Jump to content



Official Battlefield 3 Thread


Jaco

Recommended Posts

Δεν ξέρω που λες γιατί παίξαμε και λίγο μαζί εχθές, αλλά πήρε το μάτι μου 2 bans για aimbots. Δε θυμάμαι usernames όμως.

Edit: Οι επιδόσεις του BF3 με SSD

δεν ειναι λιγο ακυρο να συγκρινει ssd Vs WD green ?

[MENTION=7033]Lazy Dog[/MENTION] T.Nova μονο εμεις οι 2 μαλλον το βλεπουμε ακομα...σαπιλα:p

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λιγο ακυρο να συγκρινει ssd Vs WD green ?

Νομίζω ότι θέλει να δείξει τα δύο άκρα αν και δεν είναι λίγοι αυτοί, που λόγω τιμής έχουν πάρει green. Μην κρίνεις από εμάς εδώ μέσα που είμαστε "up-to-date" οι περισσότεροι. Όταν πάει ο θείος μου να πάρει pc, για να του δώσουν την καλύτερη προσφορά, θα του πουν "...με δίσκο 1ΤΒ, 500€..."

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου έτυχε ένας με mobile AA που μας έριχνε από του διαβόλου τη μάνα! Τον κατηγορούσαν όλοι για aimbot...

Καλα το Mobile AA με ανηγμενα 2-3 perks ειναι cheat απο μονο του.

Σε 64 map χωρις ΤV missile klp μην σου πω οτι σε 1 λεπτο ριχνεις οτι κινειται απο πανω ανετα μαζι με τα δικα σου αεροπλανα-ελικοπτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δανειζομενος το post σου απο αλλο θεμα θα ηθελα να κοιταξεις αν αυτο ισχυει με το τελευταιο patch του παιχνιδιου μιας και απο οτι διαβαζω στο net πολλοι δεν εχουν πια προβλημα με το HT On.

Confirmed.ΔΕΝ βλεπω Stuttering μετα το Patch με HT ON.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το τελευταιο patch δεν ξαναειδα ποτε green flashes, που ηταν πολυ σπαστικα

Εσεις το παρατηρήσατε αυτο?

Ερχονται και τα 8gb ram :dance3:

Ειδα οτι μετα απο καμποση ωρα παιχνιδιου εξαντλουνται σχεδον και τα 4 gb ram που εχω τωρα :

post-13266-1416075650,1842_thumb.jpg

70mb ελευθερη ram δεν ειναι και οτι καλυτερο νομιζω...

Με σωνει ο intel SSD που εχω και δεν εχω κοψιματα

Έγινε επεξεργασία από michalos
Link to comment
Share on other sites

Μετα το τελευταιο patch δεν ξαναειδα ποτε green flashes, που ηταν πολυ σπαστικα

Εσεις το παρατηρήσατε αυτο?

Ερχονται και τα 8gb ram :dance3:

Ειδα οτι μετα απο καμποση ωρα παιχνιδιου εξαντλουνται σχεδον και τα 4 gb ram που εχω τωρα :

[ATTACH]46934[/ATTACH]

70mb ελευθερη ram δεν ειναι και οτι καλυτερο νομιζω...

Με σωνει ο intel SSD που εχω και δεν εχω κοψιματα

Καλά είσαι

IMAG0166.jpg

Παρήγγειλα άλλα 6gb...

Link to comment
Share on other sites

Μετα το τελευταιο patch δεν ξαναειδα ποτε green flashes, που ηταν πολυ σπαστικα

Εσεις το παρατηρήσατε αυτο?

Ερχονται και τα 8gb ram :dance3:

Ειδα οτι μετα απο καμποση ωρα παιχνιδιου εξαντλουνται σχεδον και τα 4 gb ram που εχω τωρα :

[ATTACH]46934[/ATTACH]

70mb ελευθερη ram δεν ειναι και οτι καλυτερο νομιζω...

Με σωνει ο intel SSD που εχω και δεν εχω κοψιματα

Τα stats για memory usage όπως τα διαβάζεις, δεν κάνουν διαχωρισμό για το συνεχές και δυναμικό caching που κάνουν τα windows 7 - εφόσον περισσεύουν πόροι από τις υπόλοιπες διεργασίες. Περίπου το ίδιο σκηνικό θα βλέπεις και με 8gb και με 16gb μετα από αρκετή ώρα χρήσης - αλλά και πάλι δε θα σημαίνει ότι δε φτάνει η ram για το bf3.

