Jump to content



Official Battlefield 3 Thread


Jaco

Recommended Posts

Μπορώ να κάνω κάποιες διευκρινήσεις/διορθώσεις;

Αρχικά δεν υπάρχει G3A3 σε σουηδική έκδοση. Το σουηδικό είναι το G3A3K4A1 και όπως θα δεις είναι διαφορετικός σχεδιασμός με χρήσεις σε αλεξιπτωτιστές ή αστυνομικούς.

Επίσης, επειδή ήμουν αρκετά χρόνια μέλος σε σκοπευτική λέσχη, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι κανένα όπλο δεν χαρακτηρίζεται "φονικό". "Φονικά" αναφέρονται μόνο κάποια διαμετρήματα, συνήθως τα μεγάλα.

Ένα όπλο μπορεί να είναι ελαφρύ, γρήγορο, αξιόπιστο, βολικό, αλλά όχι φονικό. Για παράδειγμα το Μ82Α1 θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "φονικό" αλλά δεν λέγεται έτσι, χώρια που για πολλούς δεν είναι, αφού το θεωρούν υπερτιμημένο. Ο βασικότερος λόγος, επειδή είναι ένα όπλο που προορίζεται για stealth χρήση, αλλά είναι πολύ βαρύ (14kg + ~8kg η 10άρα γεμιστήρα), δεν παίρνει σιγαστήρα και έχει πολύ μεγάλη φλόγα με αποτέλεσμα να φαίνεται από πολύ μακρυά. Έχει βέβαια .50bmg βλήμα, που είναι αποτελεσματικό στα 2000μ., αλλά είναι σχεδόν ανέφικτο να πετύχεις άνθρωπο σε αυτή την απόσταση, αφού ο υπολογισμός των ανέμων και των θερμικών ρευμάτων είναι πρακτικά αδύνατος. Πρακτικά χρησιμοποιείται για μεσαίες αποστάσεις, 500-800μ. σε ανθρώπους που βρίσκονται πίσω από προστασία (αλεξίσφαιρο τζάμι, γιλέκο, τοίχο) ή για μεγάλες (800-2000μ) αλλά για καταστροφή εξοπλισμού, ανατίναξη οχημάτων, ή όπως είπε ο [MENTION=5325]Zenor[/MENTION] πιό πάνω, ανατίναξη ναρκών και εκρηκτικών από μεγάλη απόσταση την κατάλληλη στιγμή.

Το G3A3 είναι ένα μέτριο όπλο.

Ελαφρύ δεν το λες, όταν ζυγίζει 4.5kg, με το G36C στα 3.5kg.

Ούτε ταχυβόλο, αφού 600rpm δεν είναι πολλά, πάλι σε σχέση με το G36C που φτάνει τα 750. Υπάρχουν και γρηγορότερα.

Δυνατό; Ναι, λόγω του 7.62, αλλά εδώ πάντα υπάρχει και η κόντρα 7.62 ή 5.56 που είναι τα δημοφιλέστερα, αφού τα 5.56αρια έχουν και μεγαλύτερες γεμιστήρες, συνήθως 30άρες σε σχέση με την 20άρα του G3A3. Επίσης όμως σε σχέση με το G36C, είναι αποτελεσματικό στα 500μ, ενώ το δεύτερο στα 750. Μεγάλη διαφορά.

Αξιόπιστο; Εδώ κι αν έχουμε θέμα... Σε βάθος χρόνου ναι. Είναι ένα όπλο που δε βγάζει ζημιές και είναι εύκολα συντηρήσιμο. Αυτός είναι και ο λόγος που επιλέγεται από στρατούς και αστυνομίες, γιατί έχει μικρό κόστος σε βάθος χρόνου. Αξιόπιστο στη μάχη όμως δεν είναι. Λόγω της κακής ψύξης της κάννης του και των απαρχαιωμένων υλικών από τα οποία κατασκευάζεται, μετά την 3-4η γεμιστήρα υπάρχει σοβαρός κίνδυνος διάρρηξης της κάννης με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Αυτά τα ολίγα για σήμερα. Πάω BAZO τώρα, όποιος θέλει έρχεται :p

επειδή σκαμπάζω από όπλα (και πέραν τουτου είχα και τη γνωατή εμπειρία με το G3a3):

to 7.62 nato είναι πολύ πιο ισχυρό από το 5.56 , και μόνο αν σκεφτείς ότι το βλήμα είναι περίπου 50% πιο βαρύ και έχει περίπου την ίδια αρχική ταχυτητα. Φυσικά και το 5.56 είναι πλήρως φονικό έστω και με μια βολή σε απόσταση έως 200 μέτρα (και 300 δηλαδή δεν έχεις πολλές ελπίδες) . Το 7.62 αντέχει και στα 400 και στα 500 μέτρα άνετα, σε κοντινότερες αποστάσεις είναι απίστευτα ισχυρό, κοινώς overkill .

