Jump to content



esata my book σε νέα μητρική


velipsi

Recommended Posts

αγαπητοι φίλοι λαμπιτες εχω ενα my book που ειναι και esata και usb

Στο μηχανημα που ειχα με asus p5e3 deluxe μου εβγαζε λίγο το λάδι οταν τον εβγαζα για να τον βρεί μετά σε

σύνδεση esata

με την αγορα της νεας μητρικής Asus P6X58D Premium αρνειται να δουλέψει ως esata παρόλου που στο bios

αναγνωρίζεται ...στην εκίνιση τον ψαχνει μια ώρα ..οταν βρίσκει τους δισκους ..ψαχνει, ψαχνει ..και ψαχνει ..προχωρα και τιποτα στα win7

σαν USB δουλεύει μια χαρά ...

* Σημειωση οταν ειναι συνδεδεμενος ως esata δεν ενεργοποιείται το expres gate της asus

Link to comment
Share on other sites

Καμια γνωμη καμια βοηθεια

λοιπον για να μαθαινουμε απο τα προβληματα ο ενας του αλλου .............

οταν ειναι ενεργο το expres gate ..o my Book δεν δουλεύει σαν esata

οταν απενεργοποιηθει απο τη μητρικη tools------> expres gate ----->disable

ο my book δουλευει μια χαρα ως esata.

Link to comment
Share on other sites

Nα είσαι καλά φίλε για τη βοήθειά σου. Όταν διάβαζα το πρώτο σου μήνυμα το μυαλό μου πήγε στα win7. Κάποιο update σκεφτόμουν μήπως χρειαζόταν, αλλά τελικά ευτυχώς όλα είναι εντάξει :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Nα είσαι καλά φίλε για τη βοήθειά σου. Όταν διάβαζα το πρώτο σου μήνυμα το μυαλό μου πήγε στα win7. Κάποιο update σκεφτόμουν μήπως χρειαζόταν, αλλά τελικά ευτυχώς όλα είναι εντάξει :pleasantry:

ειχες και εσυ το ιδιο πρόβλημα ? με ποια μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό το thread, δοκίμασα και εγώ να συνδέσω έναν εξωτερικό δίσκο WD 250GB 3,5" που έχω σε κουτί Raidsonic Icy Box το οποίο διαθέτει σύνδεση με τον υπολογιστή μέσω USB αλλά και e-SATA.

Τόσο καιρό (4-5 χρόνια) το είχα με USB αφού οι κατά καιρούς υπολογιστές μου δεν διαθέταν εξωτερικό e-SATA, αργότερα όταν το e-SATA έγινε διαθέσιμο για εμένα, η χωρητικότητα/χρησιμότητα του σκληρού δίσκου είχε πια ξεπεραστεί οπότε δεν το χρησιμοποίησα καθόλου.

Αλλά όπως είπα ορμώμενος από το thread αυτό, έψαξα και βρήκα το καλώδιο για το e-SATA, με σκοπό να το δοκιμάσω, σαν αποτέλεσμα μπορώ να πω πως είδα μεγάλες διαφορές στην μεταφορά δεδομένων μεγάλου όγκου όπως ταινίες και μουσική ΑΛΛΑ αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα με τον topic starter δηλαδή δύσκολη αναγνώριση του δίσκου και μόνο μετά από restart, αναρωτιέμαι βέβαια μήπως έτσι πρέπει να δουλεύει αν και έχω την εντύπωση πως όταν τον είχα αγοράσει έλεγε κάτι για λειτουργία Plug 'n' Play και Hot Swap...

Να πω επίσης:

α) πως ο δικός μου έχει και εξωτερική τροφοδοσία

β) έχω κι εγώ μητρική της ASUS P5Q

γ) όλα είναι up to date

Προσωπικά έτσι και αλλιώς δεν θα τον δουλέψω με e-SATA γιατί έχει αναλάβει ρόλο media player μέσω USB στην TV αλλά περισσότερο για να δούμε τι "παίζει" πόσο έχει σχέση με την περίπτωση του φίλου ή και την ASUS.

