Jump to content


ρευμα για fan απο board laptop..?


topas

Recommended Posts

οπως αναφερει και ο τιτλος ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να συνδεσω ενα ανεμιστηρι σε board απο ενα hp dv9000?αυτο που μου περναει απο το μυαλο ειναι να τραβηξω γραμμη απο το 3 πινο του ενος ανεμιστηρα που εχει..παιζει να υπαρχει πουθενα aανταπτορας απο το λεπτο 3πινο(σαν αυτο που εχουν οι vga) σε κανονικο για case fan?

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεάκι που παραθέτω περιγράφει την διαδικασία να δώσεις ρεύμα σε ανεμιστήρα από usb...

http://www.metacafe.com/watch/701904/usb_powered_fan/

Παρόμοια ιδέα, μπορεί να σε βολέψει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο εύκολο, γρήγορο και σοφότερο είναι μέσω usb όπως σου είπε και ο dpolal. Εάν τώρα θες οπωσδήποτε να πάρεις ρεύμα από το board του φορητού, μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό της υποδοχής ?

Αυτή που έχουν οι vga είναι 4pin pmw. Υπάρχουν και 2pin παρόμοιας μορφής.

Μήπως αυτό εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

οπως αναφερει και ο τιτλος ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να συνδεσω ενα ανεμιστηρι σε board απο ενα hp dv9000?αυτο που μου περναει απο το μυαλο ειναι να τραβηξω γραμμη απο το 3 πινο του ενος ανεμιστηρα που εχει..παιζει να υπαρχει πουθενα aανταπτορας απο το λεπτο 3πινο(σαν αυτο που εχουν οι vga) σε κανονικο για case fan?

το δοκιμασα εγω να παρω ρευμα απο το ανεμιστηρακι του λαπτοπ και δεν δουλευει! μεσω usb τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς την υποδοχή του βύσματος του ανεμιστήρα του φορητού ?Και έτσι από περιέργεια, τι είδους υποδοχή είναι αυτή ?Μήπως έχεις καμιά σχετική φωτό ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.