Jump to content



Νιτρικό κάλιο


intel4ever

Recommended Posts

Για τι ποσοτητες μιλας?

Επειδη ειναι ψιλοβασικο συστατικο για πυριτιδα-like καταστασεις, μαλλον θα παρεις εκ των τριων το πλεον επιμηκες αν πας να το ζητησεις ετσι ερημη(ν)...

Τωρα επειδη παιζει και στα λιπασματα μπορει να στο δωσουνε και ειναι καλη φαση τα γεωργικα καταστηματα οπως ειπες.

Δοκιμασε καποια μεγαλα φαρμακεια τα οποια να εχουνε χημικα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι για τι χρήση το θες.

Απ'ότι βλέπω υπάρχει π.χ. για γεωργικη χρήση = 60% καθαρότητα.

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει μόνο αυτό:

http://www.merck-chemicals.gr/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/Merck-GR-Site/en_US/-/EUR/ViewProductDetail-Start?PortalCatalogUUID=t02b.s1LX0MAAAEWc9UfVhTl&CatalogCategoryID=&ProductUUID=d1.b.s1OOPoAAAEWefAW4z8b

το οποίο είναι πολύ ακριβό λόγω της καθαρότητάς του (99.995% = άχρηστο αν δεν το θες για αναλύσεις με χαμηλά όρια ανίχνευσης σε συγκεκριμένες προσμίξεις).

Καθαρό απλό για normal αναλύσεις είναι αυτό:

http://www.merck-chemicals.gr/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/Merck-GR-Site/en_US/-/EUR/ViewProductDetail-Start;sid=3knPaxxYJWHPa1fhMKbdPLSYDUpKdNRMGWbxTLOZ-3kimqE5vM6fLlQBFl0IRM9bW1YcaJlH-3kimg==?PortalCatalogUUID=t02b.s1LX0MAAAEWc9UfVhTl&CatalogCategoryID=&ProductUUID=vdab.s1OzvUAAAEWevAW4z8b

Αλλά και πάλι τα 20 ευρώ για μισό κιλό είναι πολλά, καθ'ότι πάλι την καθαρότητα πληρώνεις (>99%).

Specifications

Assay (acidimetric) ≥ 99.0 %

pH-value (5 %; water) 5.0 - 7.5

Chloride (Cl) ≤ 0.001 %

Iodate (IO3) ≤ 0.0005 %

Nitrite (NO2) ≤ 0.001 %

Phosphate (PO4) ≤ 0.0005 %

Sulphate (SO4) ≤ 0.003 %

Heavy metals (as Pb) ≤ 0.0005 %

Ca (Calcium) ≤ 0.001 %

Cu (Copper) ≤ 0.0001 %

Fe (Iron) ≤ 0.0003 %

Mg (Magnesium) ≤ 0.0015 %

Na (Sodium) ≤ 0.02 %

NH4 (Ammonium) ≤ 0.001 %

Pb (Lead) ≤ 0.0001 %

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βρήκαμε thread που είναι χρήσιμοι και αυτοί οι δυο... :hehe:

E θειο, εγω ημουνα χρησιμος και στην ειδηση για τα γραφενια που ειχατε βαλει προ ημερων/εβδομαδων/μηνων/ετων.

Νταξ' ο αλλος ειναι λιγο αχρηστιδης αλλα ειχει potential και τον αγαπαμε...:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βρήκαμε thread που είναι χρήσιμοι και αυτοί οι δυο... :hehe:

Πετραν ο Σολωνας εδω και καιρο χρισημος ειναι...

δειχνω την φωτο του στο ανηψακι μ οταν δεν θελει να φαει :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Λιπών guys, βρήκα Νιτρικό κάλιο, και θειάφι, το ίδιο μαγαζί είχε και τα δυο,σε ένα μαγαζί με γεωργικά πράγματα πήγα και είχαν... ένα πράγμα μου μένει, που θα βρω κάρβουνο σε μορφή σκόνης, εγώ πήρα κάρβουνο και το χτύπησα και κάπως πήρε την μορφή σκόνης, αλλά ήταν πολυυυ αργή η καύση του...

Link to comment
Share on other sites

τι που θα βρεις, παρε ενα moulinex και ξεκινα :devil:, κανει δυνατη δουλεια η αυτοσχεδια ιστορια σου?

εδιτ> αν δεν εχεις μουλτι και το θελεις χειροκινητα μπορεις να χρησιμοποιησεις και μια λιμα

εδιτ2> παντως αποτι ειδα απο το youtube στο τελος για να μην ειναι βραδυκαυστο, θελει πολυ χτυπημα.

