Jump to content



S.O.S Πρόβλημα με ξαφνικές επανεκκινήσεις


tolis9

Recommended Posts

καλησπερα..

σημερα το μεσημερι δουλευα κανονικα τον υπολογιστη εως ενα σημειο που εκανε επανεκκινηση ξαφνικα και απο μονο του το μηχανημα..απο τοτε οσες φορες εχω προσπαθησει κανει συνεχως επανεκκινησεις ανα 5 δευτερολεπτα η και καθε δευτερολεπτο με το που πατησω το κουμπι της εναρξης απο το κουτι!!!

επεξεργαστης ειναι ο q6600 και τον δουλευα υπερχρονισμενο στα 3 ghz (9*333) μητρικη η asus p5k

μια φορα εφτασε μεχρι το bios σε σημειο που μου εγραψε overclocking failed αλλη φορα εφτασε μεχρι το σημειο που μου ελεγε να διαλεξω τι να κανει (εκκινηση windows με παλαιοτερες ρυθμισεις η κανονικη εκκινηση windows..κτλ κτλ)

αλλη φορα ελεγε να διαλεξω σε f1-f2 αναλογα τι επιλογες μου εδινε αλλα δεν δουλευε το πληκτρολογιο...

εβγαλα μνημες το προβλημα εμεινε....εβγαλα καρτα γραφικων το προβλημα εμεινε...εβγαλα μπαταρια για reset το προβλημα εμεινε..δυστυχως τροφοδοτικο αλλο δεν εχω για να το δοκιμασω......

μηπως εχετε καμια ιδεα το τι μπορει να φταει?????

να τονισω οτι ο επεξεργαστης δουλευε στα 3 με ελαφρως ανεβασμενο ρευμα και δεν ηταν στο auto τα ρευματα

τροφοδοτικο corsair 580w

Link to comment
Share on other sites

Με μπαταρία οφφ, και συνεπώς bios reset σε στοκ ταχύτητες και πάλι γίνεται το ίδιο?

Μου κάνει και λίγο για θέμα τροφοδοτικού, έχεις απο κανένα φίλο να δανειστείς κανάνα για την δοκιμή, γιατί έτσι ξαφνικά ρεσετ με το που πάει να πιάσει Load (φόρτωμα) το σύστημα είναι κάτι παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οχι....αυτο υποψιαζομαι ομως μου κανει και για μητρικη...να πω οτι αφαιρεσα και δισκους μπας και βγαλω λιγο φορτιο...επισης η πρωτη επανεκκινηση εγινε ενω ο υπολογιστης δουλευε idle

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον......δοκιμασα με αλλο τροφοδοτικο και δεν ηταν αυτο.....

οποτε προχωρησα στην αγορα μητρικης θεωρωντας οτι αυτο ειναι......ηρθε και η καινουρια...τοποθετηση ολα κομπλε power on... bios και κολλημα..........κολλημα μεσα στο setup εξω απο το setup κολλημα παντου..πλεον δεν κανει επανεκκινησεις ομως κολλαει το συστημα ολοκληρωτικα!!!!!!εχετε καμια ιδεα εκτος του επεξεργαστη??????

και κατι αλλο....μιας και δεν φταιει η μητρικη εχω το δικαιωμα να τη γυρισω πισω στο μαγαζι και να πω δεν την θελω???

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα επιστροφής. Ο δίσκος και συγκεκριμένα το software σου έιναι οκ? Γία δοκίμασε να μπουτάρεις με σκληρό δίσκο φίλου. Μου κάνει και για μολυσμένο software. Θα έπρεπε να το τσεκάρεις πριν πάρεις νέα μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τυχη ειπα να δοκιμασω κατι μνημες 800αρες 2*1 gb που ειχα!!!!!ξαφνικα εφτιαξαν ολα.....μπηκε στα windows χωρις κανενα προβλημα....κανενα κολλημα και ολα κομπλε!!!!δεν πιστεψα ομως οτι ειναι ειναι οι μνημες.....γιαυτο δοκιμασα ξανα τις corsair της υπογραφης!!!!αρχικα μια μια και επειτα και τις 2 μαζι....εχθες βραδυ που το εκανα μπουταρε κανονικα αλλα δεν μπορουσε να μπει windows ,σημερα δεν ξεκινουσε καν ......ετσι ξανα εβαλα τις 800αρες και εμπαινε windows!!!μετα ξανα...μια μια τις 1066 εμπαινε windows!!!! τις ξαναβαζω μαζι τις 1066 παλι δεν μπουταρει!!!! δλδ μαζι δεν κανουν χωρια ομως παιζουν

Link to comment
Share on other sites

Ελενξε μια μια τις μνημες σου.. http://www.memtest.org/

Κανε και ενα bios update.

[ 1201 ]

----------------------

1. Support new CPUs. Please refer to our website at: http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx

2. Fix the system sometimes takes about 30 seconds to get into the OS when many USB devices are plugged into the system.

[ 1103 ]

----------------------

Support new CPUs. Please refer to our website at: http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx

Fix CPU frequency is incorrect after enabling and then disabling Ai-NOS function.

[ 1006 ]

----------------------

Support new CPUs. Please refer to our website at: http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx

[ 1005 ]

----------------------

Enhance compatibility with certain memory module.

[ 0902 ]

----------------------

1.Support new CPUs. Please refer to our website at: http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx

2.Fix using 1066MHZ CPU can't install windows XP issue.

Link to comment
Share on other sites

ειχες δικιο τελικα...κοιταξα μια μια τις μνημες με μεμτεστ και το ενα dimmaki εβγαλε σφαλματα..πολλα σφαλματα!!!!

εχουν lifetime εγγυηση ομως ειναι αγορασμενες απο ebay γνωριζει κανεις πως μπορω να τις στειλω για rma???

πανε κατευθειαν corsair η παιζει να με εξυπηρετησει και κανενα μεγαλο μαγαζι του χωρου???

Link to comment
Share on other sites

ειχες δικιο τελικα...κοιταξα μια μια τις μνημες με μεμτεστ και το ενα dimmaki εβγαλε σφαλματα..πολλα σφαλματα!!!!

εχουν lifetime εγγυηση ομως ειναι αγορασμενες απο ebay γνωριζει κανεις πως μπορω να τις στειλω για rma???

πανε κατευθειαν corsair η παιζει να με εξυπηρετησει και κανενα μεγαλο μαγαζι του χωρου???

Μαγαζια του χωρου αποκλείονται...στην περιπτωση σου!!

για rma.. ισως αυτο βοηθει

αλλα εχε γνωση οτι αφου δεν μπορεις να πας να τους την παραδωσει ιδιοχειρως στο εργοστασιο θα επιβαρυνθεις τα μεταφορικα... που νομιζω οτι σχεδον φτανουν στην αξια των μνημων σου..(75 ευρο και λιγοτερα η μεταφορα).. υποψιαζομαι οτι αν προκειται να τις επστρεψεις θα χρειαστει να στειλεις και τις δυο. Δεν εψαξα παραπανω..:lazy:

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικο...αναλογα που θα το στειλεις..πηγαινελα...

σιγουρα λιγοτερο..απο 75 αλλα ακριβως δεν ξερω.

Καποια λαπτοπ που ειχα στειλει στο παρελθον δεν χρεωναν τα εντος εγγυησης και ειχαν προβλημα..

Τους wd δισκους τους εστελνα γερμανια με δικη μου επιβαρυνση αλλα θα σε γελασω ποσο ακριβως..

Μια υποψια λεω δεν ειμαι σιγουρος. Ας απαντησει καποιος αλλος σχετικα με την

διαδικασια-κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.