Jump to content



Aγορά Wireless Modem Router : προτάσεις / γνώμες


Hydra

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Λογω προβληματων με το τωρινο ρουτερ,αποφασισα να παρω ενα καινουριο wireless (και με δυνατοτητα ενσυρματης συνδεσης ομως) και χρειαζομαι γνωμες απο πιο εμπειρους.

Ποιο θα μου προτεινατε?

Θελω:

-Να συνδεεται στον βασικο υπολογιστη με καλωδιο Ethernet

-Να εχει και μια θυρα USB(ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυποθεση)

-Να μην ειναι του στυλ Thomson που κανουν ενα σωρο restarts

-Για συνδεση PSTN 24αρα Forthnet

Επειδη δεν ξερω πολλα απο hardware σχετικο με συνδεσεις και επικοινωνιες,ζητω τα φωτα σας.

Μεγιστο budget τα 70!!Θα το σκεφτω πολυ ομως μεχρι 80.ΠΟΛΥ!

Αν εχετε γνωμες για 70 και κατω παρακαλω ...

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο Netgear που ποσταρα?

Μια χαρά φαίνεται..! Δεν είχα ποτέ Netgear, αλλά απο τα χαρακτηριστικά που βλέπω φαίνεται πλήρες.

Απο τα 2 που λες, Νεtgear για μένα!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται..! Δεν είχα ποτέ Netgear, αλλά απο τα χαρακτηριστικά που βλέπω φαίνεται πλήρες.

Σε σχεση με το αλλο?

Παιδια αν εχετε να προτεινετε και καποιο με 70 και λιγοτερα no prob ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλως,οποιον ρωταω για κατι routers των 35-40 ευρω,μου λενε ολοι ΑΠΑΠΑ ,μακρια και τετοια...

Και ολοι μου δειχνουν αυτα τα 2.Δηλαδη ποσο αχρηστα ειναι αυτα των 40 ευρω και ολοι λενε ΜΑΚΡΙΑ και αλαργα?Δεν μπορω να καταλαβω...δηλαδη 80 ευρω or nothing?

Εγω ειμαι με το siemens που δινε η forthnet πριν 3 χρονια και το χω για τοσο καιρο επισης ,συν οτι εχει προβλημα εξαρχης με θερμοκρασιες κια "φλεγεται".Δηλαδη ποσο χειροτερα θα ναι...δεν θα το παρω το καινουριο και για 10 χρονια ειπαμε...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και σε πολλά άλλα τεχνολογικά καλούδια έχουμε καταλήξει να πληρώνουμε

το 30-40 % της αντικειμενικής αξίας από αυτό που ζητάμε να μας παρέχει - ένα router πχ-

και τα υπόλοιπα που έχει πάνω του να μην τα χρησιμοποιήσουμε στην τελική.

Τα των 40 ευρώ δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο να ζηλέψουν ως προς το λόγο για τον οποίο προορίζονται.:upside:

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε ένα wirless router κοιτάω να έχει ADSL2+(αυτονόητο) ,WPA2, Firewall, MAC filtering,QoS kai UPnP οπωσδήποτε. Αυτά τα έχουν τώρα σχεδόν όλα!

Το θέμα με τα "φτηνά" , είναι ότι μπορεί να μπουκώνουν πιο εύκολα σε πολλές παράλληλες συνδέσεις, να μην είναι παραμετροποιήσημα (κατα βαθμό που θέλω εγώ).

Απο την άλλη δίνουμε αρκετά $$ για τα pc. Δε νομίζω πως είναι πολλά 70- 80 ευρώ για ένα ρουτερ , που standar μπορείς να το έχεις για 3-5 χρόνια!!

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ ρίξαμε τις απαιτήσεις μας; :p

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=76738

Εφυγε για αγορα μολις ερθει Ελλαδα...

Με κλειστο pc ετσι? Αν ειναι ετσι...τι να πω ΤΟ ΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ περιφεριακο!!!

Link to comment
Share on other sites

@ Racer Εκει θα εδινα και 200,γιατι ειναι κατι το οποιο πραγματικα ηθελα να χω στο pc μου απο χρονια τωρα.Αν και αυτο δε νομιζω να με καλυπτει...απλα παιρνει εναν σκληρο,να κατεβασει με κλειστο pc δε γινεται.(αυτο θελω)

Οποτε δε το ζηλευω πλεον.

@Dodo 17 χρονων ειμαι,δεν εχω λευτα δικα μου για να μου περισευουν τοσα.Η αληθεια ειναι οτι εχω και για ακριβοτερο απο 100,αλλα δεν αγοραζω με αυτο το σκεπτικο.

Μεχρι 40-50 εχετε κατι κατα νου?

@athlon=greek Κατι δε μου κανει κλικ στα ASUS,anyway...

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν, βάλε στο μυαλό σου τι θές να αγοράσεις :

- wireless modem router

ή

- wireless router (θέλει ADSL μοντεμ συνδεδεμένο πάνω του για να δώσει internet)

???

Μετά, διόρθωσε το τίτλο ανάλογα, γιατί έχεις μπερδέψεις πολλούς εδώ στο thread (και με τα 2 που προτείνεις στο πρώτο σου post) και προτείνουν άλλα αντί άλλων. Αφού το κάνεις αυτά σίγουρα θα σου προτείνουν κάτι που να αξίζει στα λεφτά που πρόκειται να δώσει ο μπαμπάς/θείος/μαμά/whoever.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν, βάλε στο μυαλό σου τι θές να αγοράσεις :

- wireless modem router

ή

- wireless router (θέλει ADSL μοντεμ συνδεδεμένο πάνω του για να δώσει internet)

???

Μετά, διόρθωσε το τίτλο ανάλογα, γιατί έχεις μπερδέψεις πολλούς εδώ στο thread (και με τα 2 που προτείνεις στο πρώτο σου post) και προτείνουν άλλα αντί άλλων. Αφού το κάνεις αυτά σίγουρα θα σου προτείνουν κάτι που να αξίζει στα λεφτά που πρόκειται να δώσει ο μπαμπάς/θείος/μαμά/whoever.

Σωστα,ευχαριστω για τη διευκρινιση :p

Δεν τα ξερα αυτα,τωρα τα μαθα :crazy:

Anyway,μολις εμαθα οτι αμα το παω forthnet και οντως ειναι προβληματικο/χαλασμενο στο αλλαζουν...

2-3 γνωστοι τα καταφεραν ετσι.Οποτε θα περασω απο καλλιθεα τη Δευτερα να τους δω.

Εντωμεταξυ γι αυτο αξιζει,δε μου πατε :D

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615203&u=LINKSYS-WRT160N-EZ-WIRELESS-N-ROUTER

Link to comment
Share on other sites

ωστα,ευχαριστω για τη διευκρινιση :p

Δεν τα ξερα αυτα,τωρα τα μαθα :crazy:

Anyway,μολις εμαθα οτι αμα το παω forthnet και οντως ειναι προβληματικο/χαλασμενο στο αλλαζουν...

2-3 γνωστοι τα καταφεραν ετσι.Οποτε θα περασω απο καλλιθεα τη Δευτερα να τους δω.

Εντωμεταξυ γι αυτο αξιζει,δε μου πατε :D

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615203&u=LINKSYS-WRT160N-EZ-WIRELESS-N-ROUTER

ρε παλικαρι, αυτό δεν σου 'πα πιο πάνω ?? αυτο το Linksys wrt160 ΔΕΝ εχει MODEM
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.