Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ

...αλλά και η τσίπα βλέπεις, έχει πάρει μετάθεση απο τη χώρα.

Κάνει αντιμνημονιακή πολιτική, καλύπτοντας τα τομάρια που μας έκαναν πρωταθλητές στις καισαρικές τομές, δημιοργώντας στρατιές ολόκληρες πρόορων βρεφών με ένα κάρο προβλήματα (αναπνευστκά, ανάπτυξης κ.α.) προκειμένου να μην χάνουν τον χρόνο τους στην αναμονή της φυσιολογικής διαδικασίας.

Να έρθει και κατα δω να μου τα τραγουδήσει αυτά, που το 2007 τρέχαμε άρον άρον με c130 στα Ιωάννινα στην εντατική της νεογνολογικής, όντας πρόωροι κατά 3 εβδομάδες, γιατί, κατά τα φαινόμενα, δεν ήθελε ο ''δόκτορας'' να κάνει χριστούγεννα στο νοσοκομείο.

Και άμα θέλει ο δημοσιογράφος να κάνει έρευνα, να κάνει μια βόλτα απο τις εντατικές όλης της Ελλάδας, καθώς και απο το ΕΚΑΒ να ενημερωθεί για το πλήθος διακομιδών βρεφών ακόμα και σήμερα, και όχι να γεμίζει σελίδες με ότι του φανεί του λολοστεφανή.

Δηλαδή η αύξηση της βρεφικής θνησιμότητας οφείλετε στην καισαρική;

Εκτός από καισαρικές, παίρνουν και φακελάκι. Το φακελάκι επιδεινώνει την υγεία των βρεφών;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η αύξηση της βρεφικής θνησιμότητας οφείλετε στην καισαρική;

Εκτός από καισαρικές, παίρνουν και φακελάκι. Το φακελάκι επιδεινώνει την υγεία των βρεφών;

όχι, φταίει που ο γονιός δεν είχε να δώσει τα 50-100 € για μια εξέταση αίματος. Άλλωστε είναι διεθνώς γνωστό ότι το μεγαλύτερο έξοδο στον ερχομό ενός παιδιού, είναι αυτά ακριβώς τα χρήματα. Γάλατα, πάνες, θέρμανση είναι αμελητέα ποσότης. Άσε που άμα μεγαλώσει (μετά τα 3 ας πούμε) θα μπορεί να δουλέψει κιόλας και να συνδράμει στην ανατροφή του...

Link to comment
Share on other sites

όχι, φταίει που ο γονιός δεν είχε να δώσει τα 50-100 € για μια εξέταση αίματος. Άλλωστε είναι διεθνώς γνωστό ότι το μεγαλύτερο έξοδο στον ερχομό ενός παιδιού, είναι αυτά ακριβώς τα χρήματα. Γάλατα, πάνες, θέρμανση είναι αμελητέα ποσότης. Άσε που άμα μεγαλώσει (μετά τα 3 ας πούμε) θα μπορεί να δουλέψει κιόλας και να συνδράμει στην ανατροφή του...

Ακριβώς έτσι. Πράγματι στην κοινωνική ομάδα που κυρίως πλήττετε τα βρέφη φέρνουν μεροκάματο.

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω ναουμ, γουστάρω που στην βρωμιαρα την χώρα αυτή υπάρχει τέτοιο τσουβάλιασμα που και οι πατάτες νευροκοπιου θα εσκαγαν από το κακό τους.

Άλλοι λένε για κακούς γιατρούς που κάνανε καισαρικες απλά για να παίρνανε φράγκα, όλοι; φυσικά και όχι, μια τραγική μειοψηφία... Αλλά δεν βαριέσαι, όλοι μέσα στα σκατα. Γιατί; γιατί πολύ απλα να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

Άλλοι για κακούς και άχρηστους φαρμακοποιούς. Γιατί όλοι οι φαρμακοποιοί ήταν χωμένοι μέσα σε κομπίνες με τους γιατρούς; Φυσικά και όχι, απλά είπαμε, να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα...

Υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες, επειδή κάποιοι την είδαν γιουβέτσι δεν ειναι όλοι για φούντο. Όλοι οι Έλληνες είναι Γτπ επειδή οι πολιτικοί τα τρώνε; Δεν νομίζω.

Να μάθουμε να μην τσουβαλιαζουμε γιατί όταν θα έρθει η στιγμή, κάνεις δεν πρόκειται να μας ξεχωρίσει από τον βούρκο.

Κανείς δεν τσουβαλιάζει. Εσύ κατάλαβες γενίκευση; Κατάλαβες πουθενά για θάνατο της κατσίκας του γείτονα; Δυστυχώς γι αυτές τις δύο ομάδες επαγγελμάτων έτσι είναι. ΜΕΓΑΛΟ ποσοστό (δεν πάει να πει και πλειοψηφία) ΚΛΕΒΟΥΝ είτε διαιωνίζουν μια κατάσταση που τους συμφέρει η οποία όμως έχει αντίκτυπο στις ζωές ΤΡΙΤΩΝ. Προσωπικά εύχομαι ο γείτονας να έχει μια υγιέστατη κατσίκα, να αποκτήσει και δεύτερη, και τρίτη, επειδή πολλοί άνθρωποι του περιβάλλοντος μου έχουν εμπορικά και ζουν (προσπαθούν) από αυτά. Το να έχει ο γείτονας κατσίκα, είναι καλό. Βλέπουν και αυτοί χρήμα.

