Jump to content



FIRMWARE ASUS DVD ROM


ΓιαγκΤ

Recommended Posts

Έχοντας κάποια μικροπροβλήματα με το ASUS DVD ROM E616, δοκίμασα να αναβαθμίσω το firmware από το 2,0 στο 2,2.

Ενώ δείχνει να το φορτώνει, στο τέλος βγάζει: Err: Verify NG!!

Γνωρίζει κάποιος σε τι αναφέρετε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τί σημαίνει αλλά μπορώ να κάνω υποθέσεις σχετικές με τη διαδικασία εγκατάστασης....

...μήπως έχεις κάποιο virtual drive ενεργοποιημένο, π.χ του nero ή clonecd κλπ;;

Στις οδηγίες λέει ότι δεν πρέπει να είναι ενεργοποιημένες εικονικές συσκευές...

Δοκίμασε να βάλεις το dvd ως master και να απεγκαταστήσεις κάθε άλλη οπτική συκευή.

Εγώ προληπτικά σε εγκαταστάσεις οδηγών, firmware κτλ κλείνω και κάθε πρόγραμμα antivirus / anti-trojan που ερευνά τη μνήμη

Έχω το ίδιο dvd και έχω κάνει την αναβάθμιση χωρίς προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos [06-01-2004 και 20:42]

τι προβληματα ειχες??εψαχνα και εγω για firmware(χωρις να υπαρχει λογος) αλλα η διδικασια μου φανηκε λιγο...πολυπλοκη και τα παρατησα...

Όταν έβαλα την κάρτα ήχου, παραμόρφωνε τις φωνές. Από μαστερ το έκανα σκλάβο στον σκληρό, και έβαλα ένα CDRW μαστερ. Δούλευε έτσι πάνω από χρόνο μέχρι πριν μια βδομάδα που άρχισε τα ίδια. Το έβαλα σκλάβο στο αντιγραφικό και έστρωσε, αλλά δεν του έχω πλέον εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [06-01-2004 και 20:45]

Παιδες ριξτε μια ματια και εδω www.rpc1.com

Και ειδικα για dvd-r στο αντιστοιχο section του www.dvd.box.sk

Βαγγ σε ευχαριστώ αλλά δεν ξέρω εγγλέζικα. Αν το ξανακάνει θα πάρω το Teac

Link to comment
Share on other sites

Έχεις συνδέσει την έξοδο ήχου της συσκευής, με το σχετικό καλωδιάκι, στην κάρτα ήχου ή δεν χρησιμοποιείς το audio out του dvd;;

Δοκίμασε και με τους δύο τρόπους μήπως οφείλεται εκεί το πρόβλημα..

Αφού δεν χρειάζεται, πάντως, να συνδεθεί η συσκευή με τη κάρτα για να δίνει ήχο το drive, εγώ το αποφεύγω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [06-01-2004 και 18:24]

Έχοντας κάποια μικροπροβλήματα με το ASUS DVD ROM E616, δοκίμασα να αναβαθμίσω το firmware από το 2,0 στο 2,2.

Ενώ δείχνει να το φορτώνει, στο τέλος βγάζει: Err: Verify NG!!

Γνωρίζει κάποιος σε τι αναφέρετε;

εχω το ιδιο dvd-rom και εχω αναβαθμισει το firmware απο 2.0 σε 2.2 αλλά η αναβαθμιση δεν βοηθησε.Τα προβληματα που ειχε πριν τα εχει και τωρα..

Οσο για την αναθμιση μεσω windows με το προγραμμα απο τη σελιδα της asus,ουτε εγω καταφερα να την ολοκληρωσω,μου εβγαζε το ιδιο προβλημα με αυτο που γραφεις,Ουτε αλλαζοντας το ultra dma mode σε pio-mode βοηθησε.

Την αναβαθμιση την εκανα μεσω dos με ενα προγραμμα που ονομαζεται mtkflash και το firmware 2.2 σε bin format.μπορεις να τα κατεβασεις απο εδω

http://perso.club-internet.fr/farzeno/dvds/ASUS_E616_22bin.zip

Ξεκινας τον υπολογιστη απο την dos disk και θα βρεις τον φακελο στο οποιο εχεις βαλει τα αρχεια που κατεβασες πιο πανω.Μεσα στην δισκεττα πρεπει να ειναι τα αρχεια.Μετα θα γραψεις "upgrade" και θα σου ζητησει ενα αριθμο απο το 1 μεχρι το 4 .Αν θυμαμαι καλα ,οι αριθμοι ειναι με αυτη την σειρα: (1=primary master,2=sec. master 3=primary slave 4= sec.slave) Πρεπει να γραψεις τον αντιστοιχο αριθμο στον οποιο βρισκεται το Dvd-rom.

Για ασφαλεια πριν το flash βγαλε το αντιγραφικο και τους σκληρους δισκους και αφησε μονο το dvd-rom στον υπολογιστη σε θεση μαστερ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.