Jump to content



noob ερώτηση περί Xeon


dunkel_Stern

Recommended Posts

απλή απορία της στιγμής...

και πρακτικά τι διαφορα μπορεί να υπάρχει στο να έχεις desktop pc με xeon?

Υποστηρίζει ECC μνήμη και RDIMM, μέχρι 24GB και 144GB αντίστοιχα. Πρέπει να συνεργάζεται και το bios της μητρικής σου όμως. Μπορείς να βρείς τσιπ με 95W και 80W TDP όταν οι 1366 i7 έχουν μείνει τόσο καιρό στα 130W. Κατά τα άλλα είναι ίδια τσιπ, με ίδια σετ εντολών με τους desktop και έχουν τις ανάλογες επιδόσεις στα ίδια MHz.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γίνεται να βάλεις κάποιους XEON. Ποιους ακριβώς το εξακριβώνεις βλέποντας το CPU Support List από το site του κατασκευαστή της μητρικής σου. Π.χ για τη δική μου:

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/CPUSupport_Model.aspx?ProductID=3304&ver=#anchor_os

Σε X58 μητρική δεν έχεις τα πλεονεκτήματα της εκτεταμένης υποστήριξης μνήμης ενώ το TDP της σειράς WS (αυτή υποστηρίζεται στα X58 mobos) είναι το αυτό με τους κοινούς Bloomfield. (Θεωρητικά ... στην πράξη είναι λίγο ψυχρότεροι).

Τι προσφέρει ένας XEON σε desktop σύστημα? ...... σε ξεπαραδιάζει οπότε δεν μένουν λεφτά για άλλα components που θα 'καναν τη διαφορά στις επιδόσεις .... άρα δίνεις περισσότερα λεφτά και έχεις ένα σύστημα με χειρότερες επιδόσεις ... απλό λολολ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι προσφέρει ένας XEON σε desktop σύστημα? ...... σε ξεπαραδιάζει οπότε δεν μένουν λεφτά για άλλα components που θα 'καναν τη διαφορά στις επιδόσεις .... άρα δίνεις περισσότερα λεφτά και έχεις ένα σύστημα με χειρότερες επιδόσεις ... απλό λολολ

Τι? ποιος? που? ε? μποινγκ.... μπουμμμμμμμ!

Link to comment
Share on other sites

λιγότερα volts περισσότερα κανάλια μνήμης χαμηλότερη κατανάλωση πιο πολύ overclock πολύ πιο σταθερά chips μεγαλύτερο QPI στις περισσότερες εκδόσεις. Λίγα από τα προτερήματα του XEON.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο φθηνός όμως από δαύτους βλέπω έχει 800€.. τετραπύρηνος πάντα, στο πλαίσιο έψαξα πρόχειρα και τα λεφτά φαντάζουν πολλά για τα πλεονεκτήματα τους κατεμέ.. http://www.plaisio.gr/Computers/Servers/CPU-For-Servers/Intel-Quad-Core-Xeon-E5540-2.htm

αυτός που έχει συχνότητα 2,93 κοστίζει κοντά ενάμιση χιλιάρικο.. πολλά τα λεφτά..http://www.plaisio.gr/Computers/Servers/CPU-For-Servers/Intel-Quad-Core-Xeon-X5570-2.htm

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα καλύτερα σε ποιότητα τσιπάκια που βγαίνουν από τα ψημένα wafers τελευταίας γενιάς.

Έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα γιαυτό και είναι ακριβά.Αλλά έχουν ΠΟΛΛΕΣ δυνατότητες σε σχέση με τα απλά.

