Jump to content


Εγκατασταση win 7 σε τριτο SATA δισκο, οχι dual boot, γινεται;


rasape

Recommended Posts

Εδω και ωρα αδυνατω να εγκαταστησω τα 7αρια σε τριτο κατα σειρα sata δισκο, τι

εννοω:

Στο μηχανημα μου ειχα δυο sata δισκους, ο πρωτος με xp, o δευτερος παλι με xp (δουλεια μου) και εναν ide μικρο που εκει ειχα περασμενα τα 7.

Μπουταρω σε καθε OS απο bios η επιλεγω απο ποιον δισκο θα μπουταρω απο f8.

Προσφατα πηρα κι αλλον σκληρο WD και ειπα να βαλω εκει τα 7 και να βαλω

ubuntu στον ide... τον εβαλα στη θεση sata3 του mobo (asus p5ql - e), επελεξα απο

bios να μπουταρει μονιμα με αυτον, dvd με win 7 στο dvd rom, ξεκιναει κανονικα,

windows is copying files, βγαινει η γαλαζια οθονη, εμφανιζεται ο κερσορας και ολα

σταματουν εκει.

Το εκανα πολλες φορες, δοκιμασα να το κανω και με unformated τον καινουργιο

δισκο, τιποτα... δοκιμασα αλλο win 7 dvd, τιποτα, σταματαει στο ιδιο σημειο.

Με τα xp δεν υπηρχε προβλημα, επελεγα τον δισκο - partition που ηθελα να εγκατασταθουν, ας ηταν και τεταρτος στη σειρα.

Μηπως τα 7 εγκαθιστανται μονο σε πρωτο sata, πρωτο ide και απο κει και περα

μονο dual boot;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θέλεις σε καινούργιο σκληρό wd να περάσεις τα win7. Υπάρχει περίπτωση να μη μπορεί να δει η εγκατάσταση το σκληρό και να πρέπει να εγκαταστήσεις τους sata drivers της μητρικής σου. Τους κατεβάζεις από το site της μητρικής, τους αποσυμπιέζεις και στη συνέχεια τους περνάς σε ένα στικάκι usb και στο σημείο που η εγκατάσταση σου ζητάει να επιλέξεις που θα εγκαταστήσεις τα win, pατάς για Προχωρημένους και μετά στην επιλογή Άλλοι drivers ή κάπως έτσι. Εσένα βλέπει το σκληρό τον επιλέγεις και κατά την εγκατάσταση σου πετάει μπλε οθόνη ή δεν τον βλέπει καθόλου; Αν δεν τον βλέπει κάνεις το παραπάνω. Αν τον βλέπει και πετάει μπλε οθόνη, κοιτάς τον κωδικό σφάλματος π.χ. 0x00000007Α. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πρόβλημα στη μνήμη, στο σκληρό, στο τροφοδοτικό (σπανιότερα). Αυτά είναι τα συνηθέστερα προβλήματα. Ο κωδικός θα βοηθήσει αν τον γράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θέλεις σε καινούργιο σκληρό wd να περάσεις τα win7. Υπάρχει περίπτωση να μη μπορεί να δει η εγκατάσταση το σκληρό και να πρέπει να εγκαταστήσεις τους sata drivers της μητρικής σου. Τους κατεβάζεις από το site της μητρικής, τους αποσυμπιέζεις και στη συνέχεια τους περνάς σε ένα στικάκι usb και στο σημείο που η εγκατάσταση σου ζητάει να επιλέξεις που θα εγκαταστήσεις τα win, pατάς για Προχωρημένους και μετά στην επιλογή Άλλοι drivers ή κάπως έτσι. Εσένα βλέπει το σκληρό τον επιλέγεις και κατά την εγκατάσταση σου πετάει μπλε οθόνη ή δεν τον βλέπει καθόλου; Αν δεν τον βλέπει κάνεις το παραπάνω. Αν τον βλέπει και πετάει μπλε οθόνη, κοιτάς τον κωδικό σφάλματος π.χ. 0x00000007Α. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πρόβλημα στη μνήμη, στο σκληρό, στο τροφοδοτικό (σπανιότερα). Αυτά είναι τα συνηθέστερα προβλήματα. Ο κωδικός θα βοηθήσει αν τον γράψεις.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν χρειαζονται οι sata drivers, o δισκος εμφανιζεται κανονικα οταν μπουταρω απο τον πρωτο δισκο (xp), απο τον δευτερο (παλι xp), η απο τον ide που εχω τα 7.

