Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Κοιτά εκεί αγάπη για Καμμένο ο Myralis....

Sent from my iPhone using Tapatalk

πέρα από την κόντρα σου με τον Myralis, τα λέει λάθος ο τύπος στο λινκ του Myralis; Τι έχει κάνει η κυβέρνηση για όλα αυτά τα προβλήματα; Πρωτογενής και δευτερογενής τομέας παραγωγής που βρίσκονται; τι σκοπούς έχει για αυτούς τους βασικούς, για οποιαδήποτε οικονομία, τομείς;

Τα μόνα που κάνει η κυβέρνηση, που τόσο σθεναρά υπερασπίζεσαι, είναι διαθεσιμότητες-απολύσεις, μειώσεις μισθών συντάξεων, αυξήσεις φόρων. Αυξάνεις τους φόρους, μέχρι κάποιο σημείο θα παίρνεις λεφτά, απ'όσους μάζευαν τόσα χρόνια για τη δύσκολη στιγμή, που δεν ήταν πότε θα ναυλώσει του στουρνάρα να τους σκίσει στους φόρους, αλλά κάποια στιγμή τελειώνουν αυτά τα λεφτά. Τι θα παίρνει τότε το κράτος; Που θα βρει έσοδα αν δεν έχει φροντίσει να υπάρχει παραγωγή; Απαντήσεις περί χαμηλώματος μισθών για να βελτιωθεί η ανταγωνιστικότητα δεν πιάνουν. Έχουμε δει πόσες επιχειρήσεις άνοιξαν από το 2010 στην Ελλάδα, και πόσες έχουν κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

πέρα από την κόντρα σου με τον Myralis, τα λέει λάθος ο τύπος στο λινκ του Myralis; Τι έχει κάνει η κυβέρνηση για όλα αυτά τα προβλήματα; Πρωτογενής και δευτερογενής τομέας παραγωγής που βρίσκονται; τι σκοπούς έχει για αυτούς τους βασικούς, για οποιαδήποτε οικονομία, τομείς;

Τα μόνα που κάνει η κυβέρνηση, που τόσο σθεναρά υπερασπίζεσαι, είναι διαθεσιμότητες-απολύσεις, μειώσεις μισθών συντάξεων, αυξήσεις φόρων. Αυξάνεις τους φόρους, μέχρι κάποιο σημείο θα παίρνεις λεφτά, απ'όσους μάζευαν τόσα χρόνια για τη δύσκολη στιγμή, που δεν ήταν πότε θα ναυλώσει του στουρνάρα να τους σκίσει στους φόρους, αλλά κάποια στιγμή τελειώνουν αυτά τα λεφτά. Τι θα παίρνει τότε το κράτος; Που θα βρει έσοδα αν δεν έχει φροντίσει να υπάρχει παραγωγή; Απαντήσεις περί χαμηλώματος μισθών για να βελτιωθεί η ανταγωνιστικότητα δεν πιάνουν. Έχουμε δει πόσες επιχειρήσεις άνοιξαν από το 2010 στην Ελλάδα, και πόσες έχουν κλείσει.

Να στο πω απλά. Δε με ενδιαφέρει τι λέει ο Καμμενος για ένα πολύ απλό λόγο. Άνθρωπος ο οποίος λέει οτι τα λεφτά για το προγράμμα που είχε εξαγγείλει θα τα βρει τιτλοποιοντας τις γερμανικές σποζημειωσεις (cdo) και οτι θα πάρουν και ΑΑΑ rating μου δείχνει οτι ειναι αυτό ακριβώς που λέει το όνομα του. Αδυνατώ να τον πάρω στα σοβαρά.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Λολ δεν ξέρω αν ακόμα και οι light ψηφοφόροι του Σφυριζα (στο αλλάζω να μη βαριέσαι κιόλας) ειναι 100% σίγουροι για το τι τελικά πρεσβευετε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Να στο πω απλά. Δε με ενδιαφέρει τι λέει ο Καμμενος για ένα πολύ απλό λόγο. Άνθρωπος ο οποίος λέει οτι τα λεφτά για το προγράμμα που είχε εξαγγείλει θα τα βρει τιτλοποιοντας τις γερμανικές σποζημειωσεις (cdo) και οτι θα πάρουν και ΑΑΑ rating μου δείχνει οτι ειναι αυτό ακριβώς που λέει το όνομα του. Αδυνατώ να τον πάρω στα σοβαρά.

Ο deninho μίλησε για το δικό μου λινκ, τον Χαϊκάλη, όπου έλεγε τι κάνατε και τι δεν κάνατε εσείς.

Η απάντηση σου δεν είχε καμία απολύτως επαφή με αυτό που σε ρώτησε, αλλά δεν βαριέσαι, προσωπικά δεν περιμένω ποτέ να απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάνε.

