Jump to content



Πληροφοριες για καποια μεταπτυχιακα


ikskarda

Recommended Posts

Καλημερα παιδια . Ειμαι αποφοιτος του Τμηματος Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και ειμαι στην διαδικασια ευρεσης μεταπτυχιακου . Οι γνωσεις μου στους υπολογιστες ειναι πιστευω παρα πολυ καλες αλλα το μειονεκτημα μου ειναι οτι δε γνωριζω προγραμματισμο καθολου (καθως ποτε δεν τον αγαπησα στη σχολη).

Ενδιαφερομαι για καποια μεταπτυχιακα και οποιος μπορει και ξερει ας μου απαντησει .

Πληροφοριακά Συστήματα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Τεχνοοικονομικά Συστήματα

Διδακτική της Τεχνολογίας και Ψηφιακά Συστήματα Κατεύθυνση: Ηλεκτρονικής Μάθησης

Κυριως θελω πληροφοριες για το αν μπορουν να με δεχτουν αφου εχω πολυ χαμηλο Μ.Ο 5.9 και κυριως αν προυποθετουν καλες γνωσεις προγραμματισμου (C , C++ κτλ) τις οποιες δεν διαθετω .

Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Στα ψηφιακά, δεν χρειάζεται να ξέρεις c, c++.. σκέψου ότι τα μαθήματα προγραμματισμού τα δίναμε με ανοιχτά βιβλία ή πολλαπλής επιλογής..

Ποτέ δεν μας είπαν γράψτε κώδικα..

http://www.ds.unipi.gr/master-programs/

Link to comment
Share on other sites

ωραιος φιλε μου . με εφιαξες παρα πολυ που ειπες πως δεν χρειαζεται γνωσεις προγραμματισμου :happy2:. Μακαρι να πανε ολα καλα γιατι ειναι το μεταπτυχιακο που εχω σαν κυριο στοχο να κανω !!!

Απο την αλλη με φοβιζει παρα πολυ ο Μ.Ο που χω :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε ikskarda,

είμαι φοιτητής στο Πα.Πει,σε αυτήν τη κατεύθυνση κιόλας,τελειόφοιτος πλέον.

Θα διαφωνήσω με τον φίλο Winters,μη γνωρίζοντας σε πιο έτος μπήκε,

αλλά όταν δώσαμε C φυσικά και ζητήθηκε κώδικας,αλλά τπτα το τραγικό (άντε μέχρι καμμια δομή).

Το ίδιο ίσχυσε και στη Java, ενώ στο Παγκόσμιο Ιστό ζητήθηκαν κάποια βασικά σε XML και PHP. Εννοείται βέβαια οτι στα project πτυχιακής κτλπα,πρέπει να ξέρεις αρκετά πραγματάκια αλλά εκεί είναι δυστυχώς το τραγελαφικό της οργάνωσης ενός τυπικού ελληνικού πανεπιστημίου.

Έχω φίλο που φοιτά ήδη στο Μεταπτυχιακό κύκλο,οπότε αν θες κάτι συγκεκριμένο,πες μου για να ρωτήσω.

Για τον κύκλο που ενδιαφέρεσαι πάντως,κοιτώντας και τα μαθήματα που παίζουν,δεν θα πολυχρειαστείς προγραμματισμό αλλά ...όρεξη και υπομονή. :p

Συνοψίζοντας,να ξέρεις οτι αν το επιλέξεις για το e-learning, έχεις πράξει πολύ σωστά γιατί το επίπεδο είναι καλό. :T:

Link to comment
Share on other sites

'Εχουν αλλάξει 100 φορές το πρόγραμμα σπουδών, είμαι 4ο έτος, C έδωσα πολλαπλής επιλογής και JAVA με ανοιχτά βιβλία. Παγκόσμιο ιστό δεν είχαμε...

Ουσιαστικά δεν χρειάζεται να ξέρεις απ'έξω την C/C++, απλά να καταλαβαίνεις κάποια βασικά.

Καμμία σχέση με τα τμήματα Πληροφορικής.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω παιδες με μπερδεψατε . ειμαι αποφοιτος του εφαρμοσμενου και εχω το δικαιωμα να διδαξω σαν καθηγητης μαθηματικα . επειδη σαν χομπι εχω τους υπολογιστες αυτο το μεταπτυχιακο του e-learning πιστευω ειναι οτι καλυτερο μου ταιριαζει .

απο εκει και περα οπως ανεφερα δεν γνωριζω και δεν θυμαμαι πλεον ουτε τα βασικα του προγραμματισμου (εχω δει μονο C και Fortran , Java ποτε oπως και οποιαδηποτε αλλη γλωσσα.)

Οποιος θελει ας με βοηθησει με περισσοτερες πληροφοριες και συμβουλες/γνωμες απανω στο μεταπτυχιακο αυτο

PS:εμεις παραδιδαμε σχεδον καθε βδομαδα project κυριως μαθηματικων (αριθμητικων) προβληματων γραμμενα σε C/Fortran (τα 2 πρωτα χρονια της σχολης στα βασικα μαθηματα του οδηγου σπουδων στα μαθηματα που εχουν προγραμματισμο) . Απο εκει και περα δεν ειδαμε ποτε γλωσσες για τον παγκοσμιο ιστο (XML,PHP κτλ )και οποιος ηθελε επαιρνε σαν επιλογη αντικειμενοστραφη προγραμματισμο και java

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω ουτε τα μεταπτυχιακα ουτε την σχολη σου...

θα ελεγα οτι πας ξυπολυτη στα αγγουρια. ισως κανω λαθος...

γιατι δεν στρωνεσαι να μαθεις 5 πραματα απλα..να τελειωνεις ...πανω απο μηνα δεν θα σου παρει...κριμα να χασεις μεταπτυχιακο που σου αρεσει απο μια στραβη πρωτη ματια στον προγραμματισμο...:p

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω ουτε τα μεταπτυχιακα ουτε την σχολη σου...

θα ελεγα οτι πας ξυπολυτη στα αγγουρια. ισως κανω λαθος...

γιατι δεν στρωνεσαι να μαθεις 5 πραματα απλα..να τελειωνεις ...πανω απο μηνα δεν θα σου παρει...κριμα να χασεις μεταπτυχιακο που σου αρεσει απο μια στραβη πρωτη ματια στον προγραμματισμο...:p

PS:Γιαννης λεγομαι (τελικα αυτο το αβαταρ μου μπερδευει πολλους :p)

σε αυτο που λες να μαθω 5 πραγματα τι εννοεις ? να παρω ενα βιβλιο της C και να αρχισω να το διαβαζω και να κανω δοκιμες σε προγραμματα ? αντε πες κατι θα ψιλοκαταφερω με αρκετη προσπαθεια κατι θα ξαναθυμηθω. απο Java,PHP,XML να διαβασω απο το μηδεν χωρις καποιος να μου χει εξηγησει 1-2 πραγματα ? νομιζω ειναι καπως δυσκολο.

Απο την αλλη κατσε να με παρουν κιολας :jump: ακομα ουτε τα χαρτια δεν εκανα , σε λιγες μερες ξεκινανε οι εγγραφες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.