Link to comment
Share on other sites

με τον Ε5520 έχω ίδιες μετρήσεις όσο με έναν ι920 και τον αγόρασα από το πλαίσιο 245 ευρώ

4 cores 8 threads

Ο πιο φθηνός όμως από δαύτους βλέπω έχει 800€.. τετραπύρηνος πάντα, στο πλαίσιο έψαξα πρόχειρα και τα λεφτά φαντάζουν πολλά για τα πλεονεκτήματα τους κατεμέ.. http://www.plaisio.gr/Computers/Servers/CPU-For-Servers/Intel-Quad-Core-Xeon-E5540-2.htm

αυτός που έχει συχνότητα 2,93 κοστίζει κοντά ενάμιση χιλιάρικο.. πολλά τα λεφτά..http://www.plaisio.gr/Computers/Servers/CPU-For-Servers/Intel-Quad-Core-Xeon-X5570-2.htm

:blink: :blink:

η σειρά 55χχ και 56χχ δεν νομίζω να δουλεύει σε χ58 chipset... οπότε μάλλον λάθος σειρά ΧΕΟΝ κοιτάς.

Link to comment
Share on other sites

:blink: :blink:

η σειρά 55χχ και 56χχ δεν νομίζω να δουλεύει σε χ58 chipset... οπότε μάλλον λάθος σειρά ΧΕΟΝ κοιτάς.

Η intel έχει μητρική X58 που παίζει 55xx. DX58SO

παίζουν και στις περισσότερες Χ58 αλλά δε το διαφημίζουν ιδιαίτερα. Όταν οι χρήστες δεν πάνε για xeon, δεν καίγεται ο evga ή ο κάθε τρίτος κατασκευαστής να τους δοκιμάσει ή να τους υποστηρίξει 'επίσημα'.

Link to comment
Share on other sites

:blink: :blink:

η σειρά 55χχ και 56χχ δεν νομίζω να δουλεύει σε χ58 chipset... οπότε μάλλον λάθος σειρά ΧΕΟΝ κοιτάς.

η σειρά 55χχ όμως δεν έχει τα καλούδια που θα ενδιέφεραν τους o/cers(80w tdp, ψυχρός κτλ) παρά μόνο τα υπόλοιπα.. (ΔΕΝ ξέρω κάτι παραπάνω παρά μόνο οτι διαβάζω στο site του πλαισίου..) πάντως αν δεν αξίζει μια φορά να πάρεις 56χχ τότε δεν αξίζει 2φορές να πάρεις 55χχ.. πάντα εκφράζω την γνώμη μου και μόνο και χωρίς να έχω γνώσεις ιδιαίτερες στο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Η intel έχει μητρική X58 που παίζει 55xx. DX58SO

παίζουν και στις περισσότερες Χ58 αλλά δε το διαφημίζουν ιδιαίτερα. Όταν οι χρήστες δεν πάνε για xeon, δεν καίγεται ο evga ή ο κάθε τρίτος κατασκευαστής να τους δοκιμάσει ή να τους υποστηρίξει 'επίσημα'.

Σωστό έχω σε μια X58-UD5 ενα L5520 ( quad core, 2.26 GHz, 60W TDP ) "παίζει" μια χαρά και με παθητική ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

η σειρά 55χχ όμως δεν έχει τα καλούδια που θα ενδιέφεραν τους o/cers(80w tdp, ψυχρός κτλ) παρά μόνο τα υπόλοιπα.. (ΔΕΝ ξέρω κάτι παραπάνω παρά μόνο οτι διαβάζω στο site του πλαισίου..) πάντως αν δεν αξίζει μια φορά να πάρεις 56χχ τότε δεν αξίζει 2φορές να πάρεις 55χχ.. πάντα εκφράζω την γνώμη μου και μόνο και χωρίς να έχω γνώσεις ιδιαίτερες στο θέμα..

lower voltages lower temps and higher QPI η χαρά του Overclocker

Link to comment
Share on other sites

για τα μεγαλα μοντελα στην ελλαδα δυσκολα τα βρισκεις, εγω περιμενα πολυ καιρο με προπαραγγελεια για να ερθει,για μικρα μοντελα μπορεις να βρεις.Ανεβαινουν ευκολα με πιο λιγη ταση ρευματος απο τους αλλους επεξεργαστες της ΙΝΤΕΛ.Απλα ειναι για σερβερ οι XEON

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.