PS Εμένα πάντως το Express Gate δεν μου έκανε νερά...

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να ενημερωσω οτι και εγω λιγο καιρο πριν τον ειχα σε μια P5E3 DELUXE και εκτος οτι μερικες φορες αν τον εκλεινες απο την τροφωδοσία χανοταν γενικα δουλευε μια χαρα ..δεν ειχα φορτωμενο στο BIOS express gate...

οπως δουλευει και τωρα μια χαρα στην νεα μητρική P6X58D Premium ...χωρις express Gate

Link to comment
Share on other sites

alexgk εσυ εχεις προβλημα και τη μητρικά εχεις?

Δεν έχω μητρική με esata. Σε φοτηρό που έχω hp compaq τον εξωτερικό μου σκληρό δε μπορούσαν να τον δουν τα xp όταν τον έβαζα στην e-sata. Τον έβλεπε όμως η ubuntu....Στο σταθερό έχω μία intel που δεν έχει esata.....

Link to comment
Share on other sites

βάζετε τον driver της marvell ή jmicron αναλογα το mobo ;με τους standard drivers είχα προβλήματα πάντα.

Μα το πρόβλημα ξεκινα απο την εναρξη του μηχανηματος και το BIOS ...εχεις καμια προσωπικη εμπειρία ?

Γιατι χωρις ενεργοποιημένο το express gate παίζει μια χαρά ?

Link to comment
Share on other sites

λάθος μου τότε.. πρόβλημα είχα παλιότερα με την p5b deluxe και εναν jmicron που φορούσε , μου βγήκε το λάδι μέχρι να κάτσει σωστός driver και να δουλεύει κανονικά.

πολύ περίεργο πάντως! ρίξε μια ματιά και στο forum της asus για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

τον εβαλα usb και αντε γεια esata ετσι και αλλιως δεν περρπατησε η τεχνολογία του για εξωτερικους ..εχασα κατι δευτερα σε χρονο αλλα ...το κεφαλι μου ησυχο

Συμβουλη μου ειναι να το ξαναδεις το ζητημα με το esata.Η διαφορα ειναι τεραστια και οχι οπως λανθασμενα λες "κατι δευτερα". Και φυσικα ετσι θα βρεις και τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

και εγω με τον ε-σατα εξωτερικο αντιμετωπισα προβλημα μη αναγνωρισης και

γενικα προβληματα και εφταιγε το καλωδιο που ειχε μεσα η συσκευασια

αγορασα ενα καινουργιο λιγο καλουτσικο και τα προβληματα εξαφανιστηκαν

γιαυτο προτεινω σε οσους εχουν προβληματα ας το ψαξουν

τωρα η διαφορα στην ταχυτητα ειναι σημαντικη τουλαχιστον οπου μπορω

δεν ξαναγυριζω σε usb

Link to comment
Share on other sites

Αν το esata port ειναι πανω σε καποιο jmicron 363 controller, ειναι επομενο να εχεις προβληματα. δεν εχω ξαναδει χειροτερο controller, εχω δει πανω απο δυο χρονια που χρησιμοποιω vista 64 δυο η τρεις bsod κατα το loading των windows, και ολες απο τους drivers του jmicron. θα σου προτεινα να παρεις κατι σαν αυτο http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=9284&cat=38 και να το συνδεσεις σε καποιο sata port απο το southbridge της μητρικης. γυρισε τα sata σε ahci, και αν το εικονιδιο safey remove hardware των windows δεν σου δουλευει ( συμβαινει και αυτο, πχ σε μενα με μητρικη asus p5n-e sli με chipset nvidia 650 sli, δουλευει στα xp 32bit αλλα οχι στα vista 64 bit ), χρησιμοποιησε το hotswap! http://mt-naka.com/hotswap/index_enu.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.