Jump to content



Πιο σύστημα μου προτείνετε για Overclocking ;


Recommended Posts

Λοιπον πορωμένοι άνθρωποι! Επειδη θέλω κι εγω να γίνω μανιακος (οχι οτι δεν ειμαι τρελος) αλλα λεμε τωρα.... Εχω μια σαβουρα P3 ! Τι να τον κανεις αυτον:confused:

Για αυτο ερχονται γιορτες! Προτίνετε ένα σύστημα το οποίο θα έχει καλές αποδόσεις σε overclocking!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν πρόκειτε θέμα χρημάτων... (εντάξει μην μου πείτε πανω απο 1000Ευρο!).....

Αλλα για μην γίνει μπάχαλο το thread! Ας τα πάρουμε ένα-ενα! Για αρχή ας δούμε το τροφοδοτικό! Ενα πολύ καλό τροφοδοτικό ... το καλύτερο! Για πείτε βρε παιδια ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από icy20 [16-12-2003 και 17:40]

Αν ΔΕΝ θες πανω απο 1000 ευρω τοτε δεν εχεις και μεγαλες δυνατοτητες.Μαλλον για AMD σε βλεπω

Σωστος !

Για να μιλαμε για σοβαρο συστημα τοτε μιλαμε για 2000+ ευρο.

Για INTEL με speeds ανω του 3.5 giga τοτε μιλαμε για p4 3.0 kai pano,motherboard me 170 euro kai pano,ram που ξεκινα απο 140 εθρο (ζευγος) και ενα τρφοδοτικο τις προκοπης απο 150ευρω.

Δηλαδι εχουμε για το βασικο σκελος :

1)cpu P4 3 gig 271euro +fpa

2)motherboard ABIT IC7-G 186+fpa

3) RAM (edo exoume ftini kai akrivi lisi) Corsair value select ddr400 2x512mb =228+fpa H Corsair TwinX pro ddr500 (2 x 512) =440 +fpa

4)Powersupply Enermax 460watt =122+fpa

αυτα μονο μας φτανουν με τη φτηνη μνημη στα 807+18%=952 ευρω.

Τωρα βαλε -harddrives/optical drives/vga/case/cooling/floppy klp...........kai οθονη ...περναμε τα 2000.

Σκεψου ομως οτι εαν ξεκινισης με ενα καλο μηχανημα δεν θα χανεις πολλα λεφτα στης αλλαγες αφου θα εχουν καλη τιμη μεταπωλισης τα κοματια.

Οι ανω τιμες ειναι απο το HAC;)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από ποιά CPU της Intel θέλεις να πάρεις , και πόσο καλή mobo θες.

Αυτά είναι τα hardware που είναι πιο ακριβά στο Intel Side... (σε σχέση με το AMD Side)

[ οι τιμές των CPU της Intel έπεσαν σημαντικά πάντως]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [17-12-2003 και 14:27]

Παιδια... θέλω CPU, RAM, Mobo, PSU, Watercooling! Αυτα ! Τα υπολοιτα τα έχω οτι εχω... Για αυτά 1000Ευρό φτάνουν ρε σεις για Intel!!!!!

Οπως βλεπεις ΔΕΝ φτανουν και για το watercooling alla νομιζω οτι αλλα 250-300 δεν θα σε πεθανουν........εκτος αν εισαι παντρεμενος..:eek:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [17-12-2003 και 21:05]

Τι παντρεμενος βρε! 15 χρονων ειμαι! Βάλτε AMD Side Να δούμε τι κάνουμε....

Για AMD φτανει το χιλιαρικο με ενα 2500+/nf7-s/corsair 2x256 ddr400 kai ena trofodotiko tis prokopis kai sou menoun kai gia WATERCOOLING me sinolo guro sto xiliariko.

Diladi exoume :

2500+ barton 96+fpa

anf7-GURU 114+fpa

Corsair 2x256 ddr 118.66+fpa

enermax 460w 122+fpa

sunolo: 531 (me fpa 18%)

kai exeis alla 400 + gia cooling.....kalo eh ??

Edo milame omos gia 2.45 gig stathera kai oxi to 3.5 gig kai pano enos INTEL sistimatos.

Γνωμη μου......... ΠΑΡΕ ΙΝΤΕL γιατι θα το μετανιωσεις μετα απο λιγω οπως και εγω και τα amd den einai και τοσο καλα στη πωληση μεταχειρισμενων.

Μαζεψε λεφτα και παρε κατι καλο και ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΕ !!

Και πουσε.... κοιτα το signature mou....3.5 gigs me AERA!! Διλαδη εση με νερο δεν θα φτασεις ΠΟΤΕ εκει αρα ΚΟΣΤΟΣ προς ΑΠΟΔΟΣΗ...το INTELAKI συμφερει.

Εμενα μου στοιχησε περιπου:

intel 2.4c 210 (prin allaksoun oi times) ...esi pairneis simera 2.6 me ta idia lefta

Abit ic7 175

corsair value select 2x256 125

kai trofodotiko (palia timi) 125 euro

Sinolo 635 (me to fpa)

sin ena fan kai heatsink (sp-94) peripou 95 euro

FOR A GRAND TOTAL OF....730ευρω !!!!!!!.....ti les....συμφερει ??.....:whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.