Ο αντίλογος σε αυτά που είπες μπορεί να είναι "Λες οτι αδυνατείς να πάρεις στα σοβαρά άνθρωπο που λέει ότι θα κάνει, ράνει whatever economics δεν ξέρω τι, αλλά παίρνεις στα σοβαρά, και ψηφίζεις άνθρωπο που απλά αποδεδειγμένα λέει ψέματα (προεκλογικά "θα" και "δεν θα") και κουταμάρες (δωρέαν WiFi με πανελλαδική κάλλυψη για όλους σε έναν χρόνο)"

δεν ξέρω αν ακόμα και οι light ψηφοφόροι του Σφυριζα ειναι 100% σίγουροι για το τι τελικά πρεσβευετε.
Ούτε και εγώ περιμένω από όλους τους ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ να μου αναλύσουν το πρόγραμμα του. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για όλα τα κόμματα. Εδώ πήγαν και ψήφισαν ΝΔ για να μην τους πάρουν οι κομμουνιστές τα σπίτια (που τελικά θα τους τα πάρει η Μέρκελ, αν δεν καούν από μαγκάλια), go figure..
Link to comment
Share on other sites

Σου ζητησε κανεις να κανεις dissertation ρε ανθρωπα?!??!??

και πιο πάνω

επελεξα να σχολιασω επανω σε αυτα που εγραψες

Επέλεξες να σχολιάσεις πάνω σε ένα σχόλιο το οποίο δεν απευθυνόταν στο κυρίως θέμα του video. Και μάλιστα το έκανες με τέτοιο τρόπο για να με συγκρίνεις-τοποθετήσεις-κατατάξεις. Να στο κάνω πιο λιανά. Επέλεξες να σχολιάσεις ένα ανούσιο σχόλιο. Εμμέσως μου λες ότι θέλεις/ζητάς/απαιτείς από μένα (γιατί σε εμένα αναφερόσουν όταν χρησιμοποιείς λέξεις όπως "πρέπει να είσαι", "κοντράρεις") να γράφω σε κάθε δημοσίευση σοβαρά. Ε, το πήγα στο άλλο άκρο με τη σειρά μου και μίλησα για dissertation.

Το (κρυφο) κραξιμο που κανεις ειναι αρκετα σπαστικο και το εχεις κανει πανω απο μια φορες και σε δικα μου ποστ χωρις να εχουμε ανοιξει κανενα διαλογο.

Εξίσου σπαστικό είναι μερικά άλλα που γράφονται κατά καιρούς στο φορουμ (σοβαρά και μη), αλλά δεν το κάνουμε θέμα. Σε δικά σου post πρέπει να έχω quotarei/γράψει αλλά δεν τα θυμάμαι (αν είναι πολύ παλιά). Συνήθως απαντάω με random μέθοδο. Αλλα κι εσύ ρε άνθρωπε, τι τα παίρνεις όλα προσωπικά? Στο πρόσφατο quote αναφερόμουν στο video, όχι σε σένα.

Το να καθεσαι πανω στο λευκο σου αλογο που δεν κραζει και να λες "εισαι κολλημενος και κραζεις" και απο κατω "ξερεις που να πας" απλα σε ριχνει στο επιπεδο μου.

Μετα εχεις και απαιτηση ο αλλος να κατσει να ασχοληθει σοβαρα και να απαντησει...

Short answer: Στα τέτοια μου

Long answer: Από το υψηλό επίπεδο προέρχονται όλα αυτά? Ειδικά δε, όταν λες για "ο άλλος να κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά" όταν ο ίδιος "άλλος" απαντάει σε ένα άσχετο comment (ή υποθέτω ότι θα επιχειρήσει να συσχετίσει το comment με την νοητική ικανότητα του συνομιλητή) με γνώμονα να προσβάλει, εκεί είναι που τρελαίνομαι.

Είπες πριν ότι παλαιότερα σε έθιξα. Δεκτόν. Εκεί, τότε γιατί δεν απάντησες? Αν απάντησες, καλά έκανες. Αν δεν ήθελες να δώσεις συνέχεια, πάλι καλά έκανες. Στη περίπτωση του τελευταίου, όμως γιατί ξεκίνησες εδώ flame? Εκτός αν το "wall street" για σένα είναι προσβολή, να το σημειώσω στο λεξιλόγιο του υψηλού επιπέδου.

Παρεπιπτόντως έχω απαίτηση στο να μην με προσβάλουν στο ξεκάρφωτο. Θα μου πεις μπορεί να κάνω το ίδιο που και που. Θα απαντήσω αρχικά με το short answer και θα συνεχίσω με παράκληση ή να το αναφέρουν, ή να το αφήνουν εκεί. Ε, δεν γίνεται όποτε γράφω τελείως αυθόρμητα, να λαμβάνω απωθημένα για απαντήσεις. Και μετά καπάκι "γιατί ο άλλος να κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά μαζί μου". Γιατί ανήκω στη μερίδα των ορθολογικών ανθρώπων. Να γιατί, κι αν δεν σε καλύπτει ως απάντηση τότε να σε παραπέμψω στο short answer.

Οσον αφορα το " Άλλοι παρέμειναν κολλημένοι όπως φαίνεται και ονειρεύονται ζούγκλες με βιολογίες/συμπεριφοριστικές επιστήμες/παρερμηνείες" ειναι ξεκαθαρο οτι δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο αυτα που εχω γραψει κατα καιρους.

Αντιθέτως, έχω καταλάβει το concept του παγκόσμιου συστήματος που έχεις αναφέρει. Έχω μεν τις ενστάσεις μου (παρότι τα θετικά) ως προς τη δυσκολία υλοποίησης του αρχικά και στο τι επίδραση θα έχει σε θέματα κινήτρων και καινοτομίας.

Παρολαυτα επειδη ΔΕΝ σε θεωρω γκαουμπιο/διανοητικα καθυστερημενο, αν θελεις να στηριξεις εμπρακτα την "καταδικη" σου μπορεις να μαθεις ποιοι ονειρευονται ζουγκλες με βιολογιες και συμπεριφοριστικες επιστημες.