Αλλά αν ο γείτονας την κατσίκα την θρέφει με παράνομο χρήμα, καλύτερα να του ψοφήσει. Μαχαίρι όμως.

Την επόμενη φορά θα γράψουμε για το 31.568% των φαρμακοποιών, το 73.235% των ιατρών και το 80.980 των ταξιτζήδων. Οκ;

Link to comment
Share on other sites

όχι, φταίει που ο γονιός δεν είχε να δώσει τα 50-100 € για μια εξέταση αίματος. Άλλωστε είναι διεθνώς γνωστό ότι το μεγαλύτερο έξοδο στον ερχομό ενός παιδιού, είναι αυτά ακριβώς τα χρήματα. Γάλατα, πάνες, θέρμανση είναι αμελητέα ποσότης. Άσε που άμα μεγαλώσει (μετά τα 3 ας πούμε) θα μπορεί να δουλέψει κιόλας και να συνδράμει στην ανατροφή του...

Επειδή ο γιός μου είναι 30 ημερών, μπορώ να έχω πιό πρόσφατη άποψη;

Σαφώς και υπάρχει χειραγώγηση στο χώρο. Μεγάλη και ιδιαίτερα προς τις γυναίκες που είναι το εύκολο θύμα και παράλληλα έχουν τον τελευταίο λόγο στα πάντα που αφορούν στον τοκετό. Χρειάζεται όμως να μην είμαστε και πρόβατα. Το ότι ο κάθε γιατρός θέλει τη βολή του, αυτό δεν επηρεάζει τη δική μου απόφαση. Εμείς ήταν να γεννήσουμε στις 5/3 και ο γιατρός μας θα έλλειπε ταξίδι. Μας πρότεινε να πάμε με τεχνητούς πόνους στις 27/2. Αν το κάναμε, αυξάναμε τις πιθανότητες για καισαρική, κάτι που δεν το θέλαμε. Έτσι, αρνηθήκαμε και πήγαμε κανονικά με τον εφημερεύοντα.

Έπρεπε όμως να πηγαίνουμε από τις 25/2 και μετά, κάθε 3 ημέρες για καρδιοτοκογράφημα, μια διαδικασία που μετράνε τους παλμούς του μωρού. Αν πέσουν, μπαίνεις εσπευσμένα για τοκετό. Πήγαμε λοιπόν στις 27/2 και ενώ ήμασταν 2οι στην αναμονή, πέρασαν πριν από εμάς 11 ζευγάρια. Τα πήρα λοιπόν και ρωτάω την υπεύθυνη γιατρό, γιατί δε μας βάζει μέσα. Η απάντηση ήταν πως έχουν προτεραιότητα άλλες μαμάδες που είναι με ραντεβού για τεχνητούς πόνους! Για να σας θυμίσω, 27/2 ήταν Πέμπτη και στις 3/3 ήταν Καθαρή Δευτέρα. Είχαν κανονίσει λοιπόν όλοι οι γιατροί να βάλουν τις μανάδες να γεννήσουν "πρόωρα" (μια εβδομάδα δε θεωρείται πρόωρο το μωρό) για να πάνε να κάνουν τριήμερο!

Ναι, μ@κία των γιατρών, αλλά δεν παίρνουν αυτοί την απόφαση. Η μάνα και ο πατέρας είναι υπεύθυνοι, κανείς άλλος.

Όσον αφορά στις καισαρικές, είναι άστοχο το επιχείρημα για τη θνησιμότητα, αφού οι στατιστικές δείχνουν ότι τη μειώνουν αν το παιδί βγει στην ώρα του, όπου "ώρα του" είναι μετά την 38η εβδομάδα. Στην Ελλάδα έχουμε το υψηλότερο ποσοστό καισαρικών στην Ευρώπη, με 54%, ενώ η δεύτερη χώρα είναι κάτω από το 30%. Δεν έχει να κάνει με πρόωρες γεννήσεις όμως, έχει να κάνει με ευκολία, ραντεβού και διάφορες άλλες αναληθείς βλακείες που πουλάνε στα ζευγάρια (πχ μπλέξιμο ομφάλιου λώρου).

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα, αυτά είναι τα αποτελέσματα της πολιτικής του Μπουμπούκου (και της Κυβέρνησης γενικότερα):

Ο δημόσιος τομέας πάντως συνεχίζει να έχει την πρωτοκαθεδρία στη διαφθορά με το 70% των συνολικών περιστατικών. Στις τρεις πρώτες θέσεις βρίσκονται τα νοσοκομεία, οι εφορίες και οι πολεοδομίες. Τα νοσοκομεία μάλιστα παρουσίασαν αύξηση 5%, ενώ οι εφορίες και οι πολεοδομίες μείωση 1,2% και 2,8% αντίστοιχα.

