Jump to content



W/C Upgrade + Obsidian 800D


dimitris_s

Recommended Posts

Γεια χαρρρά...

Σκοπεύω που λέτε να αφήσω το golf-άκι σε δεύτερη μοίρα και να πάρω το Corsair Obsidian 800D. E βασικά όσο θέλω για αμορτισέρ και service τόσο κάνει το obsidian... :hehe:

Πακέτο με αυτό λέω να κάνω και μια καλή αναβάθμιση στην υδρόψυξη. Αυτή τη στιγμή ψύχω μόνο CPU με τα συμπράγκαλα της υπογραφής.

Ζαχαρώνω/θέλω προτάσεις για τα εξής (θα ψύξω Phenom/5870stock):

-- Primochill Typhoon III(κάποιο απ' τα 2)

-- Μια Laing D5. Εδώ θέλω λίγο βοήθεια. Από αυτή εδώ τη λίστα, αυτή που μπορεί να μπει στο typhoon είναι μόνο η πρώτη ή μπαίνουν και οι άλλες d5;

-- Fittings/ρακορ maybe τα οποία να κουμπώνουν επάνω στα block/pump κτλ και στα λάστιχα. Θέλω ουσιαστικά να βιδώνω τα tubes επάνω στα blocks.

-- Για theme λέω να το κάνω μαύρο/άσπρο milk. Μαύρο το obsidian, και λευκά τα tubes. Χρειάζεται ειδικό λάστιχο αυτό ή υπάρχει άσπρο additive;

-- 3πλό καλό ψυγείο με push/pull στην οροφή του obsidian. Θα ήθελα αν γίνεται και προτάσεις για αθόρυβα φουρφούρια με καλό CFM. To διπλό gt stealth που έχω εάν το τοποθετήσω στο κάτω διαμέρισμα του 800D και το βάλω κι αυτό στη λούπα θα δω διαφορές; Θα το σηκώσει η D5;

-- Full body Waterblock για την 5870.

Το ενδεχόμενο να βάλω δεύτερη Laing D5 στο κύκλωμα επάνω σε δεύτερο typhoon πως το βλέπετε; "Ακούγεται" η D5, θα μου δημιουργούν θόρυβο;

Πολλές ερωτήσεις αλλά φυσικά θα εκτιμηθούν αναλόγως και οι απαντήσεις.. :hehe:

Τα φώτα σας guys...! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

-- Primochill Typhoon III(κάποιο απ' τα 2)

-- Μια Laing D5. Εδώ θέλω λίγο βοήθεια. Από αυτή εδώ τη λίστα, αυτή που μπορεί να μπει στο typhoon είναι μόνο η πρώτη ή μπαίνουν και οι άλλες d5;

cov-rp450_p4.jpg

αυτο εδω ειναι απο τα πλεον ομορφα που παιζουν για την D5 imho...

αρκει να τοποθετηθει με τετοιο τροπο και σε θεση που να φαινεται και να μη παει τσαμπα

-- Fittings/ρακορ maybe τα οποία να κουμπώνουν επάνω στα block/pump κτλ και στα λάστιχα. Θέλω ουσιαστικά να βιδώνω τα tubes επάνω στα blocks.

vl4-mg_p0.jpg

vl4-fg_p0.jpg

vl3-f10l_p0.jpg

ρακορ quick disconnects by koolance

μη το πλακωσεις ομως

δυο ζευγαρια σε καθε μπλοκ ειναι υπεραρκετα

(διαβασε εδω εαν εχεις φοβους για το ποσο επηρεαζουν τη ροη του κυκλωματος)

-- Για theme λέω να το κάνω μαύρο/άσπρο milk. Μαύρο το obsidian, και λευκά τα tubes. Χρειάζεται ειδικό λάστιχο αυτό ή υπάρχει άσπρο additive;

FT-0074-1.jpg

Πολυ ομροφος συνδυασμος

θα προτεινα λευκο αδιαφανες λαστιχο απευθειας

ειτε 13mm ειτε 1/2" both by Feser

και σιγουρα smd led λευκο κρυφο φωτισμο στο εσωτερικο **

-- 3πλό καλό ψυγείο με push/pull στην οροφή του obsidian. Θα ήθελα αν γίνεται και προτάσεις για αθόρυβα φουρφούρια με καλό CFM.

X102-8.jpg

εαν θες να παιξεις μεχρι 1400rpm θα προτεινα Feser 360

εαν πας σε push pull διαταξη παιζει καλα ακομα και με Ψοφιοmaster

εαν δεν εχεις προβλημα με θορυβο πας και σε Black ice GTX

αλλα για να παρεις τα μεγιστα θα πρεπει να παιξεις με δυνατοτερα fans

καλα λογια εχω διαβασει και τα νεα ψυγεια της phobya αλλα δεν εχω προσωπικη αποψη ακομα.

