Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

"Μαζί" τα φάγαμε.

Έφαγαν τα λεφτά μας σε κηδείες και εσώρουχα! | Newsbomb.gr

Απίστευτες σπατάλες δημοσίου χρήματος από δημοτικές επιχειρήσεις...

Πόρισμα του ΑΣΕΠ αποκαλύπτει τις παράνομες μονιμοποιήσεις...

Την ίδια ώρα, περίπου 90 Ανώνυμες Εταιρείες των ΟΤΑ ενημέρωσαν με επιστολές το υπουργείο Εσωτερικών ότι αρνούνται να αποστείλουν στοιχεία...

Στο φως έρχονται τραγελαφικά φαινόμενα, όπως εργαζόμενοι δημοτικής επιχείρησης να είναι πέντε και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου αυτής εννέα!

Οι ελεγκτές ανακάλυψαν επίσης κομπίνα ύψους 4,5 εκατ. ευρώ με πλαστά τιμολόγια...

Ακόμη, στη Δημοτική Επιχείρηση Τελετών Καλαμαριάς το Δεκέμβριο του 2012 ελεγκτές εντόπισαν «τρύπα» 2,5 εκάτ. για την πενταετία 2002-2006...

Τέλος, τα χρέη έχουν ξεπεράσει τα 1,6 εκατομμύρια ευρώ σε προμηθευτές και υπαλλήλους στη Δημοτική Επιχείρηση Ευόσμου, ενώ στη Δημοτική Κατασκευαστική Επιχείρηση Βέλου το ΣΔΟΕ εντόπισε εικονικά τιμολόγια και παραστατικά ύψους 2 εκατομμυρίων ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

since World War II
:hehe: Πρέπει να 'ναι περήφανος ο Αντωνάκης που μόλις ξεπέρασε τα μεταπολεμικά νούμερα σε περίοδο ειρήνης. Άξιος!

Λεφτά υπάρχουν, ανεβαίνουν οι δείκτες παρέα με την ανεργία. Όταν έχεις εκφυλίσει όλη την εργατική τάξη τότε ναι αυτοί που έβγαζαν λεφτά βγάζουν παραπάνω. 1+1 κάνει 2 συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] , άκου τι μπορείς να κάνεις, βρες 2-3 δείκτες που γουστάρεις, εξήγησε μας και συνοπτικά τι μετράνε, και ανέβαζε τους κάθε μήνα.

Αυτό που γίνεται τώρα είναι κάθε μήνα να εφευρίσκει η ΝΔ έναν δείκτη που την συμφέρει και να τον πετάει στα ΜΜΕ.. θα βρούνε και εμείς άλλους 2-3 (δημοφιλέστεροι οι ανεργία, και το κατά κεφαλήν εισόδημα σε σχέση με την Ευρώπη) και θα τους ανεβάζουμε και εμείς κάθε φορά..

Δεν μπορείς να αλλάζεις τους όρους του παιχνιδιού την ώρα που παίζεις.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] , άκου τι μπορείς να κάνεις, βρες 2-3 δείκτες που γουστάρεις, εξήγησε μας και συνοπτικά τι μετράνε, και ανέβαζε τους κάθε μήνα.

Αυτό που γίνεται τώρα είναι κάθε μήνα να εφευρίσκει η ΝΔ έναν δείκτη που την συμφέρει και να τον πετάει στα ΜΜΕ.. θα βρούνε και εμείς άλλους 2-3 (δημοφιλέστεροι οι ανεργία, και το κατά κεφαλήν εισόδημα σε σχέση με την Ευρώπη) και θα τους ανεβάζουμε και εμείς κάθε φορά..