Link to comment
Share on other sites

ξύνεται ο (τρις τελίτσες) σας για να σας χτυπήσουν την πόρτα αύριο και να κερδίσετε ένα χρεωστικό τους διδυμους πύργους.

και guess what... δεν θα είναι από το πλαίσιο και δεν θα μπορέσετε να το κάνετε 480

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στα σοβαρά τώρα, τι το θες; Άμα πραγματικά θες για μπαρούτι, προσωπική μου άποψη (είμαι και γω χημικός), άσε τις χαζομάρες. Μπορείς να πας σε ένα μαγαζί όπλων, και να αγοράσεις μαύρο/smokeless μπαρούτι λογικά χωρίς άδειες κτλ. και θα είναι ΠΟΛΥ πιο αποτελεσματικό από οτιδήποτε μπορείς να φτιάξεις.

Άμα το κάνεις για χαβαλέ, υπάρχουν ένα σωρό πιο ενδιαφέροντα "πειράματα" που δεν είναι επικίνδυνα, και μπορείς να βρεις εύκολα υλικά.

Η όλη φάση μου θύμιζει στο 1ο έτος οργανική χημεία στο πανεπιστήμιο, είχε ιντερλούδιο πως να κατασκεύασεις ουσιαστικά ΤΝΤ από γεωργικά υλικά/ πράγματα που βρίσκεις στο σπίτι σου. Το να βρεις πληροφορίες τη σήμερον ημέρα είναι εύκολο. Το να τις χρησιμοποιήσεις με υπευθυνότητα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στα σοβαρά τώρα, τι το θες; Άμα πραγματικά θες για μπαρούτι, προσωπική μου άποψη (είμαι και γω χημικός), άσε τις χαζομάρες. Μπορείς να πας σε ένα μαγαζί όπλων, και να αγοράσεις μαύρο/smokeless μπαρούτι λογικά χωρίς άδειες κτλ. και θα είναι ΠΟΛΥ πιο αποτελεσματικό από οτιδήποτε μπορείς να φτιάξεις.

Άμα το κάνεις για χαβαλέ, υπάρχουν ένα σωρό πιο ενδιαφέροντα "πειράματα" που δεν είναι επικίνδυνα, και μπορείς να βρεις εύκολα υλικά.

Η όλη φάση μου θύμιζει στο 1ο έτος οργανική χημεία στο πανεπιστήμιο, είχε ιντερλούδιο πως να κατασκεύασεις ουσιαστικά ΤΝΤ από γεωργικά υλικά/ πράγματα που βρίσκεις στο σπίτι σου. Το να βρεις πληροφορίες τη σήμερον ημέρα είναι εύκολο. Το να τις χρησιμοποιήσεις με υπευθυνότητα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Δεν μπορώ να βρω μαύρο μπαρούτι, μόνο άκαπνο σε αυτά τα μαγαζιά, αυτό που χρησιμοποιούν για σφαίρες...

Τώρα να σε ρωτήσω κάτι άλλο, μιας που είσαι και χημικός, αν αντί για κάρβουνο χρησιμοποιήσω κάποιο μέταλλο σε μορφή σκόνης (και με διαφορετικές αναλογίες) θα έχει καλύτερα αποτέλεσμα ? π.χ. μαγνήσιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το μπαρούτι. Μπορώ να υποθέσω ότι το κάρβουνο το χρειάζεται για να προμηθεύσει άνθρακα σε κάποιας μορφής αναγωγή του S και έκλειση CO ή CO2.

Πώς σου ήρθε να χρησιμοποιήσεις μαγνήσιο; To μαγνήσιο από μόνο του λογικά με το S θα αντιδράσει προς MgS που με υγρασία θα γίνει H2S που είναι δηλητηριώδες. Άσε που από μόνο του το μεταλλικό μαγνήσιο είναι επικίνδυνο. Μη παίζεις με τέτοια πράγματα.

edit: τώρα που το σκέφτομαι και ο θείος είναι επικίνδυνος, και γενικά ο χώρος που κινείσαι δεν είναι το καλύτερο "playground". Θα σε συμβούλευα να το αφήσεις, και ότι χρειαστείς να βρεις κάποιον επαγγελματία. Πες μου τι θες να κάνεις και ίσως μπορώ να σε κατευθύνω σε κάτι λιγότερο επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.