Jump to content



Napoleon Total War


bezdim

Recommended Posts

Μωρέ και εγώ τα έκλαψα αρχικά, παράτησα το παιχνίδι για κανά δίμηνο, αλλά μετά το έπιασα και το έλιωσα.

Πέρα από τα bugs της σειράς τα οποία από ένα σημείο και μετά αποφεύγεις, το σύστημα διαχείρισης πόρων έδωσε άλλο αέρα για μένα στο παιχνίδι.

Btw τσίμπησα imperial edition στα 49,99Ε που εκτός από όλες τις extra μονάδες σου δίνει και δώρο Medieval 2 Total war.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο δίλημμα είχα να πάρω την απλή έκδοση, ή την imperial edition με τις extra μονάδες. Γενικά οι extra μονάδες δεν είναι και κάτι το τρομερό. Πιο πολύ θέμα marketing είναι...:o

Γενικά είμαι τρελός fan της σειράς total war και όταν κυκλοφώρησε το ETW το έβαλα στο pc περιμένοντας κανά 3 ώρες για να γίνουν και τα updateς και ξεκίνησα ένα campain με Prussia. Όταν έκανα την πρώτη μου μάχη και είδα τουφέκια και range battles, ξενέρωσα απίστευτα.

Τι να πω, αυτά είναι και γούστα... Αν δεν έχω για πεζικό chivalric knights και ιππικό να chargeάρει στην πλάτη του εχθρού, αν δεν έχω να αντιμετωπίσω τις ορδές των mongols και των timurids, αν δεν γίνει μια σταυροφορία ή ένα jihad, πως θα γουστάρουμε; :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ούτε με το close combat ούτε με το ranged.

Σε κάθε περίπτωση οι τακτίκες είναι τελείως διαφορετικές.

Απλά είχα διαβάσει ένα σκασμό πράγματα για τις εποχές εκείνες καθώς και τη Ναπολεόντια περίοδο και με είχαν συνεπάρει.

Γι αυτό και προτίμησα να πάρω και τις έξτρα μονάδες.

Tι να λέμε τώρα... μερικές μονάδες εμφανίστηκαν και στην ταινία waterloo του 1970 με τον rod steiger. Respect απλά.

Link to comment
Share on other sites

total war χωρίς να σπαταλήσεις ώρες για διάβασμα ιστορίας είναι αδύνατο.

Όχι ότι χρειάζεται στο παιχνίδι, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να ξέρεις και 2-3 πράγματα για το τι πρόκειται να συναντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ανορθόδοξο να συγκρίνουμε το Empire με τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς. Όλα τα παλαιότερα περιελάμβαναν μάχη σώμα με σώμα σε αντίθεση με αυτό που ήταν για πρώτη φορά τελείως εξ' αποστάσεως. Όσον αφορά τις μάχες παρότι ούτε εμένα με ενοχλέι το διαφορετικό τους στυλ νομίζω πως δεν υλοποιήθηκαν όπως έπρεπε. Για παράδειγμα είναι ανεπίτρεπτο όταν εισβάλλεις σε πόλη με τείχος να σε βγάζει σε ένα απλό εξάγωνο fort.

Το μεγάλο ατού του Empire ήταν το σύστημα διοήκησης που παρουσίασε. Πολύ πρωτοποριακό σε σχέση με τους πρωκατόχους του και περισσότερο αληθοφανές. Το Napoleon έρχεται να συμπληρώσει τα κενά από ότι φαίνεται του Empire στα πεδία των μαχών. Αρχικά προοριζόταν για expansion του Empire, αλλά προσθέτοντας τόσα νέα στοιχεία αποφάσισαν να γίνει ξεχωριστό game. Πατώντας πάνω στο Empire και βελτιώνοντας τα αδύνατα σημεία του νομίζω πως θα είναι το καλύτερο παιχνίδι της σειράς. Ελπίζω τουλάχιστον.

Ας διορθώσουν ακόμη τις βλακείες που συμβαίνουν μετά τα τελευταία patch, όπου στο Very Hard Campaign και Very Hard Battle συμβαίνουν ηλίθια πράγματα. Σε campaign με Maratha Confederacy αποβιβάζονται οι Γάλλοι στην Hyderabad ενώ σε campaign με τους Ρώσσους αποβιβάζονται πάλι οι Γάλλοι στην Αγία Πετρούπολη. Θυμίζει λίγο Σικελιανούς στο M2TW που επιτίθονταν σε οποιονδήποτε λαό επέλεγες στη Μεσόγειο. Είπαμε ήταν οι Νορμανδοί τελείως τυχοδιώκτες, αλλά όχι και έτσι. :zzz:

Συμφωνώ ακόμη ότι Total War χωρίς να "λιώσεις" την ιστορία δε γίνεται. Από έναν φανατικό του Total War από το Shogun ακόμα. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε ένας φίλος και είχα την ευκαιρεία να το δοκιμάσω.Ευτυχώς δεν έκανα ξανά την βλακεία να το πάρω οπως το Empire. Έχω να πω οτι είναι απλά απαράδεκτο. Όλο γραφικες βελτιώσεις και από δουλειά στην AI τίποτα απολύτως. Οι διπλωματικές επιλογές είναι πολύ φτωχές ακόμα και μετά από την "επέκταση τους".