Δεν μπορείς να αλλάζεις τους όρους του παιχνιδιού την ώρα που παίζεις.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Myrali εσένα θα σου απαντήσω στα σοβαρά. Άκου λοιπόν:

α) Όσες φορές στο παρελθόν έχω ποστάρει δείκτη έχω πει ότι προφανώς και στις περισσότερες φορές οι δείκτες αυτοί δεν αντικατοπτρίζουν τι συμβαίνει 100% στην οικονομία αλλά είναι μια ένδειξη για το τι έρχεται.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο δείκτη έχω να τονίσω τα εξής:

-Μιλάμε για έναν απο εκείνους τους δείκτες που επηρεάζουν άμεσα την αγορά. Να σου πω απλώς ότι όταν δούλευα στην MS είχαμε πάντα άγχος για το αν θα έχουμε παραγγελίες σε εκκρεμότητα όταν θα ανακοίνωναν αποτέλεσματα απο την Αμερικανικη εκδοχή ένος αριθμού δεικτών με αυτόν να είναι σε περίοπτη λίστα στη σχετική μας λίστα. Επομένως να στο πω απλά; Στα παπάρια μου αν αυτοί οι δείκτες επιβεβαιώνονται. Αυτό που πιστεύω είναι ότι οι αγορές πιστεύουν σε αυτούς του δείκτες. Το γιατί είναι σημαντικό η Ελλάδα να ανακτήσει την εμπιστοσύνη των αγορών δε θα κάτσω να το αναλύσω. Οπότε πριν πεις ότι ο τάδε παπαρης παπαροπουλος ανακάλυψε ένα δείκτη πάτα ένα ctrl+T και τσέκαρε τι ρόλο βαράει εκείνο το ρημάδι

-Δε μπορείς να μου λες ότι βρήκα κάτι που συμφέρει τη ΝΔ όταν στο ίδιο το αρθρο αναφέρεται ότι α) ο δείκτης αυτός πήγαινε κατα διάολου για τόσα χρόνια και όταν στο ίδιο post αναφέρεται ότι το CCI εμφάνισε πτώση.

Τώρα να κάτσω να σας εξηγήσω εγώ τι σημαίνει ο κάθε δείκτης; Ευχαρίστως αλλά θα μας πάρει κανα δυο παραγράφους και αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι έχω αποκτήσει ταχογράφο στο πληκτρολόγιο μου (βλέπε [MENTION=173]Wizard![/MENTION] ) ο οποιος ενοχλείται όταν πλατιάζω σε τεχνικά και βαρετά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα καν το άρθρο και δεν ξέρω τι λέει. Δεν θα κάτσω να δω τι είναι ο κάθε δείχτης που έχουν ανακαλύψει, και καταλαβαίνω γιατί ειναι σημαντικοί, αλλά άλλο θέμα βάζω εγώ.

Οι δείκτες ανεβοκατεβαίνουν, άλλοι είναι σημαντικοί, άλλοι ασήμαντοι, άλλοι λένε την μισή αλήθεια*, άλλοι λένε όλη την αλήθεια και άλλοι αποτελούν προϊον από golden boys.

*(Ένας δείκτης που μου λέει ότι η ανεργία έπεσε, αλλά δεν λέει ότι μερικές χιλιάδες άνεργοι έφυγαν από την χώρα, δεν λέει ολόκληρη την αλήθεια)

Για να μην έχουμε λοιπόν την ίδια συζήτηση κάθε φορά για τους δείχτες, ας συμφωνήσουμε σε 5-6 από αυτούς, ας δούμε και τι λένε για να αποφύγουμε την προηγούμενη περίπτωση, και ας κάνουμε κουβέντα σε αυτούς.

Τώρα, αν το άρθρο λέει για "δείκτη οικονομικού κλίματος" που δεν έχω ξανακούσει, και τυχαίνει να είναι ένας από αυτούς που ανέβηκε αλλά πρακτικά ειναι ασήμαντος, τι να τον κάνω? Δεν ξέρω τι είναι, αλλά αν θέλεις να τον παρακολουθούμε πες το μας..

