Jump to content



VISTA BASIC GR - ISO - (help)


makio

Recommended Posts

αγαπητοι labites/labitisses !!

εχω ενα laptop με vista basic αλλα χωρις media επαναφορας κλπ

εχω ψαξει αλλα δεν βρισκω πουθενα καποιο tor,iso κλπ με τα Ελληνικα

(συνηθως κρακαρισμενα βρισκω)

υπαρχει περιπτωση να εχει εντοπισει/ανεβασει καποιος μια original εκδοση?

εχω ΟΛΕΣ τις εκδοσεις των windows original εκτος απο xp media center και vista basic.............. :nothing:

το λαπτοπ χρειαζεται ενα REPAIR στην εγκατασταση (compaq) και θα ειναι οκ ..αλλα....

ευχαριστω!

(αν το θεμα παραβαινει τους ορους χρησης του φορουμ ας το διαγραψει ο αρμοδιος μοντ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπουτάρεις τον υπολογιστή με κάποιο δανεικό DVD των Vista, και να επιλέξεις "Επισκευή του υπολογιστή σας". Δεν χρειάζεται DVD συγκεκριμένης έκδοσης. Η έκδοση που εγκαθίσταται, καθορίζεται από τον κωδικό ενεργοποίησης, και τίποτε άλλο. Αλλά όσον αφορά την επισκευή, αυτή μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε DVD Vista.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, άμα δε σου δώσουν δισκάκι επαναφοράς, ύπαρχει κρυμμένο partition με το λειτουργικό σε installable μορφή. Άμα δεν έχεις κάνει format, θα υπάρχει ακόμα. (Διάβασε στο manual του laptop σου, πως το κάνεις).

Έτσι την έπαθε μια φίλη μου με ένα acer laptop, δεν ήξερε, έφερε ένα κουμπάρο που της της έκανε format και πέρασε πειρατικά win. Ζήτησε το δισκάκι αφού της εξήγησα την χαζομάρα που έκανε, από την acer ή δε θυμάμαι από που, και της ζήταγαν ~100ε...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις!

ελεγξα τον δισκο και υπαρχει το κρυφο παρτισιον, αλλα πατωντας f11 κατα το μπουταρισμα τελικα δεν γινεται τπτ (δεν ξερω ο κατοχος του ΤΙ αλχημειες του εχει κανει)

recovery δεν εχει παρει σε dvd

δοκιμασα repair με vista premium κι εβγαλε καποια σφαλματα .....

ξανακοιταξα τον δισκο στο πισι μου με διαγνωστικα αλλα δεν εβγαλε προβληματα...

τελικα μετα απο διαφορες δοκιμες το λαπτοπ μπουταρισε και μπηκε στα vista ''κανονικα''......

αρχισα καποιες εκκαθαρισεις οταν ξαφνικα αρχισε τα κοληματα (freeze)

αυτο που καταλαβα ειναι οτι προσπαθησαν να κανουν την ΟΕΜ εκδοση απο Αγγλικα σε Ελληνικα με ανορθοδοξο τροπο και χτυπαει ο πυρηνας.......

(εδωσαν αρχικη επιλογη οταν ζητηθηκε αγγλικα)

οποτε παλι απο την αρχη! - θα προσπαθησω με ultimate/premiun δισκακια αν και φοβαμαι οτι δεν θα δουλεψουν γιατι εχω DSP εκδοσεις

ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.