παντως υποψιν οτι και με ενα οικονομικο magicool των 55€

μια χαρα την κανεις τη δουλεια σου

To διπλό gt stealth που έχω εάν το τοποθετήσω στο κάτω διαμέρισμα του 800D και το βάλω κι αυτό στη λούπα θα δω διαφορές; Θα το σηκώσει η D5;

Θα εχει διαφορα αλλα δεν πιστευω τοση που να αξιζει τον κοπο

ισως εαν μπει μετα το cpu και πριν την Vga να ειναι σωστοτερο

αλλα θα κανει το setup αρκετα πολυπλοκο imho

λογω του οτι θα πρεπει να τοποθετηθει κατω

Η D5 θα το σηκωσει παντως, δεν εχεις προβλημα.

Εγω θα σε συμβουλευτα να στησεις πρωτα το κυκλωμα χωρις αυτο

και μονο εαν δεν σε ικανοποιει η αποδοση να το προσθεσεις και αυτο.

-- Full body Waterblock για την 5870.

Heatkiller και EK που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης

ειναι πολυ καλα και τα δυο.

αναμενω να δω τι πιανουν και τα koolance

δεν περιμενω τρελλες διαφορες, πιο πολυ θεμα αισθητικης ειναι πιστευω.

Το ενδεχόμενο να βάλω δεύτερη Laing D5 στο κύκλωμα επάνω σε δεύτερο typhoon πως το βλέπετε; "Ακούγεται" η D5, θα μου δημιουργούν θόρυβο;

δεν υπαρχει λογος σε καμια περιπτωση

Ειναι υπερβολη κατα την γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην παρεξηγουμαστε

δεν ειναι τα parts που προτεινω παραπανω ,αλλα και σε διαφορα παρομοια threads,

ουτε τα μονα, ουτε κατ'αναγκη τα καλυτερα

απλα επειδη τυχαινει ,στο καταστημα που εργαζομαι, να στηνω αρκετα υδροψυκτα συστηματα

και τα συγκεκριμενα τα εχω δοκιμασει πολλακις, εχω σχηματισει καποια αποψη.

(μονο το νεο τανκ της koolance δεν εχω στησει ακομα αλλα ειναι κι αυτο στο προγραμμα εντος εβδομαδας)

εξαλλου στην υδροψυξη δεν υπαρχει πανακεια

παιζουν παρα πολλες λυσεις για ολα τα βαλαντια

και με οχι παντα αντιστοιχη διαφορα στην αποδοση.

οποτε ο καθενας επιλεγει αυτο που μπορει και νομιζει οτι του ταιριαζει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Noob Ερώτηξις:

Για το πακέτο αντλία/reservoir/βάση θα χρειαστώ αυτά, right?

ΒΑΣΗ : http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=934

RES: http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=809

PUMP: http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=858 (laing d5 είναι αυτή έτσι; )

Link to comment
Share on other sites

Noob Ερώτηξις:

Για το πακέτο αντλία/reservoir/βάση θα χρειαστώ αυτά, right?

ΒΑΣΗ : http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=934

RES: http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=809

PUMP: http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=858 (laing d5 είναι αυτή έτσι; )

αυτο δεν χρειαζεται,

το τανκ κουμπωνει απευθειας πανω στη βαση

και το σετ αυτο επειδη μας ηρθε προχθες,

περιλαμβανει και το καπακι που δεν αναφερεται στο site τους

η αντλια ειναι μεν D5 αλλα ειναι η εκδοση s

πιο δυνατη ελαφρως απο την απλη

αλλα δεν εχει τον ενσωματωμενο ροοστατη που εχει η απλη

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Σε αυτό το set δηλαδή συμπεριλαμβάνεται και το ίδιο το tank ή πρέπει να πάρω ξεχωριστά reservoid body;

Επίσης, στο παραπάνω set έχει G 1/4. Αυτά ξεβιδώνουν φαντάζομαι και βάζω δικής μου διαμέτρου; Τανκ/αντλία γίνονται ένα, και έχουν το ίδιο in/out έτσι;

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω παντού extreme flow quick disconnects, αν και θα τσούξει λίγο στη τιμή απ' το να έπαιρνα απλά 1/2" ρακόρ.

Το σκεπτικό μου είναι το εξής, πείτε μου plix αν είναι λανθασμένο:

2 fittings σπείρωμα ->σε-> αρσενικό θα κουμπώσουν επάνω στο κάθε μπλοκ/ψυγείο/tank/.