Πρωταθλητής και πάλι στη διαφθορά το δημόσιο | οικονομια | ethnos.gr

υγ. Το σύνολο που δώσαμε για εξετάσεις πάντως δεν είναι 50-100€, αλλά περίπου 1500€... Ευτυχώς τα κάλυπτε όλα το ΙΚΑ (not)

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jp2FkTvdehk]Τσιφλικάδες - YouTube[/ame]

Αλέξης Τσίπρας: «Θα συγκρουστώ με τους τσιφλικάδες»

Να θυμίσω ότι και ο κουρασμένος προσπάθησε αλλά έφαγε τα μούτρα του.

Μετράει η πρόθεση γιατί το αποτέλεσμα είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]: Για αυτή την κοινωνική ομάδα που βγάζει στο μεροκάματο τα βρέφη, (που όλοι ξέρουμε ότι αυτό αποτελούσε πρακτική τους ανέκαθεν, και όχι συνέπεια της κρίσης) δεν διαθέτω οίκτο. Δάκρυσε εσύ για δαύτους.

Επειδή ο γιός μου είναι 30 ημερών, μπορώ να έχω πιό πρόσφατη άποψη;

Σαφώς και υπάρχει χειραγώγηση στο χώρο. Μεγάλη και ιδιαίτερα προς τις γυναίκες που είναι το εύκολο θύμα και παράλληλα έχουν τον τελευταίο λόγο στα πάντα που αφορούν στον τοκετό. Χρειάζεται όμως να μην είμαστε και πρόβατα. Το ότι ο κάθε γιατρός θέλει τη βολή του, αυτό δεν επηρεάζει τη δική μου απόφαση. Εμείς ήταν να γεννήσουμε στις 5/3 και ο γιατρός μας θα έλλειπε ταξίδι. Μας πρότεινε να πάμε με τεχνητούς πόνους στις 27/2. Αν το κάναμε, αυξάναμε τις πιθανότητες για καισαρική, κάτι που δεν το θέλαμε. Έτσι, αρνηθήκαμε και πήγαμε κανονικά με τον εφημερεύοντα.

Έπρεπε όμως να πηγαίνουμε από τις 25/2 και μετά, κάθε 3 ημέρες για καρδιοτοκογράφημα, μια διαδικασία που μετράνε τους παλμούς του μωρού. Αν πέσουν, μπαίνεις εσπευσμένα για τοκετό. Πήγαμε λοιπόν στις 27/2 και ενώ ήμασταν 2οι στην αναμονή, πέρασαν πριν από εμάς 11 ζευγάρια. Τα πήρα λοιπόν και ρωτάω την υπεύθυνη γιατρό, γιατί δε μας βάζει μέσα. Η απάντηση ήταν πως έχουν προτεραιότητα άλλες μαμάδες που είναι με ραντεβού για τεχνητούς πόνους! Για να σας θυμίσω, 27/2 ήταν Πέμπτη και στις 3/3 ήταν Καθαρή Δευτέρα. Είχαν κανονίσει λοιπόν όλοι οι γιατροί να βάλουν τις μανάδες να γεννήσουν "πρόωρα" (μια εβδομάδα δε θεωρείται πρόωρο το μωρό) για να πάνε να κάνουν τριήμερο!

Ναι, μ@κία των γιατρών, αλλά δεν παίρνουν αυτοί την απόφαση. Η μάνα και ο πατέρας είναι υπεύθυνοι, κανείς άλλος.

Όσον αφορά στις καισαρικές, είναι άστοχο το επιχείρημα για τη θνησιμότητα, αφού οι στατιστικές δείχνουν ότι τη μειώνουν αν το παιδί βγει στην ώρα του, όπου "ώρα του" είναι μετά την 38η εβδομάδα. Στην Ελλάδα έχουμε το υψηλότερο ποσοστό καισαρικών στην Ευρώπη, με 54%, ενώ η δεύτερη χώρα είναι κάτω από το 30%. Δεν έχει να κάνει με πρόωρες γεννήσεις όμως, έχει να κάνει με ευκολία, ραντεβού και διάφορες άλλες αναληθείς βλακείες που πουλάνε στα ζευγάρια (πχ μπλέξιμο ομφάλιου λώρου).

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα, αυτά είναι τα αποτελέσματα της πολιτικής του Μπουμπούκου (και της Κυβέρνησης γενικότερα):

Πρωταθλητής και πάλι στη διαφθορά το δημόσιο | οικονομια | ethnos.gr

υγ. Το σύνολο που δώσαμε για εξετάσεις πάντως δεν είναι 50-100€, αλλά περίπου 1500€... Ευτυχώς τα κάλυπτε όλα το ΙΚΑ (not)

Να σου ζήσει και να τον δείς όπως επιθυμείς !

είδες και εσύ λοιπόν όλη την εικόνα. Και εμείς το 2007 (προ κρίσης δηλαδή) επιλέξαμε το δημόσιο νοσοκομείο καθώς δεν μας βρίσκονταν πρόχειρα 3 χιλιάρικα, για την ιδιωτική κλινική που ήθελε ο γιατρός να μας στείλει, και απλά αλλάξαμε γιατρό, και δεν χρειάστηκε δεκάρα στο νοσοκομείο. Θεωρώ ακόμα και σήμερα πως ήταν μια σωτήρια απόφαση για τη ζωή του παιδιού, αφού κατόπιν εορτής έμαθα πως αν παρόμοια επιπλοκή συνέβαινε στον ιδιώτη, θα έπρεπε να ψάχνω εγώ διακομιδή, ενώ στο ν/σ αυτό έγινε αυτόματα απο την παιδίατρο, και βρέθηκα μέσα στο C πρίν καλά καλά το καταλάβω.

