Jump to content



gigabyte 9600 pro ultra mini review


tyfeonas

Recommended Posts

χθες αγορασα την gigabyte 9600 pro GV-R96P128D ULTRA

και σκεφτηκα να σας την παρουσιασω.

η καρτα αγοραστηκε νομιζοντας οτι ειναι απλη pro αλλα μολις μπηκα να της αλλαξω ρυθμισεις στο core και τις μνημες ειδα με εκπληξη οτι ο πυρηνας ετρεχε στα 500 οπως η xt και οχι στα 400 οπως η pro.

επειδη ακομα δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοια εκδοση νομιζα οτι μου επεσε στα χερια ενα ξεχωριστο κομματι :D αλλα.....

το μονο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενω ειναι ultra και στο site της gigabyte την εχει με μια μεγαλη ψυκτρα η οποια (απο οτι καταλαβα ) μεσω του προγραμματος για overclocking δειχνει και θερμοκρασιες gpu και αλλες πληροφοριες , αυτη που αγορασα εγω ειναι ιδια σε εμφανιση με την pro.

εχει δηλαδη το γνωστο cooler και φυσικα δεν εχει τις δυνατοτητες που εχει η αλλη εκδοση .

εδω μπορειτε να δειτε την μια εκδοχη και εδω θα δειτε την εκδοση που εχω με το απλο cooler.

τα τεχνικα χαρακτιριστικα της καρτας ειναι

Chipset Radeon 9600 PRO

Core Clock 500 MHz

Mem Clock 600 MHz

Memory 128 MB

Mem Bus 128 bit

BUS AGP 8X

Mem Type DDR 4Mx32

D-SUB YES

TV-OUT YES

DVI Port YES

MultiView YES

H/W Monitor YES

Tools V-Tuner

GAME 3

Software Power DVD 5.0

Remark Game includes:

1.Will Rock

2.Tomb Raider

3.Raven shield

στην μνημες τις καρτας (samsung) τοποθετηθηκαν αλουμινενιες ψυκτρες της revoltec αρκετα καλες με χαμηλη τιμη για την ποιοτητα τους.

μετα την τοποθετηση και με την εγκατασταση των drivers που υπηρχαν μεσα στην συσκευασια απο την gigabyte η καρτα κολλησε σε παιχνιδι μετα απο ενα λεπτο περιπου κατι που μου διευκρινισε και ενας πελατης του καταστηματος που την αγορασα και που ειχε παρει την ιδια.

με την εγκατασταση των catalyst 3.10 δεν παρουσιαστηκε το ιδιο προβλημα ουτε κανενα αλλο μεχρι στιγμης.

μερικες φωτο και επανερχομαστε .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

η μνημες της καρτας ανεβαινουν αρκετα ωστε να μεινει ευχαριστημενος και ο πλεον απαιτητικος σε αντιθεση με τον πυρηνα της.

ενω η μνημες ανεβηκαν ανετα μεχρι και 760μηζ χωρις arti ο πυρηνας σε αντιθεση δεν ανεβηκε πανω απο 13 μηζ αποτ ην νομιμη ταχυτητα του.

το max δηλαδη που δουλεψε η καρτα στον πυρηνα ειναι 513μηζ .

σε καθε αλλη περιπτωση το συστημα κολλαγε.

ενδιαφερον ειναι οτι στα properties καρτα διαβαζεται σαν xt .

post-143-1416070716,6373_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η μετρηση με 3dmark 2001 εδειξε το παρακατω σκορ.

το συστημα ηταν

p4 400 fsb 2.0@2480

512ddr duall channel

ASUS P4G8X E7205

directx.9.0

catalyst 3.10

παρατηρηστε οτι το riva tuner 2.0 δειχνει τον πυρηνα εκτος οριων με ! ακομα και στην κανονικη του ταχυτητα ενω δειχνει με μπλε φοντο το ευρος τις κανονικης του λειτουργιας πολυ πιο κατω .

post-143-1416070716,7462_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι η καρτα ειναι μια αρκετα καλη προταση και εχει πιστευω αρκετα περιθωρια για καλυτερα σκορ .

λογω ομως τον χαμηλων γνωσεων μου στις ρυθμισεις και στο συστημα του υπολογιστη μου

δεν εδωσε οτι μπορουσε.

η τιμη αγορας της ειναι 170 ευρω και αγοραστηκε απο την στουρναρη.

εκτος απο τον κωδικο στην συσκευασια υπαρχει και ενα μικρο αυτοκολλητο επανω που διευκρινιζει οτι το core speed ειναι στα 500 μηζ .

Link to comment
Share on other sites

Να δηλώσω μερικά πράγματα που ίσως βοηθήσουν.