Link to comment
Share on other sites

Δλδ Myralis θες να μου πεις οτι σε κάθε αλλο δείκτη που ποσταρεται εδω μέσα με σχόλια του τύπου έρχεται η ανάπτυξη κτλ όλοι όσοι κάνουν like ξέρουν ακριβώς σε τι πράγμα κάνουν like. Κοιτά τι μαθαίνει κανεις. Τεσπα ορισμό και μεθοδολογία μπορείς κάλλιστα να βρεις στο site της eurostat. Google economic sentiment index αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι.

On a side note το όλο μου ποστ ειχε το χαρακτήρα κοινωνικού πειράματος. Τα αποτελέσματα του δυστυχώς επιβεβαιώνουν αυτό που είχα πει στο παρελθόν για το πως αντιμετωπίζει ο αντιφρωνουντας Έλληνας τις επιτυχίες και τις αποτυχίες αυτής της κυβέρνησης.

Οποίος θέλει πραγματικά να μου την πει στο μέλλον ας κρατήσει σε ένα λινκ αυτό το ποστ και ας μου τρίψει στα μούτρα το παρακάτω:

Τρέμω την ώρα και τη στιγμή που θα έχουμε το σκυλολοι του ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση και πραγματικά ελπίζω να μη ζω να δώ κατι τέτοιο. Αλλά αν ποτε αυτό γίνει υπόσχομαι, οχι σε σας αλλά σε μενα οτι δε θα μπω ποτε στη διαδικασία να υποτιμήσω οτι έργο και αν παράξει εκείνη η κυβέρνηση και να πανηγύρισω οποία αποτυχία και αν φέρει εκείνη η κυβέρνηση.

Εγω ΟΣΟ κομματοσκυλο και αν ειμαι, τόσο χαμηλά δε θα πέσω.

Για του λόγου το αληθές αν κάποιος έχει όρεξη ας ανατρέξει στα ποστς μου σε αυτό το τοπικ επι Γιωργακη και ενώ ο Σαμαράς ήταν σε εποχή Ζαπειο 1.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

On a side note το όλο μου ποστ ειχε το χαρακτήρα κοινωνικού πειράματος. Τα αποτελέσματα του δυστυχώς επιβεβαιώνουν αυτό που είχα πει στο παρελθόν για το πως αντιμετωπίζει ο αντιφρωνουντας Έλληνας τις επιτυχίες και τις αποτυχίες αυτής της κυβέρνησης.

Δηλαδή εσύ πραγματικά πιστεύεις ότι αυτή η κυβέρνηση παράγει έργο κι εμείς δε τα βλέπουμε λόγω αντιθέτων φρονημάτων. Μάλιστα, ο παραλογισμός βαράει limit up.

1)κατάργηση συλλογικών συβάσεων

2) κατακρεούργηση μισθών και συντάξεων

3) εκφυλισμος της εργατικής τάξης παίρνοντας πισω όλα τα εργατικά δικαιώματα

4) βασικος μισθος στα 400 εύρω

5) κλεισιμο σχολειων και νοσοκομειων

6) χαρατσι και στα νοσοκομεια

7) ανελέητοι φοροι σε οποιονδηποτε εχει κατι στο ονομα του

8) Καλυψη ολων των σκανδαλων

θες να συνεχισω γιατι μπορω να γραφω άλλες 2 μερες για το θεαρεστο εργο με τον καραγκιοζη πρωθυπουργο.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ Myralis θες να μου πεις οτι σε κάθε αλλο δείκτη που ποσταρεται εδω μέσα με σχόλια του τύπου έρχεται η ανάπτυξη κτλ όλοι όσοι κάνουν like ξέρουν ακριβώς σε τι πράγμα κάνουν like.

Θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Κάτι ποσοστά ανεργίας, κάτι αριθμούς επιχειρήσεων που φεύγουν Βουλγαρία και κάτι ειδήσεις επιχειρήσεων που κλείνουν θυμάμαι να παίρνουν τέτοια είδη σχολίων, και δεν χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για τα καταλάβεις.

site της eurostat. Google economic sentiment index αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι.