Ωστόσο στο κομμάτι που αναφέρεις τις επιλογές των γονιών, γίνεσαι άδικος. Προσωπικά δεν ήμουν σε θέση να γνωρίζω αν το παιδί έπρεπε να βγεί τις μέρες που έλεγε ο δόκτορας, και όχι πιο αργά. Δεν είμαι γιατρός. Το πότε έπρεπε τελικά να βγεί το παιδί δυστυχώς το μάθαμε λίγο αργότερα στην εντατική, όπου η διάγνωση έκανε λόγο για αναπνευστική δυσχέρεια συνέπεια ατελούς αναπτυξης των πνευμόνων. Και εδώ είναι το θέμα: όταν απο τις καισαρικές που γίνονται και για λόγους που αναφέρεις και εσύ (οι διακοπές τους) αλλά και εγώ, έχεις παιδιά που πρέπει να νοσηλευτούν άμεσα σε εντατική, ή όποια αργοπορία μπορεί να είναι μοιραία. Σε εμάς ας πούμε το C130 ήρθε 4 ωρες μετά τον τοκετό, αφού ερχόταν απο Ηράκλειο που βρισκόταν σε άλλη διακομιδή. Σε αυτό το διάστημα το παιδί θα μπορούσε να μην τα καταφέρει, και έχω γίνει μάρτυρας αντίστοιχης αφήγησης.

Και για να μην μπερδευόμαστε: ο προγεννητικός έλεγχος που κάνει λόγο ο δημοσιογράφος, συνίσταται σε μια εξέταση αίματος και μια ούρων, και αφορά αν θα έχει το παιδί κάποιες ασθένειες, σύνδρομα, ή λοιπές γεννετικές ανωμαλίες. Και κοστίζει 50 - 100 €. Η διαφορά μέχρι τα 1500€ βρίσκεται στις επισκέψεις στο γιατρό, τους υπέρηχους, καμπύλες ζαχάρου και την 2ου επιπέδου, και κάποια απο αυτά καλύπτονται στο νοσοκομείο.

Αλλά ακόμα και έτσι να μην είναι, τι σημάινει αυτό ?? ότι υπάρχουν επίδοξοι γονείς οι οποίοι δεν διαθέτουν αυτο το ποσό, αλλά θέλουν να έχουν παιδί ?? Και τι μ'αυτό ? σάμπως στη γέννα σταματάνε και τα έξοδα ??? όχι γιατί εγώ απο τότε που γεννήθηκαν τα παιδιά μου δεν είδα καμμια ελάφρυνση στα έξοδά μου. Μόνο επιβαρύνσεις έχω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION]

Κατ'αρχήν ευχαριστώ και ότι καλύτερο για το δικό σου.

Όσον αφορά στο νοσοκομείο και εμείς σε δημόσιο πήγαμε, ήταν εξαρχής η επιλογή μας. Θεωρώ μεγάλη βλακεία να πληρώνεις για κάτι που έχεις ήδη πληρώσει με το παραπάνω. Τα ιδιωτικά είναι ξενοδοχεία πολυτελείας που απλά εύχεσαι να μην πάει κάτι στραβά.

Για την πληροφόρηση τώρα, δεν είμαι άδικος. Όπως φροντίσαμε εμείς να ενημερωθούμε, ας ενημερωθεί ο καθένας. Μιλάμε για δύο ζωές εδώ, όχι για μια επέμβαση κοίλης. Όσοι έχουν πρόσβαση στο internet είναι απαράδεκτο να μη γνωρίζουν, αλλά και οι υπόλοιποι μπορούν να μάθουν από τη στιγμή που υπάρχουν οργανισμοί και σύνδεσμοι που παρέχουν πληροφορίες τηλεφωνικά και δωρεάν. Το ίδιο ισχύει και για μετά, με το θηλασμό, τα εμβόλια, τις ασθένειες, κλπ. Φυσικά και τους βολεύει όλους να μη θηλάσει η γυναίκα σου. Το μητρικό γάλα προσφέρει αντισώματα και είναι δωρεάν. Το σκουπίδι που πουλάνε στα φαρμακεία κοστίζει ~20€ την εβδομάδα και μετά θα είναι και φιλάσθενο το παιδί σου, οπότε θα εισπράττουν κι από εκεί. Αλήθεια, γάλα noname όπως τα γεννόσημα, υπάρχει...;

