Jump to content



zosma οι νέοι Phenom II x4


Σβολάκης

Recommended Posts

Μάγκες δεν τα βγάζω από το μυαλό μου αυτά, ΠΟΥΘΕΝΑ μα πουθενά δεν υπάρχει BIOS για μητρικές 790FX +SB600 και γενικότερα ότι φέρει SB600. Λάθος που είπα AM2+. Έπρεπε να πω AM2+ +SB600.

Μέχρι σήμερα μπαίνω και ελέγχω όλες τις εταιρίες αν έβγαλαν κάτι(Κυρίως ASUS, MSI, GiGabyte). Προκαλώ να το ψάξετε, για να μην λέμε και ότι θέλουμε.

AN ποτέ στο μέλλον κάνουν κάτι ευχαρίστως να ανακαλέσω. Αλλά η απογοήτευση έχει παραμείνει οπόταν έχω πληρώσει ένα DELUXE modelo και το έχουν αφήσει στην άκρη, για να μην πω πλήρη εγκατάλειψη.

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει.

αρα, τα παραπονα σου να τα κανεις προς τις εταιριες μητρικων, και οχι προς την AMD....!!!!

εγω ειμαι σχεδον, σιγουρος οτι αν θελουν οι εταιριες να υποστηριξουν, μεσω νεου BIOS, τις παλιοτερες AM2+ μητρικες, μπορουν να το κανουν. πιστευω οτι η AMD εχει δωσει συμβατοτητα.

απο την αλλη, λογικο ειναι και οι εταιριες, να θελουν να υποστηριξουν τα νεοτερα μοντελα, τουλαχιστον στην αρχη, και αργοτερα να βγαλουν και BIOS για οσες παλιοτερες μπορουν να μπουν οι 6πυρηνοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η συμβατότητα προς τα πίσω αλλά από επιδόσεις τι θα γίνεται?

Αν είναι να τσεκουρώνει η am2/3 μητρική τα καινούργια cpu τί να το κάνω ....

Ας ελπίσουμε να μην έχουμε χτυπητές απώλειες :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλή η συμβατότητα προς τα πίσω αλλά από επιδόσεις τι θα γίνεται?

Αν είναι να τσεκουρώνει η am2/3 μητρική τα καινούργια cpu τί να το κάνω ....

Ας ελπίσουμε να μην έχουμε χτυπητές απώλειες :shifty:

Οι απώλειες ενός ΑΜ2+ επεξεργαστή (ΗΤ3.0) σε ΑΜ2 μητρική (ΗΤ2) είναι λιγότερο από 1-1,5% και αυτό βρίσκεται στα όρια στατιστικού λάθους!

Είχα πάρει μετρήσεις του 9950 και του 9850 επάνω σε M2N SLI DELUXE και σε M3A78-PRO !

Ενας AM3 επεξεργαστής επάνω σε ΑΜ2+ μητρική έχει διαφορά μόνο σε μνήμες και πουθενά αλλού! Οι διαφορές είναι απειροελάχιστες ενώ αν έχεις επάνω καλές ddr2 (βλέπε 1066Μhz με τεσσαρο-πεντάρια timings) στην ΑΜ2+ πλατφόρμα μπορείς να δεις και καλύτερα αποτελέσματα απ`ότι σε ΑΜ3 με DDR3 του κιλού....!

Αυτό που θα κάνω τις επόμενες ημέρες είναι να βάλω έναν PHENOM II επάνω στην M2NSLI DELUXE (απλή ΑΜ2) να δώ κατά πόσο χάνει σε επιδόσεις απέναντι σε μια AM2+ (m3a78-pro) και μια AM3 (ΜSI 770 C45) μητρική!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα κάνω τις επόμενες ημέρες είναι να βάλω έναν PHENOM II επάνω στην M2NSLI DELUXE (απλή ΑΜ2) να δώ κατά πόσο χάνει σε επιδόσεις απέναντι σε μια AM2+ (m3a78-pro) και μια AM3 (ΜSI 770 C45) μητρική!

πολυ καλη σκεψη! περιμενουμε αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα κάνω τις επόμενες ημέρες είναι να βάλω έναν PHENOM II επάνω στην M2NSLI DELUXE (απλή ΑΜ2) να δώ κατά πόσο χάνει σε επιδόσεις απέναντι σε μια AM2+ (m3a78-pro) και μια AM3 (ΜSI 770 C45) μητρική!
Με το 780G & Α770 βέβαια υπάρχει ένα θέμα στα αρχικά παλαιά μοντέλα ..... Ολα μα όλα υποστήριζαν επεξεργαστές μέχρι 95Watt TDP ενώ οι THUBAN ξεκινούν από 125Watt προς το παρόν!!!

Αν θέλεις τσέκαρε και την ASUS M3A78-EMH HDMI με 780G/SB700. Είναι από τις λίγες μητρικές που η CPU support list μικραίνει αντί να μεγαλώνει! Ο επεξεργαστής μου ήταν μέσα στην λίστα, δεν είναι πλέον!!! Φυσικά ούτε λόγος να γίνεται για Athlon II και Phenom II. Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον παρα μόνο στην ASUS και την υποστήριξη σε μερικά προϊόντα της.

Έχουν δίκιο όμως όσοι λένε "στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα".

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις τσέκαρε και την ASUS M3A78-EMH HDMI με 780G/SB700. Είναι από τις λίγες μητρικές που η CPU support list μικραίνει αντί να μεγαλώνει! Ο επεξεργαστής μου ήταν μέσα στην λίστα, δεν είναι πλέον!!! Φυσικά ούτε λόγος να γίνεται για Athlon II και Phenom II. Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον παρα μόνο στην ASUS και την υποστήριξη σε μερικά προϊόντα της.

Έχουν δίκιο όμως όσοι λένε "στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα".

H Αsus είναι από τις χειρότερες εταιρίες σε υποστήριξη νέων επεξεργαστών σε παλαιά μοντέλα!

Η ASROCK μάλλον είναι από τις καλύτερες!

Link to comment
Share on other sites

GA-MA790GP-DS4H Giagabyte πλήρως συμβατή με thuban 1055t τον έβαλα πάνω με ddr2 παρακαλώ άρα λογικά και 960Τ θα μπαίνει μια χαρά AGESA 3.7.0.0 έχει αλλά σε beta bios και καλά 7E ver , απλά να μου πει άραγε κάποιος πως και καλά είναι σε αυτήν την μητρική μόνο 95 watt ο 1055Τ θερμοκρασίες πάνω από 33 βαθμούς δεν έχω δει στα 3300 που τον έχω και τις μνήμες στα 960

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πρώτη φορα με amd και ψάχνομαι,μετά από format εκτος από ήχο, vga τι άλλο πρέπει να βάλω από drivers προγράμματα για amd -mobo?

(τα απαραίτητα δηλαδή για σωστή λειτουργία)

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά πρέπει να βάλεις !

DRIVER :

1) Για το southbridge

2) Για την κάρτα δικτύου

3) Για την κάρτα ήχου

4) Για raid αν κάνεις

5) Για τον επεξεργαστή Qool & Quiet αν είσαι σε XP

6) Υπάρχει και ένα driver (περίπου) για καλύτερη διαχείριση των σκληρών

---------------------------------

Για το υπόλοιπο σύστημα ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.