Jump to content



Υψηλη Θερμοκρασια CPU


Azzerki

Recommended Posts

αν θυμαμαι καλα μετα τις 1600-1700rpm...παντως δεν εχα παρατηρησει μεγαλη διαφορα απο 1300 σε 2000

ο ανεμιστηρας σε μενα δεν λειτουργει αυτοματα ,....τον εχω συνεχεια στις 1300

Στις 1300 ειναι α8ορυβη ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Στις 1300 ειναι α8ορυβη ετσι?

Ακόμη και θόρυβο να κάνει, μπορείς να πειραματιστείς με κάποιον fan controller σε συνδυασμό με την αλλαγή ανεμιστήρα με έναν ποιοτικότερο-πιο ήσυχο . . .

Link to comment
Share on other sites

Πφφ..Μαλλον εντοπισα προβλημα...διπλα απο την ψυχτρα της intel ειναι εγκατεστημενο ενα φανακι απο την μητρικη..Δεν ξερω και σε τι χρησιμευει..Μαλλον δεν 8α χωραει να βαλω διπλα την BIGTYPHOON ε τι λετε??

οριστε και μια photo

Link to comment
Share on other sites

Πφφ..Μαλλον εντοπισα προβλημα...διπλα απο την ψυχτρα της intel ειναι εγκατεστημενο ενα φανακι απο την μητρικη..Δεν ξερω και σε τι χρησιμευει..Μαλλον δεν 8α χωραει να βαλω διπλα την BIGTYPHOON ε τι λετε??

Χλωμό σε βλέπω, αν δεν βγάλεις το ανεμιστηράκι . . .

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό σε βλέπω, αν δεν βγάλεις το ανεμιστηράκι . . .

Μωρε να το βγαλω αλλα το 8εμα ειναι για πιο λογο υπαρχει αθτο το ανεμιστηρακι?Μηπως για ψυξη της motherboard?Εψαξα και δεν βρηκα κατι

Link to comment
Share on other sites

Μωρε να το βγαλω αλλα το 8εμα ειναι για πιο λογο υπαρχει αθτο το ανεμιστηρακι?Μηπως για ψυξη της motherboard?Εψαξα και δεν βρηκα κατι

Βοηθά στην καλύτερη ψύξη του NorthBridge, χωρίς βέβαια να είναι και υποχρεωτικό ( αν δεν έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες ).

Link to comment
Share on other sites

VRM ειναι εκει.... οχι nb

Αν βαλεις την bigtyphoon, δεν το πολυχρειαζεσαι, γιατι φυσαει αερα προς την μητρικη, οποτε θα ψυχεται με αυτο τον τροπο...

Εισαι σιγουρος φιλε μου?Αν ναι εφυγα για bigtyphoon! :cool:

Link to comment
Share on other sites

VRM ειναι εκει.... οχι nb

χωρίς να είμαι ειδήμων, το έγραψα έτσι, επειδή έτσι αναφέρεται συνήθως.Ελπίζω να μην παραπλάνησα κανέναν

VRM ειναι εκει.... οχι nb

Εισαι σιγουρος φιλε μου?Αν ναι εφυγα για bigtyphoon!

Αν δεν κάνεις O/C μάλλον δεν είναι απαραίτητο το ανεμιστηράκι και όπως είπε και ο qbiefox,

αφού η ψύκτρα είναι τύπου " blow down " θα υποβοηθά και αυτή στην ψύξη της Μ/Β

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος φιλε μου?Αν ναι εφυγα για bigtyphoon! :cool:

Για 2πυρηνο δεν χρειαζεται τπτ... Για overclocked 4πηρυνο ισως εχει καποιο νοημα, αλλα αφου η ψυκτρα ειναι blow down δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις προβλημα. Τα vrms ειναι rated για πολυ ψηλες θερμοκρασιες, αν θυμαμαι καλα αντεχουν πανω απο 110 βαθμους, και εσενα τωρα δεν πρεπει να πιανουν ουτε 50... Εν ολιγοις... Δεν θα εχεις προβλημα. Και quad να ειχες oced σε φυσιολογικα επιπεδα, παλι δεν θα ειχες κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να δω τις 8ερμοκρασιες της mobo ,για να δω ποσο επιρεαζει το ανεμιστηρακι ,με το probe αλλα μαλλον δεν διαβαζει σωστα..κα8ως ειτε με ανεμιστηρακι ειτε χωρις ,ειτε εχω ανοιχτες εφαρμογες ειτε οχι στα8ερα 29 δειχνει..εχουμε κανα αλλο προγραμμα που δειχνει 8ερμοκρασιες σtην mobo?

Link to comment
Share on other sites

Τι σου αρεσει ακριβως? Σαν τριφτης ειναι :p Παντως δεν λεει τπτ ιδιαιτερο απο επιδοσεις. Καλυτερα κοιτα κατι απο τις κλασσικες λυσεις...

+1

όχι τόσο στον τομέα της αισθητικής, όσο στον τομέα των επιδόσεων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.