Ειναι λογικο απο κάπου να παρει φόρους, για εμενα τουλαχιστον,ζεις και χωρις αυτο εξαλλου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και γω με τον [MENTION=6845]oxide[/MENTION] καθώς δεν είμαι καπνιστής

αλλά σκέφτομαι το εξής, γιατί δεν συνεννοούνται οι παραγωγοί να φτιάξουν εναν συνεταιρισμό, να προσλάβουν και έναν σχεδιαστή, να τους φτιάξει μια συσκευασία, και να πουλάνε τον καπνό (εδώ και έξω) τους όμορφα και ωραία... Οι φίλοι μου που καπνίζουν λίγοι μπορούν να βρουν εύκολα τον καπνό χύμα ή περιμένουν από άλλους να τους φέρουν ένα 2κιλο... Είναι και καλή ποιότητας όπως μου έχουν πει...

μου πάτε όλοι και παιρνετε τους old holborn ή όπως λέγεται... :p

Λειτουργει τιποτα εδω χωρις μιζα?

Νομιζεις θα αφησουν οι 300 να ανοιξει μια ελληνικη επιχειρηση για να πουλαει καπνο με 2Ε,εστω και αν πληρωνει ολους τους φορους και ειναι νομιμοι και τα φιλαρακια τους οι καρχαριες να μην πουλανε με 5Ε?

Link to comment
Share on other sites

Απο που θα καλύψει τα μελλοντικά ιατρικά εξοδα του το κράτος απο τα αποτελέσματα του καπνού στους καπνίζοντες?

Ειναι λογικο απο κάπου να παρει φόρους, για εμενα τουλαχιστον,ζεις και χωρις αυτο εξαλλου.

θα εισπράξει το κράτος με αυτή τη κίνηση.......

όπως και με τη βενζίνη,το πετρέλαιο,το φόρο στα αυτοκίνητα και γενικά από όλες τις ρουα ματ κινήσεις που κάνει τα τελευταία χρόνια................

α.ο.θ από 3η λυκείου να ήξεραν, δεν θα έπαιρναν τέτοια μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει τιποτα εδω χωρις μιζα?

Νομιζεις θα αφησουν οι 300 να ανοιξει μια ελληνικη επιχειρηση για να πουλαει καπνο με 2Ε,εστω και αν πληρωνει ολους τους φορους και ειναι νομιμοι και τα φιλαρακια τους οι καρχαριες να μην πουλανε με 5Ε?

σίγουρα είναι δύσκολο να ανοίξει μια επιχείρηση, αλλά τώρα που επενδύσεις τις ψάχνουν με το τουφέκι νομίζω ότι είναι πιο εύκολο από ότι παλιά (λεφτά να υπάρχουν μόνο και διάθεση μεταξύ τους)...

Πάντως προσωπικά τους αγρότες δεν τους έχω και σε πολύ εκτίμηση λόγο και του σχόλιου του αστρο παραπάνω...κάθε ιανουάριο κλείνουν τις εθνικές ζητώντας επιχορηγήσεις...κάτι λάθος θα κάνουν δεν μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να κάνει κινήσεις ο Μπαρμπαστάθης τον Γενάρη - έχει οργώσει και περιμένοντας τον Απρίλη προτιμά να πετά φελλούς στον κουβά στην Εθνική οδό. Τώρα θα μου πεις τί φταίνε όλοι οι άλλοι και ταλαιπωρούνται , αυτό είναι μία άλλη ιστορία.

Όπως επίσης άλλη ιστορία είναι να πήγαιναν για παράδειγμα να αποκλείσουν την Βουλή μπας και σταματήσουν τα εκτρώματα που ψηφίζουν κάθε τόσο ή να πήγαιναν να αποκλείσουν τις εφορίες ώστε ο κόσμος να μην μπορεί να πληρώσει (στεναχώρια!!). Το γιατί δεν γίνεται , δεν ξέρω , δεν τους παίρνει; είναι λίγο μακριά από το χωράφι; ξεφεύγει από τα όρια του κομματικού συνδικαλισμού; Πάντως δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι δύσκολο να ανοίξει μια επιχείρηση, αλλά τώρα που επενδύσεις τις ψάχνουν με το τουφέκι νομίζω ότι είναι πιο εύκολο από ότι παλιά (λεφτά να υπάρχουν μόνο και διάθεση μεταξύ τους)...