Τις εξετάσεις που αναφέρεις, τις καλύπτει εν μέρει το νοσοκομείο, αλλά εδώ στην Αθήνα πρέπει να έχεις κλείσει ραντεβού πριν μάθεις ότι είσαι έγκυος για να βρεις διαθέσιμη ώρα/μέρα. Εμείς δεν καταφέραμε να κλείσουμε κανένα και αναγκαστικά πήγαμε σε ιδιωτικό γιατρό για όλες (εκτός του αίματος). Το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό όλοι και φυσικά δεν κάνουν τίποτα. Ποιός νομίζεις ότι συντηρεί αυτή την κατάσταση, εγώ, εσύ; Η κυβέρνηση το κάνει, γιατί απλά εγώ πληρώνω στο ΙΚΑ για κάτι που δε λαμβάνω ενώ παράλληλα πληρώνω ΦΠΑ και ο γιατρός φόρο για μια υπηρεσία που δε θα έπρεπε. Με ένα σμπάρο, δυό τρυγόνια. Απλά πράγματα. Οι φίλοι μας όμως με τους περίπλοκους οικονομικούς όρους δεν τα καταλαβαίνουν, είναι χαμηλό αυτό το επίπεδο για να πέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσουν παιδιά!!

Επειδή πρόσφατα πέρασα και εγώ αυτήν την εμπειρία η επιλογή του γιατρού είναι το Α και το Ω. Η κόρη μου γεννήθηκε με φυσιολογικό τοκετό στις 16 Αυγούστου ημέρα Παρασκευή... Όταν τις τελευταίες ημέρες ρώτησα το γιατρό αν λείπει αυτές τις μέρες με αγριοκοίταξε σχεδόν και μου είπε εγώ δε λείπω ποτέ. είμαι πάντα εδώ. Και όντως αυτό συμβαίνει. Τώρα όσο αφορά τη χειραγώγηση γνωρίζω και περιπτώση που προσπαθεί να μείνει εγκυος μια κοπέλα 6 χρόνια και ο "γιατρός" της την προέτρεπε για εξωσωματική. Με τα πολλά πήγε σε έναν άλλο που της διέγνωσε μια ανωμαλία που διορθώθηκε με μια μικροεπέμβαση και σε 6 μήνες τσουπ έγκυος η κοπέλα... Τι να πεις τώρα για τον πρώτο "γιατρό"? αλλά και για το ζευγάρι που είχε κολλήσει πα΄νω στις "διαγνώσεις" του?

bottom line (οπως σωστά θέσατε και παραπάνω): Η επιλογή του σωστού προσώπου είναι το παν. όχι μόνο στην επιλογή γιατρού αλλά γενικότερα.

και για να ξαναγυρίσω ontopic. Αν τυχόν διαθέταμε περισσότερη σκέψη στις επιλογές των προσώπων που ψηφίζαμε και ψηφίζουμε το topic αυτό δε θα υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION]

Για την πληροφόρηση τώρα, δεν είμαι άδικος. Όπως φροντίσαμε εμείς να ενημερωθούμε, ας ενημερωθεί ο καθένας. Μιλάμε για δύο ζωές εδώ, όχι για μια επέμβαση κοίλης. Όσοι έχουν πρόσβαση στο internet είναι απαράδεκτο να μη γνωρίζουν, αλλά και οι υπόλοιποι μπορούν να μάθουν από τη στιγμή που υπάρχουν οργανισμοί και σύνδεσμοι που παρέχουν πληροφορίες τηλεφωνικά και δωρεάν. Το ίδιο ισχύει και για μετά, με το θηλασμό, τα εμβόλια, τις ασθένειες, κλπ. Φυσικά και τους βολεύει όλους να μη θηλάσει η γυναίκα σου. Το μητρικό γάλα προσφέρει αντισώματα και είναι δωρεάν. Το σκουπίδι που πουλάνε στα φαρμακεία κοστίζει ~20€ την εβδομάδα και μετά θα είναι και φιλάσθενο το παιδί σου, οπότε θα εισπράττουν κι από εκεί. Αλήθεια, γάλα noname όπως τα γεννόσημα, υπάρχει...;

Θα καταχραστώ την ανοχή των συνομιλητών για να διευκρινίσω που διαφωνώ με τα γραφόμενά σου.

Καλή και άγια η ενημέρωση, αλλά δεν φτάνει. Ο θηλασμός που αναφέρεις, είναι για τους ερασιτέχνες. Ο μάγκας ο επιτήδειος θα σου παρουσιάσει μια κατάσταση όπως βολεύει το πρόγραμμά του, θα σε θέσει σε αμφιβολία κάνοντας χρήση όρων και καταστάσεων, που μπορεί απο την ενημέρωση που θα λάβεις απο το νετ, να ξέρεις (πάνω κάτω) τί είναι, αλλά δεν θα ρισκάρεις να του πείς ότι η κατάσταση της γυναίκας σου δεν έχει έτσι και όλα βαίνουν αλλιώς.