Ειναι ενα ιδρυμα που ανηκει σε μια οικογενεια και εδωσε γυρω στα 50 εκ δολλαρια μεταξυ 1921-1929 για την "ερευνα" στις Social Sciences. Ηταν πρωτεργατης στην ιδρυση ενος ινστιτουτου στο... μικρο πανεπιστημιο του Γεηλ για τις "Human Sciences". Αρχικα δωθηκαν καπου 7 εκ για "ερευνα" (συμπτωματικα 1-2 μηνες πριν την Black Tuesday του 1929) και μαλλον ειναι το πιο ακριβοπληρωμενο προγραμμα για κοινωνικες ερευνες στην ιστορια του κλαδου της επιστημης. Βεβαια πιασαν τοπο τα λέφτα και βγηκαν καλες θεωριες απο αυτα τα λεφτα (π.χ. ευγονικη)

Thank you. Δεν θα απαντήσω όμως σήμερα, ούτε αύριο, ούτε μεθαύριο. Θα τα δω μαζεμένα (μαζί με το video) τις επόμενες μέρες και θα κάνω την έρευνα μου προτού σου απαντήσω.

Ενταξει πεσαμε στον ανθρωπο που θεωρει σωστη την υπαρξη των ΜΑΤ. Δεν μπορω να πω κατι περα απο το "ψαξε να βρεις ποτε ιδρυθηκε αυτη η μοναδα και ποιος απο τους 3 δικτακτορες πηγε "ταξιδι" στο εξωτερικο και εντυπωσιατηκε απο την υπαρξη αυτης της "λεγεωνας" (δικη του λεξη) και ηθελε να την φερει κι εδω.

Τη θεωρώ σωστή για τον σκοπό που ετυμολογικά εκπροσωπεί. Όχι δεν την θεωρώ 100% άγια, όπως δεν θεωρώ 100% άγιο τον λαό.

Δεν ξερω τι δουλεια κανεις (Π.χ. μπορει να μη συμφωνω με αυτα που λεει το αβαταρ του πιτσαδορου αλλα καταλαβαινω γιατι τα λεει. Κανει μια δουλεια και αν συμφωνησει οτι "φταινε οι τραπεζες και ο πιτσαδορος" θα μεινει ανεργος. Καλα κανει!) αλλα προσωπικα δεν θα περιμενα ποτε να κατσω να αλλαξω αποψη π.χ. στον LL. Λεμε 5-6 λακαμιες να περναει η ωρα και να... γεμιζουνε οι σκληροι του Echelon αλλα μεχρι εκει. Ολοι μας εχουμε κατι καλυτερο να κανουμε.

Εδώ, με συγχωρείς, αλλά απλά γελάμε. Θες να μου πεις ότι ο LL_Neo με το επίπεδο που έχει δείξει κατά καιρούς, γράφει τεκμηριωμένα επιχειρήματα για να ... μην μείνει άνεργος? Και το κάνει με τέτοιο τρόπο που αντιτίθεται στην "πραγματική του πεποίθηση"? Να ξεκινήσουμε κανένα fundraising, να του γνωρίσουμε κανα δυο κονε να κάνει career change στην υποκριτική (του hollywood) το παλικάρι και να μας πει το dark secret union που του επιβάλλει απόψεις.

Δηλαδή ήμαρτον αν κάποιοι το βλέπουν έτσι. Καλός ο σκεπτικισμός αλλά αυτό στερείται λογικής.

Link to comment
Share on other sites

Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του κόμματος διαφωνεί με τον πρόεδρο του Κόμματος στο βασικότερο ερώτημα για το τι πρόκειται να γίνει αν ανεβείτε στην εξουσία και εσύ μας μιλάς για πλουραλισμο αποψεων.....

Ενώ στη ΝΔούλα που συμφωνούσαν όλοι με τον Αντωνάκη (ας έκαναν κι αλλιώς, δημοκρατία έχουμε), αλλά όταν βγήκαν έκαναν πάλι όλοι ακριβώς τα αντίθετα, είναι σαφώς καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] [MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Βρείτε μου ένα post όπου λέω ότι ο, τι κάνει κάνει η κυβέρνηση είναι σωστό.

Δε θα βρείτε κανενα. Δεν έχω τόση κωλοφαγούρα να υποστηρίξω το κόμμα μου, όπου θα πάω κόντρα ακόμα και στα απλά μαθηματικά (ονόματα δε λέμε [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] δε θίγουμε).

Θα ξαναπώ αυτό που έχω πει και παλιότερα.

Η αρχική συνταγή προφανώς και ήταν ελλατωματική, και το έλεγαν όλοι εκτός απο το Γιωργάκη. Δυστυχώς με το που μπήκαμε στο μνημόνιο και άρχισαν οι δραστικές επιπτώσεις για την οικονομία μπήκαμε σε δρόμο χωρίς επιστροφή. Πρέπει ή να επιβιώσουμε αυτής της διαδικασίας ή να τινάξουμε πέταλα. Όσο κυνική και αν σας φαίνεται αυτή η άποψη, αυτή είναι (για ακόμα μια φορά). ΔΕΝ παραγνωρίζω το τι τραβάει η ελληνική κοινωνία, απλά ξέρω ότι προκειμένου να ανακτήσουμε την ανεξαρτησία μας, πρέπει να μην έχουμε την ανάγκη της χρηματοδότησης απο την Τροικα.

