Jump to content



Q9400 overclocking


ChrisK

Recommended Posts

Γεια σας δελαμπιτες,

Μετα απο λιγη προσπαθεια καταφερα να ανεβασω τον επεξεργαστη μου στα 3,6Ghz. Έδωσα 1.35 vcore (το cpu-z δειχνει 1.32) και ολα τα αλλα τα αφησα Auto. :T:

Δεν ξερω αν ειναι σωστο το overclocking setup που εκανα αλλα προς στιγμη, μετα απο το Intel Burn Test που ετρεξα σε Maximum, φαινεται να ειναι stable.

Οι θερμοκρασιες εφτασαν μεχρι 76 βαθμους σε full load , και ειναι γυρω στους 40+ σε idle.

Θα ηθελα να μαθω αν αυτο που εχω κανει ειναι σωστο και αν μπορω να το αφησω ετσι η πρεπει να αλλαξω καποιες ρυθμισεις.

Επισης επειδη ερχεται καλοκαιρι θα ηθελα να μου πειτε μεχρι τι θερμοκρασιες ειμαι safe;

Επισυναπτω screenshots για να εχετε μια οπτικη.

22hrt.jpg

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες καθολου να χαμηλωσεις την ταση?

ή ειναι η ελαχιστη δυνατη που'ναι σταθερο το μηχανημα σου?

Δοκιμασα με 1.33 στο bios (1.30 στο cpu-z) και μου πεταξε BSOD στο Intel Burn Test.

Μετα εβαλα το τελευταιο bios version (2101) και ανεβασα την ταση στα 1.35 στο bios (1.32 cpu-z) και εβγαλα με επιτυχια το Intel Burn test maximum.

Δεν εχω πειραξει κανενα αλλο ρευμα. ΟΛΑ τα υπολοιπα AUTO.

Link to comment
Share on other sites

Με 3 run δεν κάνεις τίποτα φίλε, βάλε καμιά 25αριά και άμα τα βγάλει είσαι ΟΚ.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ρίξεις το Vcore σου. Δώσε λίγο παραπάνω ρεύμα στο NB, VTT, και βλέπεις.

Επίσης τα GFlop που βγάζεις είναι πολύ λίγα. Πρέπει να το ψάξεις και άλλο και να ρυθμίσεις και τον απαραίτητο διαιρέτη για τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

τελικα ο Ε6750 αντικατασταθηκε απο εναν Q9400 tray..

πριν αναφερω τις προσπαθειες μου για overclock ωστε να μου δωσετε κανα tip για βελτιστοποιηση θα ηθελα το σχολιο σας στο εξης...

δοκιμαζα 456x6(2.73ghz ) ..ετρεξα mpc-hc με ffdshow kai avisynth κ ειχα συμφωνα με τον task manager περ. 88-93% χρηση cpu...(οχι συνολικη αλλα η χρηση του mpc-hc)

βαζω μετα 456x8(3.64ghz) κ παρατηρω οτι εχει πεσει ελαχιστοτατα η χρηση..περιπου 84-90%....

ειναι δυνατον με τοση αυξηση στην συχνοτητα λειτουργιας cpu να εχω τοσο δυσαναλογη μειωση φορτου? αυτο ειναι που εχω δει να γραφεται για "κουφια" Mhz?

ΥΓ πιθανον με καποια benchmark να παρατηρω μεγαλυτερη διαφορα αλλα ενδιαφερομαι για εφαρμογες που χρησιμοποιω καθημερινα

επανερχομαι σε λιγο με λεπτομερειες για το overclock μου..

Link to comment
Share on other sites

λεω να μεινω εδω....

ενεργοποιησα eist kai c1e..στο bios εχω δηλωσει cpu=1,2875v...σε idle πεφτει στα 1,2v και 454x6....vdroop εχω 0,03-0,04v..

454x8=3,63ghz...

θερμοκρασια δωματιου 27-28..ειμαι με υδροψυξη..

να συμπληρωσω..abit ip35 pro,4x1gb transcend 800 με 1:1 5-5-5-12

post-3637-1416074587,5687_thumb.jpg

post-3637-1416074587,6256_thumb.jpg

post-3637-1416074587,6785_thumb.jpg

post-3637-1416074587,6977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον ιδιο επεξεργαστη και σκεφτομαι και εγω να τον κανω overclock η συνθεση ειναι η παρακατω http://www.thelab.gr/showthread.php?t=83874

CPU fan εχω αυτο εδώ http://www.xilence.net/index.php?id=105&L=2&tx_vgzdbxml_pi1[showUid]=31266

Η μητρικη εχει και καποιες δικες τις ρυθμισεις κτλ σαν ετιμα profiles για overclock να χρησιμοποιησω καποιο απο εκεινα η οχι? Μεχρι που μπορω να φτασω χωρις να δημιουργηθει καποιο προβλημα. Και ακομα μια ερωτηση ο επεξεργαστης μεχρι πια θερμοκρασια μπορει να αντεξει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ FORUM ΣΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΛΥ,ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ OVERCLOCK!

MAINBOARD: ASUS P5N32 SLI-PLUS

CPU: Q9440

RAM: OCZ PC2 8000

TI ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ 3,6 ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΝΕΙ ΕΚΕΙ!

ΕΧΩ ΑΓΩΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΨΥΧΤΡΑ ΤΗΣ ASUS ΜΕ 2 ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!

ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΕΙΡΟ!!

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω έναν επεξεργαστή Q9400 και μία μητρική Asus Striker Extreme II και μνήμες Corsair CMX8GX3M2A στα 1600Mhz Cl9

Και ψήκτρα Corsair H50

Μπορεί κανένας να μου πει ρυθμίσεις για να τον πάω μέχρι τα 4Ghz αν πάει μέχρι εκεί?

Ευχαριστώ πολύ!

Φιλικά Κώστας!

Τώρα είμαι στα 3,6Ghz και στα 1800Mhz οι μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.