Θες και τα καλύτερα? όταν γίνει η στραβή και μπείς στην εντατική ότι μα ότι σημαδάκι και να υπάρχει στο παιδί σου, θα φροντίσουν να σε χώσουν σε έναν τεράστιο κυκεώνα αμφιβολιών, θα σου πούν ότι ίσως πάσχετε απο κάποιο σύνδρομο το οποίο δεν έχει σαφή συμπτωματολογία (ωστε να μπορείς να κρίνεις απο μόνος σου), και μετά ο χορός αρχίζει: βρεφονευρολόγοι, βρεφοκαρδιολόγοι, μαγνητικές... και αυτά για αρχή και ανα εξάμηνο. Και άκρη δεν θα βγαίνει. Συνέχεια στην ασάφεια. Σε οποιαδήποτε σύγκριση θα κάνεις με τα ''φυσιολογικά'' παιδιά που θα σου λέει η ''ενημέρωση'' απο το νετ, και εσύ δεν θα συμβαδίζεις, θα σε ζώνουν περίσσότερο τα φίδια. Μετά συνέχεια έχουν λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, παιδοψυχολόγοι. στο παιχνίδι και κάποιοι νηπιαγωγοί. Το' χεις εύκολο να τους στείλεις όλους στον αγύριστο, θεωρώντας ότι σε παίζουν ?? Είθε να μην το μάθεις ποτέ.

όχι λοιπόν. Η ''ενημέρωση'' δεν βοηθάει, πέραν των πολύ βασικών, και εφόσον όλα πάνε κατ'ευχήν. Η ''ενημέρωση'' απο εκεί και μετά κάνει αβάντα στους επιτήδειους. ξέρεις πόσα κέντρα λογοθεραπείας είχαν ξεφυτρώσει στο νησί μέσα σε 4 - 5 χρόνια (απο ζήτημα αν υπήρχε 1)?? Μύλος !

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το τραβήξουμε πολύ, θα σου πω απλά, ότι για όλους αυτούς που αναφέρεις (λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, παιδοψυχολόγοι, νηπιαγωγοί) υπάρχουν και οι αντίστοιχοι και οι τίμιοι και οι ξένοι, πολύ σημαντικό. Στην Αγγλία πχ, δεν έχω άλλο πρόχειρο παράδειγμα, βάσει νόμου δε συνίσταται καισαρική τομή αν το έμβρυο είναι μπλεγμένο με το λώρο. Εδώ, αποτελεί την νο.1 δικαιολογία.

Για να καταλήξουμε, η υπουργάρα μας κοιτάει την πάρτη της και να βολέψει τους μεγαλοκαρχαρίες. Εμείς πρέπει να ενημερωνόμαστε και να τα κάνουμε όλα μόνοι μας αν θέλουμε να επιβιώσουμε.

Και κάτι σχετικό... Ο πρόεδρος ΜΚΟ που είχε σκοπό να καταμετράει τις άλλες ΜΚΟ...!!!

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=KXo8BHe8sck[/ame]

Link to comment
Share on other sites

ΑΥτό για τις καισαρικές που ανοίξατε κουβέντα.

Τον πρώτο λόγο για τον μεγάλο αριθμό τους στην χώρα μας δυστυχώς τον έχει η Ελληνίδα μάνα wanna be.

"Μη μου ξεχιλώσει το *****, να μην πονέσω" και άλλα βλακώδη που αρμόζουν στο image του ΝΕΟ-Έλληνος γενικότερα. Πραγματικά απορώ πως μια γυναίκα επιλέγει καισαρική παρά φυσιολογικό τοκετό.

Κάτι παραπλήσιο ισχύει και γι' αυτό που αναφέρει o [MENTION=1298]WizarD[/MENTION] εδώ:

Θεωρώ μεγάλη βλακεία να πληρώνεις για κάτι που έχεις ήδη πληρώσει με το παραπάνω. Τα ιδιωτικά είναι ξενοδοχεία πολυτελείας που απλά εύχεσαι να μην πάει κάτι στραβά.

Φουσκωμένα μυαλά και να δείξω ότι έχω λεφτά.

Για την ιστορία. Παιδί 1ο: 1999-Δημόσιο-Εφημερεύων ιατρός-φυσιολογικός.

Παιδί 2: 2005-Δημόσιο-Γιατρός του νοσοκομείου που μας παρακολουθούσε ΜΟΝΟ εντός νοσοκομείου (καμία επίσκεψη σε προσωπικό ιατρείο)-Καισαρική επειδή πέφταν οι παλμοί της μικρής. Αμοιβή γιατρού: Ένα μπουκάλι κρασί.

Τις εξετάσεις που αναφέρεις, τις καλύπτει εν μέρει το νοσοκομείο, αλλά εδώ στην Αθήνα πρέπει να έχεις κλείσει ραντεβού πριν μάθεις ότι είσαι έγκυος για να βρεις διαθέσιμη ώρα/μέρα. Εμείς δεν καταφέραμε να κλείσουμε κανένα και αναγκαστικά πήγαμε σε ιδιωτικό γιατρό για όλες (εκτός του αίματος). Το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό όλοι και φυσικά δεν κάνουν τίποτα. Ποιός νομίζεις ότι συντηρεί αυτή την κατάσταση, εγώ, εσύ; Η κυβέρνηση το κάνει, γιατί απλά εγώ πληρώνω στο ΙΚΑ για κάτι που δε λαμβάνω ενώ παράλληλα πληρώνω ΦΠΑ και ο γιατρός φόρο για μια υπηρεσία που δε θα έπρεπε. Με ένα σμπάρο, δυό τρυγόνια. Απλά πράγματα. Οι φίλοι μας όμως με τους περίπλοκους οικονομικούς όρους δεν τα καταλαβαίνουν, είναι χαμηλό αυτό το επίπεδο για να πέσουν.