Άκουσα λοιπόν και τι είπε ο Χαικάλης. Μίλησε για τα προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας τα οποία όπως είπαμε υπάρχουν.

Μου άρεσε όμως που μίλησε και για δημιουργική λογιστική στην οποία βασίζεται το πρωτογενές πλεόνασμα.Ας δέσουμε χειρόφρενο εδώ. Είναι τουλάχιστον φαιδρό να ομιλεί περί δημιουργικής λογιστικής βουλευτής του οποίου ο αρχηγός έχει προτείνει να βάλουμε στον προυπολογισμό μας τις απαιτήσεις απο τις γερμανικές αποζημιώσεις. Οι όποιες μονομερείς απαιτήσεις (και επειδή η βλακεία είναι ανίκητη ας ξεκαθαρίσω ότι προφανώς και συμφωνώ με το να τις απαιτήσουμε σε κάθε δυνατό επίπεδο) δε σημαίνει money in the bank και προφανώς δε θα αλλάξει η εικόνα που έχουν οι αγορές για την ελληνική οικονομία βάζοντας ένα τέτοιο βλακώδες πεδίο στον προυπολογισμό μας. Τουναντίον θα ξαναρχίσουν τα ανέκδοτα για greek statistics κτλ.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Σέβεστε τις αντίθετες απόψεις ε; Πες το μια στον Τατσόπουλο να γελάσει το χειλάκι του βρε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική συνταγή προφανώς και ήταν ελλατωματική, και το έλεγαν όλοι εκτός απο το Γιωργάκη.

Προφανώς και είσαι εκτός θέματος, έτσι :)

Μιλάμε για το αν πρέπει ή όχι να συμφωνούν όλοι όσοι ανήκουν σε ένα κόμμα.

Μιλάμε για το αν πρέπει να αποφασίζει και διατάσσει ο αρχηγός.

Μιλάμε για το αν θα τηρήσει ή όχι αυτά που λέει μετά τις εκλογές.

Εδώ η ΝΔ έπραξε τα χείριστα και πάνω στο quote σου, θυμήσου τι έλεγε προεκλογικά και τι έκανε μετά. Μην επαναλαμβανόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την δημιουργική λογιστική έρχεται και η δημιουργική κοινωνική πολιτική - Γ.Μανιάτης: 50 λεπτά επιβάρυνση σε όλους για να δοθεί ρεύμα στους αδύναμους - Ειδήσεις - Ελλάδα - in.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τόση κωλοφαγούρα να υποστηρίξω το κόμμα μου, όπου θα πάω κόντρα ακόμα και στα απλά μαθηματικά (ονόματα δε λέμε [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] δε θίγουμε).

Δεν έχεις τέτοια κωλοφαγουρα μωρέ, απλά εντοπίζεις και καταδικάζεις οποιαδήποτε ανοησία/ανακρίβεια/ψέμα πουν μόνο στα άλλα κόμματα. Όταν ο μέγας αρχηγός λέει ότι κουλό/ψέμα του κατέβει, σφυρίζεις αδιάφορα..

Κάποιος άλλος -όχι εγώ- θα έλεγε ότι αυτό είναι υποκριτικό τουλάχιστον.

Σέβεστε τις αντίθετες απόψεις ε; Πες το μια στον Τατσόπουλο να γελάσει το χειλάκι του βρε.

Ακριβώς, σεβόμαστε τις αντίθετες απόψεις, έτσι ώστε ακόμα και ένα τέτοιο ζώο, που εξαρχής ΔΕΝ ανήκε στον ΣΥΡΙΖΑ, και έχει πει/κάνει πολλές βλακείες, παραμένει στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ επειδή ο κόσμος τον ψήφισε.

Στην ΝΔ, εκτός ότι θέλεις προυπηρεσία σε ΔΑΠ/ΟΝΝΕΔ, θέλεις φυσικά να είσαι και μέλος της ΝΔ και νομίζω ένα χιλιάρικο για να δει ο μέγας Αρχηγός αν θα μπεις στις εκλογές, με την παραμικρή λακαμία θα σε είχαν πετάξει έξω.

Link to comment
Share on other sites

''Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί μπορεί να σου συμβεί'' :whistling

Αργεντινή: Λεηλασίες με επτά νεκρούς εν μέσω απεργίας των αστυνομικών

Θα βρεθεί τώρα κανένας ''επιστήμονας'' να μας εξηγήσει τι πήγε στραβά ??

Link to comment
Share on other sites

''Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί μπορεί να σου συμβεί'' :whistling

Αργεντινή: Λεηλασίες με επτά νεκρούς εν μέσω απεργίας των αστυνομικών

Θα βρεθεί τώρα κανένας ''επιστήμονας'' να μας εξηγήσει τι πήγε στραβά ??

Δηλαδη περιμενεις στην τωρινη ζουγκλα (αντε παρε την Ελλαδα μην παμε παραπερα) που εχεις φτιαξει που κρατιεται "εν ζωη" με νυχια και με δοντια (24/7 πιπιλισμα απο τα ΜΜΕ, τρομολαγνια, 6000 περιπολιες διαςδελτα να σε προσπερνανε καθε 2λεπτο και ματ σε καθε γωνια) να βρεθει "ανοιγμα" (εν προκειμενω απεργια) και να μην γινει το σωσε??? Χρειαζεσαι επιστημονα να σου εξηγησει τι πηγε στραβα?? Ολο το συστημα ΕΚΤΟΣ απο την απεργια ειναι στραβο!