Φυσικά η ανάκρουση δεν συγκρίνεται! το G3 πετάει 10 πόντους πάνω ακόμα και βολή κατά βολή, πλήρως αυτόματο δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ούτε με δίποδο, μόνο ριπές των 2-3! Επίσης δεν μπορείς να κουβαλάς αρκετά πυρομαχικά, είναι μεγάλο το βάρος. Για αυτό προτιμούν τα 5.56 πλέον.

Γενικά το g3 θεωρείται από τα καλύτερα 7,62 nato τυφέκια .

(το 7.62 του kalasnikof είναι πιο αδύναμο σε επίπεδα 5.56)

Νομίζω καλά το έχουν πετύχει, είναι πιο δυνατό αλλά και πιο άστοχο κατά ριπάς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και η διαμετρος εκτος απο το μηκος απλα μιας βολιδας σημαντικο.

Α, το 5.56 ΔΕΝ ειναι φονικο, δεν φτιαχτηκε για να ειναι φονικο,

πρεπει να γαζωθεις καλα στα 200+ μετρα σε ζωτικο σημειο κεφαλι κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Patch day!!!!

τι χαλασαν; :hehe:

Visual and performance fixes

  • General performance and loading time improvements
  • “Black Screen” fix for an issue occurring on some PC Configurations
  • Stereo and Rendering Support for Nvidia and AMD Graphics Cards
  • Adjusted the “stuttering” encountered on some PC configurations.
  • Fixed several Crashes when joining MP and Co-Op sessions
  • Fixed multiple problems when using multiple monitors (Eyefinity / Surround).
  • Fixed visual corruption issues on certain Nvidia Cards
  • Improved loading times for certain textures
  • Added console command “GameTime.MaxVariableFps” to limit max FPS
  • Added console command “UI.DrawEnable” to hide UI for screenshots / videos

Balance and gameplay adjustments

  • Fixed a problem with high speed mouse movement
  • Added back some missing Growlers on Kharg Island Conquest Large
  • Added back EOR sound for SQDM and TDM
  • You should no longer be able to damage a friendly vehicle when sitting in an open position
  • Grenades now drop to ground if you get killed while attempting to throw it(note the affect this will have on Hardcore mode!)
  • Spawn protection now should work in Conquest. You should no longer spawn on points too close to enemies
  • You should no longer spawn too close to enemies in TDM and SQDM
  • Combat areas on Kharg Rush tweaked in order to disallow defenders to access the carrier ship after 1st base is taken and being able to enter the AA gun
  • Fixed a problem with revived players not suffering suppression
  • Fixed a problem with the camera when being revived in COOP
  • Added joystick deadzone setting
  • Fixed sound for when climbing ladders
  • Fixed an issue with some weapon sounds in first person
  • Fixed a swim sound loop error
  • Increased the damage of Helicopter Miniguns, AA guns, and Jet Cannons against infantry
  • Increased the damage of Helicopter Miniguns against jeeps.
  • Reduced the physics impact of AA guns and Jet Cannons, players under attack from these weapons should no longer lose control.
  • Increased the damage of the 44 Magnum slightly.
  • Increased the range and minimum damage of the .357 Round from the MP412 Rex.
  • Increased the range of all .45cal and 9mm weapons.
  • Slightly increased the range of the P90 and MP7 and PDW-R.
  • Slightly increased the range of the 5.56mm PDW-R and decreased the minimum damage at long range.
  • Slightly increased the minimum range of the Mk11, SVD, and M39 EMR 7.62mm rifles.
  • Decreased the maximum damage and maximum range of the G3 and SCAR-H 7.62mm weapons.
  • Reduced the damage from FIM-92 and SA-18 IGLA missiles against aircraft.
  • Increased the damage and range of the 40mm BUCK rounds.
  • Reduced the damage .50cal weapons do against Helicopters.
  • Updated T90 canister shell tweaks to match Abrams canister shells
  • UI Changes (PC)
  • Added round duration and ticket summary at EOR
  • Advanced squad polish – should be more intuitive
  • Significant changes to the Join Squad functionality (see below)
  • Fixed a problem regarding keybindings while playing
  • You should now get a better error message when being disconnected via Battlelog

Server updates

  • EOD Bot exploit fix
  • Several crash fixes
  • Anti-stat padding measures taken, disallowing ranked servers to run obscure settings
  • Improved team kill kick configuration
  • Support for unranked servers. Unranked servers do not report players’ scores to Battlelog, but server administrators can freely control all settings