Δεν ενδιαφέρομαι, σου είπα τι θα με ενδιέφερε να κάνεις για να μην έχουμε κάθε μήνα την ίδια κουβέντα.

On a side note το όλο μου ποστ ειχε το χαρακτήρα κοινωνικού πειράματος.

Το πραγματικό κοινωνικό πείραμα συντελείται εδώ και 3 χρόνια στην Ελλάδα και οι ειδικοί έχουν μείνει Παυλοπουλοι..

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ πραγματικά πιστεύεις ότι αυτή η κυβέρνηση παράγει έργο κι εμείς δε τα βλέπουμε λόγω αντιθέτων φρονημάτων. Μάλιστα, ο παραλογισμός βαράει limit up.

1)κατάργηση συλλογικών συβάσεων

2) κατακρεούργηση μισθών και συντάξεων

3) εκφυλισμος της εργατικής τάξης παίρνοντας πισω όλα τα εργατικά δικαιώματα

4) βασικος μισθος στα 400 εύρω

5) κλεισιμο σχολειων και νοσοκομειων

6) χαρατσι και στα νοσοκομεια

7) ανελέητοι φοροι σε οποιονδηποτε εχει κατι στο ονομα του

8) Καλυψη ολων των σκανδαλων

θες να συνεχισω γιατι μπορω να γραφω άλλες 2 μερες για το θεαρεστο εργο με τον καραγκιοζη πρωθυπουργο.

Οχι δεν είπα ποτε οτι δεν τα βλέπετε. Είπα οτι σπαζεστε όταν τα διαπιστώνετε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είπα ποτε οτι δεν τα βλέπετε. Είπα οτι σπαζεστε όταν τα διαπιστώνετε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν διαπιστώνουμε κάτι πέρα από την δημιουργική λογιστική κάποιων, και σίγουρα δεν βλέπουμε κάτι.

Συνήθως πρώτα πρέπει να δεις κάτι και μετά να διαπιστώσεις κάτι.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] φαντασία και δημιουργική λογιστική; Μα ο Σταθάκης στο πρωτογενές πλεόνασμα είπε οτι θα στηριχθεί η κυβέρνηση Συριζα προκειμένου να ζητήσει οτι ειναι να ζητήσει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδί μου είναι απλά τα πράγματα. Ζει 3 φορές χειρότερα ο κόσμος τώρα από ότι πριν 3 χρόνια; Φταίει η μνημονιακή πολιτική ναι ή όχι; Άσε απαντάω εγώ, ναι. Όσα νούμερα και να μου φέρεις αυτό δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε βελτιώνεται καλώς βελτιώνεται και δεν θα πρέπει να το χλευάζουμε.

Πόσοι διάβασαν άραγε το παραπάνω ποστ του [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] για τον δείκτη του οικονομικού κλίματος στην Ελλάδα και δεν ενδιαφέρθηκαν καθόλου για το αν αυτός ο δείκτης αναδεικνύει θετικές επιπτώσεις στην οικονομία της χώρας; Πόσοι σπάστηκαν που υπάρχει δείκτης που μεταβάλλεται θετικά; Πόσοι σπάζονται που πέφτουν τα spread; Πόσοι έχουν εκνευριστεί για την ύπαρξη πρωτογενούς πλεονάσματος; Κάποιοι θα κατεβάσουν 2 μπουκάλια ουίσκι και θα κάνουν 3 πακέτα τσιγάρα αν η ανεργία αρχίσει να παρουσιάζει πτώση με την παρούσα κυβέρνηση. Δυστυχώς αυτή η βλακεία κατοικοεδρεύει στην γκλάβα του Έλληνα οπαδού της αντιπολίτευσης.