Δειξε μου μια κοινωνια που δεν τους χρειαζεται για να λειτουργησει, να σου δειξω μια υγιη κοινωνια.

Καταλαβαινεις ελπιζω οτι η κατασταση ειναι ενα καζανι που βραζει...

Προσωπικα, αν θελεις την γνωμη μου προτιμω να βλεπω "λεηλασιες" (γιατι αυτες θα κρατησουν 1 μερα, 1 βδομαδα, 1 μηνα (max!)... πηγες το εσπασες, το αδειασες, εκλεισε.... αν θελεις καποτε να ξανανοιξει θα πρεπει να φερθεις σαν ανθρωπος, αλλιως παρε το ακοντιο και τραβα να κυνηγησεις ζαρκαδια στην Παρνηθα) παρα να βλεπω για χρονια αυτα «Αρχίζει ο μπάτσος να την κλωτσάει και να φωνάζει:.

Το ελατηριο εχει συμπιεστει και απλα κρατιεται εκει με ολο τον μηχανισμο repression που εχει το γραφειοκρατικο πραγμα που λεγεται "κρατος" (ειτε Σταλινικο, ειτε Χιτλερικο, ειτε """δημοκρατικο"""). Δεν ειναι αυτη η φυσικη κατασταση του ανθρωπου. Δεν ειναι νορμαλ (για μενα τουλαχιστον) να θελω εγω να σε κλεψω και να σπασω το μαγαζι σου για να επιβιωσω. Αλλος μπορει να το βλεπει σαν μοναδικη λυση.

Ουτε ειναι η ανθρωπινη φυση να βγαζω το ψωμι μου βαρωντας προσοχες και συνταξιουχους και 15χρονους (και χουλιγκαν στο γηπεδο αν θες) ή να πεταω 3000 χλμ μακρια απο το σπιτι μου και την οικογενεια μου για να "φερω την ελευθερια" στο Αφγανισταν.

Οταν και αν εκλειψει αυτο που κραταει συμπιεσμενο το ελατηριο, ναι μεν θα υπαρξει μια εκτονωση που θα παει "παραπερα" αλλα θα επιστρεψει στην φυσικη του θεση "ηρεμιας".

Αυτη τη στιγμη ειναι η γενικοτερη αντιληψη οτι αντι το κρατος να εξυπηρετει τους πολιτες του, βαζει τους πολιτες να το υπηρετουν. Τονιζω τα 2 γραμματα διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη περιμενεις στην τωρινη ζουγκλα (αντε παρε την Ελλαδα μην παμε παραπερα) που εχεις φτιαξει που κρατιεται "εν ζωη" με νυχια και με δοντια (24/7 πιπιλισμα απο τα ΜΜΕ, τρομολαγνια, 6000 περιπολιες διαςδελτα να σε προσπερνανε καθε 2λεπτο και ματ σε καθε γωνια) να βρεθει "ανοιγμα" (εν προκειμενω απεργια) και να μην γινει το σωσε??? Χρειαζεσαι επιστημονα να σου εξηγησει τι πηγε στραβα?? Ολο το συστημα ΕΚΤΟΣ απο την απεργια ειναι στραβο!

Δειξε μου μια κοινωνια που δεν τους χρειαζεται για να λειτουργησει, να σου δειξω μια υγιη κοινωνια.

Καταλαβαινεις ελπιζω οτι η κατασταση ειναι ενα καζανι που βραζει...

Προσωπικα, αν θελεις την γνωμη μου προτιμω να βλεπω "λεηλασιες" (γιατι αυτες θα κρατησουν 1 μερα, 1 βδομαδα, 1 μηνα (max!)... πηγες το εσπασες, το αδειασες, εκλεισε.... αν θελεις καποτε να ξανανοιξει θα πρεπει να φερθεις σαν ανθρωπος, αλλιως παρε το ακοντιο και τραβα να κυνηγησεις ζαρκαδια στην Παρνηθα) παρα να βλεπω για χρονια αυτα «Αρχίζει ο μπάτσος να την κλωτσάει και να φωνάζει:.

Το ελατηριο εχει συμπιεστει και απλα κρατιεται εκει με ολο τον μηχανισμο repression που εχει το γραφειοκρατικο πραγμα που λεγεται "κρατος" (ειτε Σταλινικο, ειτε Χιτλερικο, ειτε """δημοκρατικο"""). Δεν ειναι αυτη η φυσικη κατασταση του ανθρωπου. Δεν ειναι νορμαλ (για μενα τουλαχιστον) να θελω εγω να σε κλεψω και να σπασω το μαγαζι σου για να επιβιωσω. Αλλος μπορει να το βλεπει σαν μοναδικη λυση.

Ουτε ειναι η ανθρωπινη φυση να βγαζω το ψωμι μου βαρωντας προσοχες και συνταξιουχους και 15χρονους (και χουλιγκαν στο γηπεδο αν θες) ή να πεταω 3000 χλμ μακρια απο το σπιτι μου και την οικογενεια μου για να "φερω την ελευθερια" στο Αφγανισταν.

Οταν και αν εκλειψει αυτο που κραταει συμπιεσμενο το ελατηριο, ναι μεν θα υπαρξει μια εκτονωση που θα παει "παραπερα" αλλα θα επιστρεψει στην φυσικη του θεση "ηρεμιας".