Πάντως προσωπικά τους αγρότες δεν τους έχω και σε πολύ εκτίμηση λόγο και του σχόλιου του αστρο παραπάνω...κάθε ιανουάριο κλείνουν τις εθνικές ζητώντας επιχορηγήσεις...κάτι λάθος θα κάνουν δεν μπορεί...

Σιγα που ψαχνουν με το τουφεκι

Η αδελφη μου 2 μηνες παλευει να ανοιξει ενα μαγαζι.τα εχει ολα ετοιμα και αυτη στην εφορια τα ξυνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ε τελοιώσαμε με τους εργαζόμενους στα ΜΜΜ (είναι όλοι άθλιοι παλιάνθρωποι που τόλμησαν να απεργήσουν) , τώρα ας στραφούμε εναντίον των αγροτών.. (είναι όλοι ακόμη ποιο άθλιοι παλιάνθρωποι που διαμαρτύροντε χωρίς λόγο κάθε Γενάρη)..

Αλλά να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, αν κάθε κοινωνική ομάδα που έχει πρόβλημα δεν πιέσει με όποιον τρόπο μπορεί, εκεί που μπορεί, για να διεκδικήσει αυτό που θεωρεί δίκαιο, τότε πως περιμένετε να σας στηρίξουν όταν ο δικός σας τομέας πληγεί?

Η κυβέρνηση πολύ σωστά από άποψη τακτικής, δεν τα βάζει με όλες τις ομάδες μαζί.

Εμείς σαν καλοί χάνοι τσιμπάμε, ότι πάντα η άλλη ομάδα έχει άδικο, και μόνο όταν στρέφεται εναντίον μας η κυβέρνηση έχει άδικο.

Ούτε οι αγρότες έχουν κάτι εναντίον μας, ούτε οι εργαζόμενοι των ΜΜΜ, ούτε οι φαρμακοποιοί, ούτε οι υπάλληλοι της Βουλής, ούτε οι δικαστές, ούτε κανείς.. με την κυβέρνηση έχουν το πρόβλημα. Δεν θέλουν να μας βλάψουν, την κυβέρνηση θέλουν να πιέσουν.

Πάμε λοιπόν να στρουθοκαμιλήσουμε όλοι μαζί τώρα, και τα προβλήματα ως δια μαγείας θα εξαφανιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Ε τελοιώσαμε με τους εργαζόμενους στα ΜΜΜ (είναι όλοι άθλιοι παλιάνθρωποι που τόλμησαν να απεργήσουν) , τώρα ας στραφούμε εναντίον των αγροτών.. (είναι όλοι ακόμη ποιο άθλιοι παλιάνθρωποι που διαμαρτύροντε χωρίς λόγο κάθε Γενάρη)..

Αλλά να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, αν κάθε κοινωνική ομάδα που έχει πρόβλημα δεν πιέσει με όποιον τρόπο μπορεί, εκεί που μπορεί, για να διεκδικήσει αυτό που θεωρεί δίκαιο, τότε πως περιμένετε να σας στηρίξουν όταν ο δικός σας τομέας πληγεί?

Η κυβέρνηση πολύ σωστά από άποψη τακτικής, δεν τα βάζει με όλες τις ομάδες μαζί.

Εμείς σαν καλοί χάνοι τσιμπάμε, ότι πάντα η άλλη ομάδα έχει άδικο, και μόνο όταν στρέφεται εναντίον μας η κυβέρνηση έχει άδικο.

Ούτε οι αγρότες έχουν κάτι εναντίον μας, ούτε οι εργαζόμενοι των ΜΜΜ, ούτε οι φαρμακοποιοί, ούτε οι υπάλληλοι της Βουλής, ούτε οι δικαστές, ούτε κανείς.. με την κυβέρνηση έχουν το πρόβλημα. Δεν θέλουν να μας βλάψουν, την κυβέρνηση θέλουν να πιέσουν.

Πάμε λοιπόν να στρουθοκαμιλήσουμε όλοι μαζί τώρα, και τα προβλήματα ως δια μαγείας θα εξαφανιστούν.