ΤΟ BF3 ΕΙΝΑΙ 32ΒΙΤ ΕΦΑΡΜΟΓΗ (ΜΟΥΜΠΛΕ ΜΟΥΜΠΛΕ - ΓΟΟΓΛΗΣ) --> ΒΛΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ 2 GB - ΑΝΤΕ ΜΕΧΡΙ 4GB AN ΕΙΝΑΙ LARGE ADDRESS AWARE (ΣΠΑΝΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ). ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ LOADS ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΩΣ CACHE ΓΙΑ PREFETCH ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΦΟΡΤΩΜΑΤΑ, ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΕΥΜΑ ΤΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΤΩΝ ΕΝΕΡΓΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ. AMA ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ RAM ΤΡΩΕΙ TO BF3 ΔΕΙΤΕ ΤΑ STATS ΤΟΥ BF3.EXE ΣΤΑ ΕΝΕΡΓΑ PROCESSES ΣΤΟ TASK MANAGER ΠΙΑ - ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΜΕΤΑ ΚΑΙ 24 GB!

Αν δε σου έφτανε για bf3 η ram, θα το έβλεπες να φτάνει η διεργασία bf3.exe σε όριο κοντά στην ελεύθερή σου. Αντιθέτως, ανεξαρτήτως settings, δε θα το δεις πάνω από ~1,7-1,8gb - ίσως φτάσει τα 2 gb. Άρα σε σύστημα που δεν τρέχει τίποτα άλλο εκείνη την ώρα (μόνο windows και basics), τα 4gb φτάνουν. Η παραπάνω ram θα σε βοηθήσει μόνο στο να φορτώνουν γρηγορότερα οι χάρτες (από το caching) και τίποτα άλλο.

Καλό το overclocking και τα λεφτά που περισσεύουν - δε λέω, αλλά η ασχετοσύνη των αμετανόητων σπάει κόκαλα...φιλικά ε; :p

Έγινε επεξεργασία από Occultist
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως πρέπει να έχουν ανέβει πολύ οι πωλήσεις των μνημών λόγο του BF3...

Επίσης πρώτη φορά βλέπω παιχνίδι να φορτώνει πιο γρήγορα τα maps εάν το σύστημα έχει παραπάνω μνήμη.

Επίσης το battlelog χρησιμοποιεί τον browser...που και αυτός καταναλώνει μνήμη ειδικά αν έχεις μερικά tabs ανοιχτά και θες να παίξεις...

Τυχαίο; :p

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως πρέπει να έχουν ανέβει πολύ οι πωλήσεις των μνημών λόγο του BF3...

Επίσης πρώτη φορά βλέπω παιχνίδι να φορτώνει πιο γρήγορα τα maps εάν το σύστημα έχει παραπάνω μνήμη.

Επίσης το battlelog χρησιμοποιεί τον browser...που και αυτός καταναλώνει μνήμη ειδικά αν έχεις μερικά tabs ανοιχτά και θες να παίξεις...

Τυχαίο; :p

Πρώτη φορά βλέπεις σε σύστημα με παραπάνω ram να φορτώνουν πιο γρήγορα τα maps; Μάλιστα...δε σχολιάζω καν...

Επίσης, ανέφερα αμα δεν τρέχεις τίποτα άλλο. Τώρα αν εσύ θες και δεκα flash based , vmms tabs να τρέχουν πίσω και το photoshop μαζί, είναι φυσικά άλλο θέμα.

Ο.Κ., είμαι άσχετος. Βλέπω με firefox ανοιχτό ότι η μνήμη γεμίζει και κρασάρει το BF3. Τι θες να κάνω δηλαδή?

Μπορεί να παίζει και κάποιο άλλο θέμα με το σύστημά σου.

Πάντως το battlefield ως battlefield κάνει peak γύρω στα 1,8gb. 6 gb δεν έχεις;...τσάμπα πράγμα όσο παραπάνω και να βάλεις - ψάξε άλλη λύση, κάνε format...Άνοιξε το battlelog με ΙΕ στην τελική.

Έγινε επεξεργασία από Occultist
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπεις σε σύστημα με παραπάνω ram να φορτώνουν πιο γρήγορα τα maps; Μάλιστα...δε σχολιάζω καν...

Επίσης, ανέφερα αμα δεν τρέχεις τίποτα άλλο. Τώρα αν εσύ θες και δεκα flash based , vmms tabs να τρέχουν πίσω και το photoshop μαζί, είναι φυσικά άλλο θέμα.

Ναι, για παράδειγμα στο Skyrim και Dirt 3 που δοκίμασα πριν λίγο με 2GB ram VS 4GB δεν είδα διαφορά, τουλάχιστον όχι τόσο μεγάλη όπως στο BF3 που λένε πως με πάνω από 4GB φορτώνουν πρώτοι τα maps.