Αυτό που έθαψε το Empire θα θάψει και το Ναπολέον. To ανύπαρκτο AI και οτι δεν έχουν δώσει ακόμα modding tools.

Link to comment
Share on other sites

Φτωχό ομολογουμένως το campaign του Napoleon. Πολύ λίγα έθνη να διαλέξεις. Αυτό που μου άρεσε βέβαια είναι οι μάχες. Μαζί με τις γραφικές βελτιώσεις έγιναν πολύ ωραίες. Την άποψη για το Α.Ι. δεν τη συμμερίζομαι. Στο Very Hard οι μάχες νομίζω είναι αρκετά καλές. Τουλάχιστον λίγες historical που έπαιξα.

Link to comment
Share on other sites

Φτωχό ομολογουμένως το campaign του Napoleon. Πολύ λίγα έθνη να διαλέξεις. Αυτό που μου άρεσε βέβαια είναι οι μάχες. Μαζί με τις γραφικές βελτιώσεις έγιναν πολύ ωραίες. Την άποψη για το Α.Ι. δεν τη συμμερίζομαι. Στο Very Hard οι μάχες νομίζω είναι αρκετά καλές. Τουλάχιστον λίγες historical που έπαιξα.

Ο καθένας κρίνει με αυτά που έχει παίξει και τις ικανότητες του. Απλά και μόνο να ξέρεις οτι στο very hard το ΑΙ δεν μπαίνει σε "ανώτερο" mode αλλά αυτό που κάνει είναι απλά να δίνει παραπάνω μπόνους στις μονάδες του εχθρού. Δηλάδη μεγαλύτερο ηθικό, γεμίζουν πιο γρήγορα, στοχεύουν ακριβέστερα. Τώρα αν εσύ είσαι ευχαρηστημένος με τους εθνοφύλακες του εχθρού να ρίχνουν καλύτερα από το πεζικό γραμμής σου.....περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Link to comment
Share on other sites

Το A.I. του Napoleon είναι πολύ καλύτερο από το Medieval II και των προηγούμενων παιχνιδιών της σειράς. Μπορεί να μην είναι το αρτιότερο. (π.χ. στιγμές που ο αντίπαλος απλά κάθεται και σε κοιτάει-μειωμένες βέβαια στο Empire και το Napoleonic) αλλά είναι αξιοπρεπές. Όταν δε σε ικανοποιεί δηλαδή εσένα ποιες ακριβώς στιγμές εννοείς? Παίζοντας όλα τα παιχνίδια της σειράς σε Very Hard από το Rome και μετά μπορεί να μην είναι ότι δυσκολότερο, είναι όμως ικανοποιητικής δυσκολίας, με την έννοια ότι δεν πας βόλτα στο δάσος αλλά θα πρέπει να έχεις το νου σου.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το A.I. του Napoleon είναι πολύ καλύτερο από το Medieval II και των προηγούμενων παιχνιδιών της σειράς. Μπορεί να μην είναι το αρτιότερο. (π.χ. στιγμές που ο αντίπαλος απλά κάθεται και σε κοιτάει-μειωμένες βέβαια στο Empire και το Napoleonic) αλλά είναι αξιοπρεπές. Όταν δε σε ικανοποιεί δηλαδή εσένα ποιες ακριβώς στιγμές εννοείς? Παίζοντας όλα τα παιχνίδια της σειράς σε Very Hard από το Rome και μετά μπορεί να μην είναι ότι δυσκολότερο, είναι όμως ικανοποιητικής δυσκολίας, με την έννοια ότι δεν πας βόλτα στο δάσος αλλά θα πρέπει να έχεις το νου σου.

Φιλικά πάντα.

Πάντα φιλικά βρε, συγγνώμη αν ο τόνος μου είναι κάπως. :hug:

Απλά το σιχαίνομαι να βλέπω ορδές απο εχθρικά μπουλούκια που δεν μπορούν να κρατήσουν μια γραμμή μάχης, δηλαδή δεν ακολουθεί ούτε τις τακτικές της ναπολεόντιας εποχής. Επίσης πολλές φορές το εχθρικό πυροβολικό είναι κρυμμένο πίσω απο έναν λόφο και βαράει πάνω στο βουνό σαν χαζό. Θα μπορώ να φέρω και άλλα παραδείγματα.

