Jump to content



νέος στην υδροψυξη..!


panos444

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.. ειμαι νεος στην υδροψυξη,συγκεντρωσα ολα τα υλικα που απαιτουνται για να την συναρμολογησω και εχω 2-3 αποριες ερωτησεις..

-Ποιο ειναι το καλυτερο υγρο για μια υδροψυξη?δεν με ενδιαφερουν τα πολυχρωμα κτλ,το υγρο θελω να ειναι διαφανο..

-Ποια ειναι η πιο σωστη πορεια που θα ακολουθει το υγρο?

τα υλικα ειναι 2 διπλα ψυγεια (ενα χοντρο ενα λεπτο),αντλια swiftech mc-655, τανκ που χωραει σε θυρα 5,25 , λαστιχο 1/2 μεσα 3/4 εξω(ασπρο αν και δεν νομιζω να παιζει ρολο), και ek supreme block επεξεργαστη. ολα τα ρακορ ειναι μισης ιντσας! προς το παρον λεω να ψυξω μονο τον επεξεργαστη. αν γινεται με την αγορα αντιστοιχου λαστιχου να ψυξω το υπαρχον μπλοκ της μητρικης θα ηταν καλα,αλλα αυτο δεν θα μου κοβει ροη? χρειαζονται και τα 2 ψυγεια απο την στιγμη που δεν θα προσθεσω ακομα μπλοκ στην καρτα γραφικων?

συγγνωμη για το κουραστικά μεγαλο ποστ μου!

Link to comment
Share on other sites

Ως καλύτερο γενικώς υγρό χρησιμοποιώ Feser από το Multirama Extreme Πειραιά.

Πορεία υγρού : δεξαμενή - αντλία - ψυγείο - block - δεξαμενή.

Το waterblock της μητρικής δεν θα κόψει ιδαίτερα την ροή, άλλωστε η αντλία σου είναι "τερατάκι" και το σηκώνει άνετα.

Αν πολύ πιθανό όντως το δεύτερο ψυγείο να μην χρειάζεται, από την στιγμή που δεν θα ψύξεις gpu, αλλά καλού-κακού κάνει πρώτα μια δοκιμή να δεις αν η ύπαρξη του δεύτερου ψυγείου στο κύκλωμα δίνει σαφώς καλύτερες θερμοκρασίες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Με ένα τριπλό ψύχεις άνετα cpu k gpu. Μόνο για τη cpu το διπλό σε καλύπτει άνετα!

φιλε τα πραγματα τα εχω ηδη και δεν αγοραζω κατι επιπλεον εκτος εαν αυτο επιβαλεται..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.