Δεν υπαρχει καποιο προβλημα hardware, το pc δουλευει κανονικοτατα.

Η μπλε οθονη δεν ειναι οθονη σφαλματος BSOD, ειναι η γαλαζια οθονη των 7 με το

πρασινο κλαρακι και το πουλακι... σε λιγο εμφανιζεται και ο κερσορας, και ολα σταματαν

εκει.

Δοκιμασα να εγκαταστησω τα xp δοκιμαστικα στον τριτο δισκο, η εγκατασταση ξεκιναει μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

το dvd το τσεκαρες για τυχον γρατζουνιες/λαθη καψηματος/ κατεβασματος? ( αν το εχεις απο MSDNAA )

Ευχαριστω για το ενδιαφερον, το dvd ειναι αθικτο, απο το ιδιο τα εχω εγκαταστησει στον ide, ωστοσο δοκιμασα αλλες τρεις κοπιες με διαφορετικα 7, το ιδιο αποτελεσμα.

Στον δισκο 0 (ide) τα εχω ηδη εγκατεστημενα, στον sata 1 που δοκιμασα προχωραει η εγκατασταση κανονικα, δεν ξερω αν τα 7 μπορουν να εγκατασταθουν σε sata 2, sata 3 δισκους, οταν υπαρχουν

ηδη δισκοι στις θυρες sata 1 και sata 2.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα σε ποια οθόνη αναφέρεσαι. Δεν έχω εγκαταστήσει ακόμη τα win7, όμως σε άλλο φόρουμ είχα διαβάσει πως στο στάδιο της εγκατάστασης που περιγράφεις, υπήρχε περίπτωση που ο χρήστης περίμενε και 40 λεπτά περίπου για να συνεχίσει η εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αν δοκιμαζες να εγκαταστησεις το λειτουργικο, εχοντας βγαλει τα cables απο τους αλλους? (Αν θες να αποφυγεις τον boot loader, ειναι must ουτως ή αλλιως νομιζω - meaning, αν δει και αλλα windows μεσα, θα σου βαλει settings για dual boot)

Οταν τους ξανασυνδεσεις μετα, δεν θα χεις προβληματα.. Εγω ολες τις εγκαταστασεις τις κανω ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αν δοκιμαζες να εγκαταστησεις το λειτουργικο, εχοντας βγαλει τα cables απο τους αλλους? (Αν θες να αποφυγεις τον boot loader, ειναι must ουτως ή αλλιως νομιζω - meaning, αν δει και αλλα windows μεσα, θα σου βαλει settings για dual boot)

Οταν τους ξανασυνδεσεις μετα, δεν θα χεις προβληματα.. Εγω ολες τις εγκαταστασεις τις κανω ετσι..

Ευχαριστω, στην τελικη αυτο θα κανω, μπελας βεβαια αλλα τι να κανουμε...

Dual boot γινεται οταν μπουταρεις απο αλλο OS, απο αλλο δισκο δηλ. ως C και

αναγκαστικα το οποιο OS πας να εγκαταστησεις σε ρωταει αν θελεις clean install

στον E, F, G κλπ.

Εγω επιλεγω απο bios να μπουταρει απο τον καινουργιο, αρα αυτος ειναι ο C και

δεν τιθεται θεμα dual boot, αφου οι αλλοι δισκοι αναγνωριζονται πλεον ως E, F, G.

Πανω απο δεκα χρονια δουλευω multi os με το παλιο καλο boot magic, απλα επιλεγω

να μπουταρω απο τον δισκο - partition που θελω να κανω την εγκατασταση και ολα

οκ χωρις να χρειαζεται να τραβηξω καλωδια απο τους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.