Τελικά όλες οι κοινωνικές ομάδες έχουν πρόβλημα.... όλες όμως

Τότε ποιός ψηφίζει τις κυβερνήσεις που έχουμε ? ΟΕΟ ?

Γιατι εμένα στο χωριό μου λένε ''το δις εξ αμαρτείν ουκ ανδρός σοφου''. Οπότε όταν ψηφίζεις και ξαναψηφίζεις αυτό που κατα τα άλλα σου δημιουργεί προβλήματα και σε εξαθλιώνει, τότε δεν φταίει ο θύτης αλλά μάλλον το θύμα. Τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Ε τελοιώσαμε με τους εργαζόμενους στα ΜΜΜ (είναι όλοι άθλιοι παλιάνθρωποι που τόλμησαν να απεργήσουν) , τώρα ας στραφούμε εναντίον των αγροτών.. (είναι όλοι ακόμη ποιο άθλιοι παλιάνθρωποι που διαμαρτύροντε χωρίς λόγο κάθε Γενάρη)..

Αλλά να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, αν κάθε κοινωνική ομάδα που έχει πρόβλημα δεν πιέσει με όποιον τρόπο μπορεί, εκεί που μπορεί, για να διεκδικήσει αυτό που θεωρεί δίκαιο, τότε πως περιμένετε να σας στηρίξουν όταν ο δικός σας τομέας πληγεί?

Η κυβέρνηση πολύ σωστά από άποψη τακτικής, δεν τα βάζει με όλες τις ομάδες μαζί.

Εμείς σαν καλοί χάνοι τσιμπάμε, ότι πάντα η άλλη ομάδα έχει άδικο, και μόνο όταν στρέφεται εναντίον μας η κυβέρνηση έχει άδικο.

Ούτε οι αγρότες έχουν κάτι εναντίον μας, ούτε οι εργαζόμενοι των ΜΜΜ, ούτε οι φαρμακοποιοί, ούτε οι υπάλληλοι της Βουλής, ούτε οι δικαστές, ούτε κανείς.. με την κυβέρνηση έχουν το πρόβλημα. Δεν θέλουν να μας βλάψουν, την κυβέρνηση θέλουν να πιέσουν.

Πάμε λοιπόν να στρουθοκαμιλήσουμε όλοι μαζί τώρα, και τα προβλήματα ως δια μαγείας θα εξαφανιστούν.

http://www.thelab.gr/off-topic/eidiseis-apo-tin-ellada-kai-olo-ton-88519-143.html#post1063422734

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλες οι κοινωνικές ομάδες έχουν πρόβλημα.... όλες όμως

Τότε ποιός ψηφίζει τις κυβερνήσεις που έχουμε ? ΟΕΟ ?

Γιατι εμένα στο χωριό μου λένε ''το δις εξ αμαρτείν ουκ ανδρός σοφου''. Οπότε όταν ψηφίζεις και ξαναψηφίζεις αυτό που κατα τα άλλα σου δημιουργεί προβλήματα και σε εξαθλιώνει, τότε δεν φταίει ο θύτης αλλά μάλλον το θύμα. Τόσο απλό.

Όλες? Σίγουρα όχι! Είδες εσύ τους μεγαλοεργολάβους να διαμαρτύροντε? είδες τον ΣΕΒ για να διαμαρτύρεται? Είδες τους τραπεζίτες να διαμαρτύροντε για να μέτρα της κυβέρνησης? Είδες κανέναν εφοπλιστή να μην σηκώνει άγκυρα? Η είδες κάποιον δημοσιογράφο του Μέγκα και του ΣΚΑΙ να απεργεί?

Μηπως, μήπως λέω ο αφελής, η κυβέρνηση να σταματήσει να προσπαθεί να βγάλει από την μύγα τσίγκι και να δει τι παίζει εκεί?

Τώρα το θέμα ψήφου πάλι το παίρνεις λίγο λάθος. Δεν ψήφισαν όλοι αυτό που πραγματικά ήθελαν με βάση εμπεριστατωμένων πολιτικών πεποιθήσεων!

Ψήφισαν τρομοκρατημένοι: "Αν ψηφίσετε τον τάδε θα μας βγάλει από το ευρώ, τα παιδιά σας θα πεινάσουν, την επόμενη μέρα τα ΑΤΜ δεν θα λειτουργούν, δεν θα έχουμε φάρμακα, η χώρα θα ξεπουληθεί στους Τούρκους και ένας τεράστιος κομήτης θα πέσει στην Ακρόπολη." (Άσχετα αν μισά από αυτά έγιναν με αυτό που ψηφισαν).