Kάθε σωλήνας στο σημείο που θα κουμπώνει με το εκάστοτε μπλοκ/ψυγείο/tank, θα έχει από ένα fitting θηλυκό->σε-> tube. θα θηλυκώνει επάνω στο block, και θα κουμπώνει έπειτα επάνω στον σωλήνα.

Με δεδομένο ότι θέλω να βάλω extreme flow fittings, ποια θα πρέπει να πάρω από άποψη διαμετρήματος (koolance) σε κάθε περίπτωση; Γιατί έχει 1 ώρα που κοιτάω το site της koolance και άκρη δεν έχω βγάλει.

Το tube της Feser είναι 3/8", αυτό σημαίνει ότι δεν θα συμβαδίζει με τις παραπάνω επιλογές; Τo tube που χρησιμοποιώ τώρα είναι ID 1/2", OD 3/4".

Πω ρε, τα έχω μπερδέψει... :fist:

:help:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Σε αυτό το set δηλαδή συμπεριλαμβάνεται και το ίδιο το tank ή πρέπει να πάρω ξεχωριστά reservoid body;

Επίσης, στο παραπάνω set έχει G 1/4. Αυτά ξεβιδώνουν φαντάζομαι και βάζω δικής μου διαμέτρου; Τανκ/αντλία γίνονται ένα, και έχουν το ίδιο in/out έτσι;

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω παντού extreme flow quick disconnects, αν και θα τσούξει λίγο στη τιμή απ' το να έπαιρνα απλά 1/2" ρακόρ.

Το σκεπτικό μου είναι το εξής, πείτε μου plix αν είναι λανθασμένο:

2 fittings σπείρωμα ->σε-> αρσενικό θα κουμπώσουν επάνω στο κάθε μπλοκ/ψυγείο/tank/.

Kάθε σωλήνας στο σημείο που θα κουμπώνει με το εκάστοτε μπλοκ/ψυγείο/tank, θα έχει από ένα fitting θηλυκό->σε-> tube. θα θηλυκώνει επάνω στο block, και θα κουμπώνει έπειτα επάνω στον σωλήνα.

Με δεδομένο ότι θέλω να βάλω extreme flow fittings, ποια θα πρέπει να πάρω από άποψη διαμετρήματος (koolance) σε κάθε περίπτωση; Γιατί έχει 1 ώρα που κοιτάω το site της koolance και άκρη δεν έχω βγάλει.

Το tube της Feser είναι 3/8", αυτό σημαίνει ότι δεν θα συμβαδίζει με τις παραπάνω επιλογές; Τo tube που χρησιμοποιώ τώρα είναι ID 1/2", OD 3/4".

Πω ρε, τα έχω μπερδέψει... :fist:

:help:

Ναι, θα χρειαστει να παρεις και body της επιλογης σου.

για σωληνα ID 1/2", OD 3/4" τυπου tygon & feser

θες ταχυκονεκτορες που φερουν το διακριτικο 19 (τοσο ειναι η εξωτερικη διαμετρος του σωληνα)

πραγμα που περιοριζει τις επιλογες σου στα εξης 4 ρακορ.

σωληνας σε αρσενικο κουμπωμα

σωληνας σε θηλυκο κουμπωμα

σπειρωμα G1/4 σε αρσενικο κουμπωμα

σπειρωμα G1/4 σε θηλυκο κουμπωμα

αλλα και παλι εγω δεν θα σου προτεινα να βαλεις παντου τετοια

καθοτι ειναι και ακριβα

και ειναι αρκετα μεγαλα σε ογκο (υπολογισε ~10 ποντους μηκος το ζευγαρι κουμπωμενο)

ουτε πιστευω οτι θα χαλασει την εμφανιση του κυκλωματος και επιβαρυνει και τη ροη σου χωρις ιδιαιτερο οφελος.

συνηθως μπαινει ενα ζευγος πριν το πρωτο μπλοκ κι αλλο ενα ζευγαρι μετα το τελευταιο μπλοκ.

ωστε να απομονωνεις το κυκλωμα στα waterblocks για ευκολη αποτοποθετηση

χωρις να χρειαζεται αδειασμα ολο το setup.

εναλλακτικα βαζεις απο δυο ζευγαρια σε καθε μπλοκ ωστε να μπορεις να τα αποσυνδεσεις αυτονομα.

αλλα πραγματικα imho δεν εχει νοημα να βαλεις και στο ψυγειο, τανκ και αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ ID 1/2" (13mm) και ΙD 3/8" (10mm) tube;

Εκτός των 3mm, για να προλάβω τους εξυπνάκηδες... εννοώ στο flow :hehe:

Σαφώς η ροή είναι καλύτερη λογικά σε αυτό με την εσωτερική διάμετρο μισής ίντσας, αλλά δεν βρίσκω άσπρο αδιαφανές λάστιχο με ID 1/2" (σαν αυτό της Feser που έδειξε ο Κοπρίτης).