Αυτη τη στιγμη ειναι η γενικοτερη αντιληψη οτι αντι το κρατος να εξυπηρετει τους πολιτες του, βαζει τους πολιτες να το υπηρετουν. Τονιζω τα 2 γραμματα διαφορα.

Το σχόλιό μου αφορούσε την οικονομία. Καποιος, καποτε εδώ στην Ελλάδα ευχήθηκε ''μακάρι να γινόμασταν Αργεντινή''. Ας θυμηθούμε εδώ, πως η Αργεντινή χρεοκόπησε το 2001 και μέχρι και σήμερα 12 χρόνια μετά ισορροπία δεν έχει βρει. Ας θυμηθούμε επίσης πως εχουν δικό τος εθνικό νόμισμα. Η έκκλησή μου για κάποιον ''επιστήμονα'' ήταν για να μας εξηγήσει γιατι σε μια χώρα που α) έχει δικό της νόμισμα β) έχει αυτάρκεια στα τρόφιμα και γ) ήταν ήδη μεγαλο - εξαγωγέας, ο κόσμος προχωράει σε λεηλασίες. Εσύ βλέπεις πως μετά απο αυτές, ή θα αναγκαστεί να ''γίνει άνθρωπος'' και να ηρεμήσει, ή θα κυνηγάει με ακόντια. Εγώ λέω αφενός αυτό το δίλημμα δεν υφίσταται (αυτός που φτάνει να λεηλατεί για να φάει, αν βρεί, θα χορτάσει σήμερα, αλλά θα το ξανακάνει και άυριο και μεθάυριο, με όλο και πιο βίαιο τρόπο, αφού η ανάγκη είναι ανελαστική), αφετέρου πως και έγινε και οδηγήθηκε εκεί, αφού η λύση που ακολουθήθηκε θεωρείται για μερικούς ιθαγενείς επιστήμονες ''πρώτυπο''. Αυτό είναι λοιπόν το πρώτυπό τους ?? Να σημειώσω εδω πως ιδεοληψίες του τύπου ''καλύτερα ενα φριχτό τέλος, παρά μια φρίκη χωρίς τέλος'' απολαμβάνουν της απόλυτης χλεύης μου, καθόσον συνήθως ακούγονται απο 15χρονα emo και κάτι παραιτημένους, και δυσκολεύομαι να τους πάρω στα σοβαρά. Αν τώρα αυτή η ''ιδεολογία'' αποτελεί και την κορωνίδα της σκέψης αυτών που μας πασάρουν σα λύση το ''εθνικό νόμισμα'', απο έναν άσχετο σαν εμένα επανέρχεται για άλλη μια φορά το ερώτημα: Σε 1 μήνα, πόση θα είναι η ισοτιμία του νομίσματός μας σε σχέση με το ευρώ/δολάριο/οτιδήποτε ???

Τέλος επειδή έχει γίνει και της μοδός: Αν τελικά η λύση που προτείνουν αποδειχτεί καταστροφική, θα δεχτούν να περάσουν και αυτοί απο λαϊκό δικαστήριο, και να ρισκάρυν το λαιμουδάκι τους, ή θα τους ψάχνουμε ??

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιό μου αφορούσε την οικονομία. Καποιος, καποτε εδώ στην Ελλάδα ευχήθηκε ''μακάρι να γινόμασταν Αργεντινή''. Ας θυμηθούμε εδώ, πως η Αργεντινή χρεοκόπησε το 2001 και μέχρι και σήμερα 12 χρόνια μετά ισορροπία δεν έχει βρει. Ας θυμηθούμε επίσης πως εχουν δικό τος εθνικό νόμισμα. Η έκκλησή μου για κάποιον ''επιστήμονα'' ήταν για να μας εξηγήσει γιατι σε μια χώρα που α) έχει δικό της νόμισμα β) έχει αυτάρκεια στα τρόφιμα και γ) ήταν ήδη μεγαλο - εξαγωγέας, ο κόσμος προχωράει σε λεηλασίες. Εσύ βλέπεις πως μετά απο αυτές, ή θα αναγκαστεί να ''γίνει άνθρωπος'' και να ηρεμήσει, ή θα κυνηγάει με ακόντια. Εγώ λέω αφενός αυτό το δίλημμα δεν υφίσταται (αυτός που φτάνει να λεηλατεί για να φάει, αν βρεί, θα χορτάσει σήμερα, αλλά θα το ξανακάνει και άυριο και μεθάυριο, με όλο και πιο βίαιο τρόπο, αφού η ανάγκη είναι ανελαστική), αφετέρου πως και έγινε και οδηγήθηκε εκεί, αφού η λύση που ακολουθήθηκε θεωρείται για μερικούς ιθαγενείς επιστήμονες ''πρώτυπο''. Αυτό είναι λοιπόν το πρώτυπό τους ?? Να σημειώσω εδω πως ιδεοληψίες του τύπου ''καλύτερα ενα φριχτό τέλος, παρά μια φρίκη χωρίς τέλος'' απολαμβάνουν της απόλυτης χλεύης μου, καθόσον συνήθως ακούγονται απο 15χρονα emo και κάτι παραιτημένους, και δυσκολεύομαι να τους πάρω στα σοβαρά. Αν τώρα αυτή η ''ιδεολογία'' αποτελεί και την κορωνίδα της σκέψης αυτών που μας πασάρουν σα λύση το ''εθνικό νόμισμα'', απο έναν άσχετο σαν εμένα επανέρχεται για άλλη μια φορά το ερώτημα: Σε 1 μήνα, πόση θα είναι η ισοτιμία του νομίσματός μας σε σχέση με το ευρώ/δολάριο/οτιδήποτε ???

