Jump to content



Τωρα που ανεβηκε η τιμη της βενζινης, τι κανετε?


Shadowjump

Recommended Posts

αμα ερθει η 102 που λες θα εχει 2€ το λιτρο :Ρ

παντως με αυτο που κανανε πιο λιγα λεφτα θα βγαλουν απο την βενζινη απ οτι βγαζανε μου φαινεται... γιατι απ οτι βλεπω σχεδον ολοι το εχουμε μετριασει.

Αυριο παω Λαμια με πληρωμενη την βενζινη απο τον πατερα του κολλητου μου να φερουμε το pc Αθηνα. Αυτουνου το αυτοκινητο καιει 12 στην εθνικη και βαζει και 100αρα και δεν τον συμφερει. του βγαινει 80€ πηγαινε-ελα. Επειδη το δικο μου καιει 7 θελει γυρω στα 40€. Που φτασαμε...

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη 100άρα που κυκλοφορούσε (δεν ξερω τι γίνεται πλέον) στην Ελληνική επικράτεια, ήταν η EKO Kinitron. Τώρα, οσον αφορά τις 100άρες... Ενας κινητήρας υψηλής συμπίεσης (ή υπερτροφοδοτούμενος με άγριο χάρτη προπορείας) επωφελείται απο την αντικροτική ιδιότητα των 100+oct και στην προανάφλεξη αλλα και στο οτι γλυτώνει τα κατάλοιπα της ατελούς καύσης της απλής αμόλυβδης στα εσωτερικά μέρη του κινητήρα.

Τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα δεί (με νούμερα, υπο ελεγχόμενες συνθήκες) με απλή 95 oct της EKO στην οποία είχαν προστεθεί 250ml AVGAS 130 ανα 20 λίτρα καυσίμου. Το αποτέλεσμα; +5 μοίρες προπορεία χωρίς ίχνος προανάφλεξης. Αντε βρες το όμως...

*Edit: Ειναι και ένας λόγος που οι κινητήρες υπερ-υψηλών επιδόσεων (dragster κλπ) δουλεύουν με μεθανόλη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.