Μην βάζεις το χέρι σου στη φωτιά. Τα μαγαζάκια που λέγαμε λειτουργούν άψογα είτε εν γνώση είτε εν αγνοία των εκάστοτε υπουργών. Κάθε Δκτής-Δντής-Υπουργός-Προιστάμενος-Αφεντικό έχει τους επιτελείς του ώστε να μην κάνει ο ίδιος όλες τις δουλειές που έχει μια επιχείρηση. Είναι αδύνατον ΑΚΟΜΑ και στην περίπτωση που ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ. Πόσο μάλλον όταν έχεις να κάνεις με το αντίθετο.

ΑΔΩΝΗΣ υπουργός Υγείας, Παναγιωτόπουλος ΥΠ. Εθνικής Άμυνας!?! κτλ. Όχι βέβαια ότι δεν έχουμε και παραδείγματα από "γνώστες" του επαγγέλματος που δεν ξέραν που παν τα 4, είτε από πραγματική άγνοια, είτε επειδή τυφλώθηκαν από τα ($)($). Μερκούρη/Μικρούτσικος = Πολιτισμού. ( Τον Πολιτισμό τον ρωτήσανε; ) Σπηλιωτόπουλος=Άμυνας. κτλ κτλ.

Όταν λοιπόν αυτοί οι επιτελείς είναι στην πλειοψηφία τους λαμόγια δεν θα φτάσει τίποτα στα αυτιά κανενός υπουργού. Άσχετο μετά τι μπορεί-θέλει να κάνει αυτός.

Επίσης μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι το γνωρίζουν πολλοί ότι τέτοιες εξετάσεις τις κάνουν και στα δημόσια νοσοκομεία.

Απλό: Όλα τα της υγείας μπορούν να γίνουν σε δημόσιο νοσοκομείο. Την επόμενη μέρα πόσα ιατρεία/εργαστήρια θα κλείνανε; Ποια η αμοιβή ενός γιατρού/μικροβιολόγου στο δημόσιο και ποια σαν ιδώτης. Ποια από τις δύο θα διαλέξει ο ίδιος; Μα την πιο κερδοφόρα για τον ίδιο. Άρα κάτι πρέπει να εφαρμόζεται, ώστε να μην κλείσει το προσωπικό του ιατρείο.

Τώρα στην περίπτωση που η αμοιβή αν δουλέψει στο δημόσιο γίνεται εφάμιλη της αμοιβής σαν ιδιώτης. Όλα μια χαρά. Τον πληρώνει το κράτος και έχει και το κεφάλι μου ήσυχο. Τι είχαμε τι χάσαμε. ΑΛΛΑ για να πληρώσει καλά το κράτος πρέπει να έχει έσοδα ώστε και προσωπικό να προσλάβει και αυξήσεις να κάνει. Απο φόρους λογικά. Όταν όμως η φοροδιαφυγή στο σύνολο της από αδρά αμοιβόμενα επαγγέλματα στον ιδιωτικό τομέα ζει και βασιλεύει, το προσωπικό ιατρείο/εργαστήριο είναι μονόδρομος. Βλέπεις φαύλος κύκλος. Άρα μάλλον "και ΕΓΩ και ΕΣΥ" φταίμε (πολίτες είναι και αυτοί) ως προς την πρόθεση και σαφώς η κυβέρνηση-πολιτεία ως προς την μη εφαρμογή ΑΥΣΤΗΡΟΥ ελέγχου.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ για να πληρώσει καλά το κράτος πρέπει να έχει έσοδα ώστε και προσωπικό να προσλάβει και αυξήσεις να κάνει. Απο φόρους λογικά. Όταν όμως η φοροδιαφυγή στο σύνολο της από αδρά αμοιβόμενα επαγγέλματα στον ιδιωτικό τομέα ζει και βασιλεύει, το προσωπικό ιατρείο/εργαστήριο είναι μονόδρομος. Βλέπεις φαύλος κύκλος. Άρα μάλλον "και ΕΓΩ και ΕΣΥ" φταίμε (πολίτες είναι και αυτοί) ως προς την πρόθεση και σαφώς η κυβέρνηση-πολιτεία ως προς την μη εφαρμογή ΑΥΣΤΗΡΟΥ ελέγχου.

Διαφωνώ. Οι φόροι, πάνε σε άλλες δουλειές. Η Υγεία, πληρώνεται από τα ασφαλιστικά ταμεία. Εκεί υπάρχει ελάχιστη "φυγή" και αν ψάξεις θα δεις ότι αυτοί που χρωστάνε τα περισσότερα είναι μεγαλοεπιχειρηματίες, κολλητοί τους, που δεν τους ακουμπάνε. Παλιό το άρθρο, αλλά η κατάσταση δεν αλλάζει. 421 επιχειρηματίες που χρωστάνε περισσότερο από 1.000.000€ ο καθένας. ΔΕΝ είμαι εγώ κι εσύ αυτοί που χρωστάμε 1.000.000€. ΕΓΩ τις έχω πληρώσει τις εισφορές μου. Αν δε μπορούν (ή δε θέλουν ή δεν τους νοιάζει) να μου τις δίνουν στο χέρι να τις καταβάλω εγώ ή ακόμα καλύτερα να μου επιτρέψουν να ασφαλιστώ όπου κι αν θέλω.