1. Αυτή είναι ΧΤ και όχι Pro. Η Gigabyte προκειμένου να βγάλει τις XT πρόωρα αλλά χωρίς να έχει πρόβλημα με την ATi σκαρφίστικε το εξής. Πήρε την κλασσική της 9600Pro, 'πέταξε' το 9600XT core πάνω και την βάφτισε 9600Pro Ultra. Clever, no?

2. Πρόσεξε το core σου γιατί κάτι δεν πάει καλά. Καμία τέτοια κάρτα που είδα δεν πήγε κάτω απο 540 core. Η δικιά μου (ναί, δοκίμασα την ίδια) πήγε 565 out of the box. Μήπως ο ψύκτης πατάει πουθενά αλλού αντί εκεί που πρέπει;

...αν την πουλάνε 170 μάλλον δεν το έχει καταλάβει αυτός που τις πουλάει ότι είναι XT, δεδομένου ότι η επίσημη τιμή της εδώ είναι παραπάνω.

Edit : H άλλη έκδοση με την ψύκτρα που καλύπτει και τις μνήμες είτε δεν κυκλοφόρησε Ευρώπη είτε εγώ είμαι αρκετά στραβή να μην την δω. Η ίδια κάρτα είναι απλά η άλλη έχει την μεγαλύτερη ψύκτρα και ένα winbond monitoring chip.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [14-01-2004 και 22:59]

Σε συσκευασία της Pro , από την Gigabyte?

Λίγο δύσκολο.

Πολύ περίεργο αυτό εδώ.

Μάλλον δεν διάβασες καν τι είπα.

Και η συσκευασία και οτιδήποτε άλλο την δηλώνει 9600Pro *ULTRA*. Δεν είναι καθόλου περίεργο, η συγκεκριμένη κυκλοφορεί κάπου 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Grace:

Ωφείλω να πω ότι ήμουν λίγο απορροφημένος από κάτι άλλο , και δεν πρόσεξα πολύ το post σου , απλά είναι και λίγο περίεργο το συμβάν.

Επίσης δεν πρόσεξα στην συσκευασία να γράφει Ultra (περισσότερο για αυτό και έγινε το μπέρδεμα).

Link to comment
Share on other sites

Στην συσκευασία έχει ένα αυτοκολλητάκι που λέει ultra πάνω δεξιά, αλλά δεν φαίνεται εύκολα σε αυτή τη φωτό. Εξάλλου το γράφει και η κάρτα επάνω της το ultra. Tο άλλο παράξενο είναι όμως ότι έχει και ένα αυτοκόλητο που λέει Health watch, αλλά εσένα δεν έχει. Ε εντάξει, στην τύχη σου φάνηκες και λίγο άτυχος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

...αν την πουλάνε 170 μάλλον δεν το έχει καταλάβει αυτός που τις πουλάει ότι είναι XT, δεδομένου ότι η επίσημη τιμή της εδώ είναι παραπάνω.

τωρα που το λες προσεξα πανω στο κουτι οτι λεει τιμη 199 ευρω .

αλλα υπεθεσα οτι η τιμη ειναι παλαιοτερη.

δεν ξερω τι εχει γινει .

μαγαζι δεν αναφερω μην θεωρηθει διαφημιση.

οποιος θελει να παει να κοιταξει μηπως βρει στην ιδια τιμη ας μου στειλει pm να του πω.

οσο για το core με εβαλες στην πριζα τωρα .

θα το βγαλω να το τσεκαρω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tyfeonas [15-01-2004 και 10:10]

οσο για το core με εβαλες στην πριζα τωρα .

θα το βγαλω να το τσεκαρω.

Mέτρα και το Vcore, πρέπει να είναι 1.3ν. Είχα πέσει σε 1 με πρόβλημα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tyfeonas [16-01-2004 και 10:18]

δεν καταλαβα .

απο που να το μετρησω?

απο την μητρικη νομιζω οτι η ταση ειναι 1.5v

(ελπιζω να μην ειπα βλακεια) :)

...είπες. :flower:

Στο VAGP δώσε 1.6ν, βοηθάει.

Για να το μετρήσεις, πολύμετρο, βάζεις την γείωση κάπου στο κουτί (τρύπα βίδας κτλ) και μετράς απο το αριστερό pin που δείχνει η φωτογραφία (ΜΟΝΟ το αριστερό).

gpuvoltpoints.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από OverFlow [Σήμερα, στις 08:58]

Στην παραπανω καρτα μπορεις να της φλασαρεις το βιος απο 9600χτ?

Το ρωταω αυτο μηπως ετσι εμφανιστει το Overdrive.

Βασικά...είναι το ίδιο BIOS. Αν δεις τους 'κωδικούς' αυτού με της 9600XT είναι ίδια.

Και δεν χρειάζεται καν, με τους 4.2 catalysts το overdrive βγαίνει κανονικά στα Windows XP.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.