Τέλος επειδή έχει γίνει και της μοδός: Αν τελικά η λύση που προτείνουν αποδειχτεί καταστροφική, θα δεχτούν να περάσουν και αυτοί απο λαϊκό δικαστήριο, και να ρισκάρυν το λαιμουδάκι τους, ή θα τους ψάχνουμε ??

Δηλαδη ειλικρινα πιστευεις οτι το να "κλεισει" η αστυνομια και ως συνεπεια αυτου να εχουμε λεηλασιες ειναι θεμα χρεοκοπιας της χωρας?????? Δηλαδη εδω (στην Αμερικη, στην Αγγλια, στην Γαλλια κλπ ) αν κλεισει η αστυνομια αυριο, η μερα θα συνεχιστει οπως πριν?

Το οτι σχετιζεται με την "οικονομια" (με την ευρυτερη εννοια) το φαινομενο συμφωνω απολυτα!

Για το εθνικο νομισμα τις χρεοκοπιες και λοιπες μπουρδες εχω εκφρασει αποψη και παλιοτερα. Τιποτα δεν ειναι στο χερι μας, αλλα στα τραπεζικα χερια οποτε διλημματα "ευρω ή δραχμη" ειναι αδιαφορα για μενα. Καλυτερα να γυρισουμε το εθνικο νομισμα στο ... ελαιολαδο και την φασολαδα.

Οσο για τα "φρικες διχως τελος και τα φρικιαστικα τελη" και λοιπα φιλολογικα ερωτηματα δεν παιρνω θεση. Δεν εχω δει την αλλη αποψη (οχι δεν ειναι αυτη της Αργεντινης, αυτη ανηκει στο "φρικη διχως τελος") οποτε και δεν μπορω να εκφερω αποψη περα απο το οτι δεν μου αρεσει αυτο που ζουμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειλικρινα πιστευεις οτι το να "κλεισει" η αστυνομια και ως συνεπεια αυτου να εχουμε λεηλασιες ειναι θεμα χρεοκοπιας της χωρας?????? Δηλαδη εδω (στην Αμερικη, στην Αγγλια, στην Γαλλια κλπ ) αν κλεισει η αστυνομια αυριο, η μερα θα συνεχιστει οπως πριν?

Φάσκεις

Το οτι σχετιζεται με την "οικονομια" (με την ευρυτερη εννοια) το φαινομενο συμφωνω απολυτα!

Αντιφάσκεις !

Ναι δεν είναι μόνο θέμα της χρεοκοπίας της χώρας. Πρωτίστως είναι θέμα ηθικής χρεοκοπίας των ανθρώπων. Κάποιοι τα έχουν πεί. Αλλά επειδή πονάει, ο αντίλογος είναι πως αυτά είναι ''ρατσιστικές απόψεις'' !! Μέχρις εκεί φτάνουν. Να κοτσάρουν μια ταμπέλα.

Και επειδή έκανες αναφορά για τις λοιπές χώρες: Γιατί άφησες απ' εξω το Βέλγιο ??, την Ελβετία, Τη Σουηδία ?

Αμα νιώθεις πως πρέπει ο καθένας μας να έχει απο έναν Ι.Χ. μπάτσο πάνω απο την κεφάλα του, απλά για να μην γίνεται κτήνος, σου έχω νέα: ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΚΤΗΝΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που εβαλα το "οικονομια" σε εισαγωγικα και εβαλα και "την ευρυτερη εννοια". Δεν την γλιτωσα την αντιφαση. :(

Και ποιος/τι ευθυνεται για την ηθικη χρεοκοπια λοιπον των ανθρωπων κατα τη γνωμη σου?

Οσο για τους ΙΧ μπατσους πραγματικα με επιασες! Αυτο ακριβως νιωθω!

Ονειρο μου να παμε σε μια Ελλαδα των 10εκ κατοικων με 5εκ Δ/Υ ως μπατσους να ελεγχουν τα αλλα 5εκ.

Αναπτυξη + Success story!

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος/τι ευθυνεται για την ηθικη χρεοκοπια λοιπον των ανθρωπων κατα τη γνωμη σου?

Έχω μείνει με την εντύπωση ότι ως ενήλικες και ελεύθεροι άνθρωποι, ο καθένας μας είναι 100% υπεύθυνος για τις πράξεις του, και τις συνέπειες που αυτές επιφέρουν. Ο δρόμος δε της κατανόησης των συνεπειών που επιφέρει η κάθε μας πράξη, περνάει κυρίως απο την παιδεία ≠ εκπαίδευση. Εσύ τι λές ?

Οσο για τους ΙΧ μπατσους πραγματικα με επιασες! Αυτο ακριβως νιωθω!

Ονειρο μου να παμε σε μια Ελλαδα των 10εκ κατοικων με 5εκ Δ/Υ ως μπατσους να ελεγχουν τα αλλα 5εκ.

Αναπτυξη + Success story!

