Jump to content



''Ο δίσκος υπερφορτώθηκε''.


Lakisss

Recommended Posts

Το συστημα αποτελειται απο.

Pentium-4 3.0 socket 478, mobo Abit IC7-G, ram 2χ512, hdd Hitachi 640gb.

Τις τελευταιες μερες και μονο οταν κατεβαζω με mTorrent, εμφανιζεται ενα μηνυμα ''Ο δισκος υπερφορτωθηκε''

στο παραθυρο του προγραμματος χαμηλα διπλα απο το ''Dht - Κόμβους''.

Αυτο συμβαινει οταν το download ξεπερασει τα 200kb/sec. και τοτε κολλαει το σύμπαν.

Το ποντικι δεν ακουει, χανονται και επανερχονται τα εικονιδια στην οθονη, μαυρη οθονη για δευτερολεπτα, μεχρι να ξεκολλησει μετα απο 1-2 λεπτα παλι, ωσοτου η ταχυτητα ανεβει ξανα και παλι τα ιδια.....!

Μεχρι πρωτινος κατεβαζε κανονικα και ανετα μεχρι 500-600kb/sec, κάνοντας παραλληλα και αλλα πραγματα ταυτοχρονα, γενικα δουλευε απροβληματιστα!

Το ιδιο προβλημα ειχε παρουσιασει και παλιοτερα οταν ειχε εναν ταλαιπωρημενο ATA 80αρι δισκο, και εστρωσε με αλλαγη δισκου με SATA και περασμα Windows7.

Την ακουσε παλι ο δισκος?, 6 μηνών ειναι μόνο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχεις ορισμένα διαγνωστικά του δίσκου από την μαμά εταιρία για να διαπιστώσεις εάν έχει όντως πρόβλημα;

Επίσης κατά την αντιγραφή αρχείων από άλλο σκληρό ή cd/dvd κάνει τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω καταρχας για το ενδιαφερον σας!

Δεν νομιζω να ειναι θεμα πόσων download η connection εχω ανοιχτα ταυτοχρονα.

Παλιά κατεβαζε κανονικα ακομα και με 8 download ταυτοχρονα στην μεγιστη ταχυτητα, ενω τωρα κρεμαει ακομα και με 2 οταν ανεβει η ταχυτητα.

Ολα αυτα παντα σε mtorrnet, απο dvd αντιγράφει κανονικα.

Επισης οταν κατεβαζω οποιοδηποτε αρχειο απο καποιο site, παλι δουλευει κανονικα....

Δευτερο δισκο δεν εχω να τσεκαρω τι παιζει σε αντιγραφή.

Το hd tune παντως δεν βγαζει καποιο error, και health status δειχνει OK.

Καποιο αλλο διαγνωστικο να δοκιμασω υπαρχει, καθοτι ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.