Jump to content



Το πρόγραμμα έχει ανανήψει από ένα σοβαρό σφάλμα


nlion1

Recommended Posts

Ο υπολογιστής μου παρουσιάζει τα παρακάτω:

Το παρατήρησα να γίνεται μόνον όταν είμαι στο ιντερνέτ.

Σβήνει ξαφνικά, κάνει επανεκκίνηση και εμφανίζει: "το πρόγραμμα έχει ανανήψει από ένα σοβαρό σφάλμα". Με υπογραφή σφάλματος : BCCode:10000d1, BCP1:00000000, BCP2:00000002, BCP3:00000000, BCP4: F6B57651, OSVer:5_1_2600, SP:3_0, Product:256_1.

Κάτι παρόμοιο(δεν ήταν το ίδιο σφάλμα) συζητήθηκε στο site, αλλά δεν με βοήθησε. Επίσης στο google δεν βρήκα κάτι που να αναφέρεται σε αυτό το σφάλμα.

Να συμπληρώσω ότι τα παραπάνω άρχισαν να παρουσιάζονται μετά από ένα format και επανεγκατάσταση των XP, και μία επέκταση που έκανα στην μνήμη από 512 σε 1024.

Μήπως είναι η πρόσθετη μνήμη ; Αλλά γιατί δουλεύω κανονικά στο ιντερνετ και μετά από ώρα, αφού έχω επισκεφτεί αρκετές ιστοσελίδες , μου παρουσιάζεται το σφάλμα; Και συμβαίνει συνήθως όταν πάω να αλλάξω ιστοσελίδα.

Μήπως πρέπει να κάνω πάλι format ;

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι γιαυτό, ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

καποιο προβλημα πρεπει να υπαρχει με τις μνημες.κατεβασε αυτο εδω το προγραμμα

http://www.memtest86.com/memtest86-3.5.iso.zip

καψτω σε ενα cd και βαλε τον υπολογιστη να μπουταρει απο το cd αυτο.θα αρχισει να δοκιμαζει τις μνημες.αστο να κανει δυο pass.αμα σου βγαλει error σιγουρα κατι παιζει με τις μνημες

Link to comment
Share on other sites

καποιο προβλημα πρεπει να υπαρχει με τις μνημες.κατεβασε αυτο εδω το προγραμμα

http://www.memtest86.com/memtest86-3.5.iso.zip

καψτω σε ενα cd και βαλε τον υπολογιστη να μπουταρει απο το cd αυτο.θα αρχισει να δοκιμαζει τις μνημες.αστο να κανει δυο pass.αμα σου βγαλει error σιγουρα κατι παιζει με τις μνημες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εξακολουθώ όμως να έχω πρόβλημα.

Έβγαλα τις καινούργιες μνήμες (2Χ256) και δούλεψα με τις παλιές, αλλά πάλι έσβηνε ο υπολογιστής.

Έβγαλα τις παλιές μνήμες (πάλι 2Χ256) και δούλεψα με τις καινούργιες αλλά και πάλι τα ίδια.

Άρα δεν πρέπει να είναι από μνήμες.

Τι μπορεί να είναι όμως;

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοιο πρόβλημα σε καινούργιο pc! Mε Windows 7 x64bit.

Χωρίς υπερβολή για να βρω τι ήταν πέρασαν 6μήνες!

Τελικά ήταν το ένα από τα 2 dimm της μνήμης!

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με το memtest ένα-ένα τα dimmακια σου και στο ίδιο slot κάθε φορά.

Και καλό είναι να τα αφήσεις για πάνω από 15 ώρες(εγώ βρήκα το πρόβλημα μετά από 16ώρες!!!)

Αν δε βρεις κάτι ψάξτο με τους drivers! Μήπως έχεις κάποιον εκτυπωτή HP (ή έστω κάτι άλλο περιφερειακό)??

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοιο πρόβλημα σε καινούργιο pc! Mε Windows 7 x64bit.

Χωρίς υπερβολή για να βρω τι ήταν πέρασαν 6μήνες!

Τελικά ήταν το ένα από τα 2 dimm της μνήμης!

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με το memtest ένα-ένα τα dimmακια σου και στο ίδιο slot κάθε φορά.

Και καλό είναι να τα αφήσεις για πάνω από 15 ώρες(εγώ βρήκα το πρόβλημα μετά από 16ώρες!!!)

Αν δε βρεις κάτι ψάξτο με τους drivers! Μήπως έχεις κάποιον εκτυπωτή HP (ή έστω κάτι άλλο περιφερειακό)??

Δοκίμασα με τις μνήμες και είναι εντάξει.

Ναι έχω εκτυπωτή ΗΡ. Δεν νομίζω όμως ότι φταίει αυτός .

Όταν είμαι στο ιντερνετ και μου σβήνει, μπορεί να φταίει ο εκτυπωτής ;

Έβαλα καινούργιο σκληρό δίσκο. Μπορεί να χαλασμένος και να είναι αυτός η αιτία ;

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι μόνιμο. Δηλαδή μπαίνω στο ιντερνέτ, δουλεύω ανοίγοντας διάφορες ιστοσελίδες και ξαφνικά σβήνει και κάνει επανεκκίνηση.

Το πρόβλημα είναι μηχανικό ή λειτουργικό; Ούτε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις 1 προς 1 τους κωδικούς σφάλματος, πιστεύω πως θα δεις τι σου προκαλεί το πρόβλημα. Επίσης, αν δεν υπάρχει κώλυμα, μπορείς να επικοινωνήσεις και με κάποιο microsoft helpdesk για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω για τις μνήμες πάντως...

Σε ρώτησα για Hp εκτυπωτή, μπας και φταίνε oι drivers του!

Και στην περίπτωση τη δική μου ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια! Surfing στο ίντερνετ και msn! Και οι μπλε οθόνες είχαν γίνει καθημερινό φαινόμενο!

Επίσης, είχα αλλάξει 3 σκληρούς και είχα δοκιμάσει και τα 3 λειτουργικά (XP,Vista,7)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.