Εντάξει, καλή η πλακίτσα, αλλά το ζήτημα παραμένει: παραπάνω θεώρησες δεδομένο πως αν ''έκλεινε'' η αστυνομία στην Αμερική / Αγγλία / Γαλλία, θα γινόταν της κακομοίρας. Διαφωνείς όμως οτι υπάρχει μια ποσοτική διαφορά ?? (εννοόντας στο πόσοι θα παρανομούσαν σε κάθε χώρα, και πόσοι θα έμεναν αμέτοχοι τέτοιων ενεργειών) Αν στο παραπάνω συμφωνείς, θεωρείς λάθος να πάει ο ίδιος συλλογισμός λίγο παρακάτω και να καταλήξεις στο συμπέρασμα πως υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που μεταβάλλουν αυτή την ποσοτική διαφορά, και οι οποίοι πιθανότατα έχουν να κάνουν με την παιδεία κυρίως, που έχει λάβει το κάθε άτομο ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει με την εντύπωση ότι ως ενήλικες και ελεύθεροι άνθρωποι, ο καθένας μας είναι 100% υπεύθυνος για τις πράξεις του, και τις συνέπειες που αυτές επιφέρουν. Ο δρόμος δε της κατανόησης των συνεπειών που επιφέρει η κάθε μας πράξη, περνάει κυρίως απο την παιδεία ≠ εκπαίδευση. Εσύ τι λές ?

Και φυσικα υπαρχει ενα τεραστιο μερος ευθυνης στον κρατικο μηχανισμο που αν μη τι αλλο σκοπος του ειναι να ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ σε μια κοινωνια, μεσω παιδειας κλπ κλπ!

Ολοι μας ειμαστε υπευθυνοι των πραξεων μας αλλα ολοι μας δεν εχουμε την ιδια πιθανοτητα να καταφερουμε να φανουμε ανταξιοι των προσδοκιων μας/σας/τους.

Εντάξει, καλή η πλακίτσα, αλλά το ζήτημα παραμένει: παραπάνω θεώρησες δεδομένο πως αν ''έκλεινε'' η αστυνομία στην Αμερική / Αγγλία / Γαλλία, θα γινόταν της κακομοίρας. Διαφωνείς όμως οτι υπάρχει μια ποσοτική διαφορά ?? (εννοόντας στο πόσοι θα παρανομούσαν σε κάθε χώρα, και πόσοι θα έμεναν αμέτοχοι τέτοιων ενεργειών) Αν στο παραπάνω συμφωνείς, θεωρείς λάθος να πάει ο ίδιος συλλογισμός λίγο παρακάτω και να καταλήξεις στο συμπέρασμα πως υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που μεταβάλλουν αυτή την ποσοτική διαφορά, και οι οποίοι πιθανότατα έχουν να κάνουν με την παιδεία κυρίως, που έχει λάβει το κάθε άτομο ?

Με την παραπανω ακριβως λογικη σου και κανονα.... Τι ακριβως δειχνει το αρθρο που ποσταρες για την Αργεντινη?

7 νεκρους και επεισοδια και λεηλασιες σε μια χωρα εξαιτιας (οπως λες) χρεοκοπιας/οικονομιας???

Καθημερινα στην Αμερικη της φφφφανταστικης οικονομιας και δικου τους νομισματος εχουμε τετοια νουμερα για "πρωινο"... και χωρις απεργια μπεηκον.

Δειξε μου πρωτα οτι αυτο το επιχειρημα που χρησιμοποιεις για την "ποσοστωση ενεργων/αμετοχων" στην (α-μπατση) Αγγλια και στην Γαλλια ΔΕΝ ισχυει για τα επεισοδια στην Αργεντινη και ξαναμιλαμε....

Link to comment
Share on other sites

Με την παραπανω ακριβως λογικη σου και κανονα.... Τι ακριβως δειχνει το αρθρο που ποσταρες για την Αργεντινη?

7 νεκρους και επεισοδια και λεηλασιες σε μια χωρα εξαιτιας (οπως λες) χρεοκοπιας/οικονομιας???

Καθημερινα στην Αμερικη της φφφφανταστικης οικονομιας και δικου τους νομισματος εχουμε τετοια νουμερα για "πρωινο"... και χωρις απεργια μπεηκον.

Δειξε μου πρωτα οτι αυτο το επιχειρημα που χρησιμοποιεις για την "ποσοστωση ενεργων/αμετοχων" στην (α-μπατση) Αγγλια και στην Γαλλια ΔΕΝ ισχυει για τα επεισοδια στην Αργεντινη και ξαναμιλαμε....

Επομένως οι 7 ''μόνο'' νεκροί δεν σου είναι αρκετοί για να δεχτείς ότι κάτι δεν πάει καλά στην Αργεντινή - πρώτυπο (μην ξεχνιώμαστε).

Κανένα πρόβλημα. Εδώ θα είμαστε να παρακολουθούμε τον πετυχημένο δρόμο που χάραξε η χώρα μετά τη μονομερή διαγραφή χρεών σε συνάρτηση με το εθνικό νόμισμα.

Εχε πάντως υπόψιν, ότι η είδηση αφορούσε 7 νεκρούς σε επεισόδια λεηλασιών, και όχι τους νεκρούς όλης της χώρας, απο όλες τις αιτίες τον τελευταίο χρόνο. Και μόνο με αυτό, κάποιοι πολιτικοί θα έπρεπε να σκέφτουν αν θα ήταν καλύτερα να μασάνε αντί να μιλάνε.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.