Squad changes

  • Removed FIND ME A SQUAD option
  • Allow players to join empty Squads alone, thus having 1/4 squad members
  • Change order of options to LEAVE SQUAD, INV A FRIEND, SWITCH TEAM
  • Disable Privacy flag when 1 man squad
  • Reset Privacy flag from Private to Public when squad drops to 1 player
  • All occupied Squads will now show up colored blue on the Squad Selection screen
  • Players who choose not to join squads will also show up as Blue in the “Not in a Squad” line
  • Squads that are currently empty will display as white — if you wish to join an empty Squad, you can choose the first one marked with white text

teh link

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ελπίζω να πάρει λίγο τα πάνω του και με τον ταπεινό διπύρηνο, όπως είχε πάρει το bad company 2. Ρε μόρτες, συμφέρει με το σύστημά μου να αγοράσω ένα γρήγορο usb3 flash για readyboost; Ingame θα δω διαφορά; Αν και δε νομίζω το ίδιο το bf3 Να χρησιμοποιεί τόση μνήμη...32bit είναι το game. Εκτός και αν δω διαφορά από streaming που λένε ότι κάνει λόγω κονσολομηχανής...

Link to comment
Share on other sites

"Decreased the maximum damage and maximum range of the G3 and SCAR-H 7.62mm weapons."

"..Να πάνε στο ...... όλοι τους.." Copyright Leventis

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θέλουν να είναι όλα τα όπλα ίδια περίπου, χωρίς κάποιο να έχει σαφές πλεονέκτημα ώστε η επιλογή να γίνεται ανάλογα με το στυλ παιχνιδιού του καθενός.

Reduced the damage from FIM-92 and SA-18 IGLA missiles against aircraft.

Ωραία.... Δεν πετυχαίνουν ποτέ τίποτα. Τώρα αν τύχει να το πετύχουν, δε θα του κάνουν και ζημιά :slap:

Updated T90 canister shell tweaks to match Abrams canister shells

Είδατε που λέτε μερικοί ότι το παιχνίδι είναι στημένο υπέρ των αμερικάνων; :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θέλουν να είναι όλα τα όπλα ίδια περίπου, χωρίς κάποιο να έχει σαφές πλεονέκτημα ώστε η επιλογή να γίνεται ανάλογα με το στυλ παιχνιδιού του καθενός.

οι 500 σφαίρες το λεπτό του G3, με τις 750 του G36... δεν είναι "ίδια περίπου"... αν το έχουν nerf-άρει και έχει περίπου το ίδιο dmg, ή την ίδια ευθυβολία(δεν) στις μακρινές βολές... ;/

Link to comment
Share on other sites

Άσχετος από Battlefield.

Το έχω αγορασμένο και εγκατεστημένο στο desktop μου. Το καλοκαίρι πηγαινω ας πούμε τρεις μήνες στο εξοχικό μου με το laptop μου. Μπορώ να το εγκαταστήσω στο laptop και να παίζω και από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετος από Battlefield.

Το έχω αγορασμένο και εγκατεστημένο στο desktop μου. Το καλοκαίρι πηγαινω ας πούμε τρεις μήνες στο εξοχικό μου με το laptop μου. Μπορώ να το εγκαταστήσω στο laptop και να παίζω και από εκεί;

Αν το σηκώνει ναι. Νομίζω σου δίνει 5 ενεργοποιήσεις ανά κωδικό. Απλά να θυμάσαι σε format ή αναβαθμίσεις να απενεργοποιείς τον κωδικό πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από που-πως γίνεται;
+1 θα ηθελα να μαθω!(εχω κανει ηδη δυο φορες φορματ :baby:

Δεν το έχω μπροστά μου. Ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] έχει δώσει οδηγίες κατά καιρούς. Αν κάνετε όμως δεξί κλικ στη συντόμευση του παιχνιδιού, μήπως το έχει εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θέλουν να είναι όλα τα όπλα ίδια περίπου, χωρίς κάποιο να έχει σαφές πλεονέκτημα ώστε η επιλογή να γίνεται ανάλογα με το στυλ παιχνιδιού του καθενός.

Ωραία.... Δεν πετυχαίνουν ποτέ τίποτα. Τώρα αν τύχει να το πετύχουν, δε θα του κάνουν και ζημιά :slap:

Είδατε που λέτε μερικοί ότι το παιχνίδι είναι στημένο υπέρ των αμερικάνων; :p

Ορίστε με τα κονέ σου μας το πέθανες το G3aki!

α και σαν engineer skar παίζω :tomato::p

Βασικά είναι ειρηνιστές στο παιχνίδι, δεν θέλουν να πεθαινεις με τίποτα :p ..... θα μας στείλουν όλους στο HardCore σούμπητους!

Εντωμεταξύ με τη @@ρια το φακό δεν θα γίνει τίποτα?

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λένε major patch και αλλαγές με βάση το feedback των χρηστών στο forum;

Εκτός από τα visual/perfomance fixes τα άλλα μου φαίνονται σαν "κάτσαμε 30 λεπτά και παίξαμε με τον κώδικα για να αλλάξουμε λίγο τις παραμέτρους" και τίποτε άλλο.

Btw εμένα κατεβαίνει το patch - 772mb

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.