Οπότε δε φταίω εγώ κι εσύ για το χάλι. Αυτό που φταίΝΕ κάποιοι, είναι τα φακελάκια, όπως η πεθερά μου που είναι άνεργη 4 χρόνια και πήγε από μόνη της να δώσει δωράκι στο γιατρό για να την προσέξει. Μικρό το κακό σε σχέση με το σύνολο και την ατιμωρησία που επικρατεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο γιός μου είναι 30 ημερών, μπορώ να έχω πιό πρόσφατη άποψη;

Σαφώς και υπάρχει χειραγώγηση στο χώρο. Μεγάλη και ιδιαίτερα προς τις γυναίκες που είναι το εύκολο θύμα και παράλληλα έχουν τον τελευταίο λόγο στα πάντα που αφορούν στον τοκετό. Χρειάζεται όμως να μην είμαστε και πρόβατα. Το ότι ο κάθε γιατρός θέλει τη βολή του, αυτό δεν επηρεάζει τη δική μου απόφαση. Εμείς ήταν να γεννήσουμε στις 5/3 και ο γιατρός μας θα έλλειπε ταξίδι. Μας πρότεινε να πάμε με τεχνητούς πόνους στις 27/2. Αν το κάναμε, αυξάναμε τις πιθανότητες για καισαρική, κάτι που δεν το θέλαμε. Έτσι, αρνηθήκαμε και πήγαμε κανονικά με τον εφημερεύοντα.

Έπρεπε όμως να πηγαίνουμε από τις 25/2 και μετά, κάθε 3 ημέρες για καρδιοτοκογράφημα, μια διαδικασία που μετράνε τους παλμούς του μωρού. Αν πέσουν, μπαίνεις εσπευσμένα για τοκετό. Πήγαμε λοιπόν στις 27/2 και ενώ ήμασταν 2οι στην αναμονή, πέρασαν πριν από εμάς 11 ζευγάρια. Τα πήρα λοιπόν και ρωτάω την υπεύθυνη γιατρό, γιατί δε μας βάζει μέσα. Η απάντηση ήταν πως έχουν προτεραιότητα άλλες μαμάδες που είναι με ραντεβού για τεχνητούς πόνους! Για να σας θυμίσω, 27/2 ήταν Πέμπτη και στις 3/3 ήταν Καθαρή Δευτέρα. Είχαν κανονίσει λοιπόν όλοι οι γιατροί να βάλουν τις μανάδες να γεννήσουν "πρόωρα" (μια εβδομάδα δε θεωρείται πρόωρο το μωρό) για να πάνε να κάνουν τριήμερο!

Ναι, μ@κία των γιατρών, αλλά δεν παίρνουν αυτοί την απόφαση. Η μάνα και ο πατέρας είναι υπεύθυνοι, κανείς άλλος.

Όσον αφορά στις καισαρικές, είναι άστοχο το επιχείρημα για τη θνησιμότητα, αφού οι στατιστικές δείχνουν ότι τη μειώνουν αν το παιδί βγει στην ώρα του, όπου "ώρα του" είναι μετά την 38η εβδομάδα. Στην Ελλάδα έχουμε το υψηλότερο ποσοστό καισαρικών στην Ευρώπη, με 54%, ενώ η δεύτερη χώρα είναι κάτω από το 30%. Δεν έχει να κάνει με πρόωρες γεννήσεις όμως, έχει να κάνει με ευκολία, ραντεβού και διάφορες άλλες αναληθείς βλακείες που πουλάνε στα ζευγάρια (πχ μπλέξιμο ομφάλιου λώρου).

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα, αυτά είναι τα αποτελέσματα της πολιτικής του Μπουμπούκου (και της Κυβέρνησης γενικότερα):

Πρωταθλητής και πάλι στη διαφθορά το δημόσιο | οικονομια | ethnos.gr

υγ. Το σύνολο που δώσαμε για εξετάσεις πάντως δεν είναι 50-100€, αλλά περίπου 1500€... Ευτυχώς τα κάλυπτε όλα το ΙΚΑ (not)

καταρχήν το ανέκδοτο με τις καισαρικές είναι προϊόν των γυναικολόγων-μαιευτήρων. Αυτό δεν το λέω εγώ, αλλά οι ίδιοι.

Τώρα για τα 1500 δεν ξέρω, εμείς γεννήσαμε πριν 1,5 χρόνο και όλες οι προγεννητικές καλυφθήκανε από το ικα, με δεδομένο βέβαια ότι έγιναν σε δημόσια νοσοκομεία ή εργαστήρια συμβεβλημένα. Αν δεν απατώμαι αυτές οι παροχές δεν έχουν αλλάξει.

Στο θέμα, είναι γελοίο να λέμε ότι για την διαφθορά φταίει η πολιτική του κάθε υπουργού...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.