Jump to content


Ζωντανός οργανισμός που δεν χρειάζεται οξυγόνο


Chosen

Recommended Posts

Δεν το έβαλα ως κάτι περίεργο, αλλά ως κάτι που ανατρέπει θεωρίες και καθεστώτα. Δεν ανακαλύψανε μια καινούρια ράτσα χελώνων, ανακαλύψανε ζωή που δεν χρειάζεται οξυγόνο.

Τόσο καιρό ψάχναμε για νερό στο διάστημα για να ελέγξουμε την ύπαρξη οξυγόνου και κατά συνέπεια την ύπαρξη ζωής.

Ο οργανισμός αυτός δείχνει ότι θα μπορούσε να επιβιώσει στο διάστημα ή σε κάποιον άλλο πλανήτη χωρίς το (μέχρι πρότεινος απαραίτητο) οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολίασα αρνητικά. Sorrry αν φάνηκε έτσι. Το σχόλιό μου είχε να κάνει με το ότι κάποια πράγματα που θεωρούμε αδιανόητα έρχεται η στιγμή που θεωούνται φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έβαλα ως κάτι περίεργο, αλλά ως κάτι που ανατρέπει θεωρίες και καθεστώτα. Δεν ανακαλύψανε μια καινούρια ράτσα χελώνων, ανακαλύψανε ζωή που δεν χρειάζεται οξυγόνο.

Τόσο καιρό ψάχναμε για νερό στο διάστημα για να ελέγξουμε την ύπαρξη οξυγόνου και κατά συνέπεια την ύπαρξη ζωής.

Ο οργανισμός αυτός δείχνει ότι θα μπορούσε να επιβιώσει στο διάστημα ή σε κάποιον άλλο πλανήτη χωρίς το (μέχρι πρότεινος απαραίτητο) οξυγόνο.

το οτι θα μπορουσε να ζησει στο διαστημα ειναι εικασια , μπορει να μην χρειαζεται οξυγονο αλλα να χρειαζεται το οζον για να προστατευτει απο την υπεριωδη ακτινοβολια . Εχουμε πολλα να μαθουμε ακομη για τη ζωη , που οπως φαινεται ειναι πολυ σκληρο καρυδι και δειχνει να προσαρμοζεται πολυ στις συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια κ στη λιμνη Βοστοκ τρυπανε οι Ρωσσοι στον παγο να βρουνε κατι αναλογο..
εκεινο ειναι παρομοιο , ζωη κατω απο την παντελη ελειψη φωτος και αποκλεισμενοι οργανισμοι επι δεκαδες χιλιαδες χρονια

Κάνα Megatron μη ξεθάψουνε και την φουτσίσουμε όμως :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οργανισμοί που ζουν χωρίς οξυγόνο υπάρχουν πάρα πολλοί απλά δεν είναι πολυκύτταροι.

Αυτό λέει και το άρθρο, ότι είναι ο πρώτος πολυκύτταρος οργανισμός.

Βακτήρια αναερόβια υπάρχουν πολλά, π.χ. αυτό που κάνει την αλκοολική ζύμωση.

Μάλιστα υπάρχουν βακτήρια τα οποία το οξυγόνο τους είναι τοξικό και πεθαίνουν.

Η ανακάλυψη λοιπόν έγκυται σε πολυκύτταρους οργανισμούς (=ευκαρυωτικά κύτταρα απ' όσο καταλαβαίνω από τα "χοντρά") που ίσως είναι σαν μικρά ζώα (δεν ξέρω αν στέκει το "animal", δεν είμαι και βιολόγος!).

Είναι γνωστό όμως ότι σε μεγάλα βάθη των θαλασσών υπάρχουν παράξενα ζώα, διότι εκεί υπάρχουν παράξενες συνθήκες.

Η ύπαρξη νερού εξακολουθεί να είναι απαραίτητη πάντως, δεν νομίζω ότι ανατρέπεται αυτό ως "συστατικό της ζωής". Οι λόγοι είναι κάμποσοι :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.