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το config του νερού.

>>> Δείτε το PDF <<<

Γνώμες - Παρατηρήσεις - Διορθώσεις plix

Large P.S: Για να στερεωθεί το γομαροψυγείο στην μέσα επάνω πλευρά του κουτιού, τι βίδες/παξιμάδια θα χρειαστούν; Στη φωτογραφία που δείχνει τη συσκευασία, φαίνονται κάτι βιδοειδή, αλλά πρώτον δεν είναι μαύρα για να ταιριάξουν με το 800D, και δεύτερον δε ξέρω τι ποιότητας είναι. Στο setup έχω βάλει παραπανίσια fittings/nozzles κτλ γιατί ποτέ δε ξέρεις. Επίσης η 450 η απλή με το ροοστάτη έχει ETA 7 Μαΐου, οπότε και έβαλα την 450S. Έχω στείλει email στην ΕΚ για availability, αν δεν έχουν όντως το αλλάζω με HeatKiller. Επίσης η τιμή έτσουξε...

Φίλε Κοπρίτη τα φώτα σου... :D

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το config του νερού.

>>> Δείτε το PDF <<<

Γνώμες - Παρατηρήσεις - Διορθώσεις plix

Large P.S: Για να στερεωθεί το γομαροψυγείο στην μέσα επάνω πλευρά του κουτιού, τι βίδες/παξιμάδια θα χρειαστούν; Στη φωτογραφία που δείχνει τη συσκευασία, φαίνονται κάτι βιδοειδή, αλλά πρώτον δεν είναι μαύρα για να ταιριάξουν με το 800D, και δεύτερον δε ξέρω τι ποιότητας είναι. Στο setup έχω βάλει παραπανίσια fittings/nozzles κτλ γιατί ποτέ δε ξέρεις. Επίσης η 450 η απλή με το ροοστάτη έχει ETA 7 Μαΐου, οπότε και έβαλα την 450S. Έχω στείλει email στην ΕΚ για availability, αν δεν έχουν όντως το αλλάζω με HeatKiller. Επίσης η τιμή έτσουξε...

Φίλε Κοπρίτη τα φώτα σου... :D

το pdf δεν μπορω να το κατεβασω-ανοιξω

Link to comment
Share on other sites

το pdf δεν μπορω να το κατεβασω-ανοιξω

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να το κατεβάσω/ανοίξω ούτε κι εγώ, γιατί ο server (μου) στον οποίο ανέβασα το αρχείο, δεν έχει net. Και είμαι και διακοπές τώρα τη κάτσαμε τη βάρκα.

Από τις 4 του μηνός θα ξανανοίξει το μαγαζί. :hm:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έγινε η παραγγελία.

Θέλω να ευχαριστήσω παρα πολυ τον Κοπρίτη, για όλη τη βοήθεια και τις συμβουλές του.

Περισσότερα όταν το στήσω...

μουρμούρισμα: πρέπει να πάρω dremel, γιατί αυτό που έχω τίναξε τα πέταλα και τα καρβουνάκια... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψήνομαι και εγώ για παρόμοιο upgrade.

Έχω το 800D και αυτή την στιγμή ψύχω τον 920 με μια megahalems. Πάει σίγουρα μέχρι τα 4GHz, δεν τον έχω δοκιμάσει παραπάνω ακόμα.

Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα πακετάκι με ότι χρειάζεται για ψύξη του 920 και της 5850;

Αν υπάρχει single slot water cooled ψύκτρα για τηη 5850, αξίζει να προσθέσω και μια nvidia με cuda επίσης με single slot ψύκτρα;

Ίσως να προσθέσω και ένα μικρό waterblock για τον Perc 5/i, αλλά με 11watt TDP δεν νομίζω να είναι άξιο λόγου.Το NB χρειάζεται οπωσδήποτε ψύξη;

Με ενδιαφέρει κυρίως να είναι αθόρυβο το σύστημα.

Με ένα τριπλό ψυγείο θα κάνω την δουλειά μου; Αξίζει να πάρω και ένα 1x140mm ψυγείο και να το συνδέσω στην ίδια αντλία (Pump->CPU->1x140mm->VGA->3x120mm->reservoir->Pump); Το κουτί έχει ήδη 2 ανεμιστήρες 140mm όπου μπορεί να μπει τέτοιο ψυγείο, στο κάτω χώρισμα και στο πίσω μέρος κοντά στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.