Jump to content



Σύνδεση internet @ Λαρισα.


pelekanos92

Recommended Posts

Μένω Λάρισα και θέλω να αποκτήσω μια σύνδεση στο internet. Ποια εταιρεία θεωρείται ότι είναι καλύτερη; Δηλαδή, πιο φθηνά, πιο έμπιστα, κλπ...

Επίσης, θέλω να μου προτείνεται κι ένα router μέχρι 50€ καλό κι έμπιστο επίσης (να μην κολλάει, κλπ...).

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε. Εγώ με Conn-x 8mbps έχω τα παρακάτω.

776601174.png

Σαν εξυπηρέτηση όσον αφορά τη σύνδεση, αποσύνδεση κτλ ήταν πάντα μια χαρά συν το ότι ΠΟΤΕ δεν έπεσε σαν σύνδεση. (το router είναι ανοικτό μπορεί και 2 χρόνια...).

Για παραπάνω σύνδεση φίλος που έχει το 24αρι conn-x λέει οτι έχει γύρω στα 18-19 σταθερά και 1 upload.

Άλλος που έχει Tellas (το best price) εκτός του ότι έκανε κανενα 2μηνο να συνδεθεί έχει 10-11 download και 0,8 upload. Βέβαια πληρώνει 23,90 το μήνα.

Κάτι HOL κτλ έχω ακούσει καλά λόγια μόνο σε περιπτώσεις που είναι δίπλα στον κόμβο. Κατα τα άλλα ΜΑΥΡΑ χάλια.

Γενικά έχω καταλάβει οτι παίρνεις ότι πληρώνεις... Αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα χωρίς σκέψη ΟΤΕ. Αλλιώς...μάλλον Tellas. (προσωπική γνώμη)

Link to comment
Share on other sites

ναι ενταξει με το θεμα του οτε..και γω υπερ ειμαι..αλλα σαν να χω την εντυπωση οτι κατα αυτο τον τροπο δεν αφηνουμε να αναπτυχθουν και οι υποδιαιστεροι..με αποτελεσμα να χρυσοπληρουμε τον οτε 4εβερ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή ο λογική σου, αλλά θα έπρεπε και οι άλλοι να πρόσεχαν και να είχαν καλύτερη εξυπηρέτηση.

Δεν μπορεί η HOL και η κάθε HOL να δίνει 5-6mbps το 2010 και να συνεχίζει να διαφημίζει 24.

Και να κάνεις αίτηση αλλαγής πακέτου από τα 24 στα 6 αφού έτσι κι αλλιώς 5 έχεις και για 1 εξάμηνο να σου έρχεται κανονικά 24.

Καλώς ή κακώς αυτή τη στιγμή ο ΟΤΕ είναι ο πιο ακριβός αλλά και ο πιο αξιόπιστος και πιο έντιμος πάροχος.

Αν θέλουν οι άλλοι να τον χτυπήσουν, ας τον χτυπήσουν αλλά με έντιμο τρόπο. Όχι με κοροιδία του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Τellas θα μπλεξεις με την υπηρεσια του ιντερνετ...εγω εχω 24αρα και κλειδωνω στα 7 αλλα το attenuation μου ειναι 21 κατι που δειχνει οτι ειμααι 1,5km απο κομβο και θα επρεπε να κλειδωνω 19-20mbps

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα που θα "κλειδώσει" εξαρτάται άμεσα από την απόσταση του συνδρομητή, πώς είσαι βέβαιος ότι η Λάρισα παντού έχει 20-22; Σαφώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα την On άλλα Λάρισα μάλλον δεν παίζει.

Με τίποτα tellas γιατι σε βλέπω να πιάνεις κανα 15-16

Επίσης θα απέφευγα forthnet λόγω υψηλών pings και πιταρίσματος

Μάλλον Hol θα σου πρότεινα

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα που θα "κλειδώσει" εξαρτάται άμεσα από την απόσταση του συνδρομητή, πώς είσαι βέβαιος ότι η Λάρισα παντού έχει 20-22; Σαφώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Πως μπορεις να εισαι σιγουρος για μια πολη που δεν ξερεις???

Forthnet πλεον δεν εχω προβλημα..

Αν εχεις λιγακι υπομονη πιστευω θα μεινεις ικανοποιημενος.

Ping παιζει καπου στα 60 (για εξωτερικο) και ταχυτητες δεν πιστευω να πεσεις κατω απο 16mbps (σαν συνδεση)

Αν μαλιστα μενει(ς) κοντα κεντρο με ελαχιστο 19 πας.

(σαν κατεβασμα επισης απο 1,5ΜΒ-2)

(και απο τελλας που ξερω μια περιπτωση δεν εχει προβλημα ...απλα για forthnet ξερω απο πρωτο χερι 4-5)

ON δεν εχει εδω

Υ.Γ

ΟΤΕ θα εισαι καλυτερα σε pings ...αν δεν εχεις προβλημα με το οικονομικο.(σαν ποιοτητα αποσυνδεσεις πλεον εχω να δω αρκετο καιρο...3μηνο ισως και παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.