Βέβαια αναρωτιέσαι και πόσοι διάβασαν για τον εν λόγω δείκτη και ξαφνικά διέγραψαν όλα τα προβλήματα του τόπου. Βελτιώθηκε ο δείκτης του οικονομικού κλίματος στην Ελλάδα. Ζήτω. Πάρτα ΣΥΡΙΖΑ και λοιποί. Ξεχνάμε ανεργία, ξεχνάμε λιτότητα, ξεχνάμε διαφθορά, τα ξεχνάμε όλα. Και μάλιστα πράγματα που είναι ποιο άμεσα συνδεδεμένα με την ζωή μας. Αλλά αφού ανέβηκε ο εν λόγω δείκτης όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα. Εντάξει δεν τα ξεχνάμε, απλά τα αφήνουμε για το μέλλον. ΘΑ πέσουν/ανέβουν και τα άλλα. ΘΑ. Δυστυχώς αυτή η βλακεία κατοικοεδρεύει στην γκλάβα του Έλληνα οπαδού της κυβέρνησης.

Γενικά έχουμε δύο βλακείες στο μυαλό μας που απλά αλλάζουν ημισφαίριο κάθε φορά που αλλάζει η κυβέρνηση. Αν κυβερνάει ο δικός μας έχουμε την αγωνία να κυβερνήσει καλά. Αν δεν κυβερνάει ο δικός μας έχουμε την αγωνία μήπως και κυβερνήσει καλά ο άλλος. Τρικυμία εν κρανίο. Έχουμε μπερδέψει την χώρα με το ποδόσφαιρο. Αυτό βέβαια είναι άλλη μία ευγενική προσφορά των πολιτικών μας που όσο είναι στην αντιπολίτευση λένε όχι και μόλις γίνουν κυβέρνηση στα ίδια που λέγανε όχι πλέον λένε ναι.

Κατά τα άλλα σύμφωνα με τον υφυπουργό Παιδείας

Στα μέσα Μαρτίου ξεκινά το "Κοινωνικό Φροντιστήριο" - ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - news.gr

Ο κ. Κεδίκογλου αναφέρθηκε και στην ενισχυτική διδασκαλία που απασχολεί ήδη :rant::rant::rant::rant::rant: 2.300 αναπληρωτές. :giveup:

αλλά όπως ορθά αναφέρει στην συνέχεια ο αρθρογράφος

Στο σημείο αυτό αξίζει να αναφέρουμε ότι ο αριθμός των εκπαιδευτικών που απασχολούνται στην ενισχυτική δεν είναι 2.300 όπως αναφέρθηκε από τον υφυπουργό Παιδείας, αλλά περίπου 1400 αφού, όπως μας ανέφεραν εκπαιδευτικοί, λίγες μέρες προτού ξεκινήσουν οι αιτήσεις δόθηκε εντολή να περιοριστούν τα ΣΚΕΔ και οι απασχολούμενοι εκπαιδευτικοί.

και το κερασάκι στην τούρτα

Επίσης, από το σύνολο των 1.400 εκπαιδευτικών που απασχολούνται στο εν λόγω πρόγραμμα, που ακόμα δεν έχει ξεκινήσει, οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου με μισθό 500 ευρώ είναι περίπου 1.000, ενώ οι υπόλοιποι 400 είναι ωρομίσθιοι με μισθό που ανέρχεται στα 200-300 ευρώ αν έχουν 8 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε βελτιώνεται καλώς βελτιώνεται και δεν θα πρέπει να το χλευάζουμε.

Δεν απομονώνω το υπόλοιπο post, απλά θέλω να απαντήσω μόνο σε αυτό το κομμάτι. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Έχει τεράστια σημασία πώς ήρθε αυτή η βελτίωση. Αν λέμε ότι έχουμε "πρωτογενές" πλεόνασμα σήμερα αλλά ήρθε μετά από πώληση για ένα κομμάτι ψωμί τόσων κρατικών επιχειρήσεων τι να την κάνω τετοια βελτίωση; Μόνο στα χαρτιά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.