Jump to content



Σχετικα με versions του 80JB...


Vadergr

Recommended Posts

Εχω εναν δισκο 80JB και τον εχω σχεδον δυο χρονια.Εχω μαθει οτι οι νεοι 80JB εχουν λιγο διαφορετικο καλουπι... Αλλα το platters,cylinders κτλ ειναι ολα ιδια.Λογικα μπορω να κανω raid ετσι?

Θα εχω 2χ80JB ... Το ειναι ελαχιστα διαφορετικοι σε κατι αλλο που δεν αφορα τα βασικα τεχνικα χαρακτηριστικα του δισκου δεν παιζει ρολο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δυστυχως Vader μαλλον θα το ανακαλυψεις μονος σου. Ξερω οτι στο Raid1(mirroring) παιζει πολυ σημαντικο ρολο να ειναι ακριβως ιδιοι οι δισκοι. Για το Striping δεν ξερω. Παντως αυτο που παρατηρησα εγω οταν εκανα striping με 2 40αρηδες ηταν οτι οι δισκοι οχι μονο επρεπε να ειναι ακριβως ιδιοι αλλα και απο την ιδια χωρα. Και εξηγουμε. Ειχαμε 2 παρτιδες WD 400JB. Ο ενας ηταν απο Μαλαισια και ο αλλος απο Taiwan. Ειχαν διαφορα μονο στο κελυφος του δισκου και σε ενα τσιπακι της πλακετας. Τελικα δεν επαιξαν σε Raid.

Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία. >> οι δίσκοι του τύπου WD800JB-00CRA1 ή π.χ. WD120JB-00CRA1 έχουν 40άρια platter ενω όσοι είναι WD800JB-00ETA0 έχουν 80αρια platter... αλλιώς δεν εξηγείται η διαφορα 42Kps με 48Kps στο HdTach όταν σύγκρινα 2 80άρηδες 00CRA1 και 00ETA0

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, δεν έχω νετ στο desktop ακόμα, ούτε prog για screenies...

το σάντρα μου έδωσε τώρα 51k, και όταν ήταν άδειοι κάπου 59k

το nero δίνει 73mb/s

το hd_speed κάπου 88mb/s average read

και το hd tach 13.2ms access time, 104mb burst speed, 8% cpu utilization, max read 86mb/s, min 27mb/s, average 67mb/s

Link to comment
Share on other sites

Ta scores μου στο hdtach ειναι της προκοπης?Δεν λεω να ειναι τα καλυτερα απλα να ειναι normal για raid...

random access time 11.9msec

read burst speed 92mb/sec

read speed maximum 85mb/sec

read speed minimum 26mb/sec

average 43mb/sec

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να απογοητευσω κανενα τα score ειναι μετρια προς καλουτσικα.Βεβαια τα νουμερα απο bench στο ραιδ δεν λενε τιποτα.Κανε μου και μαι αλλη χαρη αντεγραψε ενα αρχειο χωρις συμπιεση τιποτα direct stream copy με το VirualDub( file open >direct stream > saves as...) και πες μου τι fps λεει .....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [02-01-2004 και 14:27]

Χωρις να θελω να απογοητευσω κανενα τα score ειναι μετρια προς καλουτσικα.Βεβαια τα νουμερα απο bench στο ραιδ δεν λενε τιποτα.Κανε μου και μαι αλλη χαρη αντεγραψε ενα αρχειο χωρις συμπιεση τιποτα direct stream copy με το VirualDub( file open >direct stream > saves as...) και πες μου τι fps λεει .....

Μα αυτό που λες Πάρη, δεν μπορεί να έιναι αξιόπιστο αφού στο direct stream copy του VD, τα fps δεν μένουν ποτέ σταθερά σε μια τιμή. Συνέχει παίζει. Ανεβοκατεβαίνει σαν τρελό.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες....οταν καναμε ερευνα για δισκους υπηρχαν και σταθερες τιμες.Ας πουμε βλεπεις ενα μεσο ορο 8000 fps με τις τιμες να παιζουν ομως γυρω απο το 8000 +- 1000 .....Εαν παει παραπανω η διαφορα και κανει σαν τρελλο αστο....

Link to comment
Share on other sites

Καποιος σε ξενο φορουμ ποσταρε το εξης...

Running any kind of sata except for the 8237 solution from via will result in performance limited to the PCI bus.

Υπαρχει περιπτωση να με περιοριζει το γεγονος οτι ειναι ενσωματωμενος ο controller?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [02-01-2004 και 14:49]

..........

Υπαρχει περιπτωση να με περιοριζει το γεγονος οτι ειναι ενσωματωμενος ο controller?

Με τους δισκους που εχεις το μονο που μπορει να σου περιορισει ειναι το peak transfer rate που δεν εχει και καμια πρακτικη σημασια.:cool: .Αν ειχες raptors τοτε θα ειχες ουσιαστικο περιορισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε unstop. αφου εχεις raid στην abit κανε μας την χαρη και ποσταρε ενα ΑΤΤΟ,hdtach καθως και το transfer rate στο image του Nero... Αντε μπας και βγαλω κανα συμπερασμα της προκοπης....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.