Jump to content



Hydor L30 + Tank 800ml + Tygon+Monster Rad ....HEEELP!!!


mortisboy

Recommended Posts

Παιδια δωστε ενα χερι βοηθειας γιατι εχω σκαλωσει!!!

Χτες πηγα και πηρα απο Σταμπολιδη καινουρια λαστιχα Τygon (τα παλια ειχαν γινει καφε και πανσκληρα και ηταν και στενα 8mm) και επι ευκαιρειας ειπα να βαλω επιτελους και ενα τανκ!!Ετσι πηρα τα σχετικα υλικα : πλεχι στρογγυλό,ρακορακια,κολλες,σιλικονες κτλ.....και ξεκινησε η κατασκευη

post-73-1416070705,6529_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πλεχι αγοραστηκε απο Πραξιτέλους !!

Μετα κοπηκαν-ενωθηκαν ολα για να γινει ενα τεστ πριν μπουν πανω στο μηχανημα!!

Εκει αντιμετωπισα το πρωτο προβλημα ...που ηταν οτι η αντλια αδυνατουσε να κυκλοφορησει αμεσως το νερο που εριχνα στο τανκ!!Ετσι αρχισα να δοκιμαζω διαφορες αλλαγες σε υψη και κουνοντας αντλια και τανκ μετα απο κανα 10λεπτο καταφερα να κανω το ψυγειο να γεμισει νερο,ωστε να αρχισει να κυκλοφρει!!Να σημειωσω οτι το ψυγειο ειναι τεραστιο (και αυτο το προβλημα το ειχα και πριν σε καθε αλλαγη νερου σε πολυ μικροτερο βαθμο αλλα το ελυνα ρουφονταντας λιγο ωσπου να ξεκινησει η ροη) Να και το ψυγειο:

post-73-1416070705,9293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα τωρα ειναι οτι η αντλια σε καμια περιπτωση δεν μπορει να κυκλοφορησει το νερο ...το εχει φτασει σε ενα σημειο μεχρι μετα το τανκ και πριν το ψυγειο ...και τιποτα αλλο!!και δεν εχω και την ευχερεια οπως ειναι εκει να κουνησω και πολλα πραγματα για ξεκινησει καπως!!!Το προβλημα ουτος η αλλως κατα την γνωμη μου ειναι οτι η αντλια ειναι μικρη για αυτο το ψυγειο και πλεον με το τανκ ...εκλασε...!!!! Για πειτε και εσεις την γνωμη σας και οτι εχετε να προτεινεται!!! Και μια απο μεσα...

post-73-1416070707,1266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια πιο μεγαλη αντλια, ας πουμε την eheim 1260 που βγαζει 2.3λ/ω 'η την αθλια την Hydor με 2.8λ/ω. Επισης κανε κατι με το rad και τα fans ειναι πολυ δυσαναλογα μεταξυ τους

μπορεις να βαλεις το rad αυτο στο δωματιο σου να σε δροσιζει και να παρεις ενα ΗΕ120.3 με 115Ε ή να κρατησεις το rad και να του βαλεις ανεμιστηρες που βαζουν οι ταριφες το καλοκαιρι στο αμαξι. Τελος παντων κανε υπομονη μεχρι την πεμπτη για την αντλια και σκεψου αυτο με το rad.

ΥΓ ειχες δικιο για το κουτι σου ειναι πιο φαρδυ και πιο μακρυ....

ΥΓ Βρες ενα τροπο να μετρησεις το flow rate και να δεις που αποδιδει καλυτερα

ΥΓ...ολο αυτο το κανεις για ενα ....ΑΜD? ...πωπω

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μια άλλη συνδεσμολογία στο σύστημα σου

Αποτι βλέπω τωρα η αντλία τραβάει νερό απο το ψυγείο και πιθανο ειναι αυτο να την δυσκολεύει Δοκίμασε το εξης Εξοδος αντλίας-φυγείο -μπλόκ -εισοδος τανκ(ψηλο ρακορ) - εισοδος αντλίας

Link to comment
Share on other sites

Zarra συμφωνω στο να αγορασω μια μεγαλυτερη αντλια και δεν ειναι αθλια η hydor!!!! Οσο για τα φανς δεν θελω να βαλω αλλα ..και να ηθελα ειναι πολυ δυσκολο γιατι το πλεχι ειναι 4mm και δεν νομιχω να το αντεξει ..εβαλα απο πισω τρια 80mm και τορα ειναι push-pull!! Και ουτος η αλλος και χωρις καθολου φανς ειμαι στους 54-56c idle sta 2450mhz!!! Δεν ειναι εκει το προβλημα το προβλημα για μενα ειναι καθαρα θεμα αντλιας εκ πρωτης οψεος ..μετα βλεπουμε απο temps ...κατσε να δουλεψει πρωτα!!!

Και δεν καταλαβα δηλ αν το ειχα βαλει στο P4 θα ελεγε...τι ειναι αυτα .....οχι στο μονοπωλειο ρεεεεε!!!!!

:eek:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη και Παρη εχετε δικιο ετσι δουλεψε αμεσως!!!ειμαι 40-41 @2450 με 1.95v kai full load στα games 46c !!!!Thanks

ΓιανκΤ δεν φυσαγε η αντλια ...σωστα την ειχα...το προβλημα ηταν οτι η αντλια τραβαγε μεσω του ψυγειου και επειδη ειναι τεραστιο δυσκολευοταν !!!Και ουτος η αλλος τωρα που τραβαει απο τανκ και δινει στο ψυγειο μου φαινεται πιο σωστο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.