Εμένα αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο απόλα είναι οτι το empire και το ναπολέον είχαν ΦΟΒΕΡΕΣ προοπτικές αλλά κατα την γνώμη μου πάντα, ήταν απογοήτευση σε πολλούς τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό, νομίζω όμως ότι είναι περιορισμένο στο Empire και το Napoleon. Στο Medieval συναντούσες τέτοιες καταστάσεις πολύ συχνότερα. Μη ξεχνάμε ότι παίζει ρόλο και το command του αντίπαλου στρατηγού. Πέρα από κάποια αρνητικά στοιχεία νομίζω ότι έχει ένα πολύ καλό επίπεδο στην A.I. σε σχέση με άλλα παιχνίδια. Δεν είναι και ό,τι ευκολότερο, να δώσουν κριτική σκέψη με τη μορφή είτε παρακινδυνευμένων κινήσεων είτε εκμετάλλευση της μορφολογίας του εδάφους. Παρόλα αυτά έχουν κάνει μεγάλες προσπάθειες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από 2-3 ώρες gaming.

Ναι το AI δεν είναι επιπέδου Einstein. Ίσως επιπέδου Καλομοίρας. Αυτό στα battles. Στο Campaing Map όμως, τα πράγματα είναι ανάποδα, καθώς ο εχθρός ή εχθροί δείχνουν να συνεργάζονται και να κάνουν διάφορα κόλπα.

Γραφικά, πολύ μπροστά. Το AΙ των μονάδων που χειριζόμαστε εμείς, έχει επίσης βελτιωθεί. Ούτε στριμωξίδι, ούτε μια μονάδα να κολλάει σε ενα φράχτη ή σε μια πόρτα.

πχ οι φουζιλιέροι παρατεταγμένοι σε 4πλη σειρά, θα βάλλουν όλοι, έστω και άτακτα. Το ιππικό θα κάνει charge, και θα υποχωρήσει αμέσως μετά, μιας και έχει ξεθυμάνει η επίθεση του. Γενικά μεγαλύτερη αληθοφάνεια.

Καλύτερος και πιο smooth χειρισμός στην δημιουργία των παρατάξεων.

Επέστρεψαν επίσης και παλιές επιλογές, πχ πολιορκείς μια πόλη, απαιτείς παράδοση και τα καταφέρνεις! Στο Empire δε πα να χες και 15 στρατούς, ο άλλος με 2 armed Populace δεν παραδινόταν. Υπάρχει η επιλογή να καταστρέψεις τα κτίρια της πόλης και να κάνεις loot, ρίχνοντας το public order, ή η επιλογή να πάρεις απλά την πολή στην εξουσία σου και όλοι καλά.

To άλλο καλό είναι ότι κάθε γύρος μετράει για 1 μήνα ή 1,5 μήνα και όχι χονδροιδέστα 6 μήνες όπως πριν! Έτσι υπάρχει φανταστικά καλύτερος έλεγχος του campaign.

Επίσης μπορείς να κάνεις transform κάποια κτίρια, χωρις να χρειάζεται να τα γκρεμίσεις και να τα φτιάξεις εξ αρχής διαφορετικά.

Σύντομα θα γράψω και άλλα :p

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο είναι. Αρχικά προοριζόταν για expansion του Empire, αλλά αποφάσισαν λόγω αρκετών αλλαγών και της αποκλειστικότητας του Ναπολέωντα να κυκλοφορήσει ως ξεχωριστός τίτλος της σειράς.

EDIT

@bezdim: Το campaign με ψιλοαπογοήτευσε. Όχι όσον αφορά θέμα της A.I. ή γραφικών αλλά λόγω πολύ περιορισμένων επιλογών. Νομίζω πως το Empire ήταν πολύ ανώτερα. Αυτή η πληθώρα επιλογών αλλά και οι τρεις ήπειροι που προσέφερε έδινε μεγάλη δυνατότητα επαναληπτικότητας. Εδώ το μόνο που έχει σε Full Camapign είναι έναν περιορισμένο χάρτη της Ευρώπης σε σχέση με προηγούμενα Total War, αλλά και μόνο 5 λαούς. Φαντάζομαι ότι θα βγει αρχείο που θα ξεκλειδώνει και τους υπόλοιπους στο Coalition αλλά και πάλι είναι περιορισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην αγγίζω ξανά παιχνίδι τύπου ETW μέχρι να βγει το shogun II, με αυτά που λέτε με βλέπω να πηγαίνω ταμείο για αγορές.:p

Παρεμπιπτόντως διάβασα στο twcenter ότι βρέθηκε τρόπος να ξεκλειδώσεις minor nations (όπως η Ελλάδα) και να παίξεις κανονικότατα campaign.

Αυτά... πάω να συνεχίσω το campaign μου με Gondor στο 3rd Age. :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως διάβασα στο twcenter ότι βρέθηκε τρόπος να ξεκλειδώσεις minor nations (όπως η Ελλάδα) και να παίξεις κανονικότατα campaign.

Πρώτον link για το mod γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσω...:rap:

Δεύτερον σίγουρα θα υπάρχει κάποιο παιχνίδι στα σκαριά, το θέμα είναι τι εποχής θα είναι. Λέτε να βάλουν καμιά καινούργια;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.