Ψήφισαν φοβισμένοι: "Αν δεν τους ψηφίσεις, σε απολύω"

Ψήφισαν αγανακτισμένοι/από αντίδραση (δηλαδή οτιδήποτε πλην ΠΑΣΟΚ/ΝΔ)

Ψήφισαν βολεμένοι: "Έ έβαλε την κόρη μου στο δημόσιο, θα τον ψηφίσω"

Ψήφισαν από δόγμα: "ΝΔ / ΠΑΣΟΚ όπως έκανα πάντα (60-φευγα άνθρωποι που σταμάτησαν να σκέφτοντε όταν διορίστικαν στο δημόσιο την δεκαετία του 70)

Ή δεν ψήφισαν..

Link to comment
Share on other sites

Η είδες κάποιον δημοσιογράφο του Μέγκα και του ΣΚΑΙ να απεργεί?

μια διόρθωση στα λεγόμενα σου...στο ΣΚΑΙ είχαν απεργία πριν από λίγες μέρες μετά την απόλυση υπαλλήλων...

Link to comment
Share on other sites

Όλες? Σίγουρα όχι! Είδες εσύ τους μεγαλοεργολάβους να διαμαρτύροντε? είδες τον ΣΕΒ για να διαμαρτύρεται? Είδες τους τραπεζίτες να διαμαρτύροντε για να μέτρα της κυβέρνησης? Είδες κανέναν εφοπλιστή να μην σηκώνει άγκυρα? Η είδες κάποιον δημοσιογράφο του Μέγκα και του ΣΚΑΙ να απεργεί?

Μηπως, μήπως λέω ο αφελής, η κυβέρνηση να σταματήσει να προσπαθεί να βγάλει από την μύγα τσίγκι και να δει τι παίζει εκεί?

Τώρα το θέμα ψήφου πάλι το παίρνεις λίγο λάθος. Δεν ψήφισαν όλοι αυτό που πραγματικά ήθελαν με βάση εμπεριστατωμένων πολιτικών πεποιθήσεων!

Ψήφισαν τρομοκρατημένοι: "Αν ψηφίσετε τον τάδε θα μας βγάλει από το ευρώ, τα παιδιά σας θα πεινάσουν, την επόμενη μέρα τα ΑΤΜ δεν θα λειτουργούν, δεν θα έχουμε φάρμακα, η χώρα θα ξεπουληθεί στους Τούρκους και ένας τεράστιος κομήτης θα πέσει στην Ακρόπολη." (Άσχετα αν μισά από αυτά έγιναν με αυτό που ψηφισαν).

Ψήφισαν φοβισμένοι: "Αν δεν τους ψηφίσεις, σε απολύω"

Ψήφισαν αγανακτισμένοι/από αντίδραση (δηλαδή οτιδήποτε πλην ΠΑΣΟΚ/ΝΔ)

Ψήφισαν βολεμένοι: "Έ έβαλε την κόρη μου στο δημόσιο, θα τον ψηφίσω"

Ψήφισαν από δόγμα: "ΝΔ / ΠΑΣΟΚ όπως έκανα πάντα (60-φευγα άνθρωποι που σταμάτησαν να σκέφτοντε όταν διορίστικαν στο δημόσιο την δεκαετία του 70)

Ή δεν ψήφισαν..

Δηλαδή τα 8 + μύρια που τους ψήφιζαν 35 χρόνια τώρα ήταν μεγαλοεργολάβοι, εφοπλιστές και συγγενείς του πρετεντέρη ε??

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Οι μισοί και βάλε τους ψηφίζουν 35 χρόνια (και το τονίζω αυτό) είτε επειδή βολεύτηκαν ή προσδοκούν περεταίρω βόλεψη, και οι άλλοι μισοί επειδή έχουν μπερδέψει την πολιτική με το ποδόσφαιρο και φανατίζονται, αδυνατόντας να αντιληφθούν τη διαφορά μεταξύ των 2. Υπάρχουν βέβαια και λίγοι που επιλέγουν απο ιδεολογία, αλλά είναι αμελητέα ποσότης.

