Jump to content



W/C Upgrade + Obsidian 800D


dimitris_s

Recommended Posts

Πωπω...πολυ ωραιο μπραβο μεγαλε..!!

Η μονη παρατηρηση απο εμενα ειναι οτι θα ηταν καλυτερα ( πιστευω ) να εβαζες τα led πανω στο ψυγειο απο την μεσα μερια και να ριχνουν φως πανω στο κουτι..θα δειχνει πιο αισθησιακο και θα ριχνει πιο ομαλο φωτισμο χωρις να γινεται λαμπαδα..!

Αλλα δεν φαινονται και πολυ στην φωτο..

Αρχιζω και ερωτευομαι αυτο το κουτι..και βλεπω με αλλο ματι το cosmos μου..:inlove:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Χαιρετώ την παρέα. Καταρχάς να πω ένα μπράβο στον dimitris_s για την πολύ καλή δουλειά που έκανε στο "μάυρο διαμάντι" καθως και στα υπόλοιπα παιδιά, εμπνέουν και μας τους noobάδες να ασχοληθούμε περισσότερο :rubik::D.

Επειδή τον τελευταίο καιρό ψήνομαι για το Obsidian και απότι φαίνεται δεν θα κρατηθώ και θα ενδώσω στην αγορά του τελικά :hehe:, ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια.

1)Το ψυγείο που έχω είναι το Thermochill PA120.3 το όποιο απότι είδα χωράει άνετα πάνω. Τους ανεμηστήρες (3x Slip Stream) με ποια διάταξη θα πρέπει να τους τοποθετήσω ουτώς ώστε να αποδίδουν τα μέγιστα; "Push" στην κάτω μεριά του ψυγείου, πετάγοντας τον αέρα έξω από το κουτί ή "Pull" από την πάνω μεριά του ψυγείου τραβώντας φρέσκο αέρα απέξω;

2) Το τανκ μου είναι το EK Multioption 150 rev.2. Βλέπω ότι το ίδιο τανκ, ή τανκ παρόμοιου σχήματος (κυλινδρικό) χρησιμοποιούν πολλοί με το συγκεκριμένο κουτί, καθώς και η τοποθέτησή του γίνεται αρκετά συχνά στο ίδιο σημείο όπου τοποθέτησε και ο dimitris_s το δικό του. Σε εκείνο το σημείο υπάρχουν έτοιμες τρύπες/υποδοχές για τα πλαστικά πιαστράκια του τανκ, ή θα πρέπει να βρω άλλο τρόπο να το στηρίξω (να ανοίξω καμιά τρύπα/ χρήση tireups) ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Link to comment
Share on other sites

1-"Push" στην κάτω μεριά του ψυγείου, πετάγοντας τον αέρα έξω από το κουτί,γλιτώνεις αρκετή σκόνη.

2-έχει 2 τρύπες εκεί ακριβώς, τις λεγόμενες eATX,αλλα και πάλι γίνετε να το πιάσεις και στις οπές για τα καλώδια

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Καταρχάς να πω ένα μπράβο στον dimitris_s για την πολύ καλή δουλειά που έκανε στο "μάυρο διαμάντι" καθως και στα υπόλοιπα παιδιά, εμπνέουν και μας τους noobάδες να ασχοληθούμε περισσότερο :rubik::D.

Επειδή τον τελευταίο καιρό ψήνομαι για το Obsidian και απότι φαίνεται δεν θα κρατηθώ και θα ενδώσω στην αγορά του τελικά :hehe:, ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια.

1)Το ψυγείο που έχω είναι το Thermochill PA120.3 το όποιο απότι είδα χωράει άνετα πάνω. Τους ανεμηστήρες (3x Slip Stream) με ποια διάταξη θα πρέπει να τους τοποθετήσω ουτώς ώστε να αποδίδουν τα μέγιστα; "Push" στην κάτω μεριά του ψυγείου, πετάγοντας τον αέρα έξω από το κουτί ή "Pull" από την πάνω μεριά του ψυγείου τραβώντας φρέσκο αέρα απέξω;

2) Το τανκ μου είναι το EK Multioption 150 rev.2. Βλέπω ότι το ίδιο τανκ, ή τανκ παρόμοιου σχήματος (κυλινδρικό) χρησιμοποιούν πολλοί με το συγκεκριμένο κουτί, καθώς και η τοποθέτησή του γίνεται αρκετά συχνά στο ίδιο σημείο όπου τοποθέτησε και ο dimitris_s το δικό του. Σε εκείνο το σημείο υπάρχουν έτοιμες τρύπες/υποδοχές για τα πλαστικά πιαστράκια του τανκ, ή θα πρέπει να βρω άλλο τρόπο να το στηρίξω (να ανοίξω καμιά τρύπα/ χρήση tireups) ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Στο δικό μου τους έχω να φέρνουν αέρα απ' έξω. Εχθές μάλιστα έβαλα και τρεις Scythe slip stream slim για να βοηθάνε τη κατάσταση και να δουλεύει πιο αθόρυβα. Με τέτοια διάταξη πιθανώς να έχεις ένα θέμα με τη σκόνη. Εγώ εχθές το έλυσα όλο σχεδόν για να περάσω τους ανεμιστήρες, και του έβαλα και 3 fan filter επάνω, για να το καθαρίζω στο 10λεπτο.

Όσον αφορά το tank, δεν έχω δει κάποιον άλλο να το βάζει με τη πατέντα που έκανα (θα ήθελα πολυ να δω πως το έχουν υλοποιήσει άλλοι). Ο περισσότερος κόσμος πέρνει tank τα οποία βιδώνουν κάπως έτσι.

Για το πως το έχω στερεώσει εγώ, φαίνεται στη τελευταία από τις φωτό μου.

Oι Scythe slip stream slim κάνουν μπόλικο θόρυβο τελικά. Ευτυχώς τους δουλεύω χαμηλά με τον fan controller και δεν ακούγονται καθόλου. Πάντως με το push pull (3x CM BladeMaster + 3x Scythe Slip Stream Slim), είδα τουλάχιστον 4-5 βαθμούς κάτω, περισσότερο στα load.

Θα προσπαθήσω να βγάλω καλές φωτό με τα fan filter (στα οποία έγινε μόντα), και θα ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Για το τανκ, απότι βλέπω στην ουσία αυτό που λέει ο nikpoth είναι το ίδιο πράγμα με την φώτο που παρέθεσες dimitris_s. Ακριβώς το ίδιο πράγμα εννοούσα και'γω. Σε εκείνο το σημείο ποιά είναι η απόσταση μεταξύ των τρυπών πάνω κάτω; Θέλω να πω, το τανκ που είναι πχ 150mm θα το πάρει ή θα χρειαστεί μεγαλύτερο;

Έβλεπα σε αυτό το θέμα αρκετούς που έβαζαν το τανκ σε εκείνο το σημείο, αλλά ο γκαβός δεν έβλεπα τις eΑΤΧ :hehe:.

Προς το παρών θα μείνω με τους Slip Stream μαζί με ένα fan controller γιατί και αυτοί κάνουν αρκετό θόρυβο όταν παίζουν στο τέρμα. Αν κατάλαβα καλά, η βασική διαφόρα των 2 διατάξεων, με 3 τουλάχιστον fans, είναι το γεγονός ότι εάν τραβάει φρέσκο αέρα απέξω, θα έχω ένα θέμα με την σκόνη, οπότε χρειάζονται και fan filters, right;

Το ψυγείο πάνω βιδώνει με τις κλασσικές Μ4 ή θέλει πιο κοντές;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.