Jump to content



WD MY BOOK WORLD EDITION


Niksoul

Recommended Posts

Αγορασα προσφατα μια θηκη wd world edition (blue ring).

Εβαλα ενα σκληρο στον οποιο ειχα κανει format προσφατα (Wd 320gb green ) και τον συνδεσα στο modem μου.

Ενω δουλευειε ο σκληρος το blue ring δεν αναβει και δεν μπορω να τον βρω απο το router..

Τι μπορει να φταιει??:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει θόρυβο εσωτερικά, που σημαίνει ότι έχει τάση και περιστρέφεται και ο δίσκος, τότε θα πρέπει να τον πας για επισκευή, αν ισχύει η εγγύηση... διαφορετικά θα πρέπει να συνδέσεις τον δίσκο σε έναν υπολογιστή (από το sata) και να κάνεις backup...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το αντίθετο, έχει χαλάσει κάτι από την motherboard... αυτά τα συστήματα έχουν έναν ARM επεξεργαστή, ο οποίος μπουτάρει από μια flash, διαβάζει από εκεί τον bootloader του και στην συνέχεια ο bootloader κάνει link τον επεξεργαστή στον bootloader του linux που είναι πάνω στον σκληρό... επειδή τα led θα έπρεπε να ανάβουν εξ' αρχής, χωρίς να έχει φορτώσει linux, σημαίνει ότι για κάποιο λόγο δεν μπορεί ο επεξεργαστής να διαβάσει τον bootloader από την flash, ενώ ο δίσκος κατά πάσα πιθανότητα λειτουργεί κανονικά...

Βγάλε τον δίσκο από μέσα, κάνε ένα backup με κάποιο linux livecd ή από windows με το Ext2IFS και δώσε τον δίσκο για service ή αλλαγή αν είναι μέσα στην εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

αλλά από περιέργεια, πόσο αγόρασες την θήκη και από που

Το κουτι του world edition το αγορασα απο ενα χρηστη του thelab 50 ευρω.

Δεν θα πω το ονομα του καθως πιστευω πως δεν ειναι σωστο να τον εκθεσω μια που δεν ειμαι σιγουρος οτι φταιει το κουτι..

Παντως οντως δεν αναβουν τα led καθολου..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε!

Εχω και γω τον ιδιο δίσκο..και του έχω βαλει καινούργιο γιατί είχε γεμισει ο παλιός.

Απότι έχω καταλάβει έχεις βάλει άδειο τελείως δισκο έτσι?

Λοιπον δεν γίνεται έτσι, πρέπει να περάσεις το firmware από τη Western γιατί διαβάζει το

λειτουργικό από το δίσκο.

Περισσότερες πληροφορίες από αυτό το post http://thelab.gr/showpost.php?p=713957&postcount=88 ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το post σου, θυμήθηκα το εξής... όταν έψαχνα τα c libraries του my book, είχα δει μια library που ήταν για το led, πράγμα που σημαίνει ότι το χειρίζεται πλήρως ο ARM και δεν ανάβει με την τροφοδοσία (πράγμα το οποίο είναι λάθος βέβαια)...

Οπότε πρέπει να έχεις απόλυτο δίκιο, μέχρι να βρει τον bootloader του δίσκου, ο bootloader της flash δεν μπορεί να χειριστεί το led...

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι του world edition το αγορασα απο ενα χρηστη του thelab 50 ευρω.

Δεν θα πω το ονομα του καθως πιστευω πως δεν ειναι σωστο να τον εκθεσω μια που δεν ειμαι σιγουρος οτι φταιει το κουτι..

Παντως οντως δεν αναβουν τα led καθολου..

thanx ! νόμισα ότι πουλιέται σκέτη η θήκη (χωρίς δίσκο) από κατάστημα ή WD !
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.