Όσο για αυτά που γράφεις για ψήφο τρομοκρατίας, αγανάκτησης και εκβιασμού, είναι λίγο άκυρα γιατί το τσίρκο που ζούμε έχει ηλικία 35 ετών και όχι 3. Όλα τα προηγούμενα χρόνια ποιός ψήφιζε τρομοκρατημένος, αγανακτισμένος ή εκβιασμένος ?? Πάρτο λοιπόν χαμπάρι: δικό μας έργο το ρέμα δικό μας και ο γκρεμός (όπως έλεγε και ο Κωνσταντάρας στον Μαυρογιαλούρο :nerd:)

Και προς επίρρωσιν των παραπάνω κάνε ένα απλό πείραμα: πιάσε και ρώτα έναν αριθμό ατόμων (ένα τυχαίο δείγμα) ποιόν απο τους πολιτικούς που θα σου πεί πως ψηφίζει, θα επέλεγε να του διαχειρίζεται τα οικονομικά του σπιτιού του. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψήφισαν όλοι αυτό που πραγματικά ήθελαν

Δικο τους προβλημα.

Στην τελικη κανεις δεν μπορει να ξερει τι εχει ψηφισει ο αλλος, κανενας απο αυτους δεν ητανε με το πιστολι στον κροταφο οση ωρα ταχτοποιουσε τον φακελο πισω απο το παραβαν.

Μην προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα, ειναι η ρατσα μας τετοια, ο μεσος ελληνας αμα δεν φτασει το αγγουρι στον δικο του πωπουδακο δεν προκειται να νοιαστει για το τι γινεται τριγυρω του, ετσι ειναι και σχεδον ολοι μας οι πολιτικοι, μονο να δεις τι εκανε ο καθενας στην στρατιωτικη θητεια του αρκει για να βγαλεις το συμπερασμα σου.

Ο γιωργακης γραφεας αρματων ο αντωνακης 3 μηνες ναυτικο και το υπολοιπο το αγορασε σε δραχμες, το cheeprah ναυτακι με βυσμα απο το ΠΑΣΟΚ κλπ, αν ο αλλος ειναι παρτακιας και φυγοπονος απο κουνια υπαρχει περιπτωση να στρωσει στα 40-50 που θα παρει την καρεκλα ?

Αν δεν γινει ενα γενικο reboot δεν προκειται να παμε ποτε μπροστα σαν χωρα, τοσα χρονια με την οπισθεν ειμαστε, σχεδον ολα τα κομματα στην βουλη εχουνε πελατειακη βαση και πηλινα ποδια (δηλαδη χρεη σε τραπεζες)

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Οι μισοί και βάλε τους ψηφίζουν 35 χρόνια (και το τονίζω αυτό) είτε επειδή βολεύτηκαν ή προσδοκούν περεταίρω βόλεψη, και οι άλλοι μισοί επειδή έχουν μπερδέψει την πολιτική με το ποδόσφαιρο και φανατίζονται, αδυνατώντας να αντιληφθούν τη διαφορά μεταξύ των 2.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.

Υπάρχουν βέβαια και λίγοι που επιλέγουν απο ιδεολογία, αλλά είναι αμελητέα ποσότης.

Εδώ έχεις άδικο, ένα στάνταρ 10%-15% που δεν ψήφιζε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ αυτά τα 35 χρόνια, δεν νομίζω πως περίμενε βόλεψη. Και δεν το λες αμελητέο.

Όσο για αυτά που γράφεις για ψήφο τρομοκρατίας, αγανάκτησης και εκβιασμού, είναι λίγο άκυρα γιατί το τσίρκο που ζούμε έχει ηλικία 35 ετών και όχι 3. Όλα τα προηγούμενα χρόνια ποιός ψήφιζε τρομοκρατημένος, αγανακτισμένος ή εκβιασμένος ??

Αναφερόμουν στις εκλογές του 2012.

Πάρτο λοιπόν χαμπάρι: δικό μας έργο το ρέμα δικό μας και ο γκρεμός

Μόνο όσο συνεχίζουμε και την πατάμε (για τους λόγους που είπα)

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]

To είχα δει και είχα κάνει και like, μας τρολλάρεις με αυτά που έγραψες για τους αγρότες ή κάτι δεν κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.