Για tabs έχω πάντα 2-3 ανοιχτά στον Chrome. Τώρα που είδες να μιλάω για Photoshop κτλ δεν ξέρω. Μάλλον φαντάζεσαι διάφορα...

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το battlefield ως battlefield κάνει peak γύρω στα 1,8gb. 6 gb δεν έχεις;...τσάμπα πράγμα όσο παραπάνω και να βάλεις - ψάξε άλλη λύση, κάνε format...Άνοιξε το battlelog με ΙΕ στην τελική.

46871d1321835348-official-battlefield-3-thread-bf38gb.jpg

Έχω δει και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

46871d1321835348-official-battlefield-3-thread-bf38gb.jpg

Έχω δει και παραπάνω.

Άρα είναι laa - ε μέχρι 4gb αναγνωρίζει. Πρακτικά γύρω στα 2gb κυμαίνεται - όπως βλέπεις και εσύ. 8 και 16 gb που λένε ότι θα βάλουν διάφοροι για το bf3 παραμένει άκυρο.

αυτο γιατι το λες?καταναλωνει λιγοτερο η ειναι πιο γρηγορο σε φορτωματα κλπ?

θα δοκιμασω και με expolorer παντως,δε χανω κατι

Ο τελευταίος internet explorer που χρησιμοποίησα ήταν ο 4... δεν ξέρω πως είναι οι τωρινές version. Υπάρχει και chrome και opera...γενικά εννοούσα μια εναλλακτική απέναντι στο μνημοβόρο firefox.

Ναι, για παράδειγμα στο Skyrim και Dirt 3 που δοκίμασα πριν λίγο με 2GB ram VS 4GB δεν είδα διαφορά, τουλάχιστον όχι τόσο μεγάλη όπως στο BF3 που λένε πως με πάνω από 4GB φορτώνουν πρώτοι τα maps.

Για tabs έχω πάντα 2-3 ανοιχτά στον Chrome. Τώρα που είδες να μιλάω για Photoshop κτλ δεν ξέρω. Μάλλον φαντάζεσαι διάφορα...

Φιλικά πάντα.

Προφανώς από configuration σε configuration και ανάλογα την εφαρμογή διαφέρει. Διαφορά θα δεις σε παιχνίδια που έχουν αυξημένες απαιτήσεις για τα δεδομένα του μέσου συστήματος. Αν τώρα είναι παιχνίδια που δεν έχουν πολύ Ι/Ο και τα έχει αέρα το σύστημά σου - ναι δε θα δεις διαφορά. Σε άλλα όμως που φορτώνουν πολύ data και θέλουν και χωριστά μεγάλο address space και είσαι στο όριο, τότε ναι, με την παραπάνω ram τα Ι/Ο θα γίνονται cache και θα φορτώνει γρηγορότερα (φορτώνει - όχι τρέχει) - εφόσον έχεις την παραπάνω ram για cache διαθέσιμη. Πάντως και τότε, επειδή τα win vista/7 δεν αναφέρουν ως χρήση μόνο το address space όπως τα προηγούμενα windows, πάλι είναι πολύ πιθανο να σου αναφέρει γεμάτη τη ram, χωρίς να σημαίνει ότι δεν επαρκεί ή ότι μια 32 bit εφαρμογή που είναι σχεδιασμένη για ~2gb ξαφνικά θα αρχίσει να δεσμεύει 8gb για να ικανοποιήσει το placebo effect κάποιων. Τώρα αν δεν τα καταλαβαίνεις αυτά και είσαι σε αυτό το forum, πρέπει να είσαι ή πολύ καινούριος στο άθλημα ή κανα 15 χρονο.

Τεσπα, μην παρεξηγείσαι - δε νομίζω ότι στην ουσία λέμε διαφορετικά πράγματα. Καλή συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία από Occultist
Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι laa - ε μέχρι 4gb αναγνωρίζει. Πρακτικά γύρω στα 2gb κυμαίνεται - όπως βλέπεις και εσύ. 8 και 16 gb που λένε ότι θα βάλουν διάφοροι για το bf3 παραμένει άκυρο.

Ο τελευταίος internet explorer που χρησιμοποίησα ήταν ο 4... δεν ξέρω πως είναι οι τωρινές version. Υπάρχει και chrome και opera...γενικά εννοούσα μια εναλλακτική απέναντι στο μνημοβόρο firefox.

Με 8gb είναι το screenshot, με 4gb έκανε κάτι παγωματάκια όταν γέμιζε, + τώρα